Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

Mishu_Alsacia2

Fortgeschrittener

Beiträge: 244

Registrierungsdatum: 26. Dezember 2013

Wohnort: Karlsruhe / Germania

Beruf: Techniker

  • Nachricht senden

4 301

Sonntag, 12. März 2017, 11:43

fain

Fain...dar nici peisajul / locatia /nu-i de lepädat

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

4 302

Sonntag, 12. März 2017, 20:48



Amandoua au intrat pe acelasi wobler??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Bogdan86

Fortgeschrittener

Beiträge: 324

Registrierungsdatum: 25. Mai 2013

Wohnort: belluno-italia

  • Nachricht senden

4 303

Sonntag, 12. März 2017, 21:00

Da , amândouă pe același vobler. Scriem mare si marca voblerului SIGI. In doua partide e unicul care a reusit sa starneasca apetitul stiucii :bravo:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

4 304

Sonntag, 12. März 2017, 21:06

Ma bucur ca ti-a fost util , Zoran l-a vazut cum merge la Dunare cand le-am incercat si a zis din prima ca scrie ''stiuca'' pe el.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Bogdan86

Fortgeschrittener

Beiträge: 324

Registrierungsdatum: 25. Mai 2013

Wohnort: belluno-italia

  • Nachricht senden

4 305

Sonntag, 12. März 2017, 21:10

Foarte reusit modelul asta de 8 cm... pe acel red tiger mi-a intrat săptămâna trecută o mezozoica de mi-a stat inima in loc.. Merci fain pentru voblere :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

4 306

Sonntag, 12. März 2017, 21:15

Sunt interesat de cum a rezistat vopseau si epoxy-ul, orice feedback ma ajuta sa fac imbunatariri..multumesc mult. :noroc:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Bogdan86

Fortgeschrittener

Beiträge: 324

Registrierungsdatum: 25. Mai 2013

Wohnort: belluno-italia

  • Nachricht senden

4 307

Sonntag, 12. März 2017, 21:19

Are ceva zgârieturi superficiale. O sa ai fac ceva poze si am sa iti trimit in privat ca sa nu mai poluam topicul. Ca sa nu ne mai sara lumea in cap :noroc:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

4 308

Sonntag, 12. März 2017, 22:18

bravo Bogdane ... tot asa.

pe aici a fost o gherla de toata frumusetea ... nu doar ca n-am prins nimic, dar nici macar un atac anemic nu a fost. avatii s-au mutat de acolo si s-au rasfirat peste tot. incep partidele "combinate" :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Fortgeschrittener

Beiträge: 324

Registrierungsdatum: 25. Mai 2013

Wohnort: belluno-italia

  • Nachricht senden

4 309

Sonntag, 12. März 2017, 22:22

Merci Emil... Sper sa iasa si mai mari la înaintare. Nasoala treaba pe la voi. Cred ca trebuie sa te lasi mai pe fund si sa cauți apusul :zambet: .. Vine vremea pentru mustaciosi :bucuros2:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

4 310

Sonntag, 12. März 2017, 22:26

Merci Emil... Sper sa iasa si mai mari la înaintare. Nasoala treaba pe la voi. Cred ca trebuie sa te lasi mai pe fund si sa cauți apusul :zambet: .. Vine vremea pentru mustaciosi :bucuros2:


pai cam toti avatii din ultimele partide, si majoritatea celor din perioada rece sunt scosi la pozat de jos de tot ... lipiti de fund :ochi: ... doar ca prin locurile respective somnii sunt destul de rari si accidental mai intra cate unul.

pomii au inflorit, mugurii sunt prezenti pe majoritatea copacilor, primavara este aici ... sa inceapa somnii :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Aby129

Fortgeschrittener

Beiträge: 187

Registrierungsdatum: 17. Dezember 2014

Wohnort: Dublin, Irlanda

  • Nachricht senden

4 311

Montag, 13. März 2017, 11:14

Ieri, o zi superba, am ieșit la spinning dupa stiuca. Absolut niciun atac sau măcar urmărire. În schimb, băieții la feeder au luat 2 dintoase frumoase. Martie pare a fi cea mai dificila perioada pentru spinning la știucă.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Aby129

Fortgeschrittener

Beiträge: 187

Registrierungsdatum: 17. Dezember 2014

Wohnort: Dublin, Irlanda

  • Nachricht senden

4 312

Sonntag, 19. März 2017, 19:36

Am ieșit și ieri câteva ore, foarte anemice. Doar câteva mici ne-au făcut ziua frumoasa.
https://youtu.be/onfenfZfN7s
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

4 313

Sonntag, 19. März 2017, 20:12

Aby, conteaza iesirea ... si daca sunt si pesti atunci e perfect :apl:

dupa ce saptamana trecuta am cautat avatii si am dat o frumoasa gherla situatia era clara. a venit primavara, avatii au alte treburi sau intre timp s-au rasfirat prin anumite locuri care mie unul imi sunt imposibil de gasit ... decat vreunul accidental.

asa ca am lasat avatii in pace, am scos cutia cu gume si am zis ca poate vreun mustacios o iesi.

ceva a iesit ... nu de dimensiunile sperate. erau foarte anemici si pe langa vreo 3 atacuri unul a binevoit sa se si pozeze:



... e bine ca n-a fost gherla.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Fortgeschrittener

Beiträge: 324

Registrierungsdatum: 25. Mai 2013

Wohnort: belluno-italia

  • Nachricht senden

4 314

Sonntag, 19. März 2017, 20:38

Hai ca se poate.. e un semn bun. Sau pus mustăciosii in miscare.. :buaaaah: Bravo Emilee :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Aby129

Fortgeschrittener

Beiträge: 187

Registrierungsdatum: 17. Dezember 2014

Wohnort: Dublin, Irlanda

  • Nachricht senden

4 315

Sonntag, 19. März 2017, 22:10

Ce tare e poza! Chiar imi faceam planuri cu frate-miu ieri despre partida din septembrie, de pe Ebro. Vreau sa insist mult pe spinning la somn. O singura data am prins somn la spinning, tot pe Ebro, la vreo 6-7 kile. Pentru voi e micut :zambet: , dar pentru mine a fost un monstru, mai ales ca a intrat pe un echipament medium-light. Ce emotii am avut... imi tremurau genunchii de zice ca-mi nastea nevasta! :rizi: :rizi:
La mai multi si la mai mare! Si cat mai multe poze,ca tare-mi mai plac cele cu somni, avati, salai si mrene, ca aici nu sunt. :bravo:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

4 316

Sonntag, 2. April 2017, 22:24

sambata am reusit un pescuit. de data asta a coborat Bogdan in ideea ca poate ceva somni s-au pus in miscare.

Eu, asa cum se intampla in ultima perioada, am reusit sa intarzi putin. Bogdan, a ajuns mai devreme. In timpul asta, el a reusit sa faca deschiderea partidei:



dupa care, timp de vreo 4 ore am avut parte fiecare de destul de multe rateuri sau pesti scapati la o secunda dupa intepare. deja era usor frustrant si imi si inchipuiam o gherla pe acolo.

pescuind cand la avat cand la somn, eram cu un CD09 la nici o palma de suprafata cand in sfarsit se intampla minunea:



iar dupa o perioada relativ scurta mai apare unul micut, intrat de data asta pe echipamentul dedicat.



pe intuneric ... Bogdan probabil s-a invatat minte sa nu mai foloseasca duo-lock-uri la somn atunci cand un mustacios a reusit in timpul drilului sa ii desfaca agrafa. tot pe intuneric am mai avut parte si eu de un semidril cu un alt somn ce a reusit sa se dezgate. si totusi, pentru ca trebuia facuta si o poza pe intuneric cu un peste in brate ... pe un Hornet de 9cm a venit el :rizi: :



... si cam asta a fost tot.

Bogdane, cand mai ai chef sa dai un semn :prieteni:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

4 317

Montag, 3. April 2017, 10:18

Inceput bun de sezon pentru Laurentiu, un foarte bun pescar de somn din Arad.Nu va impacientati ,unde l-a prins nu este prohibitie.In ciuda faptului, si spre deosebire de apele noastre cu dubla prohibitie si o populatie piscicola ce tinde vertiginos spre 0 , iata ca pe astfel de ape(adica cu prohibitii reale,pe specii) sunt posibile capturi de exceptie, Laurentiu a folosit echipament produs de catre nemtii de la Zeck, mai exact Zeck V-Stick de 1.72cm, si elementul inedit a fost faptul ca a folosit o naluca pentru somn, in combinatie cu bataia cloncului, in locul clasicelor momeli naturale.Naluca este produsa tot de catre firma Zeck si poate fi jucata eficient pe verticala.Indemanarea pescarului in prezentarea nalucii, putand duce la capturi de genul.Care sunt cu atat mai valoroase cu cat captura a fost eliberata.





'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

acuciureanu

Fortgeschrittener

Beiträge: 195

Registrierungsdatum: 7. August 2014

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

4 318

Montag, 3. April 2017, 10:18

Foarte frumos baieti! Felicitari si fire intinse in continuare!

Ca si curiozitate, ce temperatura are apa pe la voi?

Eu am 4 partide la activ pe anul asta si tot atatea gherle... Cel putin la ultima partida rapeau avatii la picioarele mele si am insistat pret de vreo 5 ore cu tot ce am avut prin trusa si...rezultate 0...

Bogdan86

Fortgeschrittener

Beiträge: 324

Registrierungsdatum: 25. Mai 2013

Wohnort: belluno-italia

  • Nachricht senden

4 319

Montag, 3. April 2017, 10:55

Foarte frumos baieti! Felicitari si fire intinse in continuare!

Ca si curiozitate, ce temperatura are apa pe la voi?

Eu am 4 partide la activ pe anul asta si tot atatea gherle... Cel putin la ultima partida rapeau avatii la picioarele mele si am insistat pret de vreo 5 ore cu tot ce am avut prin trusa si...rezultate 0...



Pe Po săptămâna trecută erau 13.5 grade
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

tudor

Super Moderator

Beiträge: 1 247

Registrierungsdatum: 27. Februar 2012

Wohnort: Saint Cloud, France

Beruf: Catfish angler

  • Nachricht senden

4 320

Montag, 3. April 2017, 13:55

Ieri pe o balta care comunica cu Sena apa avea 14°. Afara era ca vara. Dar tot gherla. :nervos: