Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 241

marți, 31. ianuarie 2017, 07:03

Bravo voua, baieti, eu inca nu am ajuns anul acesta la apa... :nunteleg: ...barca + motorul sunt in atelier, nu stiu cand le primesc, colegul Marco lucreaza si sambata si duminica, in plus mai am atatea de rezolvat cu EXPO Fishing & Hunting, probabil voi ajunge la pescuit abia in martie, dupa Expozitia de la Bucuresti :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 242

marți, 31. ianuarie 2017, 09:08

Ce bine ca nu sunt St-uri . Deja imi faceam griji :rizi: ..Deci de azi o alta firma de voblere ce va suferii un upgrade :zambet:


Nu neaparat Bogdane … anumite modele folosite in anumite conditii au triple OK. Doar ca in cazul de fata locul de pescuit prezinta un curent destul de puternic si sansele la avati mari de tot sunt destul de mari. Plus ca au obiceiul sa dea destul de bine, sa se intoarca la 90° si sa se lase pe curent la vale in momentul atacului. Astfel, fix in momentul ala pun presiune mare de tot pe triple si de regula o frana mai slabita te salveaza. Doar ca, avand frana slabita au fost destule cazuri in care avatul nu se intepa cum trebuie si atunci ori iti scapa dupa atac ori scapa cateva secunde dupa.

Asta ultimul, cand mi-a dat vreau sa iti spun ca mi-a indoit lanseta pana in cotor, frana mulinetei si-a dat drumul vreo 2 poate 3 metri si dus a fost lasandu-ma cu doua brate ale triplei indreptate. Sunt convins ca a fost unul bun de tot.

Bravo voua, baieti, eu inca nu am ajuns anul acesta la apa... :nunteleg: ...barca + motorul sunt in atelier, nu stiu cand le primesc, colegul Marco lucreaza si sambata si duminica, in plus mai am atatea de rezolvat cu EXPO Fishing & Hunting, probabil voi ajunge la pescuit abia in martie, dupa Expozitia de la Bucuresti :doarecapu:


Zoran :rizi: … se poate pescui si de pe mal iesind de unul singur :rizi: … trebuie doar sa vrei :rizi:

Cat despre partea cu “atatea de rezolvat” te inteleg pe deplin … si eu reusesc cu greu sa imi gasesc timp sa bag o iesire. Si aici trebuie pomenit si faptul ca nu am norocul de a avea un rau prea aproape si atunci sunt nevoit sa pierd minim 3 ore cu drumul.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4 243

marți, 31. ianuarie 2017, 12:36

Bravo Mane si Anem, indiferent de conditii reusiti mereu sa scoateti cate un peste frumos la poza.
Chiar pot sa zic ca v-ati specializat pe avat si cu ocazia asta vreau sa va pun si eu o intrebare.

Am vazut ca pescuiti aproape exclusiv cu woblere dar nici o data nu ati pomenit de streamere (taparina).
Intrebarea este : taparina bate woblerul sau invers ? (ca si eficienta, nr capturi).

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 244

marți, 31. ianuarie 2017, 14:45

Bravo Mane si Anem, indiferent de conditii reusiti mereu sa scoateti cate un peste frumos la poza.
Chiar pot sa zic ca v-ati specializat pe avat si cu ocazia asta vreau sa va pun si eu o intrebare.

Am vazut ca pescuiti aproape exclusiv cu woblere dar nici o data nu ati pomenit de streamere (taparina).
Intrebarea este : taparina bate woblerul sau invers ? (ca si eficienta, nr capturi).


Vlad, crede-ma ca se dau si gherele de toata frumusetea :rizi: … personal, din ultimele 4 iesiri 2 au fost gherle :gandesc:

Eu pescuiesc mult cu voblere si in anumite conditii la jig sau chiar ceva oscilante. Am luat avati atat la soft-uri cat si la oscilante dar pur si simplu am mai mare incredere in voblere decat in celelalte doua. La gume pescuiesc atunci cand vreau sa ajung jos cat se poate de rapid intr-un curent in care dau cu 50 de grame iar cu oscilantele pescuiesc atunci cand am nevoie de lanseuri lungi de tot sau vreau sa pescuiesc in apropierea substratului in zone cu multa agatatura si unde prefer sa pierd o oscilanta in locul unui vobler.

In privina taparinelor … o spun din start ca mie nu imi plac si nu le folosesc. Am folosit o singura data montura asta (oscilanta cu vreo 4-5 fulgi dintr-aia in fata) si in cateva ore am luat la rand toata gradinita de avati dintr-un anumit loc pe dunare. Nu stiu cum faceam cum nu faceam dar am reusit sa prind numai si numai avati mici de tot … si cand spun mici de tot spun ca nu aveau poate nici 200 de grame. Langa mine un dobitoc facea macel cu porcariile alea retinand intreaga gradinita. Am trecut pe vobler si am inceput sa prind si avati mai sanatosi. Pe aici nici nu le-am incercat … chiar daca am fost tentat sa o fac de cateva ori doar pe considerentul ca ma iese “mai ieftin” pescuitul … agatand niste taparine in locul unor voblere de 10-11 euro bucata :zambet:

De cateva ori mi-a trecut prin minte o oarecare montura inspirata din taparina … doar ca in loc de stremere sa pun niste soft-uri de 5cm cu carligul ascuns in ele. Poate as reusi sa agat mai putin, sa pescuiesc mai jos si evident sa prind mai bine. Doar ca nu mi se arata sa pescuiesc cu mai multe naluci … nu mi se mai pare spinning in adevaratul sens al cuvantului.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4 245

marți, 31. ianuarie 2017, 18:58

Nici mie nu imi place genul asta de pescuit cam din aceleasi motive enumerate de tine.
Eu pescuiesc ocazional la avat cu voblere Salmo Thrill si cu rotative Mepps...am si taparine dar niciodata nu le folosesc pt ca mi-e urat de ele.

Totusi consider ca taparina are un loc aparte in pescuitul avatului si de aia vroiam sa aud si parerea ta/voastra.
Primii avati pe care i-am vazut in viata mea ii prindea un localnic cu o montura simpla cu plumb in capat si 2-3 taparine pe fir...erau numai bucati frumoase ca cei din pozele de mai sus.
Dintre toate povestile cu pescuit la taparina si cantitati impresionante de avat prins la taparina pe care le-am auzit de la unu si altu cea mai "gogonata" a fost ceva de genul 100 kg intr-o zi...pe Dunare...acum vreo cativa ani....cei mai mari la 5 kg.

Stiu ca genul asta de relatari nu are legatura cu pescuitul sportiv sau C&R dar sunt curios ce fel ar arata o partida de pescuit intr-o zi din aia buna, pe o apa cum este fluviul PO, intre o lanseta cu taparine si una cu vobler,lingura etc ? Ce zici ... tii pasul cu penele ? :)

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 246

joi, 2. februarie 2017, 11:18

[[…..]

Totusi consider ca taparina are un loc aparte in pescuitul avatului si de aia vroiam sa aud si parerea ta/voastra.
Primii avati pe care i-am vazut in viata mea ii prindea un localnic cu o montura simpla cu plumb in capat si 2-3 taparine pe fir...erau numai bucati frumoase ca cei din pozele de mai sus.
Dintre toate povestile cu pescuit la taparina si cantitati impresionante de avat prins la taparina pe care le-am auzit de la unu si altu cea mai "gogonata" a fost ceva de genul 100 kg intr-o zi...pe Dunare...acum vreo cativa ani....cei mai mari la 5 kg.

Stiu ca genul asta de relatari nu are legatura cu pescuitul sportiv sau C&R dar sunt curios ce fel ar arata o partida de pescuit intr-o zi din aia buna, pe o apa cum este fluviul PO, intre o lanseta cu taparine si una cu vobler,lingura etc ? Ce zici ... tii pasul cu penele ? :)


Parerea mea la adresa taarinelor am spus-o mai sus … nu imi face placere sa pescuiesc cu ea si singura data cand am folosit-o (mai mult ca si curiozitate) mi-a adus doar avatei mici … conditii in care la vobler am luat mai mari chiar daca erau mai putini ca si numar.

Da, poate ar fi un experiment interesant sa dau cu ea si pe Po doar in ideea de a vedea daca rezultatele ar fi mai bune decat un pescuit clasic cu o singura naluca. Dar ceva ma face sa am o oarecare parere … si anume:

1. Pe vreme calduroasa cand pe Po sansele la un avat frumos sunt exagerat de mici ceva ma face sa cred ca as prinde bine cu o minune dintr-asta … dar toti avatii ar fi de mici dimensiuni.
2. Pe timp de iarna, toamna tarzie sau primavara devreme am observat o oarecare preferinta a avatilor pentru niste naluci mai serioase ca si dimensiuni … adica 9cm si nu chestii de 7cm. Motiv pentru care am niste oarecare urme de indoiala ca taparinele astea ar fi pe placul avatoilor din zona.

Evident, cele scrise mai sus sunt spuse doar din punct de vedere teoretic … si stim cu totii ca de la teorie la practica e cale lunga :rizi: . Cine stie, daca reusesc sa gasesc ceva minuni dintr-astea de cumparat (prin casa nu am materialele necesare pentru a mi le face singur) poate iau un “set” sa fac cateva lansari cu ele in perioada rece … macar de as gasi ceva fulgi de minim 7-9cm lungime.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4 247

joi, 2. februarie 2017, 12:20

Probabil o sa faci la fel ca mine...o sa le ai mereu la tine si niciodata nu le vei folosi :nunteleg: .

Eu nu am atat de multe experiente si rezultate pozitive cum aveti voi la capitolul avat dar cea mai tare partida a fost si cea mai ciudata.
Era inceput de toamna...spre seara. Veneam cu barca de la o partida de stiuca total ratata si ne-am oprit pe Dunare in locul in care dadea cu multi ani in urma ala cu taparinele. Aveam numai linguri de stiuca la noi dar in maxim o ora am prins cu ele cam 30 de avati (2 persoane) dupa care s-a taiat totul si am plecat.

Ce mi s-a parut ciudat atunci e ca nu sarea nimic la suprafata dar dedesubt era un fel de "feeding frenzy".
Locul nu promitea deloc (nu erau sarituri), pescuiam la suprafata cu oscilante mari de stiuca, era relativ cald afara (septembrie cred)...
Pana atunci fusesem obisnuit sa urmaresc sariturile avatilor sa incerc sa ii interceptez intre atacuri...dar acum in orice directie aruncai scoteai avat.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 248

vineri, 3. februarie 2017, 21:13

Tin minte avatii de pe Dunare si spectacolele ce le dadeau in urma cu ani buni. Ultimele dati cand am fost erau aproape disparuti si doar razlet mai vedeam sau auzeam cate unul.

Pe aici vaneaza aproape in exclusivitate jos si nu in suprafata. Rareori reusesti sa vezi cate un atac la suprafata. Din cauza asta pescuitul la avat pe aici se desfasoara putin altfel decat felul in care eram obisnuit ... motiv pentru care sunt ceva mai greu de localizat, cu atat mai mult de pe mal.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 249

sâmbătă, 11. februarie 2017, 20:12

saptamana trecuta eu am reusit sa gasesc doar vreo 30-40 de minute pentru pescuit in timp ce Mane a facut pauza. saptamana asta din nou ne-am nimerit cu treburi si parea ca nu reusim sa ne sincronizam asa cum trebuie. dar, avand in vedere ca pentru urmatoarele cateva luni era ultima posibilitate sa bagam un pescuit in doi am stabilit sa mergem in dimineata asta macar cateva ore. Asa ca, la ora 6 se pleca din fata blocului si la maxim ora 10:30 se pleca de pe apa.

asa ca azi s-a pescuit intr-un ritm foarte ridicat cu speranta ca ceva pesti la pozat vor aparea. din pacate insa treburile nu au stat asa cum ne-am dorit chiar daca la finalul partidei o frumoasa surpriza tot a iesit pe mal.

pe la vreo 8 si 15 Mane are primul si ultimul atac al sau ... un avat de vreo 3 kg pe care am avut placerea de a il vedea pentru ca fix in momentul ala eram pe un pod, fix deasupra locului in care el pescuia.

vazand ca avatii nu raspund cum trebuie am trecut pe jig ... si dupa vreo 15 minute am si eu primul si singurul atac al partidei ... doar ca eu am fost mai norocos si s-a lasat cu un dril ... un dril de toata frumusetea ce s-a lungit la un total de vreo 30 de minute ... din care ultimele 10 minute in zona malului.

O poza din dril ... cu lanseta data pana in 1 1/4 oz ce astazi a avut de lucru:



... initial eram convins ca am de-a face cu ceva somn sarit de 2 metri, mai ales datorita unor experiente asemanatoare de anul trecut cu aceeasi lanseta dar cu alta mulineta, terminate destul de urat. asa ca, ajuns in zona malului am fost usor dezamagit cand am vazut ca somnul era cu jigul infipt in spate (dar pot sa jur ca mi-a dat in guma) ... dar care totusi avea o marime respectavila:



inca o precizare ... noroc cu Mane. Mai bine zis, in zona malului a fost imposibil de intors pestele intr-o pozitie care sa permita scosul lui din apa, asa ca, in ciuda faptului ca suntem spre jumatea lui februarie Mane a intrat in apa pana la genunchi pentru a reusi sa ii facem o poza. Merci Mane!!!

Si cam atata tot ... pentru urmatoarele saptamani daca vor mai fi capturi ma vor avea protagonist doar pe mine. Bafta Mane pe acolo !!!
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

4 250

sâmbătă, 11. februarie 2017, 20:55

Pfuai ce frumos e :buaaaah: .. Ce pofta mi-ati facut baieti ! . :apl: Fain lucreaza Glx-ul ala Emil dar cum de a rezistat jigul? A fost înfipt bine sau ai avut ceva jig dedicat?
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 251

sâmbătă, 11. februarie 2017, 22:29

Bravo Emile! Azi ai avut parte de un drill pe cinste, cand ne intalnim o sa iti dau filmarea sa vezi cum lucra GLX-ul :buaaaah:
Sunt convins ca daca nici unul din noi nu ar fi intrat in apa atunci nu am fi putut scoate somnul la pozat...


Fain lucreaza Glx-ul ala Emil dar cum de a rezistat jigul? A fost înfipt bine sau ai avut ceva jig dedicat?

Era jig din ala recomandat de tine, e de salau insa daca intra bine face fata si la somn. :noroc:

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

4 252

sâmbătă, 11. februarie 2017, 22:30

Frumos exemplar!Felicitari Anem!
:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 253

duminică, 12. februarie 2017, 13:39

Bravo baieti, f fain ptr aceasta perioada. :noroc:

Anem, sigur nu a atacat... cu gura! Simtind intepatura sau firul s-a speriat si a dat sa fuga.
Am avut de ex somn de peste 2 m intepat in gura, la clonc, pe care am putut sa il dirijez destul de bine. Cu toate ca m-a invartit cum voia el, la un moment dat i-am vazt capul in capatul liniei. Speriat de aparenta mea, a plecat din nou in jos. Si ptr o fractiune de sec l-am pierdut din fir... ca apoi sa simt din nou ca o muscatura puternica, si lupta a inceput din nou. Si ce lupta! Insa, nu am reusit sa il scot la poza fiind singur in barca, iar el era intepat exact in coada. Aveam de ales intre a-l elibera, sau de a-l intepa cu a 2a lanseta undeva in zona capului. :noroc:

Chiar daca ni se pare si putem chiar jura ca somnu a muscat chiar daca el era intepat de spate sau coada, sunt convins ca nu a muscat...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 254

duminică, 12. februarie 2017, 13:56

De ce n-ar musca? E prea rece apa si intra-n letargie? Cam ceva de felul hibernarii la urs?
Felicitari Anem si Mane, super captura, super poza! :apl: :apl: :apl:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 255

duminică, 12. februarie 2017, 14:56

merci tuturor de aprecieri ...

Da Bogdane, lanseta a facut fata cu brio si consider ca as fi putut strange frana mai mult de atat. Iar daca ar fi fost luat de gura in maxim 8-10 minute ar fi fost afara.

Zoran, nu sunt de acord cu ceea ce ai scris pe acolo pentru ca asta ar insemna ca iarna somnii nu mananca ... ceea ce nu este adevarat. Am prins o gramada de somni iarna atat la gume cat si la vobler. Ca cel din imaginea de mai sus mi-a dat in naluca sau nu asta nu voi sti. Eu pot sa jur ca am avut atac dar jigul era infipt in spate :nunteleg:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 256

duminică, 12. februarie 2017, 15:06

Anem, nu am spus ca somnii iarna nu mananca, si cei care mananca chiar ii si prinzi intepati in gura... am spus doar ca sperietura somnului ni se pare noua, pescarilor, ca si cum el ar musca, si totusi tu il agheti defapt de spate/coada.
De ex acu 2 ani o cunostiinta de a mea din RO, a prins pe Dunare zeci de somni asa, ia gasit intr-o groapa, si ia "prins" la pilkere. Si tot asa a spus, ca fiecare intepatura parea ca o muscatura reala, si el e con vins ca inteparea era urmarea unei muscaturi... totusi, nici macar un peste nu a fost intepat in gura, toti erau intepati sub cap, de cap, de spate, coada... in fine, el se jura ca fiecare intepatura era urmarea unui tzack! :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 257

duminică, 12. februarie 2017, 16:56

Probabil ca simte vibrație/mișcare slaba lângă el și lovește cu coada. Sa fie instinct teritorial? Frica?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

4 258

duminică, 12. februarie 2017, 20:14

Probabil ca simte vibrație/mișcare slaba lângă el și lovește cu coada. Sa fie instinct teritorial? Frica?

Salut, cand e frig tare nu cred ca reactioneaza la miscari/ vibratii din jurul lor, daca cauti pe profilul meu de facebook ai sa vezi ca am postat un video in care am filmat doi somni, pe unul l-am lovit de 3 ori cu camera in spate/coada si nu a reactionat! Sunt de aceasi parere cu Zoran, iarna nu reactioneaza chiar asa usor! De mancat nu stiu ce sa zic, aici depinde mult de temperaturi, nivelul apei,am vazut somn prins iarna, regulamentar, 4 bucati in interval de 2 ore la rama rosie!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 259

duminică, 12. februarie 2017, 21:08

Pe timp de iarna am prins ceva somni ce nu erau agatati regulamentar de gura. Cred ca am dat de ei, i-am deranjat cu jigul...somnii incep sa se miste...eu simt in lanseta si dau contra...si incepe drilul :zambet:
Sunt convins ca somnii se hranesc tot timpul anului.Spun chestia asta pentru ca am prins prea multi regulamentar luati de gura insa ceea ce ma convins ca se hranesc si iarna a fost pescuitul stationar unde chiar si in anotimpul rece aveam capturi...mult mai putine decat in primavara-vara-toamna insa am vazut ca unii somni erau activi si gaseau gustoase momelile mele. :noroc:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 260

luni, 13. februarie 2017, 10:51

Noiembrie, decembrie 2016-ianuarie 2017 :noroc: