Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 881

joi, 14. aprilie 2016, 10:28

Informer, somnul nu rapeste prin vizibilitate, el nu ocheste naluca de la 5 m distanta si se napuateste cu viteza asupra ei. La somn daca ii tragi naluca pe la mustati o inhaleaza, si fara sa ii vada marimea. O naluca mica poate produce vibratii ca si un caras de 500gr.

Stiuca in schimb, ca si salaul, se arunca si pe naluci no-action. Aici e mai importanta culoarea si marimea decit vibratiile provocate.

Am un baiat din Arad in zona, lansetele lui sunt toate super sensibile si faine si scumpe... da cu voblere de 6 si 8 cm, finesco, asa cum a invatat el in RO. In ultimii 3 ani captura lui cea mare a fost o stiuca de 90 cm. Pe acelasi lac unde da el, dau si francezii cu wobleroaie de pina in 18 cm, sau jerkuri mari si grele. Stiucile prinse de ei depasesc majoritatea 1 metru. Cea maj babana prinsa a fost 1.28 m. Si astea nu sunt single, ci vb aici de 30 - 40 exemplare pe an de pescar, care depasesc 1 m :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 882

joi, 14. aprilie 2016, 10:35

Io nu te contrazic insa la stiuci SE STIE ca se da cu momeala mare la peste mare... nu cred ca exista pescar de stiuca cat de cat "serios" sa nu stie asta.
In schimb la salau NU exista aceasta idee.
De ce crezi?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3 883

joi, 14. aprilie 2016, 11:32

Am mai spus, personal sunt deschis ptr orice, de la ultra ultra light la mega heavy, incerc si mic si mare. Insa la foarte multi pescari parca se opresc nalucile la 7 sau 8 cm...

Zorane, tu mananci vreodata mac? :rizi:


Iti mai trec multe prin cap ? De unde le gasesti ? :doarecapu: :apl: :prieteni:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 884

joi, 14. aprilie 2016, 14:42

...Parca ai fi ...femeie !
:limba:

:bravo:

Ps: tot nu ai povestit detalii de sonarul ala nou ...Ca ma bate asa un gand :rizi: Poate prind vreo promotie :drac:



Care? :gandesc:

Elite 7 Ti Total Scan, HDS 7 Gen3, sau HDS 3D?

Total Scan. :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 885

joi, 14. aprilie 2016, 15:40

Zorane, tu mananci vreodata mac?


Iti mai trec multe prin cap ? De unde le gasesti ?


Daaa... oricum acuma 1 saptamana Informer a "organizat" faza deceniului! :rizi:

In fine, sa trecem la ale noastre... io tot nu inteleg de ce facem asemanari si comparatii cu noi, oamenii!? Pestii functioneaza altfel, si fiecare specie in parte este altfel. Sper ca aici suntem cu totii deacord. :noroc:

Io nu te contrazic insa la stiuci SE STIE ca se da cu momeala mare la peste mare... nu cred ca exista pescar de stiuca cat de cat "serios" sa nu stie asta.
In schimb la salau NU exista aceasta idee.
De ce crezi?


Daca as avea acuma ocazia, te-as ruga sa-mi arati trusa cu nalucile ptr stiuca, sa vad cite voblere de 14 - 18 cm ai, si cite gume de 15 - 23 cm ptr stiuca ai!? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 886

joi, 14. aprilie 2016, 16:09

Zorane, ce stiu, ce am si cu ce-mi place sa dau sunt lucruri diferite.
Nu ma intereseaza sa folosesc bete de somn la spinning de stiuca, sa pot arunca "monstri" in apa.
Dar asa ca erai curios, uite mai jos o parte dintre alea mai mari... :)

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 887

joi, 14. aprilie 2016, 16:13

Zorane, ce stiu, ce am si cu ce-mi place sa dau sunt lucruri diferite.
Nu ma intereseaza sa folosesc bete de somn la spinning de stiuca, sa pot arunca "monstri" in apa.
Dar asa ca erai curios, uite mai jos o parte dintre alea mai mari... :)




Si de ce nu le folosesti, bre? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 888

joi, 14. aprilie 2016, 16:15

Io am in trusa permanent de la microwoblere pina la woblere de 14 cm..umbla vorba ca osa apara si alea de 18..
Si iarna am in trusa woblere si vara gume..

Si daca tot veni vorba sa nu comparam cum reactioneaza pestii cu noi oamenii io ma tot intreb de unde s-a scos teoria aia ca rapitorul mare nu mananca decat prada care i se merita sa isi consume energia ..adica daca prinde un oblete pricajit nu i se merita pentru ca a consumat mai multa energie decat transforma el din pestisor..io nu cred ca-i chiar asa..unii rapitori inhaleaza cate un peste din asta mic fara sa-si dea seama..asa din reflexul de a pune gura pe ce le misca pe la bot...ca si cum as manca io seminte..si daca mergem mai departe ,cand mananc seminte nu rebe decat sa deschid punga,pe cand daca vreau friptura nene, e zoala multa..transat,condimentat, baituit, cuptor,vase tacamuri..tot asa si rapitorul..pina sa apuce sa puna botul pe un scobaroi cu barba de 1.5 kile,poate mai repede prinde 20 de obletzi ametiti de felu' lor..

Zoran ,cat despre exemplul care l-ai dat nu se pune..omul o invatat pescuitul prin imitatie..nu ca o inteles neaparat cum functioneaza :rizi: Io pun pariu cea mai draga mulineta a mea..ca si la naluci normale poti prinde stiuci capitale ,numai sa sti cum sa le-o treci pe la nas..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 889

joi, 14. aprilie 2016, 16:21

...

Zoran ,cat despre exemplul care l-ai dat nu se pune..omul o invatat pescuitul prin imitatie..nu ca o inteles neaparat cum functioneaza :rizi: Io pun pariu cea mai draga mulineta a mea..ca si la naluci normale poti prinde stiuci capitale ,numai sa sti cum sa le-o treci pe la nas..



Pai exact asta si este! De ex pe lacul cu pricina, dai de 1000 de ori sa nimeresti o stiuca mare, sa nimeresti sa io tragi pe la nas.
Iar cu vobleroaie, o stiuca ce sta la 7 m adancime tasneste pina la 1 m sub suprafata apei sa o prinda. Cu un microvobler nu vei pati asa ceva! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 890

joi, 14. aprilie 2016, 16:22

Si de ce nu le folosesti, bre?

:rizi:
Pai am scris de ce: n-am chef sa folosesc "pari de fasole" la stiuca, sa pot trage prin apa ditamai agregatu`. :)
Io nu-s exclusiv spinningar, dau la stiuca si la stationar cu peste viu iar acolo n-am nici o jena sa pun peste de 200-400g pt. "crocodili". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 891

joi, 14. aprilie 2016, 19:35

Mai ,pana la urma pescuim de placere ...Si daca tot nu mai sunt pestii de alta data macar sa ne simtim bine la pescuit! Deci dati mai fratilor cu ce va pica bine . Am momente cand plec pe balta cu doua gume in buzunar! Atat! De ce? Pai vreau sa le pescuiesc "alea" . Poate sa fie balaurii cat caruta,daca nu vrea la "alea" e treaba lor :rizi:
Uite Zoran iti pot da exemplu invers la salau ...Acum ,pe unele balti , daca vrei salau trebuie mers pe finete extrema ! Asta desi multa lume spune ca e primavara, ca masculii e agresivi ,ca vibratia da senzatia, ca slapi , ca ...stiti voi ... Dati cu slapi si prindeti ...biban! :rizi: Saloo pe gumite cu vibratie fina, luate in gura asa, cum zice Gigi , ca pe seminte!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 892

joi, 14. aprilie 2016, 21:49

:rizi: chiar ca uneori asa o ia..ca pe semintze..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 893

vineri, 15. aprilie 2016, 07:06

Uite Zoran iti pot da exemplu invers la salau ...


Zamfi, eu nu am spus sa se dea exclusiv cu naluci mari. Doar ca majoritatea nu le folosesc deloc! Bine-nteles ca in functie de situatie se pot folosi mici, mari, bataioase, no action, samd...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 894

vineri, 15. aprilie 2016, 13:08

Cand e mofturoasa, orice detaliu poate face diferenta intre gherla si reusita. Ma refer la stiuca. Personal, folosesc naluci destul de mari. Imi place mie sa cred ca asa selectez specimenele mari. Dar nu-i regula. Am luat stiuci peste 5 kg la naluci de 8cm(astea-s cele mai mici la mine) , iar la naluca de 30cm si 98g la troling am luat stiuca la vreo 50cm, putin mai mare ca naluca. Tind sa cred ca miscarea si vibratia sunt cele mai importante la stiuca, apoi modelul, culoarea si marimea. Parerea mea. Oricum, omul (pescarul) cat traieste... tot invata! :ochi:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

3 895

vineri, 15. aprilie 2016, 14:11

Este si nu este adevarat. Am in trusa doua gume de genul celor din link: Pig Shad <br> Pig Shad Jr - Reaction Baits / Product | Strikepro
Ele au o bataie foarte usoara, mai mult un balans si se recupereaza lent. Le arunc cu un combo gen catapulta dar asta ii alta poveste. Ele sunt gandite pentru stiuci capitale prin tarile nordice sau pe unde se mai gasesc ele. Asta nu inseamna ca pe ele nu o sa mai intre si cate un pix sau o marlita. Tot asa pe naluci mici intra mai usor stiuci mai ales mici dar pot intra si exemplare capitale insa mai rar. La noi, daca si capturile sunt mai rare si apreciate de noi mai intens, tindem sa generalizam in functie de capturi mai putine dar nu putem face din asta o regula cand poate cei care le-au inventat aceste naluci le-au testat si pot sa le catalogheze mai bine decat marea majoritate dintre noi, cu doza de exagerare impusa de marketing bineinteles. Cu pestele niciodata nu este un tipar dar niste generalitati se pot stabili totusi, parerea mea. :noroc: :pescuit:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 896

vineri, 15. aprilie 2016, 20:36

Daca stelele se aranjeaza pozitiv ( ca parca ar fi cazul! :zid: ) , dupa sarbatorile pascale ies vreo 3 zile pe Sarulesti .Tinand cont de rapitoriii existenti acolo chiar o sa vad daca marimea nalucii face diferenta ! Si apoi va zic si concluzia mea . E drept ca nu e pe natural ,dar la 500 ha ...e cam pe acolo. :bravo:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 897

marți, 19. aprilie 2016, 21:30

Si ca tot se vorbea de stiuca mai sus va pun o englezoaica amatoare de linguri romanesti :zambet:
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_6903-2.jpg (282,37 kB - 53 ori coborit - ultima oara: 4. iunie 2017, 21:43)
  • IMG_6905-1.jpg (295,44 kB - 44 ori coborit - ultima oara: 4. iunie 2017, 21:43)

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 898

marți, 19. aprilie 2016, 21:45

hohoho ... frumoasa dintoasa si ma bucura si aparitia pozelor mai des decat atunci cand erai "haituit" pe Olt :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 899

marți, 19. aprilie 2016, 22:30

hohoho ... frumoasa dintoasa si ma bucura si aparitia pozelor mai des decat atunci cand erai "haituit" pe Olt :apl:
Apoi la tine m-am gandit cand am decis sa postez stiuci pe forumul de somn, ca stiam ca n-ai cum sa le vezi in alte parti pe unde ma mai afisez :noroc: Nici aici nu-i chiar roz treaba cu haituiala :zambet: dar oricum e mai bine ca in tara. :ochi: Imi pare rau ca na-m prea multi somni pe aici sa corespunda postarile cu forumul dar "asta este cu asta defilam" :zambet: Astept cu nerabdare sa treaca prohibitia sa merg pe riu si poate mai schimb speciile iesite la pozat insa, pana atunci doar stiuca si poate ceva biban :)

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 900

miercuri, 20. aprilie 2016, 12:31

Faina stiuca, Kingule! Felicitari! De curiozitate, la ce ai luat-o? Naluca mare sau mica?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit: