Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

501

sâmbătă, 2. februarie 2013, 14:37

dupa doua weekend-uri in care Mane81 a facut pauza de la pescuit si in care eu am dat doua frumoase gherle :rizi: astazi la ora 6 dimineata ne intalneam pentru a vedea ce se intampla pe apa in weekend-ul asta.

dupa mai bine de o ora si 20 din care majoritatea pe o ceata incredibila iata-ne in sfarsit la locul Z unde speram sa dam de ceva avati si de ce nu poate vreun mustacios sau salau. ne raspandim care pe unde pe acolo si destul de rapid apare primul peste:



am continuat sa ii cautam pe acolo fiecare cu ce avea incredere, eu cu voblere iar Mane81 cand cu voblere cand cu gume. dupa ce un nehotarat ma loveste de vreo 2 ori in vobler a treia oara in sfarsit il simt in lanseta si e unul bun:



se insista in continuare. mane rateaza unul de toata frumusetea langa mal dupa care vine cel mai bun al zilei, si momentan al anului pentru mine:



poze si eliberare dupa care se revine la treaba. mai avem parte de cate un atac pe acolo, mane din pacate are un atac puternic din partea unui somn pe care nu reuseste sa il agate cum trebuie pentru ca imediat dupa, Thrill-ul in noua culoare sa isi faca treaba din nou:



insistam si insistam iar rezultatele nu se lasa asteptate ... printre atacuri si rateuri au mai iesit cativa de ambele parti:







... dupa care s-a facut liniste totala. ne-am mai plimbat, i-am mai cautat si pana la urma cativa au mai iesit dar dimensiunile apreciabile s-au lasat asteptate:







pe la vreo 11 ... dupa aproape 4 ore de stat in ploaie si frig am zis ca ar fi bine sa incheiem partida in cazul in care vrem sa mai venim si saptamana viitoare. asa ca ne-am tirat spre casa ... la caldura :rizi:

cam asta s-a intamplat azi in mai putin de 4 ore de pescuit. o partida buna care putea depasi orice asteptari daca mane nu rata cel putin doi pesti frumosi ... raman pe data viitoare :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

502

sâmbătă, 2. februarie 2013, 14:41

Ma enervati, insa nu pot decat sa va felicit. :inchinare:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

503

sâmbătă, 2. februarie 2013, 14:46

Be-sti-al !!! Felicitari si de la mine...

La Rastatt a fost furtuna si ploua de 2 zile intr-una, apa a crescut enorm si n-am nici un chef sa ies... ce se-ntampla? :zid:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

504

sâmbătă, 2. februarie 2013, 16:07

:apl: :apl: :apl: :bravo:
Deja stiu....cand este sambata....stiu ca vin ceva poze de la voi(2), cum a spus si Tudor, incepeti sa ne dispe..ti!!! :buaaaah: :noroc:

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

505

sâmbătă, 2. februarie 2013, 16:29

Bravo! :bravo: :bravo: :apl: :apl: :apl: :apl:

Cata are dreptate:Sambata de sambata vin poze noi si capturi noi

506

sâmbătă, 2. februarie 2013, 16:59

nu va mai felicit ca deja a-ti intrecut masura, ne dati dureri de cap si miscurici in cur la fiecare final de saptamana :nervos:

intrebare:
- ce temperatura a aerului aveati astazi acolo si cam care a fost temperatura medie in ultima saptamana?
- dar a apei?
- se vedea activitate in apa sau era liniste totala?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

507

sâmbătă, 2. februarie 2013, 17:06

Anem e "magul" avatilor, dimineata cand plecam de acasa eu stiu ca el se gandeste sa prinda un avat mai rasarit in ziua respectiva, pe cand eu ma gandesc si la alte specii cum ar fi somnul.Are momente cand parca atrage avatii ca pe banda, probabil e experienta ce o are in spinning si stie ce vobbler sa schimbe si probabil si insistenta cu care pescuieste.Noi doi am gasit locul de pescuit respectiv in iarna asta si am avut atat noi cat si alti pescari ceva capturi acolo, ma gandesc ca daca pestii sunt asa de activi pe timpul rece inseamna ca din primavara cand incepe caldura acolo e nebunie :buaaaah: Am auzit deja ca e plin de lume acolo pe timp de vara, speram sa avem si noi unde sa lansam artificialele de cateva ori sa va delectam cu niste poze frumoase :ochi:
Pentru Adiwolf temperatura afara era intre 4 grade de dimineata de pe la 7:00 si a crescut pana la 7,5 pe la ora 11:00.Cred ca temperatura medie a ultimei saptamani a fost ceva in jurul la 5 grade.
Temperatura apei nu am masurat-o.
Activitate in apa aproape zero(am vazut un singur peste la suprafata si cred ca era avat)

508

duminică, 3. februarie 2013, 13:01

multumesc pt raspunsuri.
incercam sa gasesc similitudini cu Oltul meu drag si cu faptul ca la noi nu se prinde avat in aceasta perioada, abia prin aprilie incepe perioada optima.
ieri am iesit si eu la pescuit, dar temperatura afara era de 2gr la ora 10 si pana la ora 12:30 nu a crescut decat cu 1 grad.
apa era verzuie, culoarea apei de zapada - chiar la voi cum era apa? este influentat pestele de topirea zapezilor si schimbarea compozitie apei?
intreb asta deoarece la noi se spune si cam asa este ca atata timp cat avem apa provenita din topirea zapezii nu prea se prinde peste decat accidental
eu am fost dupa stiuca si nu am prins nimic :necajit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

509

luni, 4. februarie 2013, 11:13

Putin cu intarziere apuc si eu sa raspund pe aici. multam tuturor de felicitari sa zic asa, dupa doua rateuri consecutive iesirea de sambata a depasit orice asteptari.

Adiwolf ... mane ti-a raspuns la prima serie de intrebari in ceea ce priveste temperaturile de aici. si da, in privinta capturilor e asa cum spune mane (mai putin partea cu magul si atrasul avatilor pe banda :rizi: ) ... adica eu cand plec la pescuit de regula ma duc strict pe o singura specie si nu am altceva in minte. Mai bine zis, plec de acasa clar cu gandul doar la avat si insist dupa ei cat de mult pot. Sunt cazuri in care vad ca nu merg deloc si atunci mai incerc si gume jucate pe fund sau alte minuni care urmaresc alta specie dar de regula merg dedicat doar pe avat (in perioada asta). Mane in schimb insista mai mult decat mine pe jiguri, sau oscilante mai mari dupa vreun somn, mai cauta si vreun salau neinsistand atat de mult ca mine dupa avat.

multumesc pt raspunsuri.
incercam sa gasesc similitudini cu Oltul meu drag si cu faptul ca la noi nu se prinde avat in aceasta perioada, abia prin aprilie incepe perioada optima.
ieri am iesit si eu la pescuit, dar temperatura afara era de 2gr la ora 10 si pana la ora 12:30 nu a crescut decat cu 1 grad.
apa era verzuie, culoarea apei de zapada - chiar la voi cum era apa? este influentat pestele de topirea zapezilor si schimbarea compozitie apei?
intreb asta deoarece la noi se spune si cam asa este ca atata timp cat avem apa provenita din topirea zapezii nu prea se prinde peste decat accidental
eu am fost dupa stiuca si nu am prins nimic :necajit:


nu cunosc Olt-ul deloc si nu am cum sa fac vreo comparatie, din pacate nu l-am pescuit inca niciodata in ciuda faptului ca de mai multe ori am trecut pe langa el si tot timpul imi spuneam ca data viitoare trebuie sa am si o lanseta cu mine.

Nu stiu pe apa in care pescuim daca pestii sunt influentati de “apa de zapada” pentru ca este un canal (cred artificial) navigabil unde nivelul si debitul sunt controlate. Apa curge foarte foarte incet (aproape balteste pe alocuri) exceptie facand niste diguri prin care se mentin anumite nivele unde gasesti curent chiar puternic (ca sub baraje). Nivelul apei nu este tot timpul la fel asta e clar si au fost cazuri in care l-am gasit crescut chiar si cu aproape 1 metru pe inaltime. Tocmai ca nivelul este controlat apa nu am vazut-o niciodata tulbure, din contra, tot timpul mi se pare foarte limpede iar culoarea este neschimbata ... singura diferenta fiind in perioada calda cand e usor maronie dar oricum limpede. Poate tocmai datorita faptului ca pe canalul asta conditiile sunt foarte putin schimbate face ca pestele sa mearga in mod constant comparativ cu Po-ul de exemplu care variaza de pe o zi pe alta de parca ar fi alta apa. momentan pe Po, pescuind de pe mal sansele de a prinde avati sunt foarte mici ... si asta in mod special datorita faptului ca se cam pregatesc de depunere si atunci cauta anumite conditii pe care de pe mal sansele de a le gasi sunt infime. Am mai iesit la un pescuit cu niste amici de pe aici dar pescuiam din barca si erau mult mai usor de identificat locurile alea in care se strang inainte de depunere ... si partea cea mai misto era ca toti avatii prinsi sar de 2 kilograme in astfel de cazuri.

Cred ca si pe Olt avatii incep sa se grupeze pentru depunere cam in perioada asta, sau poate in decursul urmatoarelor 2 saptamani ... deci sunt sanse mari sa dai de bancuri intregi (daca o mai fi) si sa prinzi chiar bine. partea buna este ca locurile respective sunt greu de gasit chiar si din barca, motiv pentru care inca mai reusesc sa supravietuiasca pentru ca daca ar da braconierii de ele ar goli portiunea aia de avat.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

510

sâmbătă, 9. februarie 2013, 16:49

ora 5 dimineata ... suna ceasul, pana ma invart prin casa, pana fumez o tigara si beau o cafea se face 5:45, ora la care avea loc intalnirea cu Mane81. constatam destul de rapid ca e un frig de ne rupe dupa care o intindem la drum. undeva imediat dupa ora 7 suntem pe locul de pescuit cand deja afara era cam prea multa lumina.

ne rasfiram pe acolo sa vedem cum sta treaba si la a doua lansare apare unul mic:



un inceput bun in ciuda dimensiunilor destul de reduse. bagam doua poze, eliberam si continuam insistand fiecare cu naluca de incredere. destul de rapid apare si numarul doi, ceva mai imbracat decat primul la acelasi vobler:



insistam si insistam fara prea mult spor iar frigul nu ne lasa sa ne desfasuram asa cum ne-am fi dorit. cand deja soarele rasarise am facut o poza cu inelul din varf ... la fiecare 10 minute arata asa ...



continuam cu lansatul. de data asta aveam si galerie pe acolo niste conationali care nu aveau nici o treaba cu pescuitul dar ghibitau si ei pe acolo cu un amic de-a lor care era la pescuit. se insista, se schimba voblere peste voblere si cand revin la cel "clasic" apare unul bun:



nici Mane81 nu se lasa mai prejos si scoate unul frumos tot la unul dintre clasice, dar in dimensiune mai mare:



poze, poze si eliberare dupa care ne continuam treburile. insistam cu aceleasi voblere care si-au dovedit eficienta in locul respectiv si apare unul de toata frumusetea pe care regret si acum ca nu l-am masurat. e cel mai bun pe anul asta momentan:



dupa ce am mai insistat pe acolo nu stiu cat timp fara nici un rezultat am zis ca poate nu ar fi o idee rea sa incercam la jiguri. timp de o ora rascolim fundul fara nici o activitate exceptie facand ceva agataturi.

din vorba in vorba cu un pescar cu care ne-am mai intalnit pe acolo aflam ca in jos cu cativa km e un loc asemanator cu cel in care eram. impachetam si ne tiram intr-acolo cu sperante de ceva activitate.

ajungem si in noul loc, eu insist cu voblerul clasic in timp ce Mane81 dupa cateva lansari la vobler trece pe jiguri. dupa doua lansari si doua rupturi se decide sa incerce si ceva metale. cateva lansari si apare primul avat din noul loc:



nu face bine alte 10 lanseuri cand langa mal un altul se arata curios de naluca ce se juca in fata lui:



incerc si eu ceva oscilante ca poate astia orefera altceva in meniu ... zero. revin la clasic o alta jumate de ora in care reusesc sa il si pierd pe unul care era singurul din cutie in culoarea aia dupa care ma pun sa incerc cu ceva ce inoata mai aproape de suprafata. nu fac multe lanseuri si apare un alt avat frumos agatat atat de superficial incat eram convins ca nu va iesi pentru o poza. am avut noroc ... iata-l :



dupa mai bine de jumate de ora fara nici o activitate ne-am hotarat ca ne numaram ultimele 10 lanseuri si o intindem spre casa. la ultimul Mane81 mai are parte de o alta captura, venita parca sa ne spuna ca totusi si in locul nou Thrill-ul functioneaza ...



... si cam asta s-a intamplat azi in mare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

511

sâmbătă, 9. februarie 2013, 17:31

Mai taceti mai. Nu se poate. Funia e gata, barna e gata, sapunul e si el gata. Daca mai puneti din astea pana nu incep si eu sezonul le utilizez. :zid:

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

512

sâmbătă, 9. februarie 2013, 19:19

Sunteti niste legende vii :ochi:
Frumoase capturi! :bravo: :apl: :bravo: :apl: :bravo: :apl: :bravo: :apl: :bravo:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

513

sâmbătă, 9. februarie 2013, 19:41

weekend de weekand va pastrati obiceiul de a ne incanta cu frumoasele capturi. felicitari :apl:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

514

duminică, 10. februarie 2013, 16:58

Mai baieti ...Deja e plictisitor! Pesti ! Pesti! Pesti! Ia mai stati voi acasa sau mergeti pe undeva sa nu prindeti nimic! Ce mama zmeilor atata peste in iarna! :buaaaah:

Glumeam normal! Ce sa zic decat Bravo! Ma bucur si va invidiez sincer ca reusiti sa va distrati .La mai mare! :noroc:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

515

duminică, 10. februarie 2013, 17:22

In sfarsit iata-ma la pescuit.Ajung la locul tinta si ma pun pe treaba.Jigiri,rotative,oscilante,voblere,absolut tot arsenalul din dotare,fiecare-n parte isi face datoria.Capturi numeroase-salai,avati si ceva somni.Nu mai prididesc cu scosul lor .Din cauza numarului mare de capturi,se termina si bateriile de la aparatul foto.Nu=i nimic,continuu sa pescuiesc,o sa-i tin minte.Cred ca a fost partida vietii.Ora 5.30 Suna ceasul.Offf.Just a dream.
...cogito ergo sum.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

516

luni, 11. februarie 2013, 06:01

Ora 5.30 Suna ceasul.Offf.Just a dream.

'Neata! :zambet:

Bravo Mane si Anem, s-teti tari! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

517

luni, 11. februarie 2013, 17:06

Merci tuturor pentru aprecieri … adevarul este ca in ultimele 2 partide ne-a mers mult mai bine decat ne asteptam. Chiar daca nu au fost la fel de numerosi ca in alte dati au fost exemplare mai frumoase ...

Mai taceti mai. Nu se poate. Funia e gata, barna e gata, sapunul e si el gata. Daca mai puneti din astea pana nu incep si eu sezonul le utilizez. :zid:


Tudor, nu stiu daca in zona ta au ajuns avatii dar banuiesc ca sunt ceva salai pe acolo. Eu zic ca merita facute niste iesiri chiar si in timpul ierni in ciuda frigului de afara. La sfarsitul toamnei chiar vorbeam cu Mane81 ca vine iarna si iesirile se vor rari ... cand de fapt nu a fost deloc asa vazand ca avem totusi rezultate bune chiar si pe frig.

Mai baieti ...Deja e plictisitor! Pesti ! Pesti! Pesti! Ia mai stati voi acasa sau mergeti pe undeva sa nu prindeti nimic! Ce mama zmeilor atata peste in iarna! :buaaaah:

Glumeam normal! Ce sa zic decat Bravo! Ma bucur si va invidiez sincer ca reusiti sa va distrati .La mai mare! :noroc:


Zamfi ... daca treci pe aici sa dai de veste si poate vor mai fi avatii tot in aceleasi locuri ca si pana acum :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

518

luni, 11. februarie 2013, 17:38

In sfarsit iata-ma la pescuit.Ajung la locul tinta si ma pun pe treaba.Jigiri,rotative,oscilante,voblere,absolut tot arsenalul din dotare,fiecare-n parte isi face datoria.Capturi numeroase-salai,avati si ceva somni.Nu mai prididesc cu scosul lor .Din cauza numarului mare de capturi,se termina si bateriile de la aparatul foto.Nu=i nimic,continuu sa pescuiesc,o sa-i tin minte.Cred ca a fost partida vietii.Ora 5.30 Suna ceasul.Offf.Just a dream.


Și de ce nu-ți trăiești visul ???????? Puțin curaj și la :pescuit: .Eu am fost și astăzi.....o zi superbă. :bucuros2:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

519

luni, 11. februarie 2013, 20:55

Pescuitul la rapitor este inchis, in Franta, pana pe 1 mai. Deci, anem , salai sau nu pot merge numai pe privat. Pe 29 martie merg insa in Extremadura (Spania). O saptamana la stiuca, black bass si mreana la naluci.

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

520

luni, 11. februarie 2013, 21:10

Și de ce nu-ți trăiești visul ???????? Puțin curaj și la :pescuit: .Eu am fost și astăzi.....o zi superbă. :bucuros2:

Astept vara.Eu numai vara nu dorm... :ochi:
...cogito ergo sum.