Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 661

duminică, 17. decembrie 2017, 20:52

Felicitări băieți !!! Frumos "avatel" Mane. Ti-ai depășit recordul? :zambet:


Mersi! :noroc: Nu mi-am depasit inca recordul, cand o sa o fac o sa "anunt" aici pe forum :bucuros2: :rizi: :rizi: :rizi:
Azi a fost un ger cumplit, probabil ca si pestilor le era frig de nu reactionau la nalucile noastre...pestii astia doi au fost cautati mult.. :rizi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 662

duminică, 24. decembrie 2017, 00:18

Salut baieti!
Sambata am bagat o partida de pescuit de unul singur, Emil din pacate nu a putut veni cu mine de data asta.
Am avut parte de frig ingrozitor toata ziua si doar doi pesti au iesit pe mal: o platica agatata accidental de spate si un cefal luat regulamentar la trill :rizi: rad pentru ca din ce am vazut pe aici pestii astia se prind doar la rotative si la momeli natuarale.
Si acum o poveste EXTREM de amuzanta in video asta, cred ca cel mai bine asa intelegeti prin ce emotii am trecut ieri la pescuit... :rizi: :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 663

duminică, 24. decembrie 2017, 05:55

Si acum o poveste EXTREM de amuzanta in video asta, cred ca cel mai bine asa intelegeti prin ce emotii am trecut ieri la pescuit...


:rizi: :rizi: :rizi:
Felicitari Mane ptr captura! Sau ptr cadou? :gandesc: :rizi:

Tare videoul... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 664

duminică, 24. decembrie 2017, 10:25

Si acum o poveste EXTREM de amuzanta in video asta, cred ca cel mai bine asa intelegeti prin ce emotii am trecut ieri la pescuit...


:rizi: :rizi: :rizi:
Felicitari Mane ptr captura! Sau ptr cadou? :gandesc: :rizi:

Tare videoul... :noroc:


A fost bine ca a avut un final fericit insa in alea doua ore de cautari deja ma gandeam ce alta lanseta si mulineta sa cumpar :rizi: :rizi:


PS: Am nevoie de ceva sfaturi acum :rizi: Dupa ce am recuperat combo-ul din apa nu am mai pescuit cu mulineta, acasa am pus-o la uscat :rizi: .Oare ar trebui sa o desfac toata si sa o gresez din nou? Nu sunt capabil sa fac lucrul asta si ar insemna sa o trimit la Shimano Italy si s-ar putea ca acolo sa o tina minim 1 luna si ceva :gandesc:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4 665

duminică, 24. decembrie 2017, 12:26

Doamne ce belea...imi si imaginez ce era in mintea ta in alea 2 ore. Cat erai dispus sa mai insisti daca nu reuseai sa o recuperezi ?

Dupa ce se usuca bine mulineta vezi cum invarte.
Daca era gresata corespunzator nu cred ca e nevoie sa o desfaci si o sa mearga la fel ca inainte.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 666

duminică, 24. decembrie 2017, 15:27

Mane, esti criminal :rizi: ... bine ca ai reusit sa recuperezi combo-ul :apl:

Ps: un alt motiv pentru a nu pescui cu manusile :rizi:
Pps: vad ca Ruddy nu prinde doar pesti ... ci si combo-uri de top :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 667

duminică, 24. decembrie 2017, 16:15

Doamne ce belea...imi si imaginez ce era in mintea ta in alea 2 ore. Cat erai dispus sa mai insisti daca nu reuseai sa o recuperezi ?

Imi treceau o gramada de idei prin cap in alea 2 ore, ma gandeam serios ce alt combo sa imi cumpar :rizi: Cred ca as mai fi insistat vreo ora maxim si ma lasam pagubas :rizi:

Dupa ce se usuca bine mulineta vezi cum invarte.
Daca era gresata corespunzator nu cred ca e nevoie sa o desfaci si o sa mearga la fel ca inainte.

Acum am invartit la ea prin casa, e ca noua si nu pare ca are nevoie de gresare. :noroc:


Mane, esti criminal ... bine ca ai reusit sa recuperezi combo-ul

Ps: un alt motiv pentru a nu pescui cu manusile
Pps: vad ca Ruddy nu prinde doar pesti ... ci si combo-uri de top

Da, bine ca am reusit sa recuperez totul dar au fost niste momente nasoale :rizi:
Se vede in video ca m-a "inselat" sunetul de la pick-up, am dat sa il deschid dar nu de tot...cred totusi ca daca nu aveam mainile inghetate nu imi cadea in apa :zambet:
Am folosit mai multe voblere grele si jiguri la care am montat triple pe burta ca sa reusesc sa agat tot ce era pe fund, am fost norocos ca aveam Ruddy-ul la mine si asta avea triple serioase(de obicei sta in trusa de somn dar acum era ratacit in trusa de avat) :noroc:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4 668

luni, 25. decembrie 2017, 13:11

Eu iti recomand s-o cureti neaparat, a stat prea mult in apa.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 669

luni, 25. decembrie 2017, 18:20

Cu siguranta a intrat apa la rulmenti care trebuie curatati si gresati. La fel si rulmentul antirevers, si discurile de la frana.. Si daca tot se desface , merge si o vaselina noua..Mane..esti total..am mai vazut odata pe viu pe cineva care tot asa, din lanseu a scapat combo in apa..era de casting..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 670

marți, 26. decembrie 2017, 18:32



Un pastravior de incinta..i-am venit de hac pe o oscilanta Daiwa. Altceva nu au vrut..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 671

marți, 26. decembrie 2017, 21:32

Gigi, vad ca te dai pe pastrav :bravo:

O parte din cadourile de Craciun au ajuns ceva mai tarziu ... azi de dimineata :rizi:











si cadoul cel mai frumos al zilei ... un avatoi de toata frumusetea, din pacate cu urme clare de japca pe spate ...

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

4 672

marți, 26. decembrie 2017, 21:42

Foarte frumos băieți... :apl: . Superb avatul ala Emile :ochi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4 673

marți, 26. decembrie 2017, 23:06

Bravo baieti...voi chiar aveti de lucru acolo.
Stiu ca nu cantariti pestii pe care ii prindeti dar sunt curios cam ce greutate avea captura zilei si care este recordul vostru (aproximat in kg).
Cel din ultima poza imi pare undeva la 6-7 kg dar in poza arata de 24 :pauza:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 674

marți, 26. decembrie 2017, 23:24

Un pastravior de incinta..i-am venit de hac pe o oscilanta Daiwa. Altceva nu au vrut..

Frumos! :bravo:

Foarte frumos băieți... . Superb avatul ala Emile


Mersi Bogdane! :noroc:

Bravo baieti...voi chiar aveti de lucru acolo.
Stiu ca nu cantariti pestii pe care ii prindeti dar sunt curios cam ce greutate avea captura zilei si care este recordul vostru (aproximat in kg).
Cel din ultima poza imi pare undeva la 6-7 kg dar in poza arata de 24


Mersi! :noroc:
Chiar azi imi vorbea Anem ca se gandeste ca poate in viitor sa cumpere un cantar, eu am tot timpul ruleta la mine si masuram DOAR capturile mai frumoase.Asta din ultima poza avea undeva intre 5 si 6kg maxim. :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 675

miercuri, 27. decembrie 2017, 13:43

multam Bogdane, din pacate locul devine interzis din data de 31 decembrie ... asa ca se merge pe alternative.

Bravo baieti...voi chiar aveti de lucru acolo.
Stiu ca nu cantariti pestii pe care ii prindeti dar sunt curios cam ce greutate avea captura zilei si care este recordul vostru (aproximat in kg).
Cel din ultima poza imi pare undeva la 6-7 kg dar in poza arata de 24 :pauza:


pestele din poza de mai sus sarea de 5kg dar nu depasea 6 ... nu pot spune cu exactitate cat avea. pozele le fac intr-un anumit mod pentru ca imi plac mai mult, nu pentru a exagera captura. avatul de mai sus masura putin peste 80 de cm ... spre 81.

recordul personal l-am prins pe Dunare cu multi ani in urma si masura 88 de cm. la cum arata namila aia l-am aproximat la vreo 8 kg ... dar e doar o aproximatie.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4 676

joi, 28. decembrie 2017, 12:53

Eu am un grip cu cantar si ruleta incluse.
Este foarte util pt asa ceva :noroc:



anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 677

joi, 28. decembrie 2017, 13:02

Eu am un grip cu cantar si ruleta incluse.
Este foarte util pt asa ceva :noroc:




:bravo: am avut si eu in urma cu ceva ani o chestie de genul celei pomenite de tine. Dar in cazul meu cantarul arata ce avea pofta si dupa vreo 2-3 ploi ruleta din capac mi-a ramas in mana cand am tras de ea :rizi: ... de atunci mi-am luat o chestie mai mica pe care o tin agatata la sold dar nu are nici metru si nici cantar.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4 678

miercuri, 3. ianuarie 2018, 09:01

In primul rand, LA MULTI ANI si sanatate tuturor, daca asta este, vine si restul. :noroc:
Se pare ca am onoarea sa deschid balul anul acesta. :)


Am reusit sa scot in sfarsit noile achizitii pentru un scurt test ieri seara si un lufar frumusel a consimtit sa participe. Trasatura normala, nu demaraj in tromba care sa-ti smulga batul de pe suport, drill scurt dar spectaculos cu plecari in toate directiile si salturi in suprafata si individul a recunoscut ca am facut o alegere buna. A incercat si materialul clestelui cu care am extras carligul muscand cu pofta din el :rizi: , i-am multumit pentru participare si a plecat inapoi.
Nu era un exemplar enorm, pe la 55 cm/2 kg, dar tocmai bun pentru un inceput de an.
Aparatul foto ramasese bine-nteles acasa si chestia facuta cu telefonul din dotare e o pata argintie pe fond negru. :rizi:


Pe scurt despre material: lansetele sunt exact ce aveam nevoie, mulinetele sunt o idee prea mici pentru 3,9 m, marimea 6000 ar fi echilibrat mai bine comboul. Inafara de somn mare, combinatia Daiwa Tornado Z cu Shimano BR se preteaza pentru o gramada de variante de pescuit la stationar. Stiam ca firul Shimano Technium e sarmos, nu-mi inchipuiam ca in halul asta, are nevoie de cateva iesiri sa se intinda. Materialul care l-am gasit in schimb pentru strune e in schimb foarte bun, chiar daca e scump ca naiba:




anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 679

joi, 4. ianuarie 2018, 20:59

La Multi Ani si tie Nemo. Misto ca ai scos la pozat un lufar mai ales ca de ceva timp ai pomenit de ei :rizi: ... pacat ca nu-i si o poza sa ne clatim un ochi :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 680

duminică, 7. ianuarie 2018, 19:11

Azi speram sa am ce povesti. Asta in mod special datorita locatiei alese cat si a faptului ca am pescuit in 3 (al 4-lea a facut besici la picioare pana a ajuns unde trebuia si nu a mai fost in stare sa pescuiasca :rizi: ).

Din pacate pestii au fost exagerat de apatici si la final au iesit doar doi pesti. Unul facut mai mare de catre fotograf :rizi: dar care oricum batea spre 3kg:



Plus unul dintre cei care poarta semnul de "gabarit depasit":



Si cam asta a fost tot ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm