Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

4 181

luni, 12. decembrie 2016, 17:50


Da ce drac de bibani mai sunt si astia? Nu am vazut niciodata asemenea pesti. Adu si pe la Divici cativa. :zambet:


Poze facute cu prelungitoare de maini..... bibanul e langa aparatul foto si pescarul la 1 m in spate ..... :zambet: :zambet: :zambet: :drac2: :prieteni:


Da ce drac de bibani mai sunt si astia? Nu am vazut niciodata asemenea pesti. Adu si pe la Divici cativa. :zambet:


Poze facute cu prelungitoare de maini..... bibanul e langa aparatul foto si pescarul la 1 m in spate ..... :zambet: :zambet: :zambet: :drac2: :prieteni:


Gufisor, dracusor... :rizi: sa faci poze faine, unde sa iasa splendoarea pestelelui in prim-plan, si nu pescarul, e o "arta" :rizi: sa faci poze naspa, aia stie orice... :rizi: e plin Facebookul

Man, asta e asa o chestiune de... cum se spune la romaneste... :rizi: rahat? :rizi: "daca nu se vad degetele vrei sa para pestele mai mare", sau "e impins in fata pina in aparat, sa para mai mare". :doarecapu:

Am scris, pestele a avut 44 cm. Si ptr ca mie imi place sa fac poze cit mai "artistice", nici prin gand nu imi trece sa fac pestele sa para de 1m, sau de 20 kg. Sunt super multumit de un WOAW! :noroc:


Bai frate ...nu mai are voie omu' sa glumeasca ...repede ai mai raspuns .... si aprins ... :bravo: :prieteni: :drac2: :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 182

luni, 12. decembrie 2016, 17:53

Bai frate ...nu mai are voie omu sa glumeasca ...repede ai mai raspuns .... si aprins ...
:rizi: de ce crezi ca aprins??? eram cu zambetul pe buze :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4 183

luni, 12. decembrie 2016, 17:55

Ti-ai schimbat nr de germania ? ...te-am sunat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 184

luni, 12. decembrie 2016, 18:16

Ti-ai schimbat nr de germania ? ...te-am sunat.


+491735918352
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4 185

luni, 12. decembrie 2016, 18:21

Ti-ai schimbat nr de germania ? ...te-am sunat.


+491735918352

Da, nu merge...tot asta il am .

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

4 186

luni, 12. decembrie 2016, 20:50


Da ce drac de bibani mai sunt si astia? Nu am vazut niciodata asemenea pesti. Adu si pe la Divici cativa. :zambet:


Poze facute cu prelungitoare de maini..... bibanul e langa aparatul foto si pescarul la 1 m in spate ..... :zambet: :zambet: :zambet: :drac2: :prieteni:

Pe mine nu ma intereseaza pozele facute ca pestele sa para mai mare decat este el in realitate. Eu ma raportez intotdeauna la kg, ca doar sunt "comercial" :ochi: . Biban de 3.1 kg inca n-am vazut. Si daca-l prindeam, cu siguranta i-as fi dat drumul si as cumpara ptr gratar macrou congelat... :zambet:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »voilovicimarian« (12. decembrie 2016, 21:04)


4 187

luni, 12. decembrie 2016, 23:14

Biban de 3.1 kg inca n-am vazut. Si daca-l prindeam, cu siguranta i-as fi dat drumul si as cumpara ptr gratar macrou congelat...
Ce nu ntelegi Bato, apele din west sunt contaminate si cu metale grele,care atarna.... :rizi: .Dar totusi,bravo Zoran si cred ca un biban de 44 cm, chiar si ne-pur sange, poate sa ajunga la anumite masuri.Felicitari Zoran si Marco!!! :apl: :bucuros2: :noroc:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

4 188

marți, 13. decembrie 2016, 10:24

Acum am inteles de ce pestii lor cantaresc atat de mult ... :bucuros2: .Din pacate,la noi, pescarii comerciali din Coronini au inceput sa injecteze pestii cu apa, dupa care-i congeleaza. La ce se pot gandi unii ptr a castiga 4-5 lei :doarecapu:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

4 189

marți, 13. decembrie 2016, 17:32

2016

Zoran , :noroc: fain Biban !! Pestele anului de pe Forum ..sau ?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 190

vineri, 16. decembrie 2016, 06:45

Zoran , :noroc: fain Biban !! Pestele anului de pe Forum ..sau ?


Merci! Intradevar fain, dar mai avem putin pina la finalul lui 2016... sa vedem ce-o mai aparea :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 191

vineri, 16. decembrie 2016, 06:57

Ieri mi-am continuat serialul Biban, Stiuca si Salau fara succes. Nici o muscatura, nici o prezentare, nimica...

Intr-un tarziu mi-am zis sa incerc si la somn. Merg la locul cu babusca, montez finetea de lanseta de 0 grame, si imi prind 2 babusti de 8-10 cm. Numa bune ptr bibani de +40cm :zambet: Mai intra un mini bibanel, dupa care o ruptura de la un peste mai serios. Fiind insa tarziu, nu mai insist la babusti, si merg la locul unde ma gandeam eu ca ar rebui sa stea acuma somnii.

Montez o babusca la fireball, si ma plimb incet si silentios cu electricul pina vad un ecou de peste serios pe sonar, la cca 18m adancime. Las jos montura cu FBall de 70 gr, dar pina aceasta ajunge jos, pestele dispare din con. Raman acolo pe pozitie, si dupa citeva min vad un ecou de la un gigant la 5 m sub barca. Ridic cu precautie montura, dar se pare ca il ating cu firul si acesta dispare ca si "electrocutat" :rizi:

Raman acu acolo cu montura... si nu dupa multe minute apare inca un ecou. Nu mare, dar era cam la 1 m sub momeala mea. Misc putin de babusca, si ecoul se ridica brusc pina langa ea. Momeala incepe sa se zbata in carlig, si dupa vreo 20 sec de admirare a momelii, vine muscatura. Si, dupa un drill scurt, iasa la foto-sesion primul meu somn de decembrie, cu o lungime de 1,08 m:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4 192

vineri, 16. decembrie 2016, 06:57

Zoran , :noroc: fain Biban !! Pestele anului de pe Forum ..sau ?


Merci! Intradevar fain, dar mai avem putin pina la finalul lui 2016... sa vedem ce-o mai aparea :noroc:


:drac2: Hai, modestule :gandesc: :bravo: ...ai facut ca politicienii :pauza: ...pe ultimul tur ai tras o poza tare cu o super marfa si crezi ca te mai darama cineva ? :inchinare: Unde mai gasesti ditamai bibanul ? :buaaaah: Vrei sa te premieze administratorul siteului :cadou: si sa-ti dea acces la rubrica interzisa ? :idee: :saluti: :noroc: :zambet: :drac2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 193

vineri, 16. decembrie 2016, 06:59

Zoran , :noroc: fain Biban !! Pestele anului de pe Forum ..sau ?


Merci! Intradevar fain, dar mai avem putin pina la finalul lui 2016... sa vedem ce-o mai aparea :noroc:


:drac2: Hai, modestule :gandesc: :bravo: ...ai facut ca politicienii :pauza: ...pe ultimul tur ai tras o poza tare cu o super marfa si crezi ca te mai darama cineva ? :inchinare: Unde mai gasesti ditamai bibanul ? :buaaaah: Vrei sa te premieze administratorul siteului :cadou: si sa-ti dea acces la rubrica interzisa ? :idee: :saluti: :noroc: :zambet: :drac2:


Gufi, m-as darama singur cu un biban de 50 de cm! Sau cu o stiuca sau un salau de +1m, sau un somn de decembrie de +2m! :zambet:
Mai am in plan sa mai ies la pescuit cel putin de 5x pina la anul nou :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4 194

vineri, 16. decembrie 2016, 07:01

Zoran , :noroc: fain Biban !! Pestele anului de pe Forum ..sau ?


Merci! Intradevar fain, dar mai avem putin pina la finalul lui 2016... sa vedem ce-o mai aparea :noroc:


:drac2: Hai, modestule :gandesc: :bravo: ...ai facut ca politicienii :pauza: ...pe ultimul tur ai tras o poza tare cu o super marfa si crezi ca te mai darama cineva ? :inchinare: Unde mai gasesti ditamai bibanul ? :buaaaah: Vrei sa te premieze administratorul siteului :cadou: si sa-ti dea acces la rubrica interzisa ? :idee: :saluti: :noroc: :zambet: :drac2:


Gufi, m-as darama singur cu un biban de 50 de cm! Sau cu o stiuca sau un salau de +1m, sau un somn de decembrie de +2m! :zambet:
Mai am in plan sa mai ies la pescuit cel putin de 5x pina la anul nou :noroc:


Pai , numai la tine sunt exemplare de alea ...nu ai vazut ca nimeni nu a mai intalnit asa ceva ? Fir intins. :pescuit: La noi, cat e de ger ...crapa basica pe apa .....

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 195

vineri, 16. decembrie 2016, 07:08

Nu prea cred ca numai la mine... insa, ca orice exemplar capital, sunt putini si greu de pacalit.
Bibanul de 50 cm al lui Marco a intrat la o rosioara de cca 18 cm. Al meu insa a intrat la un twister de 6cm. Iar Thomas a prins ieri unul de 40 cm la un jerkbait de 22 cm, dand dupa stiuca. Cunosti multa lume care da in Romania cu naluci de 20 cm dupa salau sau stiuca? Sunt sigur ca nu, majoritatea cauta salaul sau stiuca cu naluci mici si medii. Sunt convins ca exemplare capitale de bibani si salai sunt si pe Siret, asa cum am vazut ca sunt si exemplare capitale de somni! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4 196

vineri, 16. decembrie 2016, 07:12

Nu prea cred ca numai la mine... insa, ca orice exemplar capital, sunt putini si greu de pacalit.
Bibanul de 50 cm al lui Marco a intrat la o rosioara de cca 18 cm. Al meu insa a intrat la un twister de 6cm. Iar Thomas a prins ieri unul de 40 cm la un jerkbait de 22 cm, dand dupa stiuca. Cunosti multa lume care da in Romania cu naluci de 20 cm dupa salau sau stiuca? Sunt sigur ca nu, majoritatea cauta salaul sau stiuca cu naluci mici si medii. Sunt convins ca exemplare capitale de bibani si salai sunt si pe Siret, asa cum am vazut ca sunt si exemplare capitale de somni! :noroc:


Daca si la tine sunt rari , cand ai prins 2-3 exemplare frumoase in cateva zile ....la noi ...dai toata vara dupa ei si :inchinare: si el .... :poza: , ca nu-i .... ca nu-i si nici nu am auzit sa se fi prins vreunul nici chiar pe Delta. La noi ...novaci ....iti dam si tie ... :prieteni:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 197

vineri, 16. decembrie 2016, 16:27

Și aici este biban... și folosesc în majoritatea cazurilor naluci mari, dar așa biban încă n-am văzut pe-aici. Eu încă n-am prins biban mai lung ca palma. Felicitări!
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4 198

vineri, 16. decembrie 2016, 17:05

Eu nu vad pozele pe care le pune Zoran. Nu stiu de ce. Si cum nu vad ce a prins nici nu ma enervez. :rizi:

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4 199

duminică, 18. decembrie 2016, 07:57

Nici eu nu le vad...am zis ca e ceva de la mine ...:-)
:craciun:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 200

duminică, 18. decembrie 2016, 21:21

s-a iesit azi la un pescuit ... si a fost greu ... al naibi de greu. Niste temperaturi joase cu umiditate a facut ca partida sa se desfasoare cu pauze. Ceva atacuri au fost ... in urma carora au iesit si 4 pesti ...







... al patrulea a decis sa se dezgate la mal ... si ca de obicei, era cel mai mare :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm