Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

401

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 12:21

Ce oblete faina :buaaaah: Felicitari si la mai mare :bucuros2:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

402

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 16:11

si daca tot e sambata am zis ca ar fi bine sa iesim la un pescuit. aseara la un telefon scurt, in timp ce afara ningea, stabilim cu mane81 ultimele detalii. la ora 5:30 cand ies din casa mane81 tocmai intra cu masina pe strada ... am facut rapid o poza si am plecat. cam asa statea situatia de dimineata:



planul era simplu ... luam la rand locul 1, locul 2 si in functie de ce se va intampla ramane de vazut ce urma. ajungem la locul 1, inghetam pe acolo timp de aproape 2 ore fara a avea nici o prezentare si ne tiram cu mari sperante catre locul 2.

ajungem acolo si descoperim ca nelipsitul "om al locului" e tot acolo dand la stationar. mai bine de 2 ore insistam si pe acolo fara nici un rezultat, mane81 are doar un singur tac si atata tot. luam o pauza si facem planul ... mane81 vine cu ideea de a merge intr-un loc nou de care ii spusesem ca l-am gasit pe net dar nu l-am vazut "live"

dupa ceva nervi cu navigatorul ajungem si la locul X. acolo gasim cativa indivizi ce erau la pescuit si o parte din ei erau pe mijlocul drumului cu un peste in mana, peste ce n-am reusit sa il identificam pentru ca erau destul de departe. nici bine nu ne agatam artificialele ca unul dintre indivizii de acolo incepe drilul cu un somn ce sarea de 1 metru. deja stateam ca pe ace si cu tot elanul din lume ne apucam de pescuit. nu trec bine vreo 15-20 de minute (cu ceva prezentari) ca un alt individ ia la japca :vomit: un somotel micut. am crezut ca in apa e covor de pesti nu altceva.

insistam ... si insistam ... mai avem ceva prezentari pe acolo dar fara nici un rezultat. unul dintre indivizii aia se apropie de noi, face un lanseu si jap ... peste. ma uit la el ce scoate ... cand colo ... surpriza ... avat (surpriza deoarece nu eram sigur ca sunt avati pe acolo). alerg direct la masina, iau rucsacul cu voblere si ma apuc de cautat avatii.

dupa vreo jumate de ora apare in sfarsit unul:



mane81 insista pe jiguri iar eu schimbam voblere la foc automat. mai trece ceva timp si mai intra unul mai mic:



mane81 tot insista cu jiguri cu gandul la salau sau vreun somn. eu continui cu voblerle fara nici un rezultat dar in schimb mane81 cu jigurile isi stabileste un nou record personal ... cu un shad de vreo 12-13 cm ...



am mai insistat inca vreo ora, mane81 scapa un peste in dril tot la jig ... in tot acest timp nicicare de pe acolo nu a mai prins nimic dupa care rapusi de frig si oboseala o intindem spre casa.

o zi care a inceput rau si care pana la urma s-a terminat OK. locul trebuie revizitat ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

403

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 16:58

:pauza: COOOOL!

Ati avut o zi pe cinste! Felicitari!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

404

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 17:05

Data viitoare o sa incerc cu shaduri si oscilante mai mari, poate intra un mustacios :zambet: .Azi am vazut cum s-au prins doi somni in locul respectiv si imi pun mari sperante pentru data viitoare.Sper sa punem o poza cu un somn cat mai mare :zambet:

405

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 23:05




locul trebuie revizitat ...


neaparat.
locul ala e perfect de avat la ce vad in spatele tau si dupa cum stii bine, daca este avat........... :ochi:
dar pentru avata e super

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

406

duminică, 9. decembrie 2012, 10:48

Ma imbolnaviti, fain :apl:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

407

duminică, 9. decembrie 2012, 22:50


neaparat.
locul ala e perfect de avat la ce vad in spatele tau si dupa cum stii bine, daca este avat........... :ochi:
dar pentru avata e super


ai dreptate Adiwolf ... locul e misto si arata bine atat pentru cele doua specii pomenite mai sus dar inclusiv pentru salau. data viitoare vom merge tot acolo, ramane de vazut cum va fi ... sa speram ca ... bine.

Bruno ... avatii de pe Dunare sunt mai spectaculosi decat astia de aici si inca mai pot fi gasiti plus ca si pe Mures am vazut avati frumosi :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

408

luni, 10. decembrie 2012, 09:30

Bravoo!Tare as vrea sa mergem impreuna la pescuit odata.
As avea multe de invatat!
frumoase capturile:buaaaah:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

409

duminică, 16. decembrie 2012, 16:43

Salut.Azi am bagat o partida de spinning impreuna cu anem intr-un loc nou, ce l-am descoperit weekendul trecut.Amandoi aveam sperante foarte mari sa prindem ceva frumos azi, pt ca locul era foarte, foarte promitator :buaaaah: .Gandul meu era tot timpul la un salau sau la un somn, dar dupa circa o jumatate de ora de pescuit la jig, a venit avatul asta:
In timp ce faceam pozele, au venit alti colegi de pescuit, 2 sarbi de la care am aflat ca in locul respectiv e interzis pescuitul si ca sa fim in regula trebuie sa ne mutam cateva zeci de metri de locul respectiv :doarecapu: :zid: :nervos: .Chestia asta ne-a stricat ziua, sa zicem, a trebuit sa ne mutam din locul ala , dar eu am avut oricum destule atacuri in jur de 20 de atacuri ce s-au finalizat decat cu prinderea unei platici agatata de spate :zambet: .Am avut parte de doua drilluri foarte scurte cu doi mustaciosi(erau sigur somni pt ca mi-au plecat pe frana foarte tare) din pacate amandoi au reusit sa scape, probabil pt ca nu i-am intepat prea bine :gandesc: , nu stiu, foloseam niste jiguri pentru salau de la Gamakatsu foarte ascutite(ma gandesc ca pt data viitoare sa montez niste triple pe shaduri :zambet: )
Azi anem a avut un singur atac unde i-a intrat un somn ce a indreptat jigul(era prea slab, e un 2/0 pt salau)
Cam atat :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

410

duminică, 16. decembrie 2012, 16:46

Azi anem a avut un singur atac unde i-a intrat un somn ce a indreptat jigul(era prea slab, e un 2/0 pt salau)

:zid:
Pacat, imi pare sincer rau. Poate nu-i rau o ancora treble, macar un 1/0 micutz, mai ales ca oricind poate intra un somn imens, doar pescuiti pe PO.

Felicitari pt avat! Eu azi n-am mai iesit, mi-a ajuns figul, ploaia si vantul de ieri. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

411

duminică, 16. decembrie 2012, 16:54

Azi nu eram pe Po, dar si in locul asta sunt somni peste 2 metri(in ultimul timp aud tot mai des de capturi mari pe canalul asta)

412

duminică, 16. decembrie 2012, 18:33

... Poate nu-i rau o ancora treble, macar un 1/0 micutz, mai ales ca oricind poate intra un somn imens, doar pescuiti pe PO.


Eu am pescuit relativ destul de putin cu plastice insa din putina experienta, am observat ca triplele se agata mult mai greu si stau mult mai " prost" in gura somnului... decat carligele simple.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

413

duminică, 16. decembrie 2012, 19:31

Eu am pescuit relativ destul de putin cu plastice insa din putina experienta, am observat ca triplele se agata mult mai greu si stau mult mai " prost" in gura somnului... decat carligele simple.

Îmi pare rău că sunt nevoit să te contrazic.....ancora la somn este sfântă și vorbesc din experiență, se reduc considerabil rateurile la înțepare și crește semnificativ numărul de atacuri.
Ceva noutăți la mine în trusă.....



frumoase și practice. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

414

duminică, 16. decembrie 2012, 19:36

Dupa mine la intepare cele simple strapung mai bine falca osoasa decat cele triple...cel putin la somn... nu am prins multe si nici nu imi plac plasticele dar uneori mai folosesc din cand in cand... aceasta e parerea mea personala din "experientele" mele cu plastice... poate nu folosesc cum trebuie si ce trebuie... oricum mai am de invatat si invat cu placere...

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

415

luni, 17. decembrie 2012, 09:26


Pacat, imi pare sincer rau. Poate nu-i rau o ancora treble, macar un 1/0 micutz, mai ales ca oricind poate intra un somn imens, doar pescuiti pe PO.


da, merita pusa o ancora pe jig si chiar as recomanda treaba asta. atata ca eu nu pescuiam dupa somn, cautam vreun avat pe fundul apei sau de ce nu vreun salau. din pacate nu am reusit sa gasesc niciunul.

ar fi buna o tripla si in ideea de a se intepa cu vreo 2 brate ... mane81 a avut ieri 2 somni in dril (unul cateva minute si altul ceva mai putin) care s-au dus naibii amandoi pentru ca cel mai probabil nu erau bine agatati. ceva ma face sa cred ca daca ar fi avut o tripla pe shad povestea ar fi fost diferita si erau si mai multe poze atasate la mesajul lui ...

Zoran ... Po-ul e distrus. de vreo aproape 2 luni incoace e totul praf pe acolo, variatii foarte mari de nivel, tulbure ca naiba si rece. daca se intamplau chestiile astea in vara era superb dar acum fiind deja mult prea rece situatie e opusa.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

416

luni, 17. decembrie 2012, 10:34

ar fi buna o tripla si in ideea de a se intepa cu vreo 2 brate ... mane81 a avut ieri 2 somni in dril (unul cateva minute si altul ceva mai putin) care s-au dus naibii amandoi pentru ca cel mai probabil nu erau bine agatati. ceva ma face sa cred ca daca ar fi avut o tripla pe shad povestea ar fi fost diferita si erau si mai multe poze atasate la mesajul lui ...

:bravo: Merg chiar mai mici de 1/0.......Gamakatsu TREBLE 18NS nr.2 -2x strong rezistente și foarte agere .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

417

luni, 17. decembrie 2012, 21:18

Bai ,Bai , Bai, Cu TRILL pe zapada, hai nu faceti misto, ca nu cred, eu de trei saptamani fac scurta la mana cu tot arsenalul si nimic, adancime intre ape si suprafata, poate vreo raceala!

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

418

luni, 17. decembrie 2012, 22:35

Bai ,Bai , Bai, Cu TRILL pe zapada, hai nu faceti misto, ca nu cred, eu de trei saptamani fac scurta la mana cu tot arsenalul si nimic, adancime intre ape si suprafata, poate vreo raceala!


mihaigost ... dupa mine, Thrill-ul de la Salmo este unul dintre voblerele de baza atunci cand vine vorba de avat. Si aici ma refer la pescuit in toate anotimpurile. Datorita constructiei, a greutatii foarte mari ... poti ajunge cu el aproape pe unde vrei si asemeni jigurilor :ochi: il poti recupera in diferite moduri, nu doar cum il recomanda constructorul.

ps: si nu e pus la misto voblerul. as fi lasat voblerul si la primul avat dar a fost scos cu minciogul si tripla din coada (cea care l-a si ranit dupa cum se vede) s-a incalcit rau de tot prin plasa si nu aveam chef sa chinui pestele inutil.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

419

luni, 17. decembrie 2012, 23:26

Sincer cand a aparut in romania trill-ul cred ca am fost printre primii care l-am achizitionat, eu pescuind foarte des la avat pe dunare, dar sincer nu am avut deloc rezultate spectaculoase cu el, nici cu cel mic nici cu cel mare. Am prins cu el numai vara cand avatul vana sus, la viteze mari de recuperare, si nu foarte spectaculos fata de alte naluci. Trebuie sa recunosc ca cel mai mare avat l-am prins la trill. Pe curent puternic cum este Dunarea cat este el de greu nu poti sa il cobori prea mult, si la recuperare mai rapida pentru care este el construit salta repede la suprafata. Recuperat lent vine ca o leguma fara nici o vibratie, parca nu e vobler. Am vazut ca foarte multi il lauda precum si ca foarte multi il blameaza. La recuperare mai lenta si cu adancime mare de functionare fara nici un fel de vibratie merge si un plumb vopsit cu o musca mare in coada cu sclipici de pus la brad + pene albe + legat cu ata rosie pe ancora, s-au un kastmaster (tunat) sa nu mai discutam partea economica (trill-ul este un vobler scump desi se pierd putine in general). Plumbul poti sa il imbraci in staniol si la capul lui sa ii pui un cerculet de plastic similar ca la poper ca sa faca bula de aer la tractiune.
Sincer poti sa ne explici cum folosesti TRILL-ul de ai rezultatele pe care le ai, eu sincer pana acuma nu pot sa spun ca am descoperit secretele TRILL-ului si nu sunt entuziasmat de loc de el; spune-mi unde gresesc TE ROG.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

420

luni, 17. decembrie 2012, 23:30

Pentru LARRY: Bunaciuni de alea la 80-100g se gasesc??
Ca in gropanele mele la sub 60g decoleaza shadul.