Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 921

sâmbătă, 21. mai 2016, 11:58

misto de tot Tudor ... mai ales coloritul primilor 3 :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 922

sâmbătă, 21. mai 2016, 14:11

Cei care au culori frumoase sunt pastravi fario. Cei argintii cu puncte negre sunt somoni. Au fost numai doi. Pastravii curcubeu nu au fost fotografiati.
A fost frumos dar nu regret ca m-am intors la caldura. :ciao:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 923

duminică, 22. mai 2016, 20:21

nu m-am prea agitat pe aici ca nu prea este mare lucru de povestit.

In urma cu vreo saptamana, pe o vreme ideala de somn si apa de asemenea plecam de acasa cu gandul la febra musculara ce o voi avea a doua zi datorita multiplelor driluri cu somnii din partida ce urma. Ajunsi acolo era exact cum ne asteptam ... vreme ideala:



apa ... si entuziasm de asemenea:



... dar dupa vreo 7-8 ore de spinning exclusiv dupa somn ne-am lasat pagubasi avand doar vreo 2 prezentari si un mic mustacios pe lanseta lui Mane.



Am iesit si ieri. Ar fi multe de povestit dar ma rezum doar la a spune ca lucrurile s-au desfasurat fix contrar la cum ne asteptam noi. Mai bine zis, doar vreo 2-3 prezentari la avat fara nici un dril finalizat iar dupa lasatul noptii totul a devenit de vis pentru vreo 2 ore. Au fost in total minim 15 atacuri de somn, cate unul mare de persoana ne-agatat corespunzator si care s-a dezgatat dupa vreo 2 secunde iar la final au iesit doar 3 micuti la pozat:







... deci a fost OK si daca ar fi iesit toti la o poza ar fi fost de vis.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 924

duminică, 22. mai 2016, 21:02

iar dupa lasatul noptii totul a devenit de vis pentru vreo 2 ore. Au fost in total minim 15 atacuri de somn, cate unul mare de persoana ne-agatat corespunzator si care s-a dezgatat dupa vreo 2 secunde iar la final au iesit doar 3 micuti la pozat


Vreau sa precizez ca aseara cand am avut astea 15 atacuri eu cu Anem a fost luna plina.Se stie ca somnii nu prea sunt activi pe luna plina, eu am prins la stationar in anii trecuti pe luna plina insa foarte rar...Aseara parca inebunisera, am avut multe atacuri timp de vreo 2 ore :buaaaah:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 925

duminică, 22. mai 2016, 21:11

Asta cu luna plina e ..''legenda''..cati salai am prins eu pe luna plina..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 926

duminică, 22. mai 2016, 21:16

Asta cu luna plina e ..''legenda''..cati salai am prins eu pe luna plina..

Iar io am prins stiuci noaptea DOAR pe luna plina... cre` ca trebuie "inversat" efectul... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 927

luni, 23. mai 2016, 18:05

Frumos tare baieti! Bravo!Mi-ati facut o pofta ....Dar mai este un pic pana la deschidere ! Mai ales ca maine imi vine in "vizita" un Legend Elite Salmon de 8'6" pana in 2 oz . Daca imi place face o halta lunga sper la mine! :bucuros2:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 928

luni, 23. mai 2016, 21:35

Frumos tare baieti! Bravo!Mi-ati facut o pofta ....Dar mai este un pic pana la deschidere ! Mai ales ca maine imi vine in "vizita" un Legend Elite Salmon de 8'6" pana in 2 oz . Daca imi place face o halta lunga sper la mine! :bucuros2:


merci Zamfi, pana la urma a fost bine chiar daca inceputul a fost exagerat de prost ... ne-au salvat ultimele doua ore de pescuit.

sa inteleg ca daca iti pica bine in mana Elite-ul ia locul clasicei tale de somn?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 929

luni, 23. mai 2016, 21:53

Bravo baieti. Hai ca se poate .. Trebuie sa iasa el si ala mare la pozat :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 930

luni, 23. mai 2016, 22:05

Frumos tare baieti! Bravo!Mi-ati facut o pofta ....Dar mai este un pic pana la deschidere ! Mai ales ca maine imi vine in "vizita" un Legend Elite Salmon de 8'6" pana in 2 oz . Daca imi place face o halta lunga sper la mine! :bucuros2:


merci Zamfi, pana la urma a fost bine chiar daca inceputul a fost exagerat de prost ... ne-au salvat ultimele doua ore de pescuit.

sa inteleg ca daca iti pica bine in mana Elite-ul ia locul clasicei tale de somn?


Pai cred ca da.Ar fi al treilea Legend din trusa...Plus ca asta merge si la salau pe Dunare.Sa vad daca trebuie modificate inelele (pozitia) sau nu.Desi de astea nu am auzit sa pocneasca la spigot! Iti spun eu ce si cum...

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 931

marți, 24. mai 2016, 00:03

Ce-mi place cum suna: "au iesit doar 3 micuti la pozat" !!! :rizi:
Asta-i peste mic


:zambet:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 932

marți, 24. mai 2016, 07:56

Bogdane, sunt convins ca in cele din urma vine si cel care trebuie ... rabdare si insistenta.

Aby, trebuie sa recunoastem ca somnii sunt micuti ... adica daca ar fi orice alta specie de apa dulce la dimensiunile celor din poza ar fi excelent, dar pentru somni sunt totusi mici. Dar tare bine veniti :rizi:. Ma bucur ca si Shiver-ul iti aduce pesti, chiar daca nu de dimensiunile sperate.

Zamfi, sa inteleg ca in ultima vreme si s-a casunat rau de tot pe St.Croix? Imi permit sa iti recomand sa incerci sa pui mana si pe ceva NRX, pentru mana ta cred ca sunt la fix. Cred ca are Claudiu unul, eventual cand va intalniti :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 933

marți, 24. mai 2016, 11:03

Am pus mana pe doua NRX-uri.Si pe al lui Claudiu.Este supermisto blancul! Restul lansetei ...discutabil dupa gustul meu. Legendurile par a fi pe mana mea :nunteleg: Am un ML ( dpmdv peste nrx-ul echivalent ca aplicatie de salau! Sunt defect ? :rizi: ) si un M dintr-o bucata! Bete superbe de salau din barca si nu numai. Iau acum asta H , mai am si un Avid MH si cred ca am gama completa de la St.Croix pentru ce-mi trebuie mie. Ca un Avid M l-am vandut ca deja soma...era concurat inclusiv de un MHX care fiind ditr-o bucata intra in preferintele mele ...
Una peste alta St.Croix este pentru mine o firma echilibrata pret/calitate. Iar la pestii care ii am eu pe zona sunt deja peste ce trebuie :drac2:
In rest ...sanatate cat de multa si pesti in ape! Ca nu e ca la voi :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 934

sâmbătă, 28. mai 2016, 20:39

:salut: , voi incerca pe scurt sa descriu cele 3 zile de pescuit...

Luni, impreuna cu Gigi, am luat drumul spre marele rau: Dunarea. Voiam sa ajung mai repede, sa pun barca la apa si sa pregattim sculele.
Cu toate ca ardeam ne nerabdare sa ajung, m-am oprit scurt pe drum sa admir o radasca ce a picat din pom in fata masinii. Nu am mai avut ocazia de circa 25 de ani sa vad goanga asta...



O iau din drum sa o pun in padure, vad un sarpe de sticla ce nu am mai vazut de 29 de ani :doarecapu: ... deja iesirea s-a meritat din plin :bucuros2:


Ajunsi in vazul Dunarii, am imbratisato cu drag


Marti, dupa ce am terminat cu pregatirile, dupa ce au ajuns si restul pescatorilor, ne-am relaxat pe tearasa si ne-am facut planurile de atac ptr miercuri.
Neobosit si plin de entuziasm, Deyu pleaca pe la ora 3, cu torentiala-n cap, sa verifice locurile din zona. :apl:
Torentiala nu ne-a lasat sa iesim pe apa decit spre dupamasa. A fost o zi dificila, dpmdv: din vreo 5-6 atacuri, nu am reusit nici unul sa finalizez. In schimb, Gigi a deschis sezonul cu 3 salai si un somn:





Ah, scuze, cu 5 pesti: 3 salai, un somn si 2 guvizi vomitati de somnic dupa dril:


Si a doua zi tot Gigi a fost cu norocul de partea lui, dar, am reusit si eu sa pacalesc un strap :pauza:





Dupa amiaza am fost scurt la clonc cu Deyu, cu toate ca sperante nu am avut la capturi. In urma informatiilor primite de la pescarii comerciali, somnii erau plini, full mancati, si muscati de pe urmele altor interese (sexuale).


A treia si ultima mea zi de pescuit din acest concediu a fost o zi caniculara. Fara vant, fara nori, cu 28° C la umbra... dar interesanta. Gigi reuseste un strp, eu 5, si Costi 2. Deyu, insistand la clonc, pacaleste si el 2 "strapi cu muci"









Si asa am incheiat cele 3 zile de pescuit din acest concediu, ca si in fiecare seara: cu gratare, vin bun, bere rece si povesti de voie buna :noroc:

Merci baieti de companie, m-am simtit excelent cu voi :bravo:



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 935

sâmbătă, 28. mai 2016, 20:59

:salut:

Super concediu Zoran,frumosi salai,somni.Pacat ca nu a venit ceva mai mare.Vin si eu cu 3 capturi,130 cm,110 cm si cel mic nu a fost masurat...Cei trei au fost prinsi la caras de cc 300 g,plus inca doua drill-uri finalizate fara captura pe mal...O singura noapte.









Va salut baieti ! :welcome:

:ciao:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 936

sâmbătă, 28. mai 2016, 23:04

Zoran, ce gramaj are biloiul ala?

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 937

duminică, 29. mai 2016, 07:49

Oh, Zoran o uitat sa zica ca ne-am intalnit si cu ''Moby Dick''.. :rizi: Ia ghiciti la ce lanseta o intrat??Se putea..??..bine-nteles pe lanseta aia mai firava ''de salau''..Dunarea incepuse sa scada si curentul era cand mai puternic cand mai domol,de la o ora la alta..Asa..''de control'' Zoran a facut o montura cu peste mort pe care o aruncam linga barca ,pe unde dadeam cu jigurile..Intr-un loc am avut o trasatura anemica,dar a reusit sa fure pestele din carlig..intr-alt loc insa, Zoran a aruncat linga o salcie iesita bine inafara malului sub crengile careia muscareau zeci de obleti..A sprijinit laseta de maneta motorului si ne-am pus sa cotizam jigul pe minut , dupa cum cerea Dunarea..Brusc am auzit cu frana lansetei cu peste mort a inceput sa caraie..la inceput timid,apoi din ce in ce mai tare..fiind mai aproape de lanseta am pus mana pe ea,am strans bine frana si am dat contra..buah..ca intr-un submarin cu toate motoarele turate...lanseta s-a facut covrig..am zis ''drace, asta nu-i salau..are mustati''..si am incercat sa pompez oleaca..ce sa pompezi..dupa ce o facut 2-3 volte pe loc, si-a adus aminte probabil ca la 15metri de el e plin de butuci si a bagat a patra catre malul intesat de cioate..Am pus cotorul in sold,lanseta sa indoit pina la talpa mulinetei,cand am simtit ca firul nu mai poate am lasat putin mana de pe tambur si ..mustetila s-a implintat printre cioate..adio..

In schimb la salau am facut un adevarat ''macel'' :rizi: ..nu printre salai, prin cutiile cu jiguri si gume..











'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 938

duminică, 29. mai 2016, 09:25

@Bran, felicitari ptr partida! Chiar daca nu sunt giganti, sunt convis ca ati avut destula adrenalina. La mai mari... :noroc:

@Tyrael, am dat cu bilute de 30-40-50 gr. Acolo chiar am ramas fara cele mici si am folosit 50 gr. Cu apa...
Guma de la 4Predators, de 12.5 cm.
Fir de 0.25 mm.
Lanseta 2.7m Speedmaster 50-100 gr.
Mulineta Stradic fj 4000 us.

Se pare ca in ziua aceea ce conta a fost culoarea si stilul de recuperare. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 939

duminică, 29. mai 2016, 21:53

frumoase iesiri si pesti baieti ... chiar daca Bran, poza cu cei 3 somni pe prelata nu e pe gustul meu avand o anumita parere in legatura cu pastratul pestilor legati pentru a ii poza pe lumina. Zoran sa inteleg ca la Dunare nu v-a mers pe cat de bine sperati sa fie?

am iesit si sambata cu Mane ... as spune ca a fost una dintre noptile "magice" ce s-a incheiat cu doua capturi cel putin interesante, ca sa nu spun fabuloase. revin cu 2 poze mai tarziu sau chiar maine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

horiavd

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 20. aprilie 2012

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

3 940

luni, 30. mai 2016, 11:38

Cei care au culori frumoase sunt pastravi fario. Cei argintii cu puncte negre sunt somoni. Au fost numai doi. Pastravii curcubeu nu au fost fotografiati.
A fost frumos dar nu regret ca m-am intors la caldura. :ciao:

Somoni? Aduc mai degraba cu pastravi de lac...Salmo trutta lacustris, care tot un fario este la origini.