Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

461

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 18:17

Da,pare ca e plin cu icre.Frumos exemplar in orice caz mai ales in perioada asta si mai ales in Ro.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

462

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 18:21

Felicitari Zamfi.. :zambet:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

463

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 18:23

Azi am prins un avat de nici un kg pe mures si curgea laptele din el ...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

464

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 18:51

So intors lumea pe dos...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

465

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 18:54

Gigi, prohibitia stii prea bine ca e pusa ca pasta ... mai bine zis e de stiut ca nu toti pestii depun deodata. Unul dintre exemple e chiar avatul care pe aici depune undeva spre sfarsitul lui februarie. Am vazut si eu dar niste amici ce pescuiesc pe aici au observat ca prin decembrie si ianuarie deja ii prind cam burtosi pentru ca dupa jumatatea lui februarie sa fie toti "slabi" si cu o gramada de urme pe ei de la boiste ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

466

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 19:22

Felicitari pentru pesti Tudor, Zamfi si Kzoli. :bravo:

467

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 19:32

So intors lumea pe dos...

Colegii din Ungaria ( pe Tisa) si mai ales echipa de la Salmo spinning Hungary prind somotei una dupa alta cu plastice in locuri consacrate de salau ... o fi disparut strapazani din cauza somnilor ? Pe Ebro salaul e momeala nr 1 la somn, o fi saturat si acolo de carasi si de platici si au trecut la ceva mai nobil ???

468

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 19:34

Felicitari pentru pesti Tudor, Zamfi si Kzoli. :bravo:


La mine din pacate poza lipseste iarasi, mai nou de cate ori iau aparatul cu mine nu prind decat stanci si buturugi, asadar a devenit o "superstitie uitatul camerei acasa " :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

469

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 20:47

Felicitari si de la mine Tudor, Zamfi si Zoli! :bravo:

Asa cum s-a hotarat la intalnirea de ieri, fara acordul meu, am fost "invitat"-fortzat la o partida de salau pe Dunare. Dimineatza la 6:00 a sunat desteptatorul si la 7 fix am fost in masina lui Nelu. Cu noi a mai fost si un alt amic, Dan. Echipati bine, pt a putea rezista 8 ore in barca, salaii se lasau cam greu pacaliti. A schimbat loc dupa loc, in jurul insulei, dar niciodata mai mult de 2 salai pe un loc nu a iesit. Exemplare spectaculoase nu au fost, dar in total am putut smecheri 13 salai. Vreo 4 au fost la 1,5 kg - 4 la ca. 1 kg - restul pe la 0,7 kg (toti apreciati ochiometric). Ca incepator la jiging, pot sa spun ca m-am descurcat binisor cu un rezultat de 4 capturi si vreo 5-6 ratari :gandesc: Ceilalti 2 amici n-au avut nici o gerla! :nunteleg: Cand era contra, era si drill.

Merci Nelu si Dan pt iesirea super de astazi! :noroc:


-

-

-

-

-
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

470

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 20:57

Bravo pentru capturi!Salaul e un peste ce imi place foarte mult, arata "fioros" din pacate nu prea e un luptator. :bravo:

471

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 21:04

Felicitari ptr. capturi ! ... 13 salai intr-o zi nu am vazut de foarte mult timp ... oare de ce ?
Lasa Mane, salai sunt ptr. distractie... ptr. drilluri ai somnuri si destul de mari pe acolo... sa stii "ca te invidiez ca stai atat de aproape de asemenea locuri de pescuit " :) .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

472

duminică, 30. decembrie 2012, 06:21

:noroc:

Cred ca pescuitul din barca face diferenta. Sa-l cauți rapid din loc in loc, sa tragi jigul din mal spre apa adâncă, si ... insistenta! Daca era dupa mine, după primele 2-3 ore as fi cautat un birtuț unde sa stau sa ma incalzesc alte 2-3 ore. :cafea: Dar asa, n-am putut pleca din barca doar daca plecam inot.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

473

duminică, 30. decembrie 2012, 11:11

Multumesc de felicitari ! Mai am si eu noroc cate odata . Sau poate au fost sfaturile lui Gigi ... :gandesc: De aceea am si postat poza ca tot vorbeam noi de avat iarna ...

Iar salai Zoran sunt beton! 13 salai ...Frumos !

Azi e frig serios la noi asa ca pentru mine pe 2012 pescuitul s-a terminat! Pentru cei care mai pot merge la pesti le doresc Fir intins iar pentru toata lumea Fir intins in 2013 si La multi ani! :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

474

duminică, 30. decembrie 2012, 11:12

frumos Zoran ... intotdeauna insistenta aduce roade ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

475

duminică, 30. decembrie 2012, 12:08

Bravo pentru partida la salai. As fi iesit si eu astazi, eram pregatit, dar colegul o face pe mortul lasandu-ma singur. Nu raspunde nici la telefon. Ma razbun eu spre vara, cand va dori sa vina pe barca mea. Canci invitatie pe barca ! :nervos:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

476

duminică, 30. decembrie 2012, 17:41

am iesit si eu astazi ....dar din pacate nu am ajuns la apa,mi-am petrecut trei ore magnifice chinuindu-ma sa scot masina din noroi. acum nu mai stiu ce ma doare mai tare.....spatele....piciorele......umerii? :doaaamne:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

477

duminică, 30. decembrie 2012, 20:32

Nasol...Da' unde ai gasit noroi pe vremea asta ca la Aiud mi-as fi dorit noroi ... :gandesc:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

478

duminică, 30. decembrie 2012, 21:41

pe maul muresului.pamantul e inghetat maxim 1 cm dar nici atat. daca stiam ca vrei noroi nu mai duceam masina la spalatorie si dadeam o fuga pana la aiud :zambet:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

479

miercuri, 2. ianuarie 2013, 17:07

Daca tot mai sunt cateva zile de concediu am zis ca trebuie sa iesim la pescuit. la ora 5:30 mane e in fata blocului si plecam spre locul de pescuit care la ultima partida ne-a ridicat moralul nesperat de mult pentru perioada de iarna.

dupa ce ieri a fost o vreme superba, soare si temperaturi ce cred ca mergeau spre 15 grade azi de dimineata ploua urat de tot si spre ghinionul nostru in cele vreo 5 ore de pescuit ploaia nu s-a oprit deloc ... nici macar 1 minut. in ciuda vremii, aveam sperante mari, plus ca de abea asteptam sa testez o noua jucarie ...

prima zona din loc o terminam destul de rapid fara nici un atac. amandoi am incercat la jiguri cu gandul la vreun somn sau de ce nu vreun salau dar se pare ca azi nu au vrut deloc.

in cea de-a doua zona era multa activitate la suprafata ... pasnici mici floscaiau pe acolo si din cand in cand cate un crap sau chiar vreun rapitor facea niste valuri de toata frumusetea. ziua nu a inceput promitator, am pescuit de am inebunit, am schimbat voblere peste voblere, am variat viteze, adancimi si forme pana ne-am plictisit pe acolo si cu exceptia vreunei platici avatii se lasau asteptati. satul de incercari am trecut pe clasicul thrill cu care am zis ca nu exista avat care sa ii reziste si pana la urma ceva ceva s-a aratat.

capturi nu neaparat rare dar mici din pacate, niste pesti munciti si chinuiti care la final au fost 12 la numar. mai jos sunt doar vreo 3 dintre ei ca mi lene sa ii bag pe toti, plus ca toti au avut cam aceeasi dimensiune cu primii 2 in timp ce ultimul a fost cel mai frumos al zilei.







deci cam asa a stat treaba ... zi grea de pescuit in care ghinionistul a fost mane care a avut parte din pacate doar de un singur atac intreaga partida in ciuda faptului ca pescuiam amandoi in acelasi loc fix cu acelasi vobler si recuperarile erau oarecum similare. ramane pe data viitoare mane :ochi:

ar mai fi de amintit inca doua chestii ... la un moment dat am agatat ceva ce mi-a plecat direct pe frana vreo 2 metri dupa care s-a dezgatat (char nu stiu ce era ... probabil vreun crap mare pentru ca daca era avat atunci probabil sarea de 10 kilograme :rizi: ). cealalta chestie de amintit ar fi un atac incredibil de puternic care s-a terminat cu un brat al triplei de pe Thrill rupt ... asta sigur a fost avat si cu siguranta nu era mic.

ps: azi am ridicat stacheta la platica :rizi:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

480

miercuri, 2. ianuarie 2013, 19:09

Felicitari pentru capturi ! :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.