Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 221

vineri, 30. decembrie 2016, 18:13

Azi era o iesire mai speciala ... era ultima din 2016 si era prima in care noua lanseta de avat/salau :gandesc: , pe care mos craciun a binevoit sa mi-o aduca, iesea pe apa. Asa ca sperantele erau mari ... aici fara sa mai pomenesc ca cei de la meteo erau de partea noastra ... minus 4 grade si inorat intreaga zi.

Dar ... sperantele au fost desarte pentru ca a venit soarele si cu exceptia unor lovituri foarte anemice si a unui avat de toata frumusetea dezgatat in zona malului au iesit la pozat doar doi argintii:





Si cam asta a fost tot pe 2016 ... sa ne revedem sanatosi la anul ... si La Multi Ani tuturor!

ps: azi s-a intamplat si ceea ce nu credeam ca se va intampla. Unui TwinPower FB facut in Japonia, dupa vreo ora de stat in bruma/gheata i-a cedat antireversul si nu a mai functionat decat dupa vreo ora de stat in masina in drum spre casa. Nu ma asteptam, cu siguranta urmatoarea mulineta va avea un singur sens de rotatie.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

4 222

vineri, 30. decembrie 2016, 18:54

:buaaaah: . Superb avatul ala Emile.. Felicitări baieti :prieteni:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 223

sâmbătă, 31. decembrie 2016, 06:48

Frumosi avatoi baieti, ati incheiat anul ''in carti'', felicitari..

Cu antiretrurul am patit si eu la Aspire-ul meu anul acesta, ca a inceput sa cedeze.Explicatia a fost ca, l-am uns cu o vaselina foarte fluida si nu pot sa imi dau seama cum a ajuns pe antirevers o parte din ea.Am curatat pe acolo, am pus totul la loc si acuma nu mai scapa, l-am si bagat la congelator sa vad, dar nu a mai facut figuri.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 224

sâmbătă, 31. decembrie 2016, 11:00

:buaaaah: . Superb avatul ala Emile.. Felicitări baieti :prieteni:


Mersi Bogdane! :noroc:


Frumosi avatoi baieti, ati incheiat anul ''in carti'', felicitari..

Cu antiretrurul am patit si eu la Aspire-ul meu anul acesta, ca a inceput sa cedeze.Explicatia a fost ca, l-am uns cu o vaselina foarte fluida si nu pot sa imi dau seama cum a ajuns pe antirevers o parte din ea.Am curatat pe acolo, am pus totul la loc si acuma nu mai scapa, l-am si bagat la congelator sa vad, dar nu a mai facut figuri.


Mersi, in legatura cu antireturul la TwinPower-ul lui Emil nu cred ca a intrat vaselina sau ulei acolo(Emil stie mai bine daca a bagat sau nu) cred ca a fost doar din cauza frigului ce a facut sa se contracte plasticul de la antiretur.Shimano a luat virusul de la Daiwa :rizi: ....glumesc, oricum mulineta e destul de veche si o fi "imbatranit" cumva in interior :rizi: .Dupa ce am tinut-o vreo ora in masina am incercat sa vedem daca mai da antireturul in spate si era totul ok, deci a fost de la frig :zambet:
Numai bine :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 225

duminică, 1. ianuarie 2017, 14:44

:buaaaah: . Superb avatul ala Emile.. Felicitări baieti :prieteni:

Frumosi avatoi baieti, ati incheiat anul ''in carti'', felicitari..

Cu antiretrurul am patit si eu la Aspire-ul meu anul acesta, ca a inceput sa cedeze.Explicatia a fost ca, l-am uns cu o vaselina foarte fluida si nu pot sa imi dau seama cum a ajuns pe antirevers o parte din ea.Am curatat pe acolo, am pus totul la loc si acuma nu mai scapa, l-am si bagat la congelator sa vad, dar nu a mai facut figuri.


Merci ... da, am incheiat anul sa zicem bine chiar daca asteptarile erau mai mari. Pe moment locul ala devine interzis intrandu-se in prohibitie din cauza stiucii.

Gigi, am mari urme de indoiala ca a ajuns vaselina sau ulei pe unde nu trebuie. Respectiva mulineta vine foarte rar cu mine la pescuit si iesirea asta s-a datorat doar unei noi lansete care pe moment a "furat" Biomaster-ul IMX-ului in timp ce TP-ul a fost pus provizoriu pe IMX. Mulineta nu a mai fost desfacuta de minim 2 ani de zile si in putinele iesiri avute in cei 2 ani de zile nici macar o data nu a dat in spate. Plus ca dupa ce a stat iarasi la caldura antireversul a functionat cum trebuie. E adevarat cu mulineta a stat "in gheata" vreo ora dar parca nu ma asteptam. Cand voi avea timp o sa o desfac sa vad ce si cum. Momentan intra pe tusa alaturi de IMX care probabil va primi inele noi in viitorul destul de apropiat pentru ca cele existente au inceput sa "se invarta" pe blank.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 226

duminică, 1. ianuarie 2017, 19:04

Eu doar am zis ce a avut a mea..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 227

vineri, 6. ianuarie 2017, 18:56

azi a avut loc si prima iesire a lui 2017 ... speram sa fie cat se poate de OK in ideea unui inceput de an asa cum trebuie.

pe drum la un moment dat termometrul arata asta:



... ocazie cu care sperantele cresteau. De regula avatii aia mari parca ies mai des la pozat atunci cand gerul este mai aspru.

Din pacate insa, lucrurile au stat departe de ceea ce speram. Cu greu au fost doua atacuri si un singur peste la pozat:



... si cam atata tot. Un inceput nu tocmai conform asteptarilor. Data viitoare trebuie sa fie mai bine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 228

vineri, 6. ianuarie 2017, 22:05

Speram sa nu incep anul cu gherla insa asta e :rizi:
Sa nu am eu nici macar o atingere de avat toata ziua.... azi ma asteptam sa mearga bine datorita temperaturilor scazute insa poate avatii in zona aia nu au interactionat cu nalucile noastre datorita apei ce s-a tulburat destul de mult de la barci :gandesc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 229

sâmbătă, 7. ianuarie 2017, 16:20

Nu stiu Mane ce au avut ieri pestii ... sa fie de vina scaderile puternice de temperaturi din ultimele cateva zile? :gandesc:

De regula in locul ala nu se intampla prea des ceea ce s-a intamplat ieri. Data viitoare cu siguranta nu va fi la fel, mai ales sperand ca apele vor mai scadea cel putin vreo 15-20 de cm pana atunci. E nasol sa incepi cu o gherla dar au fost ani in care ne-a mers mai rau de atat :rizi:

Si da, faptul ca s-au fatait aia cu barcile alea pe acolo s-ar putea sa ii fi afectat. Atat in ceea ce priveste tulburatul apei cat si a adancimii destul de reduse ... si o gramada din barci au trecut pe unde nu trebuia.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 230

duminică, 15. ianuarie 2017, 21:23

azi nu a fost asa cum speram ... a doua partida consecutiva cu un singur peste in doi. macar a fost unul frumos de tot care pe noua lanseta s-a simtit minunat :ochi:



... ceva nu-i in regula cu locul ala. data viitoare va fi mai OK.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

4 231

duminică, 15. ianuarie 2017, 21:48

azi nu a fost asa cum speram ... a doua partida consecutiva cu un singur peste in doi. macar a fost unul frumos de tot care pe noua lanseta s-a simtit minunat :ochi:



... ceva nu-i in regula cu locul ala. data viitoare va fi mai OK.
:apl: :apl: :apl:

Da' ce lanseta este/Combo-ul de-o(l) rezemasi in pom??? :bravo: multumesc anticipat si la mai multi.. :bucuros2:
:noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 232

luni, 16. ianuarie 2017, 11:15


Da' ce lanseta este/Combo-ul de-o(l) rezemasi in pom??? :bravo: multumesc anticipat si la mai multi.. :bucuros2:
:noroc:


pai mulineta este acelasi clasic Biomaster de 2500 doar ca SJR-ul 844 din IMX momentan este pus pe banca de rezerva in asteptarea reinelarii si titular a devenit un SJR 783 GLX cu care inca astept sa ma obisnuiesc fiind obisnuit cu rigiditatea IMX-ului.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

4 233

luni, 16. ianuarie 2017, 14:44


Da' ce lanseta este/Combo-ul de-o(l) rezemasi in pom??? :bravo: multumesc anticipat si la mai multi.. :bucuros2:
:noroc:


pai mulineta este acelasi clasic Biomaster de 2500 doar ca SJR-ul 844 din IMX momentan este pus pe banca de rezerva in asteptarea reinelarii si titular a devenit un SJR 783 GLX cu care inca astept sa ma obisnuiesc fiind obisnuit cu rigiditatea IMX-ului.


Anem nu e ca te obișnuiești cu Glx-ul si dupa nu mai poti pescuii Imx-ul ! :zambet:

Ps: Fain avat :buaaaah: :noroc:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 234

miercuri, 18. ianuarie 2017, 10:04

Anem nu e ca te obișnuiești cu Glx-ul si dupa nu mai poti pescuii Imx-ul ! :zambet:


sunt sanse mici Bogdane sa se intample treaba asta. pur si simplu IMX-ul ala pare turnat pentru mana mea si in anumite locuri rigiditatea lui ma ajuta foarte foarte mult.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 235

duminică, 29. ianuarie 2017, 19:57

Azi am bagat o noua partida pe Po in cautarea avatilor, in primele ore ale diminetii termometrul a fost pe minus..ingheta firul pe tambur intr-un mod groaznic :rizi:
Nu sunt multe de zis, doar ca pe lanseta lui Anem a intrat unul frumos care doar dupa cateva secunde a reusit sa indoaie o ancora de pe vobler si dus a fost...pacat pt ca asta sigur era unul din ala frumos pe care il cautam noi.Eu am avut toata ziua doar 3 atacuri si am reusit sa pacalesc doar un avat asa pe la 2kg insa a fost super pentru ca e primul peste pe 2017 :bucuros2:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 236

luni, 30. ianuarie 2017, 13:32

..... pe lanseta lui Anem a intrat unul frumos care doar dupa cateva secunde a reusit sa indoaie o ancora de pe vobler si dus a fost .....


in partidele ce urmeaza sigur il voi scoate la pozat pe individul ala ... este a doua oara anul asta cand se duc naibi triplele de pe voblerul respectiv cu ceva avatoi cat casa. datile viitoare voi avea grija sa fie niste triple asa cum trebuie si atunci sigur va iesi la pozat.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

4 237

luni, 30. ianuarie 2017, 19:11

..... pe lanseta lui Anem a intrat unul frumos care doar dupa cateva secunde a reusit sa indoaie o ancora de pe vobler si dus a fost .....


in partidele ce urmeaza sigur il voi scoate la pozat pe individul ala ... este a doua oara anul asta cand se duc naibi triplele de pe voblerul respectiv cu ceva avatoi cat casa. datile viitoare voi avea grija sa fie niste triple asa cum trebuie si atunci sigur va iesi la pozat.


Dar ce ancore aveai? Sa nu spui ca St 36 :gandesc:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

4 238

luni, 30. ianuarie 2017, 19:12

Azi am bagat o noua partida pe Po in cautarea avatilor, in primele ore ale diminetii termometrul a fost pe minus..ingheta firul pe tambur intr-un mod groaznic :rizi:
Nu sunt multe de zis, doar ca pe lanseta lui Anem a intrat unul frumos care doar dupa cateva secunde a reusit sa indoaie o ancora de pe vobler si dus a fost...pacat pt ca asta sigur era unul din ala frumos pe care il cautam noi.Eu am avut toata ziua doar 3 atacuri si am reusit sa pacalesc doar un avat asa pe la 2kg insa a fost super pentru ca e primul peste pe 2017 :bucuros2:



Mane... Frumos avat :bravo: .Faina deschidere .la cat mai multi si la cat mai mari :noroc:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 239

luni, 30. ianuarie 2017, 21:47



Dar ce ancore aveai? Sa nu spui ca St 36 :gandesc:


nu erau Bogdane ST36 ... cred ca erau ceva VMC-uri pe care le monteaza aia de la Rapala. Si nu e prima data cand am surprize cu triplele lor.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

4 240

luni, 30. ianuarie 2017, 21:51

Ce bine ca nu sunt St-uri . Deja imi faceam griji :rizi: ..Deci de azi o alta firma de voblere ce va suferii un upgrade :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga