Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 081

luni, 5. septembrie 2016, 10:33

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

4 083

luni, 5. septembrie 2016, 12:11

Sambata am facut o iesire de o zi ! au mai venit si alti 4 juniori pe langa dansul !!
»teo pes« a atasat urmatoarele fisiere :
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 084

marți, 6. septembrie 2016, 22:03

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 085

miercuri, 7. septembrie 2016, 05:53

Ajunge filmuletzul si pe aici..no problem.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 086

miercuri, 7. septembrie 2016, 07:50

si pentru cei care nu folosesc minunea aia de site?


:rizi: :rizi: :rizi:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4 087

sâmbătă, 10. septembrie 2016, 13:08

Fiind in vacanta in Corsica, am carat totusi cu mine in avion doua lansete de voiaj si niste naluci. Mai fusesem pe aici in...1976 cand am pescuit mai mult la pastrav cu un mare succes de altfel.
De data asta am zis sa incerc si marea. Nu a fost o zi consacrata suta la suta pescuitului caci era cu mine si nevasta si sora ei. Am facut baie in multe locuri linistite, apa limpede ca in filme si o gramada de pesti in locurile mai accidentate, o placere sa te scufunzi cu masca.
Am inchiriat deci fierul asta de calcat :



Si dusi am fost. Ii zic fier de calcat ca asa si arata. Un barcaz foarte adaptat la mare, destul de greoi pentru pescuit. Daca vrei ceva viteza trebuie sa dai drumul bine le cei 150 de armasari si incepi sa vezi bezina cum scade vazind cu ochii.
Am lansat diverse naluci pe adancimi care mi s-au parut mie ok, da la suprafata pana la jiguri, nimic. La shad am avut niste trasaturi dar erau niste pesti foarte mici care nu ajungeau sa inghita shadul.Am pus shad mai mic dar alta culoare si n-a mai tras nimic. La heavy jigging la adincimi mari tot nimic. Dar pentru asta trebuie sa cunosti bine locurile.
Pana la urma tot am luat un monstru marin la trena cu voblere. Iata-l :







Ce e nu stiu. E fioros dar mic. Poate Nemo stie ca el locuieste pe malul Mediteranei. Cel putin n-am dat gherla. :rizi:
Saptamana care vine mai inchiriez un gonflabil semi-rigid, mai adaptat pescuitului decat fierul de calcat. Sa vedem ce mai prind. :pauza:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4 088

sâmbătă, 10. septembrie 2016, 15:37

Tudor, daca mai prinzi unul din asta mic si fioros, umbla cu grija cu el. :rizi: :rizi:

E ceea ce se numeste pe aici un "vive", care din cele trei specii mai des intalnite nu pot sa-mi dau seama, dar inclin spre "grande vive", Trachinus draco. Si numele latinesc iti spune ca nu e bine sa te pui cu el. :rizi:


Impunge. Cu spinii de pe opercul si cei din innotatoarea dorsala. SI asta n-ar fi o problema, doar ca toti spinii astia sunt legati la glande cu venin.


Doua intalniri am avut cu monstrul, unul prins la surfcasting (am prins carligul cu pensa si l-am scuturat jos), pe al doilea a calcat sotia cand facea baie, ca stau ingropati in nisip, doar cu ochii afara. Jumate de ora a plans dupa intalnire. Sotia, nu pestele.


Pe de alta parte, cica sunt foarte gustosi, dar n-am fost niciodata curios sa incerc. :pauza:


Cam asta e cu pescuitul pe mare, 40% din ce prinzi impunge, 40% musca iar restul de 20 % musca si impunge. :ochi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4 089

sâmbătă, 10. septembrie 2016, 17:17

Atunci am avut noroc ca nu m-am intepat in nimic. Saptamana viitoare incerc sa prind macar o baracuda. Merci Nemo pentru explicatie. :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 090

duminică, 11. septembrie 2016, 09:46

Aseara am ajuns si eu la o partida scurta cu Marco. Pe Rin.. :bucuros2: ...fara plase, fara greblari, dar era plin de jetskiuri si ski nautic :doarecapu: ...valuri, valuri, valuri.
Marco a reusit sa pacaleasca un somnic la metru, care, ajuns sus, a scuipat o platica de vreo 25cm. Iar in timpul sesiunii foto, mi-a umplut barca de rahat. Vai, si ce-a mai putit, vai, vai... :vomit: Nici cu 10 galeti de apa nu am scos mirosul din barca. :rizi:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4 091

duminică, 11. septembrie 2016, 11:10

Si ? Unde-s pozele ? :ochi:

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

4 092

luni, 12. septembrie 2016, 11:07

Frumos exeplmar baieti,felicitari! :ciao:

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

4 093

luni, 12. septembrie 2016, 13:36

O stiuca frumoasa prinsa pe raul Mures,undeva la 3 kg.


Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

4 094

luni, 12. septembrie 2016, 21:41

avat de duminicä

am fost duminicä de dimineatä pe Rhin -malul Francez-Alsacia. Zona Lauterbourg....ultimi km de de Rhin in Franta.
am ajuns pe la ora 4.30 si am inceput cu woblere de adîcime micä pe lingä mal doar inträ vre un shaläu. nimic.
S-a luminat, am schibat locul si woblerul de stiucä la care a intrat acest avat bunucel cam 55 cm
»Mishu_Alsacia2« a atasat urmatoarele fisiere :
  • avat bun.jpg (277,37 kB - 33 ori coborit - ultima oara: 21. septembrie 2016, 09:15)
  • CIMG1720.JPG (148,71 kB - 22 ori coborit - ultima oara: 21. septembrie 2016, 09:15)

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 095

miercuri, 14. septembrie 2016, 21:59

Partida de 5 zile+5 nopti pe Ebro impreuna cu un prieten. Mai mult stationar, prea putin spinning. Am nadit bine cu peleti si am prins toti pestii doar la betele de crap, absolut nici o prezentare la betele de somn si am avut crapi intre 200-600 gr cu plute de grund si plute la copac. Am avut chiar sirag de peleti, insa nimic. Repet, totul la betele de crap, cu 1 sau maxim 2 peleti la carlig. Crapi foarte multi,doar vreo 4 sarind putin de 10 kile. Somni:
-eu am luat unul de vreo 5 kg si am scapat unul foarte mare, mult peste 2m, l-am scos cu capul langa barca si apoi mi-a rupt textilul de 0.14 langa carlig si mi-a aratat :poza: . Am luptat cu el vreo 40 de minute. A fost drilul vietii mele, regret ca n-am avut gopro-ul sa-i filmez capul de "monstru"!
-Alex a scapat in prima zi unul la vreo 10-15kg la mal, fiind singur si neputand manevra batul de 3.90 si somnul in acelasi timp. Apoi unul de 7.8 kg. Seara urmatoare unul de 1.67m, scos cu barca, dupa un dril frumos. In ultima noapte a venit trofeul: 2.4 m si o ora si jumate de dril senzational. Alex avand dureri mari de spate, am tot schimbat intre noi. Sa fi auzit cum paraia ansamblul de crap, am zis ca explodeaza ceva! :rizi: La urma am pus ceva presiune si l-am scos la pozat.
Am avut cateva rupturi imediat dupa intepare, garantat somn mare.
Trofeul l-am tinut doar in apa si l-am legat la vreo 10-15 m de mal pana dimineata pentru a-l vedea copiii si sotiile, in poze aparand si un unchi(pentru amintire cica :rizi: ). Absolut toti pestii au fost eliberati in cele mai bune conditii!







Si aici eliberarea trofeului:
[video]https://www.youtube.com/watch?v=v7AuO0nsIkA[/video]
Vin curand cu alte poze si clipuri! :bucuros2:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 096

miercuri, 14. septembrie 2016, 22:15

Felicitari Bogdane pentru partida dar mai ales pentru trofeu. Urmeaza unul de genul asta la spinning :ochi: ... sa vezi acolo dril :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 097

miercuri, 14. septembrie 2016, 22:22

Iti dau dreptate 100%. Spinningul si varga cu pluta sunt marile mele iubiri!!! :zambet: Situația m-a obligat sa stau mai mult pe mal, iar malul foarte putin accesibil. Oricum, asta-i visul meu, sa iau somn mare la spinning. Un singur somn am luat la spinning, de 6.8 kg, la bat de stiuca. N-am sa uit senzatia niciodata! :bravo:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 098

joi, 15. septembrie 2016, 08:03

Felicitari ptr captura si record! Mare somnul... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 099

joi, 15. septembrie 2016, 08:06

Felicitari pentru captura de exceptie.. :bravo:
La spinning trebuie echipament serios pentru asa ceva.Tocmai am scuturat la rece o lanseta Blinker Jorg facuta pentru spinning greu..este exact ce trebuie pentru asemenea exemplare..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 100

joi, 15. septembrie 2016, 14:27

Merci! Echipament spinning pentru somn am, de-acu sa prind... :ochi: Daca am scos noi la echipamentul de crap, la cel de spinning somn nu mai am nici o grija! Apropo de echipamente, Powerlineul galben si-a facut treaba cu brio, absolut nici un repros. Raportul calitate/pret e cel mai bun. Am avut PL de 0.14 si am driluit somnul cel mare pe care l-am pierdut cam 40 de minute. Alex, daca a legat carligele cu PL de 0.30, a scos trofeul fara probleme. Foarte bun firul! :bravo:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit: