Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4 101

joi, 15. septembrie 2016, 16:03

Bravo Aby. Vad ca talia capturilor e invers proportinala cu cea a barcilor. :rizi:
Sa va povestesc a doua iesire pe Mediterana.
Imi propusesem sa inchiriez o gonflabila semi-rigida de data asta, adica cu coca din fibra inconjurata de un colac. Sunt barci usoare, bine adaptate pentru mare si care nu necesita motoare de sute de cai ca fiarele de calcat. Numai ca propretarii cu care am fost in contact m-au tot plimbat cu diverse scuze si ma tot amanau de la o zi la alta. Asa ca i-am dat telefon celui cu fierul de calcat de data trecuta si mi-a zis ca OK maine vii si-o iei din port la ora 9. Am cam 15 minute de acasa pana in port. Eram pe drum cand primesc telefon de la el. Cei care au inchiriat vasul ziua precedenta l-au bagat in stanci si motorul e zob. Sa innebunesc. Dar adauga faptul ca un prieten al lui are un fier de calcat si mai al dracului putin mai scump, ce-i drept, dar si mult mai simpatic. Ma scotocesc prin buzunare, mai erau niste bani acolo si zic ok, il iau pe asta. Nu puteam zice NU, eram in masina cu nevasta, sora ei si sotul sorei abia ajuns din Japonia pentru vacanta. Ajung in port si apare la ponton un vas destul de frumos. Ne urcam si valea. Cei 225 de armasari in plina forma propulsau corabia fara probleme. In cabina era si o chiuveta si aragaz, pe punte era dus cu apa dulce. Gagicile erau in rai.
Am iesit rapid din gloful Ajaccio si am inceput pescuitul la trena. Fiind echipat de data asta si cu sonar mi-am dat seama ca o mare parte din pescuitul la trena de data trecuta l-am facut pe adancimi de 150m sau mai mult. Unde incepe sa se vada fundul sunt cam 25m. Deci acolo trebuie pescuit. Zis si facut.
Iata si capturile care au aparut destul de rapid :



Asta e tot acelasi monstru mic ca si data trecuta. Dupa asta a venit ceva de care nu ma puteam atinge :



Numai tepi si dinti. L-am eliberat cu patentul si s-a dus inapoi.

A mai venit si asta :



In franceza ii zice "vieille". Adica batrana. Dar sunt si mari, mie mi-a venit numai una mica. Iar am lansat tot ce am avut printre stanci, pe nisip, nimic. Asa ca am strans lansetele si ne-am dus sa ne scaldam pe plaje "private", adica accesibile numai cu vaporul de genul :









Seara cand ne intorceam spre port indicatorul de benzina arata ca nu am consumat nici o treime din rezervor. Imi zic ca e bine n-o sa fie mare cheltuiala pe benzina. In port fiind benzinarie pentru vapoare, si ca la masini, pleci cu plinul si vii cu plinul, ma duc sa fac plinul. Putin peste 100 de litri. :doarecapu: Rezervorul contine deci cam 350l.

Deci gata cu Mediterana. Urmatoarele poze vor fi de pe Sena, mai clasic. Si Carolina skiff-ul meu nu are dus pe punte dar nu-mi ia decat 10l pe iesire. :ciao:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 102

joi, 15. septembrie 2016, 16:37

Tudore, zici ca-s poze din Paradis! :bravo:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4 103

joi, 15. septembrie 2016, 17:18

E chiar paradis Aby dar ustura. Data viitoare fac ceva mai clasic ca de obicei. Nu-mi vin japonezii in vizita in fiecare an. Bravo pentru somnul exceptional de pe Ebro. :bravo:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4 104

vineri, 16. septembrie 2016, 00:35

Tudor.... :rizi: :rizi: :rizi: :rizi:
Macar ai scapat nemuscat, neintepat. :rizi:
Cel din poza trei nu e vieille, e un serran. Nu creste mult mai mare. Daca mai insistai putin, strangeai de o bouillabaisse, ciorba de peste autohtona. :ochi:


Dar de ce nu incerci si de pe mal, dimineata devrema sau seara dupa asfintit? La intrarea in porturi, de-a lungul digurilor, daca sunt canale sau ceva care se varsa in mare...in larg, fara sa cunosti zona si fara sonar e cam ca la ruleta.


Eu in ultima vreme mai mult la pasnic si la stationar cu peste mic ce am mai iesit, cu un coleg care se tine ca raia de mine, desi nu-i plac locurile unde merg, ca nu poate sa duca crap acasa. Si nu poate sa dea noaptea la rapitor. :doarecapu:
La ultima iesire pe Cassien am gasit pe locul obisnuit o trupa de idioti care serbau ziua unuia dintre ei. Cu generator, statie de amplificare, boxe, pupitru de mixaj. Pe malul apei. Cu muzica tehno data la maxim.Ne-am pus mai incolo, am luat o stiuculita surda. I-am dat drumul. A chemat cineva jandarmeria care s-a oprit prima data la noi si mi-au atras atentia ca pescuiesc in rezervatie. Jandarmii stateau la doi metri de panoul pe care scria "pescuitul interzis intre 1 ianuarie si 30 iunie".Noi eram in septembrie. Le-am spus ca stiu, dar aici am macar muzica. La care mi-au cerut automat permisul, asa ca mi-am dat seama ca totusi stiu sa citeasca. Pina la urma au descifrat si panoul, au verificat permisele si au plecat sa-i mustruluiasca pe cei cu muzica. Care isi instalasera corturile, hamacele si instalatia audio chiar linga alt panou pe care scria "Sunteti intr-o zona protejata, respectati natura. Camparea strict interzisa" :doarecapu:


Intr-un tarziu petrecaretii au plecat, ne-am mutat pe locul dorit si am mai luat un crapceam pe la trei kile la feeder. Asta nu ma mira, crapii nu au cine stie ce gusturi muzicale. I-am dat drumul spre disperarea colegului si a nevestei sale. Respectiva ar duce acasa si un alevin proaspat eclozat.


Peste o saptamana am fost la alt lac, Carces. Speram ca fara coleg, l-am demoralizat cand i-am spus ca nici de acolo nu are voie sa ia crap acasa. Dar a venit. A prins la peste mic trei somotei care au sfarsit in tigaie. Cel mai mare avea in jur de un kilogram.


Apoi s-a dus la crap pe Argens cu altii. Am incercat sa-l trimit in locuri unde nu putea sa faca mare paguba, dar al naibii, nu s-a oprit acolo, a cautat pina a gasit cel mai bun loc pe o raza de cinci kilometri. Trei trasaturi, trei rupturi. M-a chemat a doua zi sa vad unde e problema. M-am dus direct cu o rola de fir, cel de pe mulinetele lui e acelasi de acum trei ani, de cand il cunosc.
Schimbat firul, refacut monturi, a intins-o la pescuit. Din fericire a agatat doar copacii din albie. Mi-a confirmat ca e bun firul ce i l-am dus, abia a reusit sa-l rupa.


Azi am fost cu el, sa incerc sa limitez dezastrul. La locul faptei si-a adus aminte ca uitase bilele norocoase cu aroma de capsuna acasa, in frigider. La peletele si bilele mele sigur n-o sa traga. Aiurea, n-am vazut doi pescari la crap pe raul ala sa de-a cu aceeasi aroma. Si toti prind.
Inclusiv colegul. Diferenta e ca unii elibereaza crapul.


Primul peste a venit la 8.30, la o combinatie de boilie gammarus cu o boaba de porumb fermentata. Undeva la 12 kilograme. A sfarsit intr-un sac (colegul aveau un sul intreg de saci de plastic).
Apoi o platica imensa in jur de 3-3,5 kg, la doua boilie de 14 mm. Cu capsuna. Tot in sac.
Apoi inca un crap aproape de 20, la doua pelete de krill. Cand am vazut ca desfasoara inca un sac, i-am spus ca daca pestele asta nu ajunge inapoi in apa, sa-si caute al partener de pescuit.


A plecat inapoi. Am insistat sa strangem si sa plecam, oricum depasisem ora legala.
Am plecat.


Momentan cam atat pot sa fac, sa-l mentin cumva la o limita rezonabila. Ca placerea lui e sa ofere cadou crapi de 10-15 kilograme la vecini.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 105

vineri, 16. septembrie 2016, 05:59

Ca placerea lui e sa ofere cadou crapi de 10-15 kilograme la vecini.

:doarecapu: omul e obisnuit sa dea spaga :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4 106

vineri, 16. septembrie 2016, 11:33

Antipatic de tot colegul tau Nemo. Am avut si eu din astia dar dupa prima iesire le-am dat flit si au disparut din viata mea. :rizi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 107

luni, 19. septembrie 2016, 07:48





Mai putin si incepe toamna avatilor..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 108

luni, 19. septembrie 2016, 18:45

https://www.facebook.com/zoran.wiener/vi…?type=3&theater

Eliberare somn prins la clonc pe Dunare, vara lui 2016.

[MEDIA=facebook]708002456017732[/MEDIA]
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 109

miercuri, 21. septembrie 2016, 10:44



Somnic..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 110

joi, 22. septembrie 2016, 09:42

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 111

sâmbătă, 24. septembrie 2016, 08:43



Mad Cat..in plina actiune.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 112

duminică, 25. septembrie 2016, 11:18



Sa mai dam 'gratarului' o sansa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 113

marți, 27. septembrie 2016, 22:37

Ca tot am ramas dator cu eliberarea...
[video]https://www.youtube.com/watch?v=j0UQSERdMHo[/video]
Giant catfish (2.40m) - YouTube
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 114

miercuri, 28. septembrie 2016, 13:04



Uneori ma mai joc cu oscilantele , ca am ainceput sa le prind gustul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 115

miercuri, 28. septembrie 2016, 14:06

Frumoasa piesa, Gigi! Sa tot faci poze cu avați din astia! :apl:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 116

miercuri, 28. septembrie 2016, 16:05

Mersi..chiar a fost o surpriza placuta, eu dadeam de fapt dupa stiuca..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4 117

joi, 29. septembrie 2016, 08:43

Gigi faci ce faci şi tot pocneşti câte unul sănătos. Ce frumos este pe apă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 118

joi, 29. septembrie 2016, 10:16

:) aseara am avut un feeliing din ala de m-a luat cu fiori pe sira spinarii..o fost musai sa dam la clonc...o sa vedeti ce presimtire am avut..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 119

vineri, 7. octombrie 2016, 07:23

Impins in fata..

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4 120

sâmbătă, 8. octombrie 2016, 14:37

Frumos...bravo ; Ceva vesti de la Zoran????