Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 441

marți, 25. iulie 2017, 20:19

Bravo baieti, cat mai mule capturi va doresc! :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 442

marți, 25. iulie 2017, 21:04

bravo Cata, si amicului din "canadian" ... la mai multi si evident mai mari.

merci de urari ... la fel si tie :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4 443

miercuri, 26. iulie 2017, 15:01

Fiind in vacanta mai prind si eu cate unul. Gata avatii au ajuns pana la Atlantic spre bucuria mea si a altora.


anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 444

miercuri, 26. iulie 2017, 19:33

hahahaha, ai pomenit de cateva ori de avati si in cele din urma apari intr-o poza alaturi de unul :apl: . zic eu ca in 2-4 ani vei putea merge sa cauti avatul linistit, si nu doar o captura accidentala. la mai mari ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4 445

miercuri, 26. iulie 2017, 23:51

Capturile nu mai sunt de loc accidentale aici pe valea Loarei si a afluentilor ei. Numai pe Sena sunt accidentale dar nu pentru mult timp. :bucuros2:

4 446

sâmbătă, 29. iulie 2017, 23:34

Maine dimineata am sa ies din nou, pana duminica seara!
Cu toate ca e interzis, am sa pescuiesc si pe timpul noptii la clonc! Cine stie , poate poate vine ceva mai rasarit la poze/ filmare!

Salut....Am fost,din nou "gherla",in jur de 20 de trasaturi(pesti mici), 5 somotei prinsi si eliberati, din care 2 am reusit sa ii filmez in drill!


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 447

duminică, 30. iulie 2017, 02:04

Bravo Florine, spor la somotei! :bravo:
Ieri am fost si eu la o partida de spinning, la al treilea lanseu pe un Shiver de 9cm mi-a intrat primul peste al partidei:
La numai 10 minute dupa momentul asta soseste la pescuit si colegul Anem si continuarea partidei o sa o povesteasca el pt ca pozele sunt la el in aparat :zambet:
Oricum pestii pe aici din cauza caldurilor foarte ridicate nu prea coopereaza... :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 448

duminică, 30. iulie 2017, 05:18

Acu 4 zile a inceput marea ploaie in Germania. Rinul nu asteapta prea mult, si urca in functie de ploi cu pina la 3m! Astfel ca, pe 26, a urcat in 24H 1m, si de atunci se cam mentine la acel nivel:


Gasind o zi mai fara ploi, Marco a iesit sa vada daca pestii si-au revenit din apatie... si da, a prins de 1,8 si 1,9 m! :noroc:

Pacat de poze...

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 449

duminică, 30. iulie 2017, 10:33

Zorane ... da, pacat de poze ... ca nu se vad :rizi:

continuarea partidei de ieri ... pai ... ape scazute, seceta, caldura cat se poate si pesti exagerat de apatici. Cu greu au mai iesit 3 in afara celui pus de Mane:







... si cam asta a fost.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

4 450

duminică, 30. iulie 2017, 19:31

masini

si masini din 25 in 20 m.... E cunoscut si frecventat locul dupä cum se vede. Tot de ai nostrii ?

4 451

duminică, 30. iulie 2017, 20:52

Salut!
Felicitari lui Anem+Mane, Florin, Tudor si tuturor ptr. partidele voastre :bravo:

Azi am bagat una scurta in oras pe Bega.
Pestele tinta a fost cleanul...maxim strapi/stiuculite, ma gandeam eu....
Echipamentul folosit a fost de light casting(Bat Shimano Zodias+Shimano Aldebaran 2016 armat cu o guma alba pe un jig de 7gr.
Am avut un singur atac si o intrat tot mucios, care mi-o multumit de eliberare cu o muscatura de deget.... :rizi: Bine ca am fost in camp deschis..... :)
Stiu ca are dimensiuni neglijabile, dar, cum spuneam mai sus, fiecare somnic/peste trebuie postat :bucuros: .
Toate cele bune!




Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Cata« (30. iulie 2017, 20:59)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 452

duminică, 30. iulie 2017, 22:54

si masini din 25 in 20 m.... E cunoscut si frecventat locul dupä cum se vede. Tot de ai nostrii ?

Asta e cel mai frecventat loc in care mergem, in weekend e plin de sarbi si de romani pe maluri(destul de des acolo sarbii fac chefuri in weekend ce se lasa cu multi purcei la rotisor :rizi: ) ...iarna ne mai salveaza frigul si oamenii se imputineaza insa tot sunt destui.Motivul pentru care continuam sa mergem in locul ala e ca inca mai sunt ceva avati si somni frumosi acolo.

Echipamentul folosit a fost de light casting(Bat Shimano Zodias+Shimano Aldebaran 2016 armat cu o guma alba pe un jig de 7gr.
Am avut un singur atac si o intrat tot mucios,

Felicitari! :bravo: Pe combo-ul ala si un somnic mic ofera distractie frumoasa. In viitor ma bate gandul la un combo de clean, am pus mana pe Zodias in magazin si mi-a placut..

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4 453

duminică, 30. iulie 2017, 23:05

Dupa patania de ieri, am reusit sa rup vreo trei ore si azi din program pentru o iesire scurta la stationar pe Cassien. Desi asta a insemnat sa nu vizitez cu sotia gradina botanica de pe linga muzeul international al parfumurilor de la Grasse. :rizi:

Ideea era sa prind rapid o platica sau o babusca potrivita la feeder pentru un bat cu peste mic, doua lansete de crap/somn cu pelete de krill si boilie de ficat, si in rest sa ma distrez cu feederul pina si daca vine ceva interesant. Cum niciodata nu iese cum planuiesti, am ajuns la locul faptei, am montat cele doua lansete la crap, spre bucuria poporului marunt din apa care a tinut party in jurul monturilor mele si am incercat sa prind babusca/platica potrivita pe care s-o si pot lansa. Primul peste a fost o babusca de vreo trei sfert de kil, apoi o rosioara frumoasa care batea deja bine spre kil, dupa aia o serie de rateuri si cu chiu cu vai, dupa vreo ora si ceva, a venit si platica mult asteptata. Pus in carlig, lansat. Pe feeder, ca sa am liniste si in ideea unui crap ratacit, am pus un pop-up roz de 14 mm cu aroma de...nici nu stiu de ce, aduce a guma de mestecat. :rizi:
Lansat la 20 de metrii, in fosta albie. Dupa douazeci de minute, trasatura frumoasa, varful lansetei s-a curbat si s-a tot curbat, contra de rigoare, drill de vreo cinci minute, cu plecari lente dar hotarate, deja ma vedeam cu mama crapilor din Cassien, dupa alte doua-trei minute am intrat la banuieli, "crapul" prea statea lipit de fund si mai scotea si bule... :gandesc:
In fine, in scurt timp am bagat in minciog mustaciosul asta:





Sorry de calitatea pozei, sunt unul din putinele persoane nedotate cu smartphone, ce folosesc pentru comunicare se numeste Wiko Riff. :rizi:
Salteaua de primire are 1,2 metrii, individul avea cam un metru.


Montura folosita: lanseta Browning Black Magic Feeder MH, mulineta Daiwa BG3500, fir 0,25 decathlon, method feeder si carlig Guru QM1 nr.10. Fara contra. :rizi: :rizi:
Acum as putea incepe sa-l contrazic iar pe Zoran, sa sustin ca pentru somni mai mici ajunge struna de 0,25 si asa mai departe...dar realitatea e ca desi configuratia respectiva permite sa prinzi pesti chiar mai mari decat somnul de azi (am prins deja crap de 15 kg cu montura feeder mai fina), daca pestele nu era agatat chiar in coltul gurii, cu toata struna libera, nu stiu daca rezista firul la rascheta din gura individului.
La monturile dedicate, cu pelete, boilie, peste mic...nimic. Doar la pop-up roz. Cred ca era o fetita. :ochi:

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Nemo« (30. iulie 2017, 23:21)


anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 454

luni, 31. iulie 2017, 10:42

misto Cata si Nemo ... nu stiu cum e situatia pe la voi dar pe aici sunt niste calduri de orice pestisor este bine-venit.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4 455

luni, 31. iulie 2017, 10:52

La fel e si aici, seceta, in ultimele doua luni a plouat o singura data timp de cinci minute, caldura si vant si mai cald.
Sambata si duminica a fost ceva mai racoare ( 30 de grade, in loc de 33 :rizi: ) si spre munti a plouat si au fost ceva furtuni, cred ca de asta au si miscat un pic pestii. Aseara cand sa plec de pe mal, au trecut prin fata niste prieteni care ies regulat in float tube, avusesera o zi bunicica - black bass de 51, o stiuca frumoasa, un somn la fel, plus o gramada de bibani si ceva rateuri.

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

4 456

duminică, 6. august 2017, 20:00

nimic

servus pescari sportivi de pe acest forum
Am iesit azi la Rhin. La 4:50 pe intuneric dädeam cu wobblerul dupä salau. Apoi in zori cu jig-uri. Pe la 8.00 Iar cu wobblere dupä avat. Salmo thrill ul vine färä nici o bätaie sau vibratie…o fi defect ??. Sä nu o lungesc : nu am prins nimic. La 10.00 am plecat acasä. Ce m-a surprins...in port unde de obicei nu ai loc de bästinasi NU ERA NIMENI..oare stiu ei ceva si eu nu am aflat ? Pe malul Rhinului o multime de corturi. Am gäsit in schimb un " compatriot"... zicea ca vine din zona IZBICENI :noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 457

duminică, 6. august 2017, 22:20

Eu am iesit astazi pe Mures , de fapt mai mult la baie si la un gratarel cu familia.Asa de amorul artei am luat si o lanseta cu mine..una medie ..aia de somn am lasat-o acasa..In clipa in care am ajuns la Mures a inceput o ploaie mai mult decat binevenita avand in vedere canicula acestor zile.S-a lasat cu tunete si fulgere, o adevarata ploaie de vara.Dupa vreo juma de ora s-a oprit,insa cerul era partial noros si bubuia...Pina sa ne hotaram daca facem sau nu gratarul am pus lanseta in functiune, cu un minnow vibe de 9 cm.Un prag si o groapa numai bune de explorat se aflau in fata mea..cam atat am dedus eu din 3- 4 lanseuri, ca nu mai pescuisem acolo de vreo 5-6 ani..Si dintr-o data picaturi mari de ploaie , au inceput sa cada..Nah, acum iar ploua..fiu-meu ma striga sa vin la masina ca iar incepe..Ce sa mai zic...am ridicat woblerul de pe substrat si am dat sa recuperez in viteza naluca ...frate, cand mi-a dat una, sa imi ia lanseta din mana,,suta la suta somn..intep ,lanseta se incovoaie si poc,,firul ramane fleasca..Si apoi a inceput din nou sa ploua..Pun pariu cadaca imi luam lanseta de somn nu se intimpla nimic..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 458

duminică, 20. august 2017, 20:38

In concediul asta am apucat sa pescuiesc de doua ori ... data trecuta au iesit doar mititeii de mai jos:







si astazi de dimineata a doua oara, cand pentru prima data lanseta mea "light" de somn a fost ingenuncheata de ceva mustacios ce parea a fi record pentru canalul respectiv. efectiv nu am avut ce-i face si dupa vreo 5-6 minute mi-a plesnit firul de vreo 20 si ceva de kilograme cand incercam sa franez tamburul cu mana :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

4 459

duminică, 20. august 2017, 21:01

Emil , firul vechi? :gandesc: Dar eu zic ca somnul a fost prea mare pentru echipamentul ăla
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

4 460

luni, 21. august 2017, 08:48

Am plecat Sambata dimineata , crestere 6-8 cm , vremea buna , vant 15-20 km/h !!!.....la ora 16,30 in loc sa ne hotaram sa ramanem noaptea ne am hotarat sa o taiem acasa !! :rizi: A batut vantul de ne am umplut de :drac2: ...valuri cu spume !!

Parca ar fi fost seaca ... foarte putini s au ridicat! unul mi a dat emotii dupa amprenta pe sonar ...a studiat fo 5 minute monturile dupa care a disparut din con ! 2 racaieli pe rame de ceva puiet sus , si unul de 3 kg ....venit vazut placut muscat !! :rizi:
O fi simtit frontul ce se apropie ? sau o fi facut fizioterapie noaptea cu curenti galvanici !! :bucuros2:
Apa cam semilimpede !!
»teo pes« a atasat urmatoarele fisiere :
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2: