Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

41

marți, 17. aprilie 2012, 12:02

si la noi ploua non stop si s-a racit vremea, dar..............bine ca ploua, macar nu mai avem seceta de anul trecut
sper

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 17. aprilie 2012, 12:27

si la noi ploua non stop si s-a racit vremea, dar..............bine ca ploua, macar nu mai avem seceta de anul trecut
sper



dar Oltul are 11 grade si apa e taiata binisor :zambet:

43

marți, 17. aprilie 2012, 12:34

Adica ce inseamna taiat binisor?Ca vineri era namol pe alocuri.Sa inteleg ca ai avut ceva prezentari? :gandesc:

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 17. aprilie 2012, 13:02

nu am iesit la pescuit ca nu am timp si probabil ca in urmatoarele 2 saptamini nici nu ies la pescuit .
Taiat binisor = cit sa nu te indemne sa dai dupa stiuca dar sa dai linistit la alte specii ( somn , avat ) . mai precis nu stiu cum sa ma exprim tinind cont ca fiecare apreciaza apa in felul lui

45

marți, 17. aprilie 2012, 13:45

Vineri nu era prohibitie,asa ca am incercat pe Olt in prima faza ,ca apoi sa ma retrag pe o balta..Nici cu mustati de juma de metru nu cred ca simteai ceva pe apa aia "groasa".Efectiv erau pete de namol pe alocuri,intr-o apa care si asa era cafea.M-as mira sa se fi schimbat de atunci,plus ca a si plouat intre timp.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

46

miercuri, 18. aprilie 2012, 10:27

[...]Nici cu mustati de juma de metru nu cred ca simteai ceva pe apa aia "groasa".Efectiv erau pete de namol pe alocuri,intr-o apa care si asa era cafea.[...]


cand se mai incalzeste putin, sa ajunga termometrul peste 20 de grade afara de abea astept sa prind apa asa cum ai descris-o tu mai sus ... cel putin pe aici, de fiecare daca cand apa e facuta praf si efectiv vezi pete de namol in ea, merge destul de bine somnul ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 23. aprilie 2012, 11:34

Am reusit si ieri sa bag o iesire, la 5 aruncam deja in apa si pe la vreo 11 m-am tirat … din pacate o gherla de toata frumusetea.

Apa e exact cum nu trebuie, mare, rece si cam prea limpede pentru nivelul la care e. Din pacate intreaga iesire s-a soldat cu doar 2 sau 3 rateuri (de al treilea nu sunt sigur) care cel mai probabil erau avati ... somnii parca erau disparuti si in aceeasi situatie mai erau inca 2 grupuri de nemti care erau cu corturile prin zona in care am pescuit eu. Cel putin cat timp am fost eu pe acolo nu au avut deloc activitate decat atunci cand le-am agatat eu un fir cu voblerul si ei nu stiau asta ... motiv pentru care erau toti lipiti acolo de lanseta in asteptarea inteparii ... din fericire (pentru mine) am reusit sa imi dezgat voblerul de pe firul lor inainte ca ei sa “intepe” ... :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 24. aprilie 2012, 07:21

sambata & duminica

am fost 2 zile pe apa, mai exact confluenta dintre po si Mincio, nu a fost nustiu ce, devina sa fi fost pescarii de clonc care au venit noaptea sa dea la clonc cu 1000 de lanterne dupa ei, sau vapoarele care imi aruncau anghilele pe mal? am prins un somn de vreo 15 kg un chefal la vreo 2 kg si nevasta-mea un crap de vreo 5 kg, m,a p;un sa urc si pozele. Vrem,e nasoala..... :
Get Rich or Die Tryin'

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »catfish_master« (24. aprilie 2012, 07:35)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 24. aprilie 2012, 07:39

Daca vrei somni intradevar mari, trebuia sa pui chefalul sau crapul in cirlig. De ce n-ai agatat chefi ala de 2 kile?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 24. aprilie 2012, 08:50

catfish_master ... cum arata Mincio-ul? era crescut si el? tulbure? rece? ai trecut si pe la Governolo? era plin de lume?

intreb de Governolo pentru ca de nu stiu cate ori am zis ca voi merge si eu pe acolo dar de fiecare data preferam sa ma duc prin alte locuri ca din cate am inteles e nebunie de oameni pe acolo ... cica lansete peste lansete de nu ai loc nici sa arunci in apa ... asa e?

ps: si da, vremea e de 2 bani :nervos:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 25. aprilie 2012, 10:24

la governolo am mers

exact pe limba aia, de la intersesctie, canal bianco cu mincio, mincio e scazut nu e tulbure :)) am dat6 aseara o fuga, am luat un somn de 1 kg la un clean cat palma:)) Locul acolo e de vis, dar te omoara aia cu barcile si cu vapoarele, in schimb noaptea vin echipaje la pescuit la clonc si sta cu lanterna pe apa, pe urma au mai venit cu vreo 2 barci, pentru chefali, stii ca daca pui lanterna in apa si mergi cu barca sar in barca.
Ce sa zic, daca vrei sa mergi anem, tzi-am lasat acolo un divan :)) nou nout, poti sa stai ca acasa itzi mai trebe un televizor :)) Dar dupa cum se prezinta locul, somn trebuie sa fie exemplare record.
Mam gandit la un moment dat sa dau cu chefalul, dar nu stiam exact cum sa il lansez, in plus, au o forta in ei.... trebuia sa stau cu lanseta in mana
Get Rich or Die Tryin'

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

52

miercuri, 25. aprilie 2012, 14:15

exact pe limba aia, de la intersesctie, canal bianco cu mincio, mincio e scazut nu e tulbure :)) am dat6 aseara o fuga, am luat un somn de 1 kg la un clean cat palma:)) Locul acolo e de vis, dar te omoara aia cu barcile si cu vapoarele, in schimb noaptea vin echipaje la pescuit la clonc si sta cu lanterna pe apa, pe urma au mai venit cu vreo 2 barci, pentru chefali, stii ca daca pui lanterna in apa si mergi cu barca sar in barca.
[.....]


multam de informatii ... tocmai din cauza multimii de oameni care pescuiesc in locul respectiv evit sa merg acolo cu toate ca ceva ma face sa cred ca luni voi merge pe acolo cu speranta ca fiind zi de lucru nu vor fi malurile chiar atat de pline ...

surprinzator ca Mincio-ul e la cota normala ...

[.....]
Ce sa zic, daca vrei sa mergi anem, tzi-am lasat acolo un divan :)) nou nout, poti sa stai ca acasa itzi mai trebe un televizor :)) [.....]


:rizi: ... merci dar pescuind la spinning divanul ala nu ma va ajuta cu nimic, plus ca prefer natura in starea ei cat mai normala, adica prefer sa ma asez pe iarba ... daca nu mi-ai fi zis care e istoria lui cu siguranta daca il vedeam pe acolo ma intrebam cum o fi ajuns in locul respectiv :soc: ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 25. aprilie 2012, 15:09

:)

si eu ma-m intrebat, sa nu te gandesti ca eu lam carat dupa mine.
Dar sa stii ca nu a fost lume la peste, am stat de sambata de la 3 pana duminica pe la 9, au venit 2, au vazut ac e ocup[at si atat.
Get Rich or Die Tryin'

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

54

duminică, 29. aprilie 2012, 13:10

ati fost careva pe Po ieri-azi ... ati luat ceva?

la mine slabut ... un avatel si vreo 2 rateuri de avat plus un atac de somn care din pacate nu s-a agatat cum trebuie ... apa mi se pare ca e ca naiba ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 30. aprilie 2012, 10:36

dupa ce sambata seara-noapte a iesit pe mal doar un avatel pe langa 2 atacuri si un rateu la somn aseara am reusit sa mai bag o iesire ...

un avatel din nou, alte 2-3 rateuri la avat plus pe bezna un somn ratat la mal, vreo 3/4 atacuri de somn dar unul a iesit si la pozat :



ii mai lipseau 2 cm si avea 1,20 ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

56

luni, 30. aprilie 2012, 10:46

:apl: :apl: :apl:

Respectele mele, tot asa mai departe! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

57

luni, 30. aprilie 2012, 10:46

super!!!

58

luni, 30. aprilie 2012, 17:30

Felicitari. :apl:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

59

luni, 30. aprilie 2012, 19:27

merci, ideea e ca la partida asta am prins niste faze de am ramas cu ochii cat cepele la care daca adaug rateurile de somn avute plus cel scapat langa mal ca nu am reusit sa intep cum trebuie pot spune ca a fost cea mai buna partida de anul asta ... :bravo:

ps: si partea misto e ca nu era nimeni in zona, doar un grup de nemti la vreun km distanta ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 1. mai 2012, 08:52

azi noapte am bagat unu rapid de la 19.00 pana la 02.00, vreme buna, nici o trasatura. ( Mincio zona marengo)
Get Rich or Die Tryin'