Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 961

joi, 30. iunie 2016, 09:49

Apele pe Rin sunt f mari, de citeva saptamani a fost oprita si circulatia vapoarelor pe Rin...
Acuma am iesit si eu in sfarsit la o partida de somn, stationar din barca, impreuna cu Vendi.
Mai intai ne-am petrecut timpul intr-un port micut sa prindem ceva momeli ptr somn, in special bibani:



Si norocul a facut sa imi intre si o marlitza la ultra-ultra-light, o marla ce ne-o tras si vreo 3 m cu barca :rizi: ...pe bune!



Dupa ceva vreme scapa si Vendi o stiuca langa barca, care a intrat pe acelasi echipament. Eu eram ocupat cu facutul monturilor de somn. :noroc:

Pe Rin, la stationar, nu am avut nici o muscatura... singurele muscaturi le mai simtim si astazi, mai ales cand ne scarpinam :rizi:

Ceva de groaza, roiuri intregi de sugaci! :doarecapu:



Dar cu toate astea, ne-am simtit excelent! In special Vendi, care nu trebuia sa conduca... :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 962

joi, 30. iunie 2016, 10:12

Astept cu infrigurare episodul cu "somotei" 2+ ca "marlite" am vazut :zambet:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

3 963

joi, 30. iunie 2016, 12:11

Foarte tare,abia astept sa ti fac o vizita :)

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

3 964

joi, 30. iunie 2016, 21:29

Servus !

si salutäri...fain peste.
:noroc:

in fundal se vede un pod,,,de cale feratä ?

cele bune, Mishu

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

3 965

joi, 30. iunie 2016, 22:01

pod

Wintersdorf ? Podul de la Windersdorf ?

Răspunsuri: 5

Membru din: 30. mai 2016

Locație: Constanta

  • Scrie un mesaj privat

3 966

sâmbătă, 2. iulie 2016, 16:09

Am facut astazi prima partida la clonc pe Dunare. Am batut aprox 5km de apa. Nu am avut nici o trasatura, doar 4 ridicari similare cu cele din poze care eu cred (sper) sa fi fost somni... O parere de la cei cu vechime ar fi super ..

Fire intinse!




3 967

sâmbătă, 2. iulie 2016, 18:34

:salut: Imi pare rau dar sunt bule de aer asta este nu te dezamagi totusi si sonarul este slabut.... Iti doresc fir intins :ciao:

Sorinmsg

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 15. iunie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

3 968

sâmbătă, 2. iulie 2016, 18:56

Ce momeala ai avut in carlig?

3 969

sâmbătă, 2. iulie 2016, 19:00

:salut: :zambet: Daca nu se ridica nimic ce maI CONTEAZA MOMEALA????? :nunteleg: :ciao:

Răspunsuri: 5

Membru din: 30. mai 2016

Locație: Constanta

  • Scrie un mesaj privat

3 970

sâmbătă, 2. iulie 2016, 19:47

:salut: Imi pare rau dar sunt bule de aer asta este nu te dezamagi totusi si sonarul este slabut.... Iti doresc fir intins :ciao:
Ah ... better luck next time atunci :)


Ce momeala ai avut in carlig?
Rama neagra am folosit.



Fire intinse !

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 971

duminică, 3. iulie 2016, 09:33

Hai sa va arat eu capturi:

Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 972

luni, 4. iulie 2016, 08:48

Ieri am iesit ptr citeva ore cu Marco la un pescuit de somn, stationar din barca.
Mai intai am prins niste bibanei, intre 25 - 35 cm, care au fost ieri chiar f activi. In total vreo 15 bibi frumosi... :bucuros2:
Ok, am pastrat doar 6 buc, si am iesit pe Rin, aproape de gura de intrare in port.
Am plasat 4 lansete cu piatra si pluta de fund, cu toate ca aveam voie 4 de persoana.
Si dupa nici 30 minute a venit si prima muscatura, pe la orele 20:00. Singura, din pacate.
Cu toate ca trasatura era la lanseta mea, Marco era la rand sa drilluiasca, asa ca am avut placerea sa-l fotografiez cu un frumusel de 1,4 m. :apl:



Taffi Tackle GegenWehr a lucrat excelent in curentul puternic al Rinului, atat pe timpul partidei (arcuire moale de varf in timp ce barca se mai deplasa stanga - dreapta), cit si in timpul drillului.

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

poolonik

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 8. septembrie 2015

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

3 973

marți, 5. iulie 2016, 09:47

Sambata am facut si eu prima iesire la clonc. Inarmat cu Ebro 3 si ca momeala un bucket de rame negre si cateva coropisnite, cu noaptea in cap am iesit la Dunare. Cu toate ca pe net para destul de simplu sa bati cloncul nu a fost chiar asa. Au trecut mai mult de 3 ore pana am reusit sa scot ceva sunete care semanau a clonc. Am reusit sa agat montura de un pom scufundat intr-o zona cu curent destul de mare, ocazie cu care era sa zbor din barca. De atunci am slabit un pic frana la mulineta. Pe la sfarsitul partidei am reusit sa obtin cate 5-6 zgomote de clonc consecutive. Zgomotul obtinut de mine este unul de putere mare. Ecoul ce se propaga in padure era asemantor unui foc de arma. Trebuie exersat si pentru un zgomot mai finut. Bineinteles ca in aceste conditii nu am prins nimic. La un moment dat a aparut pe sonar un peste ce s-a invartit pe langa noi. Acum nu stiu o fi fost vre-un somn sau un alt peste ce trecea intamplator prin zona..... La un moment dat am vazut niste avat ce sarea frumos ,am facut o scurta oprire in acea zona si pe o raza de 3-4m pe sonar indica un ditamai bancul de peste. Acum astept sa am timp de o alta iesire la apa sa mai exersez cu cloncul.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 974

miercuri, 6. iulie 2016, 07:51

Ieri am trait ceva ce de mult nu am mai simtit, o multumire enorma! :bucuros2:

Dupa o partida scurta de 1 ora de bibaneala, unde am adunat vreo 10 - 12 bibanei, am iesit si pe Rin la somn. Apele au scazut cam cu 2 m, asa ca am putut pescui linistiti...

Si nu a trecut mult pina sa iasa si primul mustacios la pozat... ceva micut, arata ca un guvide gigant :rizi:
Marco era cam dezamagit, insa i-am spus ca presimt ceva mare! Si asa a si fost, in ordine crescatoare, au iesit la pozat 4 somni: 80 - 120 - 168 - 205 cm :noroc:



Astept cu infrigurare episodul cu "somotei" 2+ ca "marlite" am vazut :zambet:


Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 975

miercuri, 6. iulie 2016, 08:06

:apl: .... felicitari Zoran, se pare ca somnii au fost cooperanti si pe ape in scadere :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 976

miercuri, 6. iulie 2016, 08:08

Tnx...
Se pare ca da, cred ca au terminat cu depusul si acuma isi umfla burtiile in orice fel de conditii :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

3 977

miercuri, 6. iulie 2016, 11:32

Bravo Zoran, si tie si camaradului tau.
O mica intrebare as avea si eu : de ce biban si nu caras ? e mai usor de procurat ? :pauza:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 978

miercuri, 6. iulie 2016, 12:29

Bravo Zoran, si tie si camaradului tau.
O mica intrebare as avea si eu : de ce biban si nu caras ? e mai usor de procurat ? :pauza:


Salut Vlad, nu sunt aici carasei... in zona mea nu s-a prins niciodata caras, nici in balti, nici in Rin.
Da, in principiu, e usor de "procurat", adica de pescuit. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 979

miercuri, 6. iulie 2016, 13:07

Bravo Zorane! Zic sa incerci si unul la spinning ...poate e mai mare satisfactia! :bravo:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 980

miercuri, 6. iulie 2016, 15:11

Bravo Zoran si Marco! 4 somni intr-o partida, super! :bravo: