Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

521

marți, 12. februarie 2013, 13:11

Pescuitul la rapitor este inchis, in Franta, pana pe 1 mai. Deci, anem , salai sau nu pot merge numai pe privat. Pe 29 martie merg insa in Extremadura (Spania). O saptamana la stiuca, black bass si mreana la naluci.


am inteles ... deci nici macar la somn sa inteleg ca nu poti da in perioada asta?

interesanta saptamana aia prin spania ... mai ales cand vine vorba de stiuca sau mreana, asta din urma fiind un peste pe care inca nu l-am simtit in lanseta .. si il vreau. :nervos:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

522

marți, 12. februarie 2013, 14:48

La somn pot cu rame sau calamar acuma. Dar e apa cu doi metri peste cota normala.
Mrenele in Spania merg bine la naluci de suprafata. Spectacol. :pauza:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

523

sâmbătă, 16. februarie 2013, 21:24

aseara pe la vreo 9 suna telefonul, un amic ma invita la o iesire la avat din barca la care trebuia sa ma prezint azi la ora 6 simineata.

in drum spre locul de intalnire constat ca erau minus 4 grade afara si ma gandeam cu frica la frigul ce aveam sa il indur in barca dar si avatii aia nu imi dadeau pace. dupa mai bine de 2 ore jumate in sfarsit eram cu barca pe apa si vantul ma taia bucati in timp ce zburam pe acolo.

dupa ceva voblere schimbate in sfarsit apare primul ... la acelasi vobler cu care si anul trecut am prins prin aceleasi locuri alaturi de acelasi amic ... si este unul bun:



destul de rapid dupa mai apare unul altul ceva mai micut:



urmat de altul si mai mic timp in care si amicul ia unul frumos dar pe care nu il bag aici:



se insista si se insista fara a reusi sa prindem pesti constant si fara sa ne dam seama de preferintele pe care le au sau de locurile in care stationeaza ... era o zi nasoala cu apa neasteptat de rece datorita zapezilor proaspat topite. la un moment dat in timp ce recuperam un vobler aproape de mal ceva imi trage lanseta din mana si firul imi pleaca linistit ... reusesc sa il opresc si incep incet recuperarea pentru ca atunci cand era la vreo 3-4 metri de barca si ne minunam amandoi cat este avatoiul sa dea odata din cap si sa plece. pacat, era un avatoi de toata frumusetea ce mergea linistit spre 80 de cm.

se insista in continuare, mai am parte de un alt rateu de ceva foarte mare in care nu am reusit sa vad pestele dupa care in sfarsit iasa si unul bun de tot pentru o pozal:



a urmat o pauza de toata frumusetea in care am schimbat locuri peste locuri, artificiale peste artificiale si pe langa unul micut prins de amic a mai iesit si pentru mine unul cam la fel:



cam asta s-a intamplat azi pe Po.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

524

sâmbătă, 16. februarie 2013, 21:33

Bai ce avati. Frumos raport. :apl: :bravo:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

525

sâmbătă, 16. februarie 2013, 22:12

Bravo Anem pentru capturi :bravo: sper sa prindem maine cativa din astia :ochi:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

526

sâmbătă, 16. februarie 2013, 23:24

Bravo anem!Frumos...
Always C&R

IonutFishing

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

527

duminică, 17. februarie 2013, 07:12

Splendid Anem! :gandesc: ...sunt curios ce faceti azi, abia astept...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

528

duminică, 17. februarie 2013, 08:17

Bravo! :bravo: :bravo: :apl:

529

duminică, 17. februarie 2013, 12:21

m-ati facut sa imi comand si eu naluci de 200 euro :)))) pentru avat si toate neamurile... asta vara ma stropea avatu pe SIRET la mal :)) ce spectacole facea, da nu am fost curios sa incerc sa prind :). voi m-ati facut sa ma ambitionez :))) sper primavara asta sa revin si eu cu poze :))) ca vad ca numai voi 2 postati mai mult . nu e corect. bv baieti. succes

530

duminică, 17. februarie 2013, 13:04

......... ca vad ca numai voi 2 postati mai mult . nu e corect. bv baieti. succes


daca baietii astia traiau in romania, garantez ca nu mai vedeai o poza, sau cel putin nu poze de pe ape libere.

anem,
la ritmul capturilor din iarna asta ce naiba o sa faci la primavara? cred ca va trebui sa angajezi un fotograf
superbi avatii

531

duminică, 17. februarie 2013, 13:09

eee nah. am prins eu avat de 3,7 kg pe siret... si este pe siret mult avat,. depinde akuma de zone... nu trebuie sa fim chiar asa pesimisti ... este peste... da e mai mult speriat decat prins de braconieri :)))) mai ales pe apa curgatoare e greu de braconat pestele si nu prinzi usor . akuma pe baraje si lacuri e alta treaba.

532

duminică, 17. februarie 2013, 13:26

.....mai ales pe apa curgatoare e greu de braconat pestele si nu prinzi usor . .......


te inseli amarnic, crede-ma.
cand vei considera ca le-ai vazut pe toate in domeniul braconajului piscicol, vino pe Olt - o sa ramai surprins(neplacut)
Siretul si mai ales Prutul este inca destul de salbatic si inca tine peste comparativ cu Oltul sau cu Muresul

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

533

duminică, 17. februarie 2013, 13:35

adi.... crede-ma, Siretul nu prea mai este salbatic...si asta nu de acum, ci de ceva timp.Baietii veseli, cum ii numesc eu, au deprins prostul obicei de a curenta lacurile de acumulare, Prutul la fel( mai mult de la fratii moldoveni).
Probabil mai jos de Ciuslea o fi mai roz treaba( comunicare cu Dunarea, sate mai rare etc) dar intre Bacau si Ciuslea e de jale...
Dar althfel are dreptate, avat este mult pe Siret, poate ca pondere este cel mai prezent rapitor de pe Siret.Si ce ma mai distreaza ca inca nu au gasit astia modalitatea de a-i bracona...Mai incearca baietii veseli si la spinning dupa avat, dar nu prea le iese :))
Always C&R

IonutFishing

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

534

duminică, 17. februarie 2013, 13:37

Hai Adi ca tu stai bine inca frate! Mai ciupesti cate ceva . Azi m-am plimbat pe Mures in alta zona unde nici macar greblasi nu am gasit! :drac2: Pestii pe sub apa ,probabil ...Insa am vorbit cu un prieten care a fost intr-o zona ,unde in general merg mult greblasii ca mai agata cate ceva :nervos: Erau foarte nervosi frate ca nu mai este peste cum era odata ...Cica " Ba nu se poate ! Acu vreo 3 ani mai stii ce animale luam aicea? " Raspunsul cica a fost ceva de genul " Da ,mah sa-mi bag p ... Cand ai luat tu ala de 54 kg ce fain o fost!" Sigur ca astia sunt la grupa mica ,ca vine vara si baietii de la "electrica" :doarecapu:

Q.E.D.

535

duminică, 17. februarie 2013, 13:41

eu pescuiesc de la Stanca Costesti in sus pe PRUT. acolo nici sa vrei nu prea poti bracona. e pazita bine zona... si satenii de acolo au frika de vamesi... si moldoveni nu prea am vazut sa fie asa interesati de pescuit :))) bani nu au de skule :))) si probabil daca se complica vorba ta numai la curent :))) se pare ca noi in zona asta mai avem noroc fata de OLT. chiar sunt si zona destul de salbatice si pe siret... am scapat crapi mari... in special cteno. asta este... e foamete mare in randul romanilor.. si mai ales lacomie.

536

duminică, 17. februarie 2013, 14:23

... e foamete mare in randul romanilor.. si mai ales lacomie.


mai ales prostie, muuuulta prostie si lipsa de educatie.

@ zamfi,
prietene, tu te-ai plimbat pe malul Muresului, eu m-am dus la pescuit pe malul Oltului, e o mica diferenta, nu'i asa? :ochi: :drac2:

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

537

duminică, 17. februarie 2013, 15:22

Siretul nu e usor de braconat .Am stat de multe ori nu departe de braconieri ,iar rezultatul nu era mereu satisfacator.un peste pe seara ,poate 2.Oricum la vara cred ca o sa vin si eu si altfhel cu poze caci pescuim in aceeasi zona . :pescuit:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

538

duminică, 17. februarie 2013, 17:44

......... ca vad ca numai voi 2 postati mai mult . nu e corect. bv baieti. succes


daca baietii astia traiau in romania, garantez ca nu mai vedeai o poza, sau cel putin nu poze de pe ape libere.

anem,
la ritmul capturilor din iarna asta ce naiba o sa faci la primavara? cred ca va trebui sa angajezi un fotograf
superbi avatii

Salut.Si eu consider ca eu cu Anem suntem putin avantajati in fata voastra in privinta capturilor datorita climei de aici, datorita apelor unde pescuim, ape ce tin mult mai mult peste decat apele noastre din Romania, ape ce sunt braconate foarte putin fata de raurile de acasa.Eu ma consider foarte norocos ca pot pescui pe aici deocamdata(nu stiu ce viitor imi ofera soarta) si incerc sa ies cat de des pot numai ca sa fiu pe balta.As vrea sa stiti ca noi doi iesim la pescuit indiferent de conditiile meteo, ne cunoastem de mai putin de 1 an si am facut cateva partide in conditi foarte urate, conditii de care as fii curios cati dintre impatimitii pescuitului ar iesi pe apa si cat ar rezista sa pescuiasca pe timp de ploaie si frig sub 0 grade.De fapt voiam sa subliniez PERSEVERENTA noastra :zambet: , incercam sa iesim cat de des se poate, dar avem si noi parte de partide mai slabe spre exemplu cum a foast cea de azi unde in doi pescari am prins decat un peste, un salau frumusel la care visam de ieri :zambet: , din pacate singura captura de azi.Azi am aruncat prima data voblerul in apa in cautarea avatului pe la 8:00 de dimineata si nimic activitate pana pe la 10:00 cand a venit un salau la jigul meu:
Imediat dupa eliberare amandoi am mai incercat la jig destul de insistent , dar din pacate nici macar un semn pozitiv din partea "dintosilor" Anem a avut doua atacuri de avat in locul respectiv la vobbler, dar fara rezultat.Azi am schimbat trei locuri si am pescuit cateva ore bune si in afara de cateva atacuri "anemice" zic eu in doi am prins decat un peste, deci nu e asa de simplu de prins peste nici pe aici :zambet:
La inceputul saptamanii a nins foarte tare in Italia iar de vreo doua, trei zile de cand zapada a inceput sa se topeasca apa raurilor s-a racit foarte tare, ceea ce a facut ca pestii sa nu fie deloc cooperanti, asta e explicatia noastra pentru ziua de azi.
Mi-ar placea tare ca de la primavara, cand incepe in forta sezonul 2013 sa mai puna si alti pescari ceva poze cu capturi indiferent de specie, (cine ma cunoaste stie ca ma bucur cand vad si o o poza cu un somn de 50 cm sau un avat de 30cm) asta asa ca sa devenim un fel de familie mai mare :zambet:
Off topic:Ce dor imi e de tara mea Romania. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

539

duminică, 17. februarie 2013, 17:50

Off topic:Ce dor imi e de tara mea Romania.

Idem ... si felicitari!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

540

duminică, 17. februarie 2013, 19:02

.....mai ales pe apa curgatoare e greu de braconat pestele si nu prinzi usor . .......


te inseli amarnic, crede-ma.
cand vei considera ca le-ai vazut pe toate in domeniul braconajului piscicol, vino pe Olt - o sa ramai surprins(neplacut)
Siretul si mai ales Prutul este inca destul de salbatic si inca tine peste comparativ cu Oltul sau cu Muresul
Sa nu-mi aduc aminte :nervos: de faza cu braconatul noaptea sub centrala de la Cornet(Olt),daca nu vedeam nu credeam ca se poate baga plasa chiar acolo.Multa lume habar n-are de ce se intampla pe apa...