Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 461

luni, 21. august 2017, 11:35

[.....]
Salmo thrill ul vine färä nici o bätaie sau vibratie…o fi defect ??.
[.....]


nu e defect ... asa trebuie sa mearga. pescuieste-l cu incredere :ochi:


Emil , firul vechi? :gandesc: Dar eu zic ca somnul a fost prea mare pentru echipamentul ăla


firul nu era vechi ... adica nu e nici un fir nou dar departe de a fi considerat vechi. cu vreo ora inainte de am tras de el in ultimul hal sa rup inrt-o agatatura.

pur si simplu somnul a fost unul gigant si firul a plesnit datorita faptului ca prin apa erau o gramada de mizerii de care s-o fi frecat in timpul drilului. s-a invartit prin zona cateva minute dupa care brusc a decis sa isi dea drumul la vale pe curent ... moment in care efectiv nu am mai avut nimic de facut.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 462

duminică, 27. august 2017, 20:01

prea cald ... mult prea cald ...

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 463

duminică, 27. august 2017, 20:11

prea cald ... mult prea cald ...


Bine ca a iesit macar un avat, bravo! Eu la stationar nu am prins nimic, am auzit doar doi somni toata noaptea :doarecapu: stiu ca e din cauza caldurii foarte ridicate..sa speram ca vine toamna mai repede si incepe activitatea.

4 464

duminică, 27. august 2017, 20:21

prea cald ... mult prea cald ...


Bine ca a iesit macar un avat, bravo! Eu la stationar nu am prins nimic, am auzit doar doi somni toata noaptea :doarecapu: stiu ca e din cauza caldurii foarte ridicate..sa speram ca vine toamna mai repede si incepe activitatea.
Bravo baieti.Frumos peste Anem! :bravo:
Si cand ma gandesc ca m-au lovit si pe mine 2 bucati de avat prin Cazane, dar deh', eram cu Aldebaranu' si cica are consum mare de voblere in rodaj, asa spun unii :) ...dar nu ma las... :ochi: :saluti:


Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4 465

luni, 28. august 2017, 00:50

Pentru vremurile astea de restriste, Anem, avatul ala e superb.
Si eu astept toamna...sau macar o ploaie serioasa. :nervos:

In concediu am fost cinci zile in Elvetia, la Interlaken.Cum ii si spune numele, e intre doua lacuri imense. Desi aveam mare parte din scule in masina, nu m-am agitat cu pescuitul, legislatia e complicata si pastravul nu prea e preferatul meu. La intoarcere ne-am oprit o zi jumate la Lac de Bourget, loc cunoscut pentru populatia enorma de stiucozauri si alti monstrii acvatici. Lac frumos, cu potential, dar...sau ai barca si timp sau vii in afara sezonului turistic si ai timp sa bati malurile. Cum nu aveam nici barca, nici timp si eram in plin sezon turistic...in cel mai fericit caz harponam ceva sirenute si, cum eram cu sotia, faceam C&R vrand, nevrand. :rizi:


Asa ca, la o saptamana si ceva dupa revenirea din concediu, mi-am facut curaj sa ies doua ore pe Cassien, la un pescuit cu chestii de suprafata. Propriu-zis cam o ora ai la dispozitie, intre momentul cand malurile se mai linistesc, pleaca mare parte dintre plajisti, cade si vantul si momentul cand legea spune sa strangi catrafusele. Am zis topwater, asta am si facut, nu stiu de ce am carat naibii tot rucsacul cu naluci cu mine, de folosit am folosit vreo cinci. :rizi:
Am inceput cu Sammy 65, am trecut la Super Spook Jr ( una din cele mai eficiente si mai usor de condus naluci de suprafata din cate stiu ) la care am avut primul atac, o stiuca mai imbracata care a ridicat o jerba spectaculoasa de apa si a lovit doar woblerul, revenit la sammy, luat o marlita de 30 de cm, schimbat cu Skinny Pop, o serie de atacuri de biban fara finalizare, trecut la Zip'n Ziggy de la Owner, black bass de 35 care a produs un drill de toata frumusetea, cu lumanari si tot ce trebe, inca un atac de bass care in graba lui a zburat si a facut o tumba peste wobler :rizi: , inca doua, trei ciupituri anemice si cam asta a fost tot. Pestii n-au fost enormi, dar pescuitul cu naluci de suprafata merita toti banii in viziunea mea pentru cat sunt de spectaculoase atacurile. :ochi:
Ploaia care o astept cu nerabdare de trei luni e pe drum...ajunge lunea viitoare, odata cu cumnatul si familia care vin sa-si petreaca concediul la noi. :doaaamne:
Sa vedem cum impac si capra si varza. :zambet:


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 466

luni, 28. august 2017, 07:04



De cand m-am intors in tara am avut parte numai de canicula. M-am dus la Mures mai mult pentru baie si iesit in natura, decat pentru pescuit. La fel s-a intimplat si ieri. Am fost linga padurea Ceala , Trei Insule.Plaja,intinsura..ceva avati rapeau pe malul de vis a vis..Din cand in cand treceau barci cu motor.Nu puteam pescui decat intrat in apa peste genunchi, la mal apa fiind pina pe la glezne.Fix in locul ala din imagine unde aia doi se pupa era plin de alevini, si la cativa metri mai in sus de cei doi se afla un mic prag submers..Eu ma omoram sa abordez malul opus cu oscilante mici si vibe-uri , cand la un moment dat a aparut o barca cu motor.Am iesit repede la mal sa imi duc geanta cu woblere mai sus pentru a nu risca sa fie luata de valurile produse de barca..Reusesc sa fac miscarea la timp, dupa care ma intorc in apa..Apa era agitata de la valurile facute de barca si toti alevinii sareau haotic incoace si incolo...pe cand sa se linisteasca valurile vad la nici 10 metri de mine un val altfel decat restul..altfel in sensul ca umbla stinga dreapta contra curentului..wow..un avat frumos la 2-3 kile patrula printre obleti..ei, daca as fi avut in clipa aia ceva de suprafata atasat pe fir..dar eu aveam un vibe de 16 gr. pentru malul opus....Chiar si asa am dat un lanseu si am reusit sa aduc naluca pe la botul 'mnealui dar apa aceea de 30 cm..nici o sansa..Am zis ca o sa fiu atent la ficare barca care trece sa vad daca mnealui revine sa pape, dar astia doi din imagine mi-au stricat socotelile..Asa ca am pus niste rotative Lure Component, cu leste excentric, singurele cu care pescuiesc cand vine vorba de genul asta de naluci si am prins clenutul din imagine, plus inca unul la fel care s-a dezgatat la intepatura..Cam asta e miscarea pe Mures..ah si sa nu uit..fitofag la greu.I-am vazut intorcandu-se la cateva sute de metri mai jos, chiar si in fata mea am atins vreo 2 cu woblerul..Pestele asta este o plaga pentru Mures..


Asta la prins un amic de-al meu care pescuieste in general doar cu naluci dupa somni xxl.E poate printre putinii din zona care pescuieste cu echipament pe masura unui somn 1.80+...acu' si el o ajuns sa se distreze la clean...august este o luna extrem de dificila..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

4 467

sâmbătă, 2. septembrie 2017, 14:25

Miine / domani / morgen

da mîine ieshim la Rhin...Sau ? duminicä o fi pe la 6 m`. Unii "suspecti" :ochi: sunt poate deja pe "teren "
»Mishu_Alsacia2« a atasat urmatoarele fisiere:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 468

duminică, 3. septembrie 2017, 07:47

Am iesit putin pe Mures.Strict pentru pescuit.Am prins la o varianta de cranck floating de 5 cm.

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 469

duminică, 3. septembrie 2017, 12:48

misto gigi ... poate incep sa isi dea drumul.

pe aici de ieri a inceput sa se racoreasca. temperaturile s-au dus in jos si ploile au venit.

odata cu asta au crescut si sperantele noastre ... dar n-a fost sa fie :rizi:

pe langa ceva atacuri si un frumos avat scapat la mal, in doi a iesit un singur peste:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

4 470

duminică, 3. septembrie 2017, 14:07

Bravo băieți. Pe Po nu ati incercat? Vremea su nivelul pareau ideale :gandesc:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4 471

duminică, 3. septembrie 2017, 18:06

Lotul national de spinning al Romaniei a ocupat LOCUL I pe natiuni ,devansand Polonia,Rusia,etc, si LOCUL II pe echipe la CM de spinning din barca 2017 ,incheiat azi in Rusia! :bucuros2:
Felicitari baietii!!! :apl: :apl: :apl:

11 ani de concursuri ,sub sigla LRS, si-au spus cuvantul!
RESPECT!!!

Ps: am postat aici ca este tot un fel de rezultat al partidelor...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 472

luni, 4. septembrie 2017, 07:24

Si eu ma bucur pentru ei, nu e usor sa bati Rusia la ea acasa.Au invatat din concursurile mondiale trecute..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 473

luni, 4. septembrie 2017, 09:06

Bravo băieți. Pe Po nu ati incercat? Vremea su nivelul pareau ideale :gandesc:


am ajuns si pe Po ... cu vreo 20 de minute inainte de a se intuneca si am stat vreo ora dupa ce s-a intunecat. am avut fiecare cate o lovitura dar ulterior au aparut niste ghibiti prea aproape de noi ce s-au fatait cu lanternele pe acolo pana au facut praf locul.

Lotul national de spinning al Romaniei a ocupat LOCUL I pe natiuni ,devansand Polonia,Rusia,etc, si LOCUL II pe echipe la CM de spinning din barca 2017 ,incheiat azi in Rusia! :bucuros2:
Felicitari baietii!!! :apl: :apl: :apl:

11 ani de concursuri ,sub sigla LRS, si-au spus cuvantul!
RESPECT!!!

Ps: am postat aici ca este tot un fel de rezultat al partidelor...


bravo lor chiar daca ideea de competitie nu ma incanta catusi de putin ... meritau victoria mai ales ca sunt niste pescari foarte buni. :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 474

marți, 5. septembrie 2017, 07:00

Am bagat aseara prima partida de pescuit dupa "concediu"...
Am iesit pe la 4 dupa-amiaza, cu Marco, la clonc. Dupa 3 ore de cloncanit in zadar, parca toti pestii disparusera din apa, Marco a decis sa se retraga, si a plecat acasa.
La 19:30, parca s-ar fi comutat un intrerupator, urca prima namila, si... ciap-ciarap, nu-i mai caraselul :nervos:
Ma mut 100 m, urca alt somn, aceasi faza :nervos:
Mai merg vreo 100m pina montez caraselul ce vreo 15 cm, clonc-clonc, inca o namila... trasatura, pleaca nervos cu firul intr-o parte, dau contra... in gol :nervos:
Caraselul nu a patit nimica, sw pare ca l-a scuipat afara... mai merg vreo 50m, inca o namila, si ptr a 3a oara, ciap-ciarap, adio carasel :gandesc:

Fiind ora de plecare de pe apa, opresc aici scurta povestire.

Tind sa cred ca caraselul este cea mai proasta momeala la clonc, de dimensiunea asta mica. Tra sa gasesc o alta modalitate sa prind caraselul in montura, ca sa nu il poata fura....

index.php?page=Attachment&attachmentID=2803 index.php?page=Attachment&attachmentID=2804 index.php?page=Attachment&attachmentID=2805
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

4 475

marți, 5. septembrie 2017, 11:00

Salut.
Pãi cum era prins cãrãselul? Tare-s curios...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 476

marți, 5. septembrie 2017, 11:12


Salut.
Pãi cum era prins cãrãselul? Tare-s curios...


Carlig in nara si o ancora in fundulet :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

4 477

marți, 5. septembrie 2017, 16:50

Si tot l-a furat? Ai naibii somnii astia...
Cu sistem Drahkowici sau asemanator nu ar merge? Sau banditzii astia simt sârmele?

4 478

marți, 5. septembrie 2017, 17:36

Pacat de rateuri,la peste viu foloseste BlackCat GhostHook Zwiling!

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

4 479

marți, 5. septembrie 2017, 23:29

Ca sa-mi dau si eu cu parerea despre treaba..asa ca nuca in perete :))
Stoppere de cauciuc(rotund din camera de bicicleta ai pus pe carlig si ancora, dupa punerea carasului in carlig)..banuiesc ca evident ca DA..sa trec mai departe..
Am vazut mai demuuult o montura pe youtube la niste francezi pentru pescuit pe Verticala (clonc) cu momeala vie, adica ..caras..ce o fii..nu mai stiu unde si care e video si nu am poza dar o sa incerc sa exemplific cat pot de bine
Nu am incercat inca..dar poate merita incercat..avand in vedere ca sta pestele mult mai natural pe verticala,,prins asa, decat clasicul cu carlig in nara si ancora in coada(ca la plantat)..deci era cam asa :
Carligul (mare 8/0 ?) prins sub dorsala(cu stopper dupa varf), apoi ancora de sub carlig(din capatul monturii),LIBERA atarna FIX sub burta Caraselului, pe linie drept cu carligul (in jos), nu era infiipta sau prinsa de el, si aici era smecheria, un banal ELASTIC de BANI...tras peste caras, care era pus intre gura carligului si deasupra ochetului ancorei(practic tinea ancora oarecum fixa sub caras, sa nu penduleze in apa/curent/in miscarea carasului).
Stiou ca o imagine face cat 1000 de cuvinte dar sper sa va fie de folos, eu zic ca merita incercat. :gandesc:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4 480

miercuri, 6. septembrie 2017, 07:38

Ca sa-mi dau si eu cu parerea despre treaba..asa ca nuca in perete :))
Stoppere de cauciuc(rotund din camera de bicicleta ai pus pe carlig si ancora, dupa punerea carasului in carlig)..banuiesc ca evident ca DA..sa trec mai departe..
Am vazut mai demuuult o montura pe youtube la niste francezi pentru pescuit pe Verticala (clonc) cu momeala vie, adica ..caras..ce o fii..nu mai stiu unde si care e video si nu am poza dar o sa incerc sa exemplific cat pot de bine
Nu am incercat inca..dar poate merita incercat..avand in vedere ca sta pestele mult mai natural pe verticala,,prins asa, decat clasicul cu carlig in nara si ancora in coada(ca la plantat)..deci era cam asa :
Carligul (mare 8/0 ?) prins sub dorsala(cu stopper dupa varf), apoi ancora de sub carlig(din capatul monturii),LIBERA atarna FIX sub burta Caraselului, pe linie drept cu carligul (in jos), nu era infiipta sau prinsa de el, si aici era smecheria, un banal ELASTIC de BANI...tras peste caras, care era pus intre gura carligului si deasupra ochetului ancorei(practic tinea ancora oarecum fixa sub caras, sa nu penduleze in apa/curent/in miscarea carasului).
Stiou ca o imagine face cat 1000 de cuvinte dar sper sa va fie de folos, eu zic ca merita incercat. :gandesc:
Si imaginea: