Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 601

vineri, 10. noiembrie 2017, 08:38

Am stabilit cu Andi, o cunostiinta a unui prieten din Stuttgart, sa bagam joi o partida de clonc pe Rin. Era curios sa vada cum este pescuitul la clonc, iar ziua de joi era singura lui zi libera.
Momeala nu trebuia sa cumpar, ptr ca avea el 300 rame de ploaie de vreo 2 saptamani in beci.
Dimineata la 6:00 e prezent in fata usii, si imi spune cu parere de rau, ca sotia ia aruncat galeata cu rame :doarecapu:

Am iesit in fata casei sa adunam la lanterna citeva rame de ploaie, ca si asa o plouat, si dupa o cafea trasnet ne-am pus pe drum.

Ajunsi afara, vant, ploaie marunta, 6°C, din nou... :doarecapu:
Ne bagam pe apa, apa 12,3°C. Ok, incercam citeva cloncuri, si la cel mai mic cap, 30mm, au reactionat si somnii. DiscTeaserul de la Zeck in combinatie cu 6 rame pe montura au adus 2 somnici in barca. Unul la circa 1m, si unul mititel, de vreo 60cm. Au urcat si mai mari, in ciuda vremii tarzie, dar nu au pus botul. Probabil pestele viu ar fi facut diferenta :rizi:

Pestii nu erau mari, dar erau primii pesti prinsi la clonc de Andi. Virusul a fost plantat... adanc! :zambet:

index.php?page=Attachment&attachmentID=2875
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 602

vineri, 10. noiembrie 2017, 12:52

frumos frumos ... deci inca nu este tarziu pentru clonc :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 603

duminică, 12. noiembrie 2017, 20:02

azi prima zi de pescuit a sezonului rece. prima iesire in care intr-adevar a fost frig ...

incepand de azi noapte a ajuns pe aici ceva front de aer rece ... iar pestii au resimtit si ei treaba asta.

3 locuri schimbate in 2 si a iesit doar un singur peste:



exagerat de apatici, exagerat de putina activitate. Poate singura chestie de precizat din partida asta a fost o lovitura de toata frumusetea pe caderea jigului intr-o apa de vreo 9-10m adancime. lovitura in urma careia s-a lasat si cu un semidril:



dar pestele parea prea mare pentru echipamentul de avat. Astfel, dupa vreo 2 minute cand in sfarsit am simtit ca incep sa il aduc spre mine s-a indreptat jigul si totul s-a incheiat.

Data viitoare va fi mai bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4 604

luni, 13. noiembrie 2017, 08:31

Salut Anem, mai prinzi avati cu voblere de suprafata in perioada asta rece ?

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 605

luni, 13. noiembrie 2017, 10:56

Salut Anem, mai prinzi avati cu voblere de suprafata in perioada asta rece ?


spre deloc :rizi: ... naluca din poza de mai sus este o cicada iar avatul a dat cumva pe cadere pe la vreo 2,5-3m adancime. de ieri aici s-a intrat in "sezonul de iarna" iar mustaciosul a fost doar o surpriza neasteptata ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4 606

luni, 13. noiembrie 2017, 11:46

Inca o intrebare apropo de voblere pt avat:
Ai vazut ca mai este pe piata un vobler de avat cu denumirea "shiver" ?. Este o copie dupa salmo thrill de la firma Rapture.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 607

luni, 13. noiembrie 2017, 12:04

Inca o intrebare apropo de voblere pt avat:
Ai vazut ca mai este pe piata un vobler de avat cu denumirea "shiver" ?. Este o copie dupa salmo thrill de la firma Rapture.


Merci fain Vlad pentru treaba cu “Shiver”-ul … nu stiam de el. Nu ma prea uit in ultimii ani dupa naluci noi iar in “casa” celor de la Rapture nu m-am uitat vreodata pentru ca toate nalucile lor sunt copii dupa alte naluci … si cum nu apreciez catusi de putin copiile este lesne de inteles de ce nu m-am uitat vreodata.

M-am uitat putin ce e cu acel “Shiver” si se pare ca a aparut pe piata din acest an (deci nu pot fi acuzat ca am copiat numele :rizi: ) fiind pentru prima data prezentat la expozitia din Vicenza (Artificiale Rapture Shiver - Pescare Show Vicenza 2017 novità - Pesca a spinning - SportIT.com - YouTube ) . In ciuda faptului ca nalucile mele apar pe cateva forumuri italiene si ca am avut de-a face ceva timp cu un individ ce este tester-ul celor de la Rapture cu care am si iesit la pescuit de cateva ori si stia toate nalucile mele, sunt convins ca numele este pur si simplu o coincidenta.

Denumirea de “Shiver” nu am inregistrat-o nicaieri cum de altfel nu exista nici firma ANEM decat intr-un mod “semioficial” asa ca nu pot face nimic in privinta asta.

De vreun an jumate nu am mai facut nici o naluca avand cu totul si cu totul alte interese si nici nu prea stiu cand voi fi iarasi disponibil sa fac naluci. Cand va veni momentul voi schimba numele si gata … asta in cazul in care pana atunci cei de la Rapture nu vor copia alte produse si “Shiver-ul” lor va fi de mult uitat.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 608

duminică, 19. noiembrie 2017, 22:35

ziua de azi a inceput devreme. La 4 a sunat alarma si cand prima geana de lumina se facea vazut eram pe malul apei pregatit pentru infruntarile cu avatii iernatici.

cred ca eram la a 10-a lansare cand un salau aproximat de mine la vreo 3 kg vad ca imi urmareste naluca pana la mal ... stopez naluca, o ia, dau contra, simt pestele in lanseta si scuipa naluca.

mai fac vreo 3 lansari paralele cu malul la ideea vreunui salau dupa care revin sa caut avatii. lansez in larg, recuperez destul de repede si dupa mai putin de 4-5 m vine ditamai lovitura. frana stradicului de 2500 urla ca descreierata, eu ma uit cum dispare firul de pe tambur, incerc sa franez tamburul cu mana dar avand 8lbs nu reusesc mare lucru arzandu-ma pe degete pentru ca atunci cand am vazut ca treaba se ingroasa si risc sa raman fara fir strang frana la maxim si evident firul pocneste.

respir sa imi revin, aprind o tigara si fac o poza:



eram cu echipamentul de avat si nu voiam somni asa ca ma mut mai jos. aici in vreo 20 de lanseuri am doua lovituri de niste avatoi cat casa la picioarele mele dar reusesc sa nu intep niciunul.

ma mut mai la vale. Urmeaza un alt rateu al unui avat cat casa pe care l-am avut in lanseta vreo 3-4 secunde si a carui volta am vazut-o la suprafata.

ma enervez ... schimb lanseta ... si ... o frumusete iese la pozat:



Alternez lansetele si surprinzator pestii raman agatati doar pe una dintre lansete:





urmeaza episodul doi din ziua de astazi in ceea ce priveste somnii ... asta era ceva mai mic si daca nu s-ar fi dezgatat cu siguranta l-as fi scos la pozat.

Putin inainte de plecare vine si o ultima lovitura a zilei.



Chiar daca nu pare, este cel mai mare avat masurat de mine in Italia avand vreo 82 de cm ... record pentru care trebuie sa ii multumesc lui Attila. Una dintre nalucile date pentru testari a fost cea care mi-a adus pestele.

Si cam asta a fost tot.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 609

luni, 20. noiembrie 2017, 10:34

Ieri nu aveam timp pentru a completa mesajul de mai sus …

In partida trecuta am luat pentru prima data de cand umblu prin locurile respective doua lansete sa pescuiesc dupa avat. Niste pitici de-ai mei ce nu imi dadeau pace.

Incep prin a spune ca aproape oriunde te uiti in “literatura de specialitate” atunci cand se discuta despre spinning la avat se recomanda folositul unor lansete mai putin rigide si preferabil fire monofilament pentru a permite pestelui sa “inhaleze” naluca.

Precizez de la bun inceput faptul ca avatii nu inhaleaza naluca in momentul atacului … nu stiu daca 1% din avatii prinsi de mine erau agatati in tripla din coada plus ca am vazut de nenumarat ori atacul unul avat in ape limpezi si sub nici o forma nu inhaleaza naluca in adevaratul sens al cuvantului.

In fine … lasand la o parte partea cu inhalatul …

Ieri am pescuit cu doua combo-uri diferite. Ambele combo-uri aveam niste mulinete de 2500 si ambele aveau textil (imi este aproape imposibil sa pescuit cu mono mai ales in conditiile respective). Pe unul dintre combo-uri aveam 10lbs si pe altul 8lbs … deci diferente mici si aici. Ceea ce diferea complet erau lansetele. Una dintre lansete era o lanseta foarte rigida si rapida data pana in 28 de grame in timp ce cealalta era mult mai putin rigida (dar nu “fleasca”) dar rapida si data pana in 17,5 grame. Am pescuind alternativ cu ele folosind in mare cam aceleasi naluci, poate chiar am pescuit mai mult cu combo-ul mai “light” pentru ca era mai usor.

La final treaba a stat in felul urmator:

1. Combo-ul rigid a totalizat 5 atacuri in urma carora au iesit pe mal 4 avati iar al 5-lea a fost un somn care s-a dezgatat dupa vreo 2 minute.
2. Combo-ul mai putin rigid a avut parte de vreo 6 atacuri in urma carora nu a iesit nici un peste la pozat. Cu exceptia unui somn care era sa imi ia tot firul de pe mulineta toti ceilalti pesti ori nu au ramas agatati ori s-au dezgatat dupa 1-2 secunde dupa atac.

Concluziile le trageti voi …

Evident … testul de mai sus nu are vreo mare relevanta fiind facut intr-o singura partida dar mi-am propus ca intreaga iarna cand ajung prin locurile alea de pescuit sa folosesc cele doua combo-uri pentru a vedea rezultatele. Probabil voi deschide si un topic special la sectiunea de avat in privinta asta unde imi este mai simplu sa monitorizez rezultatele.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4 610

luni, 20. noiembrie 2017, 11:07

Pe mine sincer m-a distrat intotdeauna chestia asta cu "legatura" intre "inhalatul nalucii" si rigiditatea blancului.
Cred ca aportul flexibilitatii blancului pe langa "burta" firului, unghiul intre fir si "directia aspiratie" etc. este egal cu zero... poate la drill, intepare etc. o fi contand da` la aspiratie... :doarecapu:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 611

luni, 20. noiembrie 2017, 13:57

Emil , pe mine subiectul avat ma fascineaza de ani buni..Am facut si eu testul cu lanseta moale vs una rigida.Ba a mea a fost din fibra de sticla elastica de numa...Nu am avut vreun avantaj cu ea fata de una rapida din grafit, si asta pe parcursul unui sezon intreg ,timp in care le-am carat dupa mkne.Ce am observat anul asta la Dunare...isi schimba comportamentul nu numai de la un loc la altul ci si de la o ora la alta.Eu alta explicatie nu gasesc..Pe Dunare prindeam cu o anumita oscilanta, plecam de acolo si veneam pe alt loc si nu le trebuia oscilanta aia ci alt model si alta culoare..in alt loc dadeau pe vibe-uri...total imprevizibili avatii astia.Atunci cand le place naluca o inhaleaza de o ia naiba, cand sunt mai mofturosi doar o bruscheaza si atunci il iei pe dinafara, alteori doar cioc si atat ..pleaca cu valul in cap..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4 612

luni, 20. noiembrie 2017, 14:19

Personal nu am crezut niciodata chestia cu inhalatul la avat! Nu pescuiesc decat cu bete rapide si daca vreti si rigide. Nu am avut probleme cand a dat avatul.Asa ca Anem zic sa nu mai cari doua bete dupa tine si sa dai cu cel care iti cade mai bine pe mana... :bravo:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4 613

luni, 20. noiembrie 2017, 16:12

Anem, superbe poze, superbi pesti, excelenta descriere! :bravo:
Cum spunea si Zamfi, pescuieste cu comboul care iti pica mai bine pe mana. Daca vrei neaparat sa experimentezi, pe comboul light foloseste naluci cu carlig mai fin sau fara contra, vezi ce iese.


Pe aici, in lipsa avatului si satul de stiucile, bibanii si bassi din categoria mini si micro si mai ales dezgustat de pierdut naluci aiurea, mi-am gasit alta dambla: lufarul.


Iei un avat psihopat, il trimiti un an la sala sa traga de fiare, ii pui un milion de dinti in gura si ii dai o supradoza de ecstasy...ce obtii e lufarul. :rizi: :rizi:


Nu e inca sezonul potrivit de naluci, apa e prea calda si nu se aduna in carduri, momentan insist pe stationar, cu sardina.


Ne adunam seara pe un estuar din apropiere cativa pescari si ne incercam sansele. Eu sunt cel mai neofit in domeniu, raul respectiv nu ma atragea deloc, dar in lipsa de altceva..e aproape, e comod, parcare in spate, bancute pe mal, pista de jogging iluminata cu spoturi de-a lungul malului...stai pe banca cu tigara in bot, doza de bere in mana si te holbezi ba la bete, ba la bunaciunile care fac jogging in fata ta. :buaaaah:
In plus, e inclusa in zona maritima, astfel incat e permis pescuitul noaptea.

Localnicii, foarte de treaba de altfel, mi-au explicat ca am nevoie de scule solide, fir ca lumea, frana deschisa sau baitrunner, doar cu struna e problema, nici ei nu mai stiu ce sa foloseasca. Eu, destept, mi-am zis ca daca dau mai finut, o sa am mai multe trasaturi. Dupa ce era sa plece primul bat in apa, cu tot cu frana desfacuta la maxim, am lasat acasa surf light si heavy feederele si am trecut pe betele de crap cu Baitrunner de 10000 si fir de 35. Dupa prima trasatura la care am apucat sa dau si contra, am renuntat si la fluoro de 0,5 ca struna si am trecut pe lita de otel si fir impletit kevlar otel. :rizi:
Mai ramane sa-mi dezvolt reflexe de ninja, majoritatea trasaturilor dureaza intre unu si doua nanosecunde, timp in care blestematia asta de peste are timp sa pocnesca bambina de bat, sa deruleze 5 metrii de fir si sa plece cu sardina care era nu intepata pe carlig ci trasa complet pe struna. :nervos:
Si cand toate au fost puse la punct, dupa enspe mii de partide, prind un...chefal. Ca si cum ai lua un scobar la clonc. :doarecapu:


Dar insist in continuare.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 614

luni, 20. noiembrie 2017, 17:00

Nici eu nu cred catusi de putin treaba cu inhalatul si ca un bat mai moale te ajuta … din contra, eu sunt cel care consider exact opusul si sunt de parere ca o lanseta rigida te ajuta sa simti mai bine ce se intampla pe fir, plus ca reusesti sa dai o teapa mult mai sanatoasa in cele mai multe cazuri, mai ales daca avatii sunt mai mari si au gura mai tare.

Eu pescuiesc aproape exclusiv cu lanseta mea “rigida si fast” doar ca mi-am zis sa dau o sansa si unei anumite lansete ce mi-am dat seama ca nu e tocmai ce voiam dupa ce era cumparata deja (riscul cumparaturilor on-line).

Asa ca, iarna asta continui cu testatul celor doua combo-uri doar pentru a face o oarecare statistica … nu mi greu sa car si o a doua lanseta cu mine si pot schimba nalucile mai rapid :zambet:

________________________________________________________

Nemo … misto de tot treaba cu lufarii. Din pacate locuiesc cam departe de malul marii si cred ca sunt cativa ani de cand imi tot propun sa sacrific niste iesiri la pescuit pentru a merge in apa sarata. Anul asta chiar mi-am petrecut concediul intr-o zona destul de apropiata tie unde am vazut niste locuri de pescuit superbe. Dar ma voi intoarce pe acolo si data viitoare voi avea si sculele de pescuit cu mine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 615

marți, 21. noiembrie 2017, 11:44

Una dintre lansetele mele cu care prindeam avat toamna tarziu era MHX, fast, din grafit high modul. Prindeam cu ea folosind vibe-uri sau oscilante mici si grele pe substrat, ori gume daca dadea pe gume.Lucrul care ajuta este reglajul franei..trebuie putin lasata moala, dar nu prea mult, doar cat sa ia fir controlat in caz de atac prea brusc..Anul asta in vara am avut un moment intr-o seara cand am nimerit intr-un banc de avati si cum colegul meu de barca nu avea o lanseta de avat i-am imprumutat Westin-ul meu si au am dat cu MHX-ul de fliping cu care de obicei dau la somn ori peste mare..lanseta aspra, puternica..si am prins foarte bine cu ea ,atat ca am slabit frana,,intrau si avati la juma de kil...nu am prins la fiecare atac dar am fost satisfacut ..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 616

duminică, 26. noiembrie 2017, 19:08

Azi o zi superba ca si atmosfera dar cu pesti exagerat de apatici. Nu am timp sa scriu intreaga poveste.

Au fost doar 4 atacuri in urma carora au iesit 3 pesti. Unul mi-a sarit din grip cand ma pregateam sa il ridic din apa pentru o poza :gandesc: iar ceilalti doi sunt mai jos.

Unul mai micut:



Si unul care intra in categoria "namila" :rizi:



Va las si o poza misto de la pescuit:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 617

duminică, 26. noiembrie 2017, 19:33

Bravo Emile pentru capturi, trebuie sa fi fost superba "namila" :buaaaah: vad ca azi acolo a fost vreme frumoasa..

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

4 618

duminică, 26. noiembrie 2017, 20:15

:salut:

Felicitări baietii,bravo Anem! :noroc:

Italia,PO,nu știu de ce simt ca mi-ar place mult sa pescuiesc acolo dacă as avea o barca calumea...

:ciao:

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 619

luni, 27. noiembrie 2017, 09:02

Ce namila de avat! Bravo :apl:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 620

luni, 27. noiembrie 2017, 11:45

multam baieti ... a fost un exemplar de toata frumusetea.

in ceea ce priveste "rigid vs. moale" la avat ... in partida asta am pescuit aproape exclusiv cu lanseta rigida cealalta fiindu-mi aproape imposibil de folosit.

Apa era in crestere si curentul mult mai puternic decat ceea ce este normal pentru zona respectiva. Adaugand si faptul ca a batut un vant de te taia bucati din directie opusa sensului de curgere a apei mi-a fost efectiv imposibil sa pescuiesc cu orice altceva decat o lanseta cat se poate de rigida si rapida.

Deci … in dreptul lansetei rigide se mai adauga 4 atacuri din care 1 rateu.

Cand am timp voi face un topic nou unde imi va fi mai usor sa contabilizez.

ps: Cataline, Po-ul este un rau greu de pescuit dar te asigur ca ti-ar placea inclusiv pescuitul de pe mal :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm