Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 521

luni, 2. octombrie 2017, 07:01


Zilele astea am avut o discutie cu cineva despre importanta de a urmari vizual firul in pescuitul cu gume la salau..Unii sustin ca multe tzacuri se vad pe fir si daca astepti pina ce simti tzacul la mana, ...e prea tarziu..Io am stat oleaca asa, intrebandu-ma cum pescuiesc eu la salau..si pentru ca pescuiesc de multe ori noaptea am realizat ca pentru mine contactul vizual nu este atat de important..de fapt ma oboseste sa urmaresc firul, mai ales daca imi bate soarele in ochi, daca bate vantul,etc..Simt la mana cum cade jigul, il tzopai, il tarasc,il fac sa planeze..cum imi vine la inspiratie si intzep cum simt ca ceva nu-i in regula..nu zic , urmaresc si firul, insa doar cand imi este confortabil, si nu ma bazez foarte mult pe asta..Dealtfel acum cateva zile am avut ocazia sa pescuiesc asa si am fost foarte atent la cum se vede ori se simte trasatura..Ei bine , unii salai dadeau ciocane de facea varful ca si la feeder..eu am intepat la simt si am prins , dar am si ratat..mi-am pus intrebarea daca e din cauza ca intep doar cand simt la mana..apoi am schimbat lanseta cu una light, fir foarte subtire si am dat pe un prag, venijnd odata cu apa, lasand naluca sa planeze de pe prag spre groapa..si apoi au incept tzacurile..multe nici nu le-am vazut pe fir, desi am fost extrem de atent..tzacul era scurt , si abia perceptibil, uneori ii prindeam uneori nu.Insa intre cei pe care i-am prins ,cativa au fost harponati in coada, de dupa cap....etc...asa se explica rateurile:de multe ori bruscheaza naluca cu corpul..nu musca hotarat..determinant a fost firul foarte subtire ..cu cat este mai subtire cu atat transmite cat mai fidel orice tzac,orice stopare nefireasca..e doar o parere..simtul tactil e f. important..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

4 522

luni, 2. octombrie 2017, 17:00

Ma bag si eu in discutzie, dar cu experientza opusă: ultimul (si primul din Bayern) salau luat la jig l-am intzepat fiindca am vazut ceva pe fir, fara sa simt nimic in lanseta. Da' chiar nimic, numai firul se pleostise mai repede decit era normal. Am o lanseta Jenzi 8-25 gr, 2,70m, fir 0,13 Power Pro, in mod normal simt cam orice la mânã. Bineintzeles, nu am mâna asa de sensibila ca a dlui. Semlecan, da' de data asta chiar nimic...
In rest, subscriu teoria "fir subtire - sensibilitate mare", iar intrebarea mea ar fi care ar fi firul optim de pe piatza in prezent? Eu mai bune decit Power Pro nu am avut, am incercat noile Daiwa J Braid dar mi se par mai fragile decit scrie Daiwa... Inca mai caut firul acela cit mai subtzire si cit mai rezistent si cel mai cel :prieteni:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 523

luni, 2. octombrie 2017, 22:49

eu nu sunt pescar de salau si in proportie de 95% pescuiesc doar pe rauri ... deci locuri unde apa curge. In conditiile respective pot spune ca nu pescuiesc deloc "pe fir" ... nu ma uit aproape deloc pe fir chiar daca in cateva cazuri chiar am incercat, dar m-am plictisit repede si tot timpul am considerat ca daca ma pun sa pescuiesc pe fir atunci imi pot lua orice ranga de lanseta si am terminat treaba.

au fost cazuri in care am prins pesti fara sa simt la propriu lovitura (am si ratat) ... muscatura imi era semnalata prin faptul ca jigul nu pica jos la timp fara sa observ ca firul imi pleca intr-o parte sau ceva de genul asta. Pur si simplu ceva "nu era in regula" si lanseta imi transmitea chestia respectiva ... asa ca, pentru control dadeam teapa.

Cei care pescuiesc pe rauri ... cum faceti sa urmariti firul? Nu de altceva dar de regula curentul sau vreun vartej "joaca" firul dupa bunil lor plac. Si cum de nu va plictisiti sa urmariti firul?

Si da, ca o completare. Ceva ma face sa cred ca eu sunt cel care tot timpul pescuieste cu jiguri mai grele decat ar face-o altii in aceleasi conditii. Poate folosesc jiguri mai grele tocmai pentru a reusi sa simt in lanseta mai bine ce se intampla. Poate daca as pescui cu jiguri mai usoare as prinde mai bine ... doar ca nu mi-ar face aceeasi placere pescuitul.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

4 524

luni, 2. octombrie 2017, 23:01

Poate daca as pescui cu jiguri mai usoare as prinde mai bine ... doar ca nu mi-ar face aceeasi placere pescuitul.
:bravo: Ai avea parte de capturi constand in "salai aninati".Nici mie nu mi ar place :bucuros:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 525

marți, 3. octombrie 2017, 07:16

Ma bag si eu in discutzie, dar cu experientza opusă: ultimul (si primul din Bayern) salau luat la jig l-am intzepat fiindca am vazut ceva pe fir, fara sa simt nimic in lanseta. Da' chiar nimic, numai firul se pleostise mai repede decit era normal. Am o lanseta Jenzi 8-25 gr, 2,70m, fir 0,13 Power Pro, in mod normal simt cam orice la mânã. Bineintzeles, nu am mâna asa de sensibila ca a dlui. Semlecan, da' de data asta chiar nimic...
In rest, subscriu teoria "fir subtire - sensibilitate mare", iar intrebarea mea ar fi care ar fi firul optim de pe piatza in prezent? Eu mai bune decit Power Pro nu am avut, am incercat noile Daiwa J Braid dar mi se par mai fragile decit scrie Daiwa... Inca mai caut firul acela cit mai subtzire si cit mai rezistent si cel mai cel :prieteni:



Firele subtiri ,rotunde, care nu iau apa au o mare hiba..nu prea sunt rezistente .Si te trezesti ca intra ceva mai mare si rupe..Celelalte care tin bine la socuri si sunt rezistente, de obicei sunt mai groase si iau apa dupa ce pierd protectia...Pe piata ar fi acum in trend YGK, ca si fir subtire, matasos sa nu ia apa si cat de cat rezistent..eu nu am pescuit cu el, dar am feedback de la cunoscuti care l-au pescuit.Eu am pescuit si am fost relativ multumit de raport pret calitate de Daiwa J-Braid 8x.Acum folosesc un Balzer ,care insa este infiorator de slab la soc..doi somni am pierdut pina acum, cu wobler cu tot..de aceea l-am si mutat pe lanseta light, pentru fineturi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 526

marți, 3. octombrie 2017, 07:25

Poate daca as pescui cu jiguri mai usoare as prinde mai bine ... doar ca nu mi-ar face aceeasi placere pescuitul.
:bravo: Ai avea parte de capturi constand in "salai aninati".Nici mie nu mi ar place :bucuros:


De multe ori salai stau pe substrat dupa ceva obstacol si ataca ce le aduce apa..Ei nu pleaca prea mult din ''transeea'' lor..si nu sunt curiosi decat de ceea ce seamana cu ce mananca ei..Daca vii cu un jig greu bocanind pe substrat, si trebuie sa smucesti la fiecare propteala naluca, nu va semana cu ceea ce le place salailor in momentul respectiv..Ei, daca pui gramaj mai mic , jigul atinge substratul fin,din cand in cand, evolutia e mult mai naturala, si cand ajunge in preajma locului de pinda al salaului ori musca de jig ori il bruscheaza cu corpul,cautand sa-l striveasca .E valabila si viceversa ,plus nush cate nuante intermediare..Daca pescarul se plafoneaza pe un anumit gramaj ,risca sa dea peste salai si sa nu aiba un atac,nimic..si vine altul care pune gramajul bun si prinde unul dupa altul..e de munca, nu-i confortabil, nici mie nu prea imi place dar asta este pescuitul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4 527

miercuri, 4. octombrie 2017, 18:06

E diferenta mare intre pescuitul pe rau si pe balta! Pe balta ,mai ales daca sunt maraiti, jumatate din atacuri nu le simti ,doar le vezi! Pe bune! Luni am fost pe un lac natural,am luat vreo 10 bucati ,dar la un pescuit ultrafin. Jiguri usoare,ygk ,lanseta medium light,etc. Vreo 3 doar au tremurat firul ,unul a oprit jigul si nu mai cadea... Pe rau este altceva deoarece in general sunt mai rai ca pe balta. In plus curentul de apa care intinde firul il face oricum pe salau sa-si tradeze prezenta. De aceea nu prea ai probleme cu firul:ce vezi pe fir simti si in mana. Noaptea pe rau e mult mai lejer decat pe balta.Din acelasi motiv.O parere personala normal.

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 528

joi, 5. octombrie 2017, 16:42

Salutari stimati colegi de forum!

Uite ca dupa o pauza de pescuit de un an si jumatate am revenit pe malul apei!

M-am dotat cu acelasi echipament extraheavy pe care il vandusem nepescuit data trecuta :doaaamne: ......si da-i drumul!

Dupa cca 2-3 saptamani de iesiri regulate dar scurte pe Mures (2-3 ore), timp in care am aruncat cu linguri grele fara nimic notabil (am avut doar un mega atac exploziv pe langa lingura la suprafata apei imediat cum a cazut oscilanta in apa, de asemenea am avut un val urias care a urmarit lingura pe cand recuperam cu mega viteza ca sa scot din apa, langa mal) dar doar atat.....am trecut pe jiguri si norocul mi-a suras saptamana trecuta cand am reusit sa prind primii somni pescuiti cu dedicatie din viata mea :bucuros2:

Nu au fost mari (94 cm - 6 kg, respectiv 130 cm - 10 kg) dar macar am botezat cu ocazia asta si Zeckul care i-a scos fara nici un fel de discutii din curent puternic....cred ca pe primul intr-un minut iar pe al doilea in 2 minute i-am adus la mal....

Am reusit si filmarea unei eliberari la cel mai mare dintre ei: somn pe Mures 10.5 kg - YouTube

Desi mi-ar fi placut sa am poze cu ei in mana, nu am reusit altfel decat pe iarba dar eu zic ca sunt decente:





:noroc:

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Stizo-frenic« (5. octombrie 2017, 16:55)


Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

4 529

joi, 5. octombrie 2017, 20:53

Jig-Jig

Hallo si servus, faini pesti :noroc: . Si nu-s "italieni" :ochi: . Dar Jig-urile nu au pozä color ?

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 530

vineri, 6. octombrie 2017, 07:45

Ba au, cat de cat cred ca se vede modelul in poza. Kopyto 12.5 cm. Aceeasi naluca a prins amandoi somnii :noroc:


anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 531

vineri, 6. octombrie 2017, 09:25

E diferenta mare intre pescuitul pe rau si pe balta! Pe balta ,mai ales daca sunt maraiti, jumatate din atacuri nu le simti ,doar le vezi! Pe bune! Luni am fost pe un lac natural,am luat vreo 10 bucati ,dar la un pescuit ultrafin. Jiguri usoare,ygk ,lanseta medium light,etc. Vreo 3 doar au tremurat firul ,unul a oprit jigul si nu mai cadea... Pe rau este altceva deoarece in general sunt mai rai ca pe balta. In plus curentul de apa care intinde firul il face oricum pe salau sa-si tradeze prezenta. De aceea nu prea ai probleme cu firul:ce vezi pe fir simti si in mana. Noaptea pe rau e mult mai lejer decat pe balta.Din acelasi motiv.O parere personala normal.


Nu te contrazic Zamfi pentru ca nu pescuiesc aproape deloc pe lacuri. Foarte rar mai ajung la bass pe ceva balti din zona si iarna mai pescuiesc prin zone in care apa nu curge mai deloc … unde, in ambele cazuri pescuiesc cu minim 8 grame (de regula vreo 12-14) si practic un pescuit ceva mai agresiv. In cazul asta e clar ca simt OK in lanseta ce se intampla.

Tin minte ca la un moment dat am incercat sa dau cu 5 grame pe o apa de vreo 3-4 m adancime. Pai m-am plictisit pana a ajuns guma pe substrat si mi-am zis atunci ca pur si simplu pescuitul respectiv nu e de mine.

[…..]
Nu au fost mari (94 cm - 6 kg, respectiv 130 cm - 10 kg)
[…..]


Chiar daca nu sunt monstrii (cu toate ca un 130 la spin deja e un peste OK) sunt convins ca te-a bucurat capturarea lor … cate despre eliberari nu pot spune altceva decat “jos palari”. Insista si sunt convins ca vor veni si aia mai mari … chiar daca sunt rari.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 532

vineri, 6. octombrie 2017, 10:17

M-am bucurat foarte mult de fiecare dintre ei si am stiut macar pentru 2 zile ca sunt pe drumul cel bun.

:pescuit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 533

duminică, 8. octombrie 2017, 19:01

am reusit si ieri un pescuit ... de data asta in compania lui Mane.

primul loc au iesit ceva avati pe langa clasicele rateuri:







serie intrerupta de unul de toata frumusetea:







Iar dupa vreo 2,5 ore am decis sa o intindem catre alt loc unde speram la somn cand se intuneca.

Locul 2 era ocupat, locul 3 si 4 la fel ... si pana la urma am poposit in locul 5 fix cand se intuneca.

Aici nu am reusit sa scoatem nimic la pozat in ciuda a vreo 4-5 lovituri pe lanseta fiecaruia. Singura chestie de precizat ar fi faptul ca a fost prima data cand adoratul meu Kenai King a fost ingenuncheat de un somn intr-o apa lipsita de curent si care nu cred ca avea 2 metri adancime. Pur si simplu nu am avut ce sa-i fac si dupa ceva timp a reusit sa se bage dupa un perete de ciment unde mi-a frecat textilul si dus a fost. Poate a fost prima data cu lanseta asta cand efectiv am simtit ca nu mai am cum sa trag de ea ... data in care lanseta efectiv a devenit un elastic si atata tot.

Pacat, era un somn cat casa ... ramane pe data viitoare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 534

duminică, 8. octombrie 2017, 19:19

Singura chestie de precizat ar fi faptul ca a fost prima data cand adoratul meu Kenai King a fost ingenuncheat de un somn intr-o apa lipsita de curent si care nu cred ca avea 2 metri adancime. Pur si simplu nu am avut ce sa-i fac si dupa ceva timp a reusit sa se bage dupa un perete de ciment unde mi-a frecat textilul si dus a fost. Poate a fost prima data cu lanseta asta cand efectiv am simtit ca nu mai am cum sa trag de ea ... data in care lanseta efectiv a devenit un elastic si atata tot.

Pacat, era un somn cat casa ... ramane pe data viitoare.


Pai din cauza asta eu mai zic cateodata ca spinningul la somn e un compromis... :rizi:

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 535

luni, 9. octombrie 2017, 16:42

Zeck-ul prinde si salai, oricat de mari ar fi gumele folosite cu dedicatie pentru somn... :gandesc:

Aici un presupus mascul de 2 kg care a intrat astazi pe un Kopyto de 15 cm :buaaaah:


Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

4 536

luni, 9. octombrie 2017, 20:38

Al naibii Zecku asta!
Si tot respectul pt. perseverenta, cred ca multi au renuntzat de mult dupa citeva incercari de spinning greu de somn. Eu de ceva vreme combin spinningul greu cu unul usor, juma' de ora greu, juma' de ora usor, apoi schimb locul. Mai fac si partide numai la greu, dar doar pe râuri si locuri unde am sanse mai mari.
Nu cred ca Muresul ar fi unul din adresele astea, asa ca repet: Respect!!! :prieteni:

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 537

luni, 9. octombrie 2017, 21:57

Multumesc pentru apreciere!

Cel putin in cazul meu spinningul greu a fost solicitant in primele 1-2 saptamani pana m-am obisnuit cu greutatea, cu un nou mod de a tine o lanseta, noi puncte de sprijin, etc. fata de cum eram pana atunci invatat. Acum nu mai am absolut nici o problema si as putea pescui asa ore in sir, fara sa fiu vreun om "tras la sala" deloc. Conditia esentiala e sa am tamburul plin, altfel te chinui cu aruncarile si de acolo am constatat ca trebuie depus un efort deosebit si sigur umarul va avea de suferit a doua zi!

Pentru toti cei care doresc sa incerce acest stil, as recomanda perseverenta de care spuneai. Prefer asa decat sa plang ca am scapat poza cu captura vietii. Si asa, capturile sunt rare de tot, pacat sa le mai si ratam cand surade norocul. :prieteni:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 538

luni, 9. octombrie 2017, 22:40

Stizo-frenic ... cum ti-a mai fost spus si inainte. Bravo pentru perseverenta ... fara ea nu recomand nimanui sa pescuiasca la somn.

Imi aduce aminte de inceputurile mele la somn cand am insistat cateva luni (asta pe Po) fara sa am nici o captura. Pescuiam pe lumina dupa avat vreo ora sau maxim 2 si cate 3-4 ore pe intuneric. Doar incapatanarea m-a tinut atunci "in picioare".

Felicitari si pentru capturi ... sunt convins ca vom mai vedea poze.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 539

luni, 9. octombrie 2017, 23:30

Pescuit activ in sudul Frantei...

Felicitari baieti ptr capturi! :noroc:

Ne-am oprit ptr 2-3 zile pe Rhone ;)
Proasta zi ieri, nu am văzut pe sonar decit "castraveciori", nimic nu a rapit, nimic sanatos sau vanjos nu a urcat pe sonar. Am reusit totusi sa prindem 3 crăstăveți (1.19-1.25-1.3m), care s-au intors imediat inapoi la murat in apa de unde i-am scos.
index.php?page=Attachment&attachmentID=2830 index.php?page=Attachment&attachmentID=2831 index.php?page=Attachment&attachmentID=2829
Azi dimineata am ales o alta zona, insa cu o rampa...defecta! :doarecapu: asa ca nu am putut sa lasam barca la apa.
Ca sa nu plecam schnederi, am hotarat sa incercam pe alta portiune, circa 100 km distanta. Ce sa-i faci, asta e pescuitul activ in Franta :rizi:
In fine, cu goăgel map am găsit repede o rampa, bagat barca, armat betele, si... Zeck-uiala. Dupa vreo 30 min a venit si primul de +2 m. :zambet: dar si singurul pe ziua de azi :nunteleg:

index.php?page=Attachment&attachmentID=2832
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4 540

marți, 10. octombrie 2017, 08:48

Felicitari tuturor pentru rezultate si perseverenta, asa mai apuc sa vad si eu cate un peste, macar in poze, daca nu pe carligele mele. :rizi:

Zoran, daca tot ati fost in zona, mergea sa veniti si pina la St. Cassien. Nivelul e scazut, pestele e concentrat si este si rampa functionala. :ochi: