Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

4 061

Dienstag, 23. August 2016, 06:57

:rizi: da..asta e foarte adevarat...inclusiv faptul ca am avut multe de invatat. :ochi:
O sa tin foarte multa vreme minte rateul ala,plus ca o trebuit sa fac un mic pas in fata cand 'mnealui s-a proptit in lanseta.
Si sa nu uitam dihania anului care ne-a tinut in tensiune minute bune..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

4 062

Montag, 29. August 2016, 12:10





Nu demult a povestit cineva care a pescuit la clonc despre experieenta avuta cu niste somni mari pe care i-a intepat la clonc ,dupa care pestele s-a lasat pe fund si nu a reusit sa ii mai urneasca de pe substrat pret de 40-50 de minute,dupa care au rupt ori s-au dezgatat.

Asa ca prima mea grija cand dumnealui a pus botul pe montura a fost sa ii dau o contra cat m-au tinut puterile. Cu frana stransa la maximum..Ulterior am constat ca mi-a iesit , carligul de foarte buna calitate penetrandu-i efectiv placa osoasa..a doua mea grija a fost sa pun instant presiune pe el incat sa il ridic de pe substrat..lucru care mi-a iesit cu brio , dupa aproximativ un minut pestele fiind spre suprafata..Nah si de aici a inceput sarabanda , pentru ca nu-i zero sa ai in carlig la cativa metri de barca un somn absolut deloc obosit, dornic sa ne arate cu cine ne-am pus..

Au urmat niste contre de toata frumuseteta si in unele momente am ajuns cu lanseta pe diverse obiecte din barca,cum ar fi capacul motorului, momente critice care ar fi putut duce la ruperea lansetei..spre bucuria mea nimic din echipament nu a cedat si asa am putut sa scoatem dihania la poza..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

macinic

Schüler

Beiträge: 148

Registrierungsdatum: 4. Februar 2013

Wohnort: Bucuresti

Beruf: Inginer

  • Nachricht senden

4 063

Montag, 29. August 2016, 15:16

Frumoase tricouri :) :) :) :)
Bravos , felicitari,frumos peste ati prins...!!!

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

4 064

Montag, 29. August 2016, 16:08

Multumim..ni se trage de la concursul de acum doi ani..am constatat ca in echipa sintem mai eficienti.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

poolonik

Anfänger

Beiträge: 22

Registrierungsdatum: 8. September 2015

Wohnort: Braila

  • Nachricht senden

4 065

Montag, 29. August 2016, 16:43

Felicitări pentru partide. Capturile sunt din Dunăre?

voilovicimarian

Fortgeschrittener

  • »voilovicimarian« wurde gesperrt

Beiträge: 251

Registrierungsdatum: 14. März 2014

Wohnort: moldova noua

Beruf: profesor

  • Nachricht senden

4 066

Montag, 29. August 2016, 20:50





Nu demult a povestit cineva care a pescuit la clonc despre experieenta avuta cu niste somni mari pe care i-a intepat la clonc ,dupa care pestele s-a lasat pe fund si nu a reusit sa ii mai urneasca de pe substrat pret de 40-50 de minute,dupa care au rupt ori s-au dezgatat.

Asa ca prima mea grija cand dumnealui a pus botul pe montura a fost sa ii dau o contra cat m-au tinut puterile. Cu frana stransa la maximum..Ulterior am constat ca mi-a iesit , carligul de foarte buna calitate penetrandu-i efectiv placa osoasa..a doua mea grija a fost sa pun instant presiune pe el incat sa il ridic de pe substrat..lucru care mi-a iesit cu brio , dupa aproximativ un minut pestele fiind spre suprafata..Nah si de aici a inceput sarabanda , pentru ca nu-i zero sa ai in carlig la cativa metri de barca un somn absolut deloc obosit, dornic sa ne arate cu cine ne-am pus..

Au urmat niste contre de toata frumuseteta si in unele momente am ajuns cu lanseta pe diverse obiecte din barca,cum ar fi capacul motorului, momente critice care ar fi putut duce la ruperea lansetei..spre bucuria mea nimic din echipament nu a cedat si asa am putut sa scoatem dihania la poza..

Frumos. Deabea astept sa vad filmarea cu eliberarea pestelui. :bravo:

Bran

Fortgeschrittener

Beiträge: 193

Registrierungsdatum: 25. Juli 2013

Wohnort: Sebeș/Alba

  • Nachricht senden

4 067

Montag, 29. August 2016, 21:48

Frumoase capturi baieti!!!
Felicitari!

Vin si eu cu un exemplar mic prins si eliberat in raul Mures.



Eliberare somn in raul Mures - YouTube

circovel

Anfänger

Beiträge: 10

Registrierungsdatum: 16. April 2015

Wohnort: Onesti/Romania

  • Nachricht senden

4 068

Montag, 29. August 2016, 22:14

Somn prins la clonc pe raul Siret !



Somn eliberat - YouTube :prieteni:

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

4 069

Montag, 29. August 2016, 22:40

bravo baieti si felicitari tuturor atat pentru capturi cat si pentru eliberari :bere:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bran

Fortgeschrittener

Beiträge: 193

Registrierungsdatum: 25. Juli 2013

Wohnort: Sebeș/Alba

  • Nachricht senden

4 070

Mittwoch, 31. August 2016, 09:39

Inca un frumos exemplar prins pe Mures,azi noapte la ora 23:00.





Eliberare somn in raul Mures - YouTube

deyu

Schüler

Beiträge: 120

Registrierungsdatum: 13. Juli 2012

Wohnort: Arad

Beruf: Student

  • Nachricht senden

4 071

Mittwoch, 31. August 2016, 20:44

Gigi , ma bucur ca ai avut experienta asta la mine in barca ! Sa speram ca vor urma multe altele ! :bucuros2:

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

4 072

Donnerstag, 1. September 2016, 21:04

Cu siguranta vor urma..pina una alta insa, ne mai delectam cu cate un salau..chiar imi era dor.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

4 073

Freitag, 2. September 2016, 05:14

Felicitări pentru partide. Capturile sunt din Dunăre?


Da, capturile sunt din Dunare. :noroc:

Si tot pe aceasi zona (Bazias - Divici) a mai iesit la sesiunea Foto si acest frumos exemplar, prins de Laurentiu: :apl:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

4 074

Freitag, 2. September 2016, 05:15

Frumos. Deabea astept sa vad filmarea cu eliberarea pestelui.


Eliberarea pestelui, si al celorlalti, mai dureaza putin... le adun si voi incerca sa fac un video cu ele :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4 075

Freitag, 2. September 2016, 11:56

Frumos. Deabea astept sa vad filmarea cu eliberarea pestelui.


Eliberarea pestelui, si al celorlalti, mai dureaza putin... le adun si voi incerca sa fac un video cu ele :bravo:


Sigur i-ati eliberat ? :gandesc: Altfel nu va mai dau acces la SECTIUNEA 0. :drac2: :drac: :pauza: :gandesc: :limba: :prieteni: :noroc:

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

4 076

Freitag, 2. September 2016, 12:15

:rizi: ..doamne ,cu ce sechele au ramas unii.. :rizi:

Eu unul am fost la Dunare de 5 ori anul asta si am retinut per total 2 salai si 3 somni,asa la 3-4 kile bucata...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

4 077

Freitag, 2. September 2016, 12:19

Deh, cu varsta ...unii ...nu mai inteleg glumele !!! N-ai ce face !!!

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

4 078

Freitag, 2. September 2016, 16:33

,,nu, odata cu varsta vezi unele lucruri pe care unii cred ca le ascund dupa o gluma...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Kemo Sabe

Schüler

Beiträge: 51

Registrierungsdatum: 10. Mai 2014

Wohnort: Costești Argeș

  • Nachricht senden

4 080

Freitag, 2. September 2016, 20:28

Cum zilele trecute am reusit sa cumpar motor pentru barca mea, am facut o iesire la clonc pe un baraj de pe Olt. Mai incercasem de vreo 2 ori fara motor dar am parcurs distante scurte si rezultatele au fost foarte slabe, ultima data fiind surprins de o furtuna puternica fiind nevoit sa vaslesc 2h pentru a iesi la mal si inca ma resimt dupa aventura aia. Cum spuneam mai incercasem de cateva ori acel baraj si de ridicat se ridicau cativa somni dar nu puneau gura pe momeala. La prima iesire cu motor pe barca am constatat faptul ca eu pana atunci bateam cloncul pe invers si scoteam niste sunete slabe cu toate ca urmarisem clipurile lui Zoran pe youtube cu descrierea cloncurilor. :zid:
Am inceput pescuitul la rasarit si imediat am vazut ca varful lansetei se curbeaza brusc, dau intepatura si simt ca in capatul firului este ceva mare. Bucuros nevoie mare, trag spre suprafata si reusesc sa dau in barca o setca abandonata plina de scoici. pana la ora 09 activitate slaba apoi a inceput sarabanda. 3 somnici de 3-4kg au tras in interval de 15 minute cam pe aceiasi zona. pana seara perioadele de acalmie au alternat cu perioadele de activitate in total reusind sa prind 9 somni de diferite marimi, cel mai mare undeva la 10-12 kg, cateva rateuri pe trasatura si alti catva pesti cares-au desfacut in drill. Am facut 2 poze si 2 filmari de cateva secunde sa am dovada acasa la nevasta si ar fi iesit niste cadre frumoase daca nu eram singur in barca dar am preferat sa renunt la poze astfel sa profit de ora magica cand mancau pestii.
Dupa 3 zile am mer in acelasi loc si de data asta media capturilor a fost mai mica, unul singur ajungand pe la 7kg. Cu ocazia asta am constatat ca pe unii ii poti alerga cu montura cu succes iar pe altii ii poti speria.
Acum abia astept urmatoarea iesire care va fi impreuna cu un prieten si cu siguranta voi rupe cateva secunde si pentru ceva mai multe poze. :noroc: