Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4 381

duminică, 25. iunie 2017, 22:30

Am revenit si eu dupa un nou weekend in zona Orsova - Severin, pe Dunare.
Dupa ce data trecuta am vazut halu` in care se bracona in toate felurile + faptu` ca n-am vazut nici un somn pe sonar in afara de "americanii" aia doi pe care i-am "capturat", singurele lucruri care m-au facut sa incerc din nou acolo au fost, in ordine: (1) nevasta care vroia la soare si doar acolo am mai gasit cazare, (2) avatii care se mai prindeau prin zona si (3) faptu` ca nici mai sus, pe la Bazias - Divici, nu s-au prins in aceeasi perioada decat moace.
La avati a trebuit sa renunt din prima zi pt. ca golful "productiv" de data trecuta s-a umplut de iarba asa ca era practic imposibil de pescuit acolo la spinning.
La stationar, dupa ce-am momit vreo 2 zile consecutiv cu seminte, tot n-am avut nici o trasatura (exceptand "floarea dunarii")... asa ca am zis sa incerc si la somn, ca la atatea esecuri ce mai conta unu`? :)
Din fericire am avut aici un oarecare succes, total nesperat: dupa circa jumatate de ora de cand am inceput pescuitul, am agatat unu` de 1.25... dus la ponton, fotografiat, eliberat.

Scuze pt. calitatea filmarilor, n-am profesionisti la dispozitie... :rizi: .
In aceeasi zi doar inca unu` transparent. :)
A doua zi fratele lu` ala dinainte dar de 1.2... dus la ponton, pozat, eliberat.

Ultima zi, inca un transparent.
Per total n-o iesit chiar asa prost cum se preconiza.
Oricum, dupa prima eliberare gazda m-o amenintat ca daca mai fac d-astea, nu mai vorbeste cu mine... d-aia in a 2-a filmare ziceam sa tinem secret... :doarecapu: :rizi: .

Insa imbucurator este de fapt ca N-AM MAI VAZUT NICI O PLASA SAU VREUN "GREBLAR"... oare sa fi auzit c-au "aparut pe net" sau vreun "efect colateral"? M-as bucura sa fie asa iar in ideea asta o sa incerc sa postez asemenea poze de cate ori am ocazia, pe forumurile pe care scriu... :drac2: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

4 382

duminică, 25. iunie 2017, 22:47

Insa imbucurator este de fapt ca N-AM MAI VAZUT NICI O PLASA SAU VREUN "GREBLAR"... oare sa fi auzit c-au "aparut pe net" sau vreun "efect colateral"? M-as bucura sa fie asa iar in ideea asta o sa incerc sa postez asemenea poze de cate ori am ocazia, pe forumurile pe care scriu... .
Felicitari Costi! :apl: :apl: :apl:
N-are nicio legatura cu disparitia "greblarilor"....ei nu se informeaza pe net, altii ii informeaza pe ei!!:rizi: .Pana la urma ii de bine! :bucuros2: Tine-o tot asa! :bravo:
:noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 383

luni, 26. iunie 2017, 20:57

misto Costi, sunt convins ca te-ai bucurat de ei mai ales dupa cele intamplate data trecuta ... si faptul ca lipseau braconierii din peisaj e si mai misto. La mai multi ... si mai mari ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 384

marți, 27. iunie 2017, 06:50

Asa e, cand vezi ca nu sunt plase pe apa, si mai ales in zone interzise, parca totul decurge altfel, si pestii revin in zona! :noroc:

Bravo informer! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 385

marți, 27. iunie 2017, 06:53

Am fost si eu ieri citeva ore la pescuit, la cloncanit... am avut in bat cel mai aratos somn din citi am avut eu vreodata, dar nu am reusit sa il intep calumea... ancore prea mici ptr momeala folosita: 1/0
:clonk

De acum inainte imi voi face timp sa schimb monturile ptr fiecare tip de momeala :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 386

miercuri, 28. iunie 2017, 08:31






Sunt pierdut undeva prin nordul Germaniei. Am la mine un Biomaster de 4000 si doua cutii cu woblere.Lansetele sunt in Romania.Pina cand ajung , pescuiesc cu ce am.ieri am pescuit cu o lanseta din aia telescopica lunga de 3.5 metri, grea de iti rupe mainile , din aia ce se pescuieste la caras si crap cu bambina :rizi:

Am reusit sa punctez totusi 2 pastraviori, insa dupa vreo 2-3 ore de pescuit nu mi-am mai simtit umarul si incheietura.Multi pastravi am scapat in dril, pentru ca ciomagul asta lung e buna mai mult la scutrurat nucile din pom..Fratilor , care aveti lansete light sin ultralight, iubiti-le, nici nu stiti ce calitati au..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

4 387

joi, 29. iunie 2017, 14:42

Oho, dl. Semlecan se pare ca a venit la un Puff de pastravi...(asa li se spune pe aici incintelor private)
De ce nu venitzi in sud? In Bayern ati putea pescui si in ape mai mult sau mai putin salbatice, si poate ca s-ar gasi si vreun batz ultralight...
O singura problema ar fi: la woblere nu prea se inghesuie pe aici, mini-spinerele prind peste.
Fir intins :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 388

joi, 29. iunie 2017, 16:40

Probabil ca in timp voi cobori mai spre sud , momentan o ard pe aici. Ma bucur ca exista puff-urile astea cu pastravi pentru ca altfel as sta [pe uscat si nu ar fi bine deloc..Pe aici majoritatea pescuiesc cu lansete lungi, bombeta , si carlig mic cu pasta sau ceva gume de mici dimensiuni. I-am aratat unui pescar cateva woblere si a belit niste ochi de parca a vazut rune extraterestre.

In tot cazul, la prima iesire pe locatia asta inafara de un asiatic nu am vazut pe nimeni sa prinda peste , desi pastravii sareau peste tot. Ba pot sa zic ca fata de pescarul obisnuit de pe malul Muresului sau a Dunarii, astia de pe aici nu prea aveau nici o legatura cu pescuitul..nu vreau sa generalizez poate ca asa sa nimerit in ziua aceea. Am revenit dupa vreo 2 zile, de data asta cu o lanseta luata imprumut si woblere..Erau putini pescari , nu am vazut sa prinda..Am dat mai intai dupa stiuca care cel putin pe reclama zice ca exista, dupa care am trecut pe woblere mici .Doua dintre ele au fost cele mai productive ,unul roz si unul cu argintiu si verde..Acuma am pe drum o lanseta de stiuca si un match care o sa fie numai bun pentru microwoblere pentru pastrav.Sunt sigur ca in cutie mai am modele care vor face victime..

Si apropo, carnea de pastrav proaspat e a naibii de gustoasa.. :noroc:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

4 389

vineri, 30. iunie 2017, 19:54

Corect, eu am si afumat pastrav, o nebunie!
Dar si mai bun e pastravul de râu, mai ales curcubeu, pacat ca e atit de greu sa primesti un permis pe vreun râu pe aici...
Si iti recomand inca o data sa incerci ceva spinnere, cit mai mici si mai grele. Apropo, daca as fi mai indeminatic as incerca sa construiesc ceva in directia asta, ca nu gasesc nicaieri spinere de pastrav care sa fie si grele, de lansat departe pe un lac. Eu incerc drăcii pt.avat, dar mi-s putin cam mari.
M-as bucura sa mergem prin Bayern la un pastrav! :noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 390

duminică, 2. iulie 2017, 15:12

Am intrebat aici in Osnabruck si se pare ca exista posibilitatea sa faci cursul in limba natala sau sa sustii examenul in limba natala, nu am inteles exact ce a zis omul.

Dar la ce zici spinere?? La rotative??

Nalucile cu portanta mare si greutate mica care sunt dificil de lansat , se pot lansa foarte bine cu bombete transparente.Eu folosesc woblerele mele care sunt mici si grele.trebuie sa imi vina de acasa o lanseta de spining si una de match..Pe asta de match o sa pun mono de 0.18 si vreau sa incerc inclusiv cu rotative mici , custom.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 391

duminică, 2. iulie 2017, 23:31









Astazi mi-au sosit sculele...dupa cum se vede. Am incercat la rotative mici si gume de pastrav. Nimic. In schimb la microwoblere i-am omorat. Aici sunt stiuci care se hranesc cu pastravii astia. Cica musai sa dai cu woblere xxl sau gume pe masura daca vrei sa prinzi din alea over 10 kg..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4 392

luni, 3. iulie 2017, 08:08

Gigi, la mine nu se vad pozele de pe photobucket... zice ceva cu "update your account"... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4 393

luni, 3. iulie 2017, 13:40

Nici eu nu vad pozele, acelasi mesaj ca si la Informer.

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

4 394

luni, 3. iulie 2017, 14:04

Idem. Nu se vede nici o poza :nunteleg:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4 395

luni, 3. iulie 2017, 15:42

Frumosi pastravi frumoasa culoare la vobler. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 396

luni, 3. iulie 2017, 17:14

....multumesc..nu stiu ce pot sa fac la photobucket.Am accesat link-ul ala si da eroare..nici de aici de la mine nu se vad..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

4 397

luni, 3. iulie 2017, 18:47

Am intrebat aici in Osnabruck si se pare ca exista posibilitatea sa faci cursul in limba natala sau sa sustii examenul in limba natala, nu am inteles exact ce a zis omul.

Dar la ce zici spinere?? La rotative??

Salut.
M-am documentat o tzira si am aflat ca in Niedersachsen strainii nu au nevoie de permis de pescuit german. In alte landuri e altceva, dar acolo cica nu, doar trebuie sa-ti cumperi permisul pe zi pe apa respectiva. In Bayern de exemplu s-ar putea rezolva pe 3 luni. Iar daca ai avea domiciliu in Germania, atunci musai curs si examen, si astea doar in limba germana. Oricum musai sa dai o intrebare la primarie, sa fii sigur.
Ar fi super sa fie asa, Niedersachsen are multi rapitori si mari, Elba e celebra. Si woblerele tale vor prinde sigur si pe Elba.
Apropo woblere: pe lacurile astea unde sunt eu acum in Bayern rotativele (!) merg cel mai bine. In schimb in Norvegia am prins super la woblere sinking mici, in culoarea pastravului de râu. M-ai facut curios de woblerashele tale, te voi contacta privat.
Fir intins!

4 398

luni, 3. iulie 2017, 21:25

....multumesc..nu stiu ce pot sa fac la photobucket.Am accesat link-ul ala si da eroare..nici de aici de la mine nu se vad..
Gigi....nu se vad pozele..... :nunteleg:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4 399

luni, 3. iulie 2017, 21:28

....multumesc..nu stiu ce pot sa fac la photobucket.Am accesat link-ul ala si da eroare..nici de aici de la mine nu se vad..

Pai iti spun io ce sa faci cu photobucket... pune pozele pe imgur.com si nu mai ai nici o problema... nu costa nimic... :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4 400

luni, 3. iulie 2017, 21:39

Tot pe imgur le pun si eu si nu sunt probleme.