Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

421

marți, 18. decembrie 2012, 07:14

... primul avat dar a fost scos cu minciogul si tripla din coada (cea care l-a si ranit dupa cum se vede) s-a incalcit rau de tot prin plasa si nu aveam chef sa chinui pestele inutil.


Minciog cu plasa de guma? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

422

marți, 18. decembrie 2012, 07:28

Pentru LARRY: Bunaciuni de alea la 80-100g se gasesc??
Ca in gropanele mele la sub 60g decoleaza shadul.

La noi în țară cam greu dar le găsești în magazinele din Germania, Italia.......eu îmi fac singur giugelele din motive de siguranță, financiar..... :noroc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

423

duminică, 23. decembrie 2012, 17:31

la ora 5 alarma ma anunta ca am la dispozitie 30 de minute pana trebuie sa ma intalnesc cu mane81 la ceea ce avea sa fie probabil ultima iesire inainte de sarbatorile de iarna. o ceata ingrozitoare face ca cei mai bine de 60 de km sa ii parcugem greu ca naiba dar reusim sa ajungem la locul 1 inainte de a se lumina.

mane81 incepe partida in modul clasic, adica la jiguri in timp ce eu incep tot clasic ... la voblere. Frigul ingrozitor si umiditatea din aer face ca partida sa se anunte una tare nasoala. tot nasol a continuat si pentru urmatoarele vreo 2 ore in care nicicare dintre noi nu am avut absolut nici o activitate in ciuda multitudinii de chestii incercate. apoi urmeaza partea culminanta, in vreo 15 minute mane81 are vreo 4 atacuri nefinalizate la jiguri iar eu in decursul a aproape o ora am mai bine de 20 de atacuri si urmariri din care nu reusesc sa aduc la mal decat unul singur:



astazi avatii au avut un comportament foarte ciudat ...intru in detalii altadata.

dupa perioada magica totul s-a stins ... dar s-a stins in asa hal incat nu am mai avut nici macar un atac indiferent de cate minuni am incercat.

am schimbat inca vreo 3 locuri, am golit si o parte din cutia cu gume dar toate eforturile au fost in zadar.

doborati de frig si oboseala undeva in jurul orei 3 am pus capat partidei ... o partida grea.

in rest ... SARBATORI FERICITE :craciun:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

424

duminică, 23. decembrie 2012, 20:14

frumos,
frumos ca a-ti iesit la pescuit, frumos ca a-ti si prins peste, ca a-ti avut activitate
de invidiat.
daca se moaie putin cum anunta meteorologii nostrii, maine sau miercuri ies dupa o stiuca, dar cine stie........
important este sa ies ca deja m-am plictisit in casa de doua zile :zambet:

425

duminică, 23. decembrie 2012, 21:14

Tare de tot Emile :ochi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

426

luni, 24. decembrie 2012, 20:17

multumesc baieti, sper sa nu fie ultimul din an ... :zambet:

Sincer cand a aparut in romania trill-ul cred ca am fost printre primii care l-am achizitionat, eu pescuind foarte des la avat pe dunare, dar sincer nu am avut deloc rezultate spectaculoase cu el, nici cu cel mic nici cu cel mare. Am prins cu el numai vara cand avatul vana sus, la viteze mari de recuperare, si nu foarte spectaculos fata de alte naluci. Trebuie sa recunosc ca cel mai mare avat l-am prins la trill. Pe curent puternic cum este Dunarea cat este el de greu nu poti sa il cobori prea mult, si la recuperare mai rapida pentru care este el construit salta repede la suprafata. Recuperat lent vine ca o leguma fara nici o vibratie, parca nu e vobler. Am vazut ca foarte multi il lauda precum si ca foarte multi il blameaza. La recuperare mai lenta si cu adancime mare de functionare fara nici un fel de vibratie merge si un plumb vopsit cu o musca mare in coada cu sclipici de pus la brad + pene albe + legat cu ata rosie pe ancora, s-au un kastmaster (tunat) sa nu mai discutam partea economica (trill-ul este un vobler scump desi se pierd putine in general). Plumbul poti sa il imbraci in staniol si la capul lui sa ii pui un cerculet de plastic similar ca la poper ca sa faca bula de aer la tractiune.
Sincer poti sa ne explici cum folosesti TRILL-ul de ai rezultatele pe care le ai, eu sincer pana acuma nu pot sa spun ca am descoperit secretele TRILL-ului si nu sunt entuziasmat de loc de el; spune-mi unde gresesc TE ROG.


mihai, nu ma consider in masura sa dau sfaturi mai ales cand vine vorba de avat care stii prea bine ca are fazele lui in care nu pune gura pe nimic indiferent de ce ii treci pe la nas. cu thrill-ul nu stiu ce gresesti ... eu il recuperez in mai multe feluri. adica orice partida de avat (indiferent de vreme si anotimp) o incep cu thrill-ul pe care il incerc la diferite adancimi, cu anumite viteze, smucituri, stopuri, zvacniri si alte artificii de genul asta. nu stiu exact sa iti spun ce anume fac si care moduri sunt mai OK ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

427

marți, 25. decembrie 2012, 18:37

avand in vedere ca suntem in concediu de dimineata am zis ca tragem o partida acurta cu speranta ca vreun rapitor va raspunde prezent ... astfel la 6 dimineata cand cobor in fata blocului mane81 deja ma astepta acolo.

cu o ceata ingrozitoare reusim sa ajungem la locul 1 exact cand se lumina de ziua. sperantele noastre de a fi singuri la pescuit s-au dus naibii in momentul in care direct am vazut o masina parcata pe acolo plus vreo 7-8 pescari dintre care unul era la stationar, altul freca menta pe acolo si restul erau la spinning inesuiti in locul cel mai promitator.

ne-am pus si noi pe acolo cautand fiecare pestele ce il interesa ... mane81 salau sau somn si eu avat si ce-o mai fi. am strecurat apa aproape doua ore jumate fara nici un eveniment (timp in care celalalt grup a luat vreo 3 avati dintre care unul era un monstru) dupa care au mai aparut vreo alti 4 indivizi. de necrezut avand in vedere ca totusi era prima zi de craciun de dimineata. dupa aproape 3 ore de insistente in sfarsit apare primul peste (prin la un vobler facut de mine) ...



avatul a inghitit complet voblerul, de acolo sangele, dar s-a intors teafar inapoi in apa ...

am mai incercat pe acolo fara prea multa activitate (mane81 un tac) dupa care am zis sa mergem sa incercam scurt un alt loc dupa care sa o intindem spre casa.

ajungem si la locul 2 unde cred ca am pescuit vreo ora pana reusesc sa agat o creanga pe fund ... dau sa recuperez jigul si la un moment dat "creanga" imi pleaca pe frana in susul curentului, reusesc sa ma mai driluiesc cu mustaciosul inca vreo 2-3 secunde dupa care imi spune la revedere. in timp ce recuperam injuram in gand faptul ca nu i-am dat o teapa macar sa fiu sigur si cand jigul imi ajunge in mana observ ca avea carligul usor indreptat.

dupa vreun alt sfert de ora de insistente mane81 se decide sa incerce putin mai sus si la nici 2 minute revine langa mine cu ceea ce avea sa ne salveze partida:



de aici a inceput totul, a dat mane81 de un banc imens de platici si evident ca unde sunt pasnici sunt si rapitori. asa ca ne mutam in locul ala si timp de vreo 3 ore avem parte de driluri peste driluri. In cautarea rapitorilor au iesit o gramada de platici de partea amandoura dar nu au lipsit nici altii:

primul a fost asta:



si al doilea a fost asta:



urmat de alte doua rateuri de avat in timp ce ma driluiam cu ei. unul a ajuns pana aproape la mal in timp ce altul s-a dezgatat dupa vreo 5-6 metri de recuperare.

evident ca mane81 nu s-a lasat mai prejos si l-a luat pe asta:



dupa care s-a decis sa incerce si la oscilanta si a venit dansul ... de 83 de centimetri:



a mai urmat de partea lui si asta:



dupa care franti de oboseala am decis ca ar fi cazul sa ne intoarcem acasa.

o partida superba, cu capturi, rateuri si driluri ... mult mai mult decat speram de la o zi de iarna ...

sa aveti un Craciun Fericit ...

ps: azi mi-am doborat recordul personal la platica :rizi: ... la Thrill :rizi:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

428

marți, 25. decembrie 2012, 20:06

Frumos !

Dar mica platica aia. Eu am prins mai mari la naluci. :rizi: Eu ies vineri. Ce-o fi o fi ! :ciao:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

429

marți, 25. decembrie 2012, 20:18

Erau atat de multe platici in apa incat in unele momente jigul nu reusea sa atinga fundul :rizi: nu credeam ca e posibil, eu nu am mai vazut niciodata un banc de platici pana azi, cred ca erau cu sutele.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

430

miercuri, 26. decembrie 2012, 04:55

:buaaaah: BESTIAL!

Sunteti de invidiat pt capturi :inchinare: dar si ca echipa! Este superb ceea ce reusiti sa faceti... Bravo!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

431

miercuri, 26. decembrie 2012, 09:25

Ieri a fost 25 decembrie,2012.Patru zile dupa'sfirsitul lumii"...Ma suna de dimineata un amic si ma intreaba ce fac?Ii spun ca tocmai ma pregatesc sa plec la pescuit...Imi zice ca-i pacat ,taman in ziua de Craciun...Eu zic ca-i pacat ,sa ratez o asa vreme frumoasa ,care se anunta cu vreo 10-12grade in termometre...nesperat..

Plec impreuna cu alt'pacatos',un amic, Adi...Nu vrem sa batem kilometrii,e de ajuns sa pescuim citeva ore in zona orasului...Bine-nteles pe maluri sint si alti'pacatosi'...suficent de multi ca sa nu am procese de constiinta..

Am mari asteptari de la un shad suplu de la bassasasin...Ma amagesc ca am gasit guma perfecta,stiind insa foarte bine ca aceasta nu exista..Pentru mine ,este guma momentului..o sa-mi treaca stiu sigur...avatii prinsi pina atunci cu ea,o sa-si schimbe preferintele..



Uploaded with ImageShack.us

Intr-un puseu de sadomasochism ,am luat cu mine si o scierra cls 8 de fly,nu ca sa prind peste cu ea,doamne fereste,ci mai degraba sa vad daca pot trece de pragul psihologic ai celor 10 m de snur scosi...maximum reusit pina la acea data......

Pescuim in zona orasului,de pe un ponton...comod,nu-i noroi,apa adinca.pietre,structurietc...mai putin pesti.....Treptat aura de magie din jurul bassasasinului,se destrama..azi este ignorat complet de pesti ,fie ei salai,fie avati ori altceva..Dupa vreo ora de facut apa taitei,las uneletele obisnuite ale pescarului cu momeli artificiale sa se odihneasca putin si pun mina pe unealta de torura..



Uploaded with ImageShack.us

Il instruiesc pe Adi sa se retraga in coltul cel mai indepartat al pontonului,intrebindu-l daca are asigurare de accidente,si incep sa bicui aerul..Minune....Reusesc doua lucruri importante...Nu ma agat cu cirligul streamerului de spate,ceafa,etc...si nici nu ma spinzur cu buclele snurului,ca si alta data..Adi face poze..sa am de ce ride peste citiva ani..Dupa vreo juma de ora sint oarecum satisfacut..am reusit sa tin in aer vreo 12 m de fir,cu ceva mai mult,ca si pina acum....Noroc ca Muresul curge ,si te poti folosi de asta ca sa scoti fir mai mult ,la o adica...Nu era cazul,pestii nefiind atunci pe acolo...

Decidem ca plecam la Pod,,,,locul magic ,unde este peste ,adunat pe gropi...Pe malul cu cetatea era plin...asa ca raminem pe malul nostru si ne asezam linga un pescar care dadea la oscilanta..Nici bine nu desfacem lansetele,ca pescarul asta drileaza un avat de vreo 2 kile... :buaaaah: .Pe mal ,in spatele lui,mai sint vreo 2,cam de acelasi calibru...Hmmmm,incepem asediul....Gume,mari si mici,basasasini,kastmastere...nimic...Pur si simplu avatii nu stateau pe acolo...Dupa vreo juma de ora mai apare un 'pacatos'scapat de pe acasa...Se aseaza mai jos de noi...Lanseaza de citeva ori,si brusc ceva pocneste puternic...Intorc privirea apucind sa vad cum lanseta lui e rupta-n doua,cam pe la mijloc,si tronsonul rupt o ia pe fir in jos.... :doarecapu: Siderat omul nu stie ce sa faca,sa prinda de tronson sau sa recupereze fir,caci pestele era inca agatat...Decide sa lupte cu pestele...Ma astept sa vad o dihanie..Cind colo, aduce la mal un avat care avea undeva intre juma de kil si kil...Omul nu stie ce sa faca ,incearca sa remufeze lanseta,se scarpina in cap, se invirte de doua ori pe loc si ,necajit foarte,pleaca.... :gandesc: Hmmmm...ma risc sa ma duc si eu sa-mi rupa lanseta vreun peste??Pai da,ma risc....Ma pun pe locul de rupt lansete ramas vacant ,si lansez...Apa este mica,vreo 2m maximum,cu praguri de pietris si o vina de pietroaie,moarte sigura pentru orice naluca care zaboveste mai mult de citeva secunde pe acolo...Insa acolo stau si pestii...Tatonez structira asta cu un kastmaster,ieftinatura chinezeasca,insa foarte productiv..Bocanesc cu el in vreo 2 pietere,ceea ce a avut darul sa irite un avat...Ma loveste scurt,intep ratez...las din nou intre pietere,iar loveste iar ratez...la un metru distanta..las iar pe substrat ,si culmea :box: boxeaza a treia oara,de data asta lasind garda prea mult jos...



Uploaded with ImageShack.us

Un drill pe cinste,chiar daca apa este rece...In pozitia in care-l vedeti i-am desfacut tripla si a tulit-o jurind ca nu se mai leaga in viata lui de obleti ce dau cu capu-n piatra..

Nah bun...locul e bun,am gasit naluca miscarea...maiiau vreo doua-trei boxuri in kastmaster,dar nimic...Acalmie..La un moment dat,jiguiesc kastmasterul asa finut,si brusc ceva greu se agata de el...Intep instant si ma pomenesc cu legendul indoit pina in cotor..Drace...Nu pleaca nici in sus nici in jos,dar am impresia ca vrea sa sape un tunel in substrat...Adi face o poza asteptind si dihania....Fortez la limita,il duc in pompaje dar e greu ca naiba...Aprope de mal,il apuca dragostea la prima vedere de un bolovan cit China pe care-l ia in brate si nu mai vrea sa-i dea drumul..pur simplu nu-l pot clinti..Nu pestele,ci bolovanul pe care l-a 'imbratisat'.Mie imi este de naluca,ca nu o am decit pe aia...Las firul moale complet..Aud un'mersi fain,boieru' ''si kastmasterul meu e din nou liber.. :doaaamne:



Uploaded with ImageShack.us



Apoi a punctat si Adi pe o guma cu un avat si seara ne-a obligat sa plecam spre casa...Asa arata 'Craciunul' unui pescar...fire intinse la toata lumea pe 2013..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

432

miercuri, 26. decembrie 2012, 11:07

frumos Gigi ... nu stiu cum e vremea pe la voi dar pe aici ne bucuram de fiecare peste prins datorita temperaturilor, care in ultimele zile spre norocul nostru au incept sa urce.

ce putere are lanseta cu care pescuiai ... o vad indoita bine :ochi:

Tudor, stiu ca e mica platica doar ca pana ieri prinsesem maxim vreo 3 platici si alea nu depaseau lungimea unei palme :rizi:

mane ... acolo erau cateva zeci de mii de platici, bancul se intindea pe o lungime de mai bine de 100 de metrii si pe o latime de vreo 3-4 metri si erau atat la suprafata cat si pe fund ... deci erau o gramada. :ochi:



Un drill pe cinste,chiar daca apa este rece...In pozitia in care-l vedeti i-am desfacut tripla si a tulit-o ......


ai dreptate, am ramas si eu usor surprins de vitalitatea avatilor in ciuda temperaturilor scazute ... o adevarata placere. tot respectul meu pentru eliberarea lui ... mai ales ca va urma depunerea ...


Nah ...fire intinse la toata lumea pe 2013..


fire intinse si tie ... :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

433

miercuri, 26. decembrie 2012, 12:55

Asa arata 'Craciunul' unui pescar...fire intinse la toata lumea pe 2013..

Zici bine, asa arata Craciunul unui pescar, chiar daca nu prinzi peste, important e sa iesi la pescuit, sa faci ceea ce iti place.Nu mi-as fi dorit sa fac altceva de Craciun :zambet: .

434

miercuri, 26. decembrie 2012, 16:04

bravo domnilor,
de invidiat dat fiind faptul ca a-ti si avut capturi notabile si punctabile.
din fericire astazi am reusit sa ies si eu cu toate ca la noi tot cu minus a fost dimineata, dar nu am mai putut sta in casa.
din pacate in afara de doi carasi cocosati driluiti de spate nu am avut alta activitate - carasii s-au intors in apa cu vorba sa o trimeata pe "coana mare", dar mi-au dat teapa de data asta :zambet:
bilantul zilei de astazi?
- pierderi: - vreo 8-10 strune wolfram cu agrafe si vartej + 10-12 plastice cu jigurile si bilele aferente (trebuie sa reintregesc stocul de strune)
- castiguri: - am iesit in sfarsit la pescuit, am stat vreo 3.5-4 ore in aer liber, am driluit doi pesti (cu filmarea aferenta) si m-am simtit extraordinar de bine :bucuros2: cu toate ca in final nu am avut decat 2 gr cu + in zona respectiva

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

435

miercuri, 26. decembrie 2012, 16:27

Anem,lanseta este de putere medium,pina in 18 grame..si am avut fir stren de 8lb..Pestele a fost la limita puterilor ei..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

436

miercuri, 26. decembrie 2012, 16:43

frumos adi chiar daca au iesit doar cei 2 pasnici ... important este iesitul din casa mai ales in perioada asta ...

Anem,lanseta este de putere medium,pina in 18 grame..si am avut fir stren de 8lb..Pestele a fost la limita puterilor ei..


Multam de lamuriri, se vede in poza ca e indoita bine si ma gandeam ca e destul de light. Eu momentan pescuiesc cu una pana in 28 de grame si au fost suficiente cazuri cand am simtit nevoia de ceva mai puternic. Unul dintre avati mi-a intrat in niste copaci picati in apa dar am avut noroc ca am reusit sa il scot fortat de acolo dar nu am avut acelasi noroc cu o platica ce mi-a intrat in copac, ea s-a dezgatat dar thrill-ul a ramas acolo din pacate. Am un fir de 10lb si cred ca voi trece pe 15 pentru ca cedeaza prea usor si la frecare se duce naibii imediat. Tu cum te intelegi cu cel de 8lb? Adica nu simti ca e prea subtire? Nu se roade prea usor de cate ori tingi vreun obstacol?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

437

miercuri, 26. decembrie 2012, 19:03

:salut:

Ieri, dupa pranzul de Craciun de la tara, am fost si eu de la 3:15 pina la ora 4:00 pe Barzava, in capatul gradinii. Trasaturile nu sau lasat mult asteptate, insa pe la 3:45 sau oprit de tot. Mai intai a intrat un mini clean de 20 cm, iar apoi o mrenutza frumoasa. Soarele a incalzit atat apa cat si pe noi, punand astfel o multime de pesti in miscare. Momeala folosita au fost rame groase de pamant.

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

438

miercuri, 26. decembrie 2012, 21:35

La rame ? Baboier curat ! :limba:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

439

miercuri, 26. decembrie 2012, 22:59

Anem,lanseta nu-i chiar light..Este dintr-o serie pentru bass si astea au rezerva de putere..Am scos cu lanseta aia somn de 11kg,fara probleme prea mari ai am mai drilat unul pe care-l estimez pe la 20 kg...ala cam ia fost pe la limita maxima..In poza este taman cind pestele s-a bagat sub ceva bolovan si am fortat la maximum ,incercind sa-l fac sa iasa.. dar oricum nu a fost mic..

Firul de 8 lb,stren,il folosesc iarna pentru pescuit de finete.Intotdeauna folosesc leader,si rareori se taie in pietre,in felul asta..Vara nu dau cu fire sub 15 lb..foarte rar..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

440

joi, 27. decembrie 2012, 04:54

La rame ? Baboier curat ! :limba:

:rizi:

Mi-am cumparat din Germania 2 cutii cu rame, insa in una mi-or inghetat si-or murit. La alea au mancat. N-au putit deloc, dar erau nemiscate. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com