Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 981

miercuri, 6. iulie 2016, 17:19

Bravo voua. M-ati imbolnavit. Eu anul asta nu am putut inca sa scot barca cea mare din cauza inundatiilor. Intr-o saptamana sper sa pot iesi pentru prima oara pe Sena.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 982

miercuri, 6. iulie 2016, 17:56

super frumos, bravo! :buaaaah: astia erau "somoteii" de care ziceam :)

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 983

miercuri, 6. iulie 2016, 18:45

Bravo Zoran. Frumosi somnii :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

3 984

vineri, 8. iulie 2016, 01:58

Tare de tot, Zoran!
Si mai tare e informazia ca au terminat deja reproducerea, asta inseamna ca vineri noaptea ma duc in sfarsit dupa somn, ca deja mi-e plin congelatorul de pesti-momeala. Si chiar am luat caras anul asta, nu as fi crezut ca sunt atitia si atit de mari pe Saar... Probabil ca sunt la fel si pe Rin, eu i-am prins in perioada lor de depus, sfarsit de mai, erau pline toate tufele de nuferi de pe mal. Daca ai vreodata nevoie de carasi congelati, eu ti-as trimite cu cea mai mare placere, da' stiu ca tu pescuiesti in Franta, Zoran!
Fir intins!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 985

vineri, 8. iulie 2016, 08:56

Tare de tot, Zoran!
Si mai tare e informazia ca au terminat deja reproducerea, asta inseamna ca vineri noaptea ma duc in sfarsit dupa somn, ca deja mi-e plin congelatorul de pesti-momeala. Si chiar am luat caras anul asta, nu as fi crezut ca sunt atitia si atit de mari pe Saar... Probabil ca sunt la fel si pe Rin, eu i-am prins in perioada lor de depus, sfarsit de mai, erau pline toate tufele de nuferi de pe mal. Daca ai vreodata nevoie de carasi congelati, eu ti-as trimite cu cea mai mare placere, da' stiu ca tu pescuiesti in Franta, Zoran!
Fir intins!


Merci Luci, asa este, pescuiesc in Franta.

Ce diferente enorme de la o zi la alta...
- marti seara, 6 muscaturi cu 4 pesti prinsi, dintre care unul de 2+m
- miercuri seara, un "mucos" de 50 cm, o trasatura ratata, si atata... apa a scazut cu cca 30 cm.

Oare sa fie de la scaderea apei, sau si-au decalat orele de rapit? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

3 986

vineri, 8. iulie 2016, 13:51

Zoran cresterile si scaderile de cote pun pestele in miscare...el este preocupat mai mult cu gasirea unui alt loc decat cu mancarea.

La noi este o vorba mai din popor:
"apa creste ...p### peste !
apa scade ...P### cade !"

Probabil ca data trecuta se stabilizase deja nivelul apei cand ati fost la pescuit.
Zic si eu...o parere.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 987

vineri, 8. iulie 2016, 20:46

La cate am vazut pe la Dunare, ma intreb daca fiu-meu o sa mai stie ce e ala peste peste vreo 10-20 de ani..poate din amintiri ca si astea..







'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 988

vineri, 8. iulie 2016, 22:13

Gigi uite inca un exemplu si o imagine de ansamblu clara a romanului prost, ghertoi si needucat. Nu, fiul tau nu va mai prinde peste pe natural, de asta poti fi sigur.

Acum cateva zile un posesor de balta s-a gandit sa scoata toate stiucile (multe dintre ele capitale, 12-13 kg) si a deschis pescuitul pentru oricine vrea sa vina, tot ce prinde ia acasa. S-au prezentat cu zecile si se vede mai jos cum procedeaza indivizii, stiuci legate cu lantul!!! Basca proprietarul si da premiu celui care prinde cea mai mare stiuca sa o duca acasa. Nu inteleg, daca tot sunt gratis nu s-a gasit nimeni sa le duca in alte lacuri private? Altii ar da bani pe stiucile acelea trofeu. Va rog urmariti filmarea si priviti figurile multumite ale fomistilor

https://www.facebook.com/PescarDeDelta/v…68425906577299/


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 989

sâmbătă, 9. iulie 2016, 06:43

Nu ma mai mir de nimic...Stiuca legata cu lantul ..pai de unde sa invete cum se manevreaza corect un peste cand insusi ''campeonii' nostrii atarna stiucile in grip intr-o jalnica tentativa de a imita cliseele care umplu net-ul cu ''campeonii'' americani la bass??Nu conteaza ca stiucile alea se zbat de le ia naiba pina ajung sa faca ei poza...se zbat si isi fac praf mandibula si coloana..

Tot asa am vazut si eu pesti la Dunare atarnati prin pom ,pentru poze..strap de juma de kil pus pe agrafa..povesti cu ''eheeee ,ce bun mi-s io, cand am prins un portbagaj de salau''...Dar acum??...''Merge din ce in ce mai prost, aia cu plasele sunt de vina..aia rad tot..''..Intotdeauna altcineva e de vina..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 990

sâmbătă, 9. iulie 2016, 08:13

Pe vremea cand in tara noastra draga se facea armata aveam un cantec pe care-l cantam in pas de defilare ! Ceva de genul "Mandra tara/Falnic colt de rai " .Poate celor mai tineri li se pare o exagerare dar cantam cu inima acel cantec...
Acum nu se mai face armata si cantecul a apus de mult...Trist! Din pacate vom lasa tara mult mai rau decat am primit-o :zid: Probabil e vina noastra si o meritam.Probabil... :gandesc:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 991

sâmbătă, 9. iulie 2016, 14:14

Pe vremea cand in tara noastra draga se facea armata aveam un cantec pe care-l cantam in pas de defilare ! Ceva de genul "Mandra tara/Falnic colt de rai " .Poate celor mai tineri li se pare o exagerare dar cantam cu inima acel cantec...

Versurile intr-adevar asa suna dar de ce ai trunchiat?Spun eu continuarea:Noi mancam fu...tai /Pana-n luna mai...etc.TR-istii stiu de ce :ochi:
...cogito ergo sum.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 992

sâmbătă, 9. iulie 2016, 15:56

Pe vremea cand in tara noastra draga se facea armata aveam un cantec pe care-l cantam in pas de defilare ! Ceva de genul "Mandra tara/Falnic colt de rai " .Poate celor mai tineri li se pare o exagerare dar cantam cu inima acel cantec...

Versurile intr-adevar asa suna dar de ce ai trunchiat?Spun eu continuarea:Noi mancam fu...tai /Pana-n luna mai...etc.TR-istii stiu de ce :ochi:

:rizi: Si eu am fost TR-ist ...
Insa cantecul era unul ostasesc,patriotic ,care reusea sa te miste... Cu f... l si pe atunci se datora prostiei umane si nu institutiei! :bucuros:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 993

duminică, 10. iulie 2016, 13:47

Alaltaieri am mai bagat o partida. Voiam sa fie mai scurta, insa... :rizi:

Pe la orele 20:00 mi-a intrat un somnic, si in afara de acesta, am mai avut un atac frumos ce s-a soldat cu furtul pestisorului, si inca 2 ciuguleli.



Pina la orele 23:00 nu am avut decit prezentari pe sonar, si atunci a aparut si trasatura... :doarecapu: ...singur!

Somnul a avut bine peste 2 metri, fiind ceva mai mare decit cel de 2,05m capturat cu Marco Ma Mo zilele trecute.
Insa, cit de lung era exact nu pot spune, ptr ca nu am reusit sa il scot la pozat! In timpul drillului s-a eliberat ptr o fractiune de secunda, si s-a reintepat exact in baza cozi.
Drillul a durat 30 minute bune, un drill care m-a epuizat atata fizic, cit si psihic.
Fiind singur pe apa, si nereusind nicicum sa ajung la capul pestelui, am hotarat sa nu ne mai chinuim reciproc si sa ii scot carligul din coada, in timp ce pestele era in apele Rinului.
Asa ca, fiecare s-a intors la treburile lui, si sper sa il reprind cindva ptr niste poze reusite.

Lanseta Zeck V-Stick+ a lucrat bestial! :bucuros2:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 994

luni, 11. iulie 2016, 06:46

Un 10+ reusit de un amic pe un slim shad de la 4 predators..am ramas amandoi masca .
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 995

luni, 11. iulie 2016, 08:10

S-a iesit si aici la pescuit in weekend. Dupa ce duminica trecuta am dat o gherla rasunatoare din barca in cautarea avatilor nici saptamana asta sperante nu prea erau. Adica apele Po-ului duminica trecuta aveau 25 de grade si de atunci a mai trecut o saptamana cu temperaturi zilnice de peste 33-34 de grade fara strop de ploaie.

Pana la urma gherla nu a fost si cateva poze tot am facut.

In locul 1, dupa vreo 7-8 naluci pierdute in mai putin de 2 ore au iesit ei la pozat:





Locul 2 avea sa ne aduca un singur peste:



Iar in locul 3 in ultimele minute de lumina a mai venit un mic argintiu:



Somnii :gandesc: ... nu stiu ce-o fi cu ei ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 996

luni, 11. iulie 2016, 12:58

Or fi auzit ca plec incolo :rizi: Pe 23 ar trebui sa fiu la Bibione. :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 997

luni, 11. iulie 2016, 21:43

Somnii ... nu stiu ce-o fi cu ei ...


Au emigrat pe Rin, si avatii de pe Rin s-au dus pe Po :rizi:

Aseara iarasi a fost grozav, cu 4 somni, toti frumosi, si inca 3 trasaturi ratate... :bucuros2:

Capturi: 2 buc Marco, 2 buc Zoran
Rateuri: 2 buc Marco, 1 buc Zoran

Ziua de ieri a inceput cu relax total... la inceput niste bibanei, apoi niste bere alc-free... :relax:

Prima trasatura a venit pe la orele 20:30, un drill superb cu un adevarat Gigafish, unde Zeck V-Stick+ a aratat suveranitate absoluta. Si imediat apoi, ia intrat si lui Marco, un piticot.
A continuat circa 1 ora de pauza, dupa care au inceput trasaturile in serie. Pacat de cei ca 3 pesti frumosi ce i-am ratat din contre...

PS: ca sa nu fie cu suparare, asa cum se lucreaza in echipa, am contrat pe rand cite un peste.



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 998

luni, 11. iulie 2016, 22:59

pai da ... bravo Zoran, se pare ca pe la voi se hranesc asa cum trebuie si ati reusit sa dati de locurile in care isi fac aparitia :apl: .

Vorba aia, bate fierul cat e cald :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 999

luni, 11. iulie 2016, 23:17

Bravo Zoran!
Vad ca a fost o partida superba, tinand cont de rezultate eu daca as fi in locul vostru as mai insista.Se pare ca sunt somnii activi acolo la voi pe Rin. :buaaaah:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

4 000

marți, 12. iulie 2016, 00:03

Astazi am avut cea mai buna partida de cand pescuiesc la clonc, practic am prins in 5 ore 19 somni foarte frumosi, pacat ca am plecat cu camera descarcata.