Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 701

marți, 13. februarie 2018, 18:47

Mane, siai ca: Martin a prins in Spania, la echipament heavy de somn, si destui salai, toti imbracati? :gandesc:
Dadea cu lanseta de 2,7m - 170gr greutate aruncare, cu capuri de 80-100gr, si leader de 1,4mm. Dadeau salaii in plina vara niste tzacuri, de vis! Spune el ;)

Oare invers nu ar merge daca se insista? :noroc: On expedition with the spinning rod


Eu am pescuit destul de mult la jig cu echipamentul de somn si salaii nu au vrut sa intre la mine, imi amintesc totusi de unul de vreo 2kg ce mi-a intrat pe Xzoga :rizi: e clar ca daca as insista sa pescuiesc doar cu combo-ul de somn ar intra ceva salai insa cred ca MULT mai putini decat cu lanseta, fir si inaintas mai finute.
Eu nu dau nici la spinning la somn cu inaintas de 1,4mm :rizi: :rizi: :rizi: folosesc de 1mm si mi se pare suficient. :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4 702

marți, 13. februarie 2018, 19:13

Io odata am prins un oblete cu echipamentu` de clonc... o luat in gura un capat de rama si i-o ramas in gat... de atunci nu mai duc o bata de clonc, una de schneideri, o duc numa` pe aia de clonc. :rizi: :rizi:
joking... :zambet:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 703

marți, 13. februarie 2018, 19:23

Io odata am prins un oblete cu echipamentu` de clonc... o luat in gura un capat de rama si i-o ramas in gat... de atunci nu mai duc o bata de clonc, una de schneideri, o duc numa` pe aia de clonc.

Tare..:rizi: :rizi:

PS: am uitat sa precizez ca in stanga noastra la 15, 20 de metri pescuiau doi baieti la spinning unul clar numai dupa somn cu gume de 15, 20 de cm si celalalt combinat cand cu gume mari cand mai mici DAR ei nu au avut nimic in timp ce eu si Anem am avut activitate, sa fie oare pentru ca noi pescuiam mai "light"??..eu cred ca asta ar putea fi o posibilitate :gandesc: . :noroc:

4 704

marți, 13. februarie 2018, 22:07

pescuiau doi baieti la spinning unul clar numai dupa somn cu gume de 15, 20 de cm si celalalt combinat cand cu gume mari cand mai mici DAR ei nu au avut nimic
Mane, nu-i bagati in seama. :) Acum cu gume mari se da cu echipament de casting... :rizi: asta i trendu'...
Voi, insa, continuati asa, ca stiti bine ce faceti! :bravo:
:noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 705

miercuri, 14. februarie 2018, 06:20

....Cata poate nu stiai, baietii din Arad care erau un fel de fundamentalisti ai castingului greu pe Mures la somn, si-au facut combo -uri de spining.

Oare de ce??

Io mor de ras cum se feresc ei, numa prin coclauri umbla cu ele, pe fata inca sunt ''in trend''..casting.. :rizi:

Noi astialalati, ne-am lecuit de mult de trendul asta , cel putin la spining greu..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 706

miercuri, 14. februarie 2018, 06:33

PS: am uitat sa precizez ca in stanga noastra la 15, 20 de metri pescuiau doi baieti la spinning unul clar numai dupa somn cu gume de 15, 20 de cm si celalalt combinat cand cu gume mari cand mai mici DAR ei nu au avut nimic in timp ce eu si Anem am avut activitate, sa fie oare pentru ca noi pescuiam mai "light"??..eu cred ca asta ar putea fi o posibilitate


Mane, eu am pescuit in 2 din barca, poti spune umar la uma... cel care dadea in stanga, avea trasaturi una dupa alta... celalalt, canci! Linie, gume, totul la fel! Cum iti explici? Am facut schimb de locuri, si castigator a ramas tot locul din stanga. Tra sa te gandesti ca erau cam 10:1 (stanga vs dreapta). Decisiva era o linie anume pe care se recupera naluca, in rest, nu dadeau importanta gumelor, ptr ca nu erau acolo.

Acu, ma gandesc ca daca dedeam 10-15m mai in dreapta, nu am fi avut nici o trasare, indiferent cu ce dadeam.

Si daca te uiti la ce a scris Martin la final, au fost 22 de salai! La 33 de somni, este un raport de 3:2. Deci clar nu o intamplare de 1-2 bucati!

Sau hai sa ne uitam nu mai departe decit la Mures, unde cu Blinker Jörg si gume de 12cm s-a prins atat salau de 4-5 kg, cit si somn de 2 m... deci se poate! dar nu "trebuie"! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 707

miercuri, 14. februarie 2018, 07:14

Un review mai mult decat compet si pertinent din parte d-lui Zabet pentru Shimano Tranx 401, asta pentru cei care iubesc pescuitul pe invers..

Shimano Tranx 401: primele impresii - andreizabet.ro
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4 708

miercuri, 14. februarie 2018, 22:07

O intrebare pentru Anem care din cate am inteles are o mulineta Shimano Stradic Ci4+.
Ce dimensiune este 3000 sau 4000 , ce gear ratio si ce fire (grosimi) folosesti ?
Intrebare 3 in 1 :buaaaah:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 709

miercuri, 14. februarie 2018, 22:30

O intrebare pentru Anem care din cate am inteles are o mulineta Shimano Stradic Ci4+.
Ce dimensiune este 3000 sau 4000 , ce gear ratio si ce fire (grosimi) folosesti ?
Intrebare 3 in 1 :buaaaah:


Salut.Tot citeam pe aici, asa ca raspund eu partial :rizi: Anem are Stradic CI4 FB marimea 2500 raport de recuperare 5.0.1 si are pe ea cred Power Pro de 0,13 sau 0,15(ma corecteaza el daca gresesc).
Inca de cand a aparut modelul asta de Stradic vroiam sa il cumpar si eu si in urma cu cateva saptamani a venit si la mine, tot 2500 cu raport 5.0.1 eu am luat-o pentru clean si alte pescuieli mai light.Mie imi place mulineta dar am pescuit cu ea decat de 2, 3 ori fara sa prind vreun peste, o sa revin cu ceva pareri in viitor.Prima impresie cand am pus mana pe ea a fost aceeasi ca aceea ce am avut-o cu Rarenium FA adica materialul CI4 imi da o senztie cum ca nu e robusta si sta sa se farame in orice moment cu un peste mai mare :rizi: DAR timpul mi-a demonstrat ca e doar o impresie total gresita si CI4 e un material rezistent.Mi se pare o mulineta corecta la banii aia! :noroc:

PS: Referitor tot la Stradic FB CI4 folosesc de un an de zile si Shimano Stella FI si cand am pus mana pe Stradic in magazin diferenta intre cele doua la cum se simte in mana mi s-a parut enorma :rizi: acum inteleg pe unii care au un fel de dependenta de varfurile de gama insa consider ca nu e nevoie de Stella sau Saltiga ca sa prinzi mai multi pesti, se poate bine-mersi si cu scule mult mai ieftine. :noroc:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4 710

joi, 15. februarie 2018, 12:34

Vreau sa imi comand si eu un Stradic dar inca nu sunt foarte hotarat pe marime.
Eram convins ca voi pescuiti cu mulinete de cel putin 3000 ....2500 mi se pare minuscula desi cred ca difera doar tamburul intre ele la modelul de mai sus.
As vrea sa iau modelul de 4000 care echivaleaza asa ochiometric cu un 3000 de la Daiwa pt ca dau cu jig-uri destul de grele si mulineta mea de Daiwa de 2500 merge greu...e putin peste puterile ei (20-40 grame jig pe Dunare).
Ce parere aveti ? e overkill un Stradic de 4000 pt pescuit salau pe Dunare ?

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 711

joi, 15. februarie 2018, 14:20

Eu pescuiesc la jig pe Dunare cu marimea 4000 de la Shimano, marimea 2500 o folosesc la pescuit light ori medium light.

Marimea asta mi se pare ideala pentru pescuit atata pe Dunare cat si pe Mures , unde mai pescuiesc eu..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 712

joi, 15. februarie 2018, 15:15

Vreau sa imi comand si eu un Stradic dar inca nu sunt foarte hotarat pe marime.
Eram convins ca voi pescuiti cu mulinete de cel putin 3000 ....2500 mi se pare minuscula desi cred ca difera doar tamburul intre ele la modelul de mai sus.
As vrea sa iau modelul de 4000 care echivaleaza asa ochiometric cu un 3000 de la Daiwa pt ca dau cu jig-uri destul de grele si mulineta mea de Daiwa de 2500 merge greu...e putin peste puterile ei (20-40 grame jig pe Dunare).
Ce parere aveti ? e overkill un Stradic de 4000 pt pescuit salau pe Dunare ?


Vlad … pentru ce vrei tu sa o folosesti mai degraba iti iei una de 4000 si zic eu ca esti OK. Daca ar fi de capul meu eu ti-as spune sa iti iei FK-ul in locul aluia din Ci4+ pentru ca pare mai robusta.

Ar fi mai potrivita o mulineta de 4000 si la modul in care pescuiesc eu doar ca nu pot sa renunt la cele de 2500 cand vine vorba de pescuitul la avat. Un combo usor ma face sa pescuiesc mai bine, e mai usor manevrabil si pot pescui mai mult timp cu el fara sa ma apuce durerile de mana. Plus ca pe lansetele mele dedicate 100% avatului mi se pare ca nu stau cum trebuie mulinetele mai mari de 2500.


cat despre stradicul Ci4+ de care intrebai. mi se pare o mulineta foarte OK doar ca fiind obisnuit cu corpul de aluminiu de la toate celelalte mulinete asta mi se pare usor fragila comparativ cu restul. dar sunt convins ca va face fata chiar daca momentan nu am pescuit-o exagerat de mult.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4 713

joi, 15. februarie 2018, 19:43

Daca gasesti un Biomaster de 4000 ar fi excelent.Consider ca este mult mai robust decat Stradicul.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 714

joi, 15. februarie 2018, 21:19

Da ... varianta asta e și mai OK. Problema e ca mi se pare cam greu de găsit.

Pentru jiguri grele, năluci grele fără barbeta sau Deep divere folosesc un Biomaster de 5000 ( corp similar cu cel de 4000 și dacă folosești fire mai groase îți recomand 5000-ul ) cu care ma împac de minune.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4 715

joi, 15. februarie 2018, 21:20

Multumesc pentru raspunsuri....acum s-a facut lumina in tunelul meu.
Am sa merg pe varianta 4000 pentru jig iar combo-ul cu 2500 o sa il folosesc pentru avat.

Imi place mult Stradicul ...si FK si Ci4.
Momentan Biomasterul,Twin POwer si ce mai e pe acolo sus nu se incadreaza in bugetul meu mai ales ca nici foarte mult timp nu mai reusesc sa dedic pescuitului.
Am cateva naluci noi pentru avat plus cateva kile de gume...ce sa mai...abea astept sa dau barca la apa :pauza:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 716

sâmbătă, 17. februarie 2018, 07:43

Ieri am avut parte de o zi insorita, atata de la Soare, cit si de la placerea drillurilor cu somnici... nu au fost multi, doar 2, dar ptr luna februarie si temperatura apei de 6,4°C, eu zic ca e bine!
Deci este foarte clar, cloncul functioneaza si in anotimpurile reci :bucuros2:

Ca montura am folosit un prototyp de diskteaser, si este al 3-lea peste capturat in 2 sesiuni de pescuit...
Momeala folosita a fost rama de ploaie, iar muscaturile au fost provocate de cloncul Wels 2... sau de Jacky - TurboHund, care a latrat nonstop timp de 2 ore :rizi:

Lansetele noi ce sunt in teste nu s-au putut demonstra cu vreo dihanie, doar ca, firul subtire de 0,30mm m-a taiat zdravan la deget si la un somnic de circa 1,2m :doarecapu: ...este unul dintre dezavantajele firelor subtiri. Nici nu vreau sa ma gadesc la ce taieturi imi va provoca unul de 2m+ :soc:

index.php?page=Attachment&attachmentID=2933 index.php?page=Attachment&attachmentID=2934 index.php?page=Attachment&attachmentID=2935
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 717

sâmbătă, 17. februarie 2018, 09:58

Bravo baieti! Zoran, eu zic ca este excelent pentru luna februarie. :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 718

duminică, 18. februarie 2018, 10:35

a câta oară:



după mai bine de doua ore de dat cu echipamentul adecvat am zis sa dau câteva mâini cu cel light in ideea de a cotrobăi mai bine printre bolovani. Evident, la a cincea sau a șasea lansare a venit ceva ce nu mi-a dat nici o șansa și după vreo 3-5 minute de dril a rupt.

am mai dat după vreo ora jumate cu echipament adecvat ... de pomana.

Și Mane a avut parte de o experiența asemănătoare tot ieri ...

Sa mai spună cineva ca finetea nu contează ... ar fi prea multe coincidente
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

4 719

duminică, 18. februarie 2018, 11:24

@anem
Nu pot decit sa confirm ca finetea conteaza, experientele de pe Mosela franceza au fost exact la fel (si pe Saar): dadeam ore in sir cu scula de somn pina ma dureau toate cele, si nu o data cind schimbam pe echipamentul usor atunci dadea somnul. In curentul acela nu am avut nici cea mai mica sansa. Bineinteles ca am prins si la echipamentul greu, cu Blinker Jörg, dar impresia mea e ca as fi avut mai multe trasaturi pe shaduri mici, la alea mari inca n-a tras nici unul. Iar la blinkere iar am impresia ca trebuie si noroc si schimbat des locul, daca la vreo 10 lansari nu tragea nimic, puteam sta ore in sir degeaba. Un shad mic parca aducea viatza pe locul ala. Si nu numai: eu greblam odata un loc de vreo ora, un francez lasa in curent un porumbel mort si la citiva metri linga mine are 3 trasaturi intr-o jumate de ora, finalizate cu captura...
Ceva imi spune ca spinningul greu e mult mai ostentativ decit cel usor, ar fi culmea sa fie altfel. Dar totusi nu voi incerca altceva atunci cind caut somnul, riscul sa il pierd e mai mare decit satisfactia mai multor trasaturi.
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 720

duminică, 18. februarie 2018, 12:12

Sa mai spună cineva ca finetea nu contează ... ar fi prea multe coincidente


Dar, daca lightul agata mai multi de spate/coada? La asta v-ati gandit??? :gandesc:

Am cautat un video ce l-am vazut acu vreo 3-4 ani pe youtube, dar nu il mai gasesc ... erau 2 tipi, care dadeau cu jiguri de salau si lansete de salau pe Rin, iarna, intre randurile de pietre... Anem, sti despre ce e vorba, ce vreau sa spun cu randurile de pietre. Eh, din vreo 10 "muscaturi", vreo 2 au rupt, 1 era de buza exterior prins, si restul, toti, absolut toti, de coada sau spate.
Schimbat pe linie groasa, cum e normal ptr somn, cu lansete mai grele, nu mai simti cand somnul atins de fir da din coada sa fuga! In schimb, la linia subtire, fara burta deloc in apa, se simte ori-si-ce furnicatura in lanseta, si la contra, somnul se agata de coada sau spate.

Atentie, nu spun ca este o regula, dar in majoritatea cazurilor, asa se intampla. Si nu are absolut nimica de a face cu linia subtire sau groasa cand somnul e la rapit, si ataca! E ca si la clonc: am prins cu leader de 2 mm si somnici de 1m, si somni de 2m. Iar aici, sta la montura si o studiaza uneori chiar si 1 minut! Timp suficient sa isi scoata subleru' si sa masoare leaderul, sau cantarul sa cantareasca greutatea ancorelor :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com