Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 821

duminică, 28. februarie 2016, 19:30

Foaret frumos! Inca o data, felicitari baieti!!!

Am fost si eu ieri pe raul care imi era aproape si promitea atat de multe. Am ajuns acolo si am vazut malurile complet inaccesibile pentru ca apa doar ce scazuze la fel de brusc pe cat crescuse, cu aproximativ 2m. S-a golit barajul de acumulare... Nu avea nici un sens sa incerc macar... :zid:


Marti sau miercuri o sa ma liber si am sa merg direct pe alt rau, care e la o distanta si mai mare. Sper ca Tevere sa nu fie totusi transformat in ''canalizare'' ca si Volturno...

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 822

marți, 1. martie 2016, 12:32

index.php?page=Attachment&attachmentID=2390Planuind de cateva zile, astazi am fost la pescuit intr-un loc nou, cu speranta ca scot la pozat ceva avat, salau si cu putin noroc poate si ceva somn.

Ajung la fata locului dupa 330km, exact cand se crapa de ziua. Constat ca toate caile de acces la baza barajului erau restrictionate din cauza concetatenilor nostrii care au braconat grupa mare si aici. Gasesc pana la urma o modalitate de acces pe jos, travrsand un camp de lucerna pe care era poteca facuta deja.
Cand ajung la baza barajului...surpriza! Din cauza ploilor din ultima perioada, probabil in partea superioara a raului s-a adunat ceva apa, si barajul deschis puternic la o poarta de langa malul opus. Curentul era incredibil de mare. La 80-100m de baraj era o mica cascada, care din cauza debitului foarte mare de apa, nu se mai vedea. In zona aia se vedea doar ca si cum ar fierbe apa.
Imediat imi dau seama ca am batut drumul degeaba. Zic macar sa incerc sa fac cateva lanseuri, daca tot am batut atata drum si incercam sa ma impac cu ideea ca nici astazi nu prind peste. Dupa zona cascadei, pe malul meu este un golfulet destul de mare si incerc sa ajung pe acel mal. Cand ajung, constat ca era un mic curent intors si apa tulbure ca peste tot. Ma apuc sa incerc aici direct pe comboul de somn(la avat nu avea nici un sens sa incerc). Imi dau seamca ca sunt copaci scufundati in apa asa ca incerc nalucile de suprafat pret de 1 ora. Rezultat 0.

Inainte sa plec zic sa fac si o poza la cum arata apa la iesire din baraj care arata cum se vede in prima poza. Curentul in malul pe care eram eu era intors si nu era chiar asa puternic, doar ca se formau valuri. Gandindu-ma la ce distanta am parcurs si cat de entuziasmat am venit zic sa incerc si aici ceva gume. Deschid trusa si vad relax-ul ''norocos'' de la Mane. Lansez, constat ca ajunge ok pe substrat si incep sa il joc usor, imi dau seama ca Zeck nu ma ajut sa simt prea mult(jig-ul cred ca avea 25-30gr) din cauza rigiditatii, cand brusc ma lovesc de zid. Eram convins ca am agatat mai ales ca habar nu aveam ce e prin apa, dar imediat pleaca frana. Incep sa tremur, strang repede frana, incerc sa mulinez, recuperez cate 2m de fir dupa care pleaca 10m, strang frana bine ca sa nu ajunga in curent... Imediat imi dau seama ca dalele sunt ude cel putin 1m de la nivelul apei din cauza valurilor si nu am cum sa calc in zona ca sa il pot scoate. Incep sa ma gandesc ce pot face, tremur si mai tare si incerc sa caut ceva in jurul meu. Dupa 3-4 min il aduc la 5-7m de mal, pleoscaneste coada la suprafata si pleaca iar. Pt mine era clar ca e cel mai mare somn al meu de departe. Se apropie iar de curent, trag de lanseta, incerc sa mulinez si brusc firul e moale. In a 2-a poza se vede si de ce.
Tremurand tot sudez 3 tigari, ma calmez cat de cat, imi dau seama ca nu am cum sa scot nici un peste din apa aia fara sa il ranesc, ma resemnez, strang si plec.

Avantajul: desi nu am dormit aproape deloc noapte trecuta de entuziasm la intoarcere am avut destula adrenalina cat sa conduc fara macar sa simt oboseala pana am ajuns acasa.


P.S.Mane, nu stiu ce sa zic despre norocul care trebuia sa mi-l poarte guma de la tine. A fost castigatoare in mod sigur, dar in acelasi timp mi-a purtat ghinion... Sau guma a fost norocoasa, dar mi-ai dat jigul ala ghinionist...
»acuciureanu« a atasat urmatoarele fisiere:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 823

marți, 1. martie 2016, 12:34

P.S.2 Nu stiu cum am reusit sa atasez in halul ala pozele, dar sunt prea obosit... imi cer scuze!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 824

marți, 1. martie 2016, 13:43

Pai ala nu e jig de dat la somn :doarecapu: ala e de salau....
Eu somnul de 2,26 cu jigul din ala l-am prins insa nu am tras de lanseta cat am putut.Jiguri de marimea 4/0, 5/0 sau 6/0 care sa tina la somn fara sa imi fie frica eu inca nu am gasit.Am de la 8/0 in sus pt somn insa nu merg pe gume mici :doarecapu:
Lasa ca il prinzi tu pe ala mare :noroc: si eu am pierdut o gramada de somni din cauza jigului :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 825

marți, 1. martie 2016, 21:06

Adi, nasoala partea finala cu jigul indreptat ...

Ideea e ca apa pe care ai gasit-o acolo la felul in care arata este IDEALA de somn :ochi: ... data viitoare incearca sa pui o tripla in spatele shadului cand ai conditii de genul asta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 826

marți, 1. martie 2016, 21:16


Pai ala nu e jig de dat la somn ala e de salau....
Eu somnul de 2,26 cu jigul din ala l-am prins insa nu am tras de lanseta cat am putut.Jiguri de marimea 4/0, 5/0 sau 6/0 care sa tina la somn fara sa imi fie frica eu inca nu am gasit.Am de la 8/0 in sus pt somn insa nu merg pe gume mici
Lasa ca il prinzi tu pe ala mare si eu am pierdut o gramada de somni din cauza jigului
Stiu ca nu era pt somn... Nici eu nu ma asteptam sa intre asa somn... Una peste alta mai bine ca a fost jigul ala pentru ca oricum nu as fi avut cum sa il scot la poza si in final singura solutie ar fi fost sa tai firul. Speram doar sa il scot la suprafata sa ii fac o poza de la distanta. Oricum m-am bucurat maxim de drill... :bucuros2:


Mai devreme am scris pe fuga si cu ultimele rezerve de adrenalina.

Referitor la combo Zeck Spin 2,70m + Biomaster SW-A 8000 PG + 0,41 PP:
-usor dezechilibrat, dar atat cat am pescuit eu nu m-a deranjat; cred ca se echilibreaza mai bine cu Spheros 8000 fiind putin mai greu
-lanseta foarte puternica; pe reactive e si destul de sensibila si placuta, iar pe jig cred ca e nevoie macar de 50gr ca sa simti cat de cat ce se intampla la capatul firului; una peste alta cred ca e o lanseta pentru monstrii, nu pentru moace...
-mulineta este un deliciu; personal sunt foarte incantat de cum lucreaza

Referitor la oscilanta Zeck Blinker Jörg Rattle Spoon 50gr pot sa spun ca se scufunda neasteptat de putin. La o mulinare relativ lenta in curent usor cred ca se scufunda undeva la 60-80 cm. Am folosit oscilante la stiuca de 10gr care se scufundau mult mai mult si mult mai repede. Consider ca asta e un avantaj in spinningul la somn.
Foarte incantat de faptul ca pozitia in apa este mereu cu acul intreptat in sus.

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 827

marți, 1. martie 2016, 21:20


Adi, nasoala partea finala cu jigul indreptat ...

Ideea e ca apa pe care ai gasit-o acolo la felul in care arata este IDEALA de somn ... data viitoare incearca sa pui o tripla in spatele shadului cand ai conditii de genul asta.
Poate daca mai era cineva cu mine sa ne putem ajuta la aducere pestilor la poza as mai fi insistat, dar singur in conditiile date imi era imposibil. Chiar si in doi ar fi fost dificil...

Lasa ca vin la voi sa ii cautam si pe aia mai mari :buaaaah:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 828

marți, 1. martie 2016, 23:19

Adi, sincer dupa cum se vede situatia in poza cu apa tulbure tu trebuia sa incerci numai cu artificiale echipate de somn...nu cu jig de la Mane :rizi:
Ideea e ca mananca de multe ori pe gume mici in cazul tau a fost Kopyto de 7,5, nu cred ca sunt in comert jiguri pentru somn atat de mici pentru guma aia :gandesc: trebuie armata cumva cu o ancora marimea 1.
Am inteles bine? 330 de km dus ca sa faci o partida de spinning :rizi: tu esti virusat bine :prieteni:
Mi-am luat eu acum Spheros 8000Pg si cand ne intalnim il punem pe lanseta ta sa vezi daca e vreo diferenta :noroc:

Azi am fost pe Po.Dupa ce am terminat munca am plecat direct la pescuit, la 15:30 lansam prima naluca in apa.A crescut nivelul raului cu vreo 3 metri pe inaltime in ultimile 2 zile datorita ploilor torentiale din nordul Italiei.Daca se intampla sa creasca Po-ul pe timp de vara asta inseamna ca somnii intra intr-un fel de frenezie alimentara si trebuie neaparat iesit la pescuit pentru ca pot aparea surprize frumoase.Aici multi am vazut ca ies la spinning pentru ca sunt sanse mari de captura.Am pescuit 5 ore fara intrerupere la somn insa nu am avut nici macar un atac, somnii erau acolo pt ca i-am si auzit rapind de 3 ori insa nu dadeau in nalucile mele :gandesc: Am incercat tot ce aveam in trusa, langa mine a prins un italian doi somni unul de 2,3 kg si unul mai frumos(cam pe la 20, 30 kg) nu am vazut bine pt ca se inoptase.Pe ala mic l-a luat pe Rapala J13, somnul mai frumos nu stiu pe ce i-a intrat.Azi ar fi trebuit sa iasa ceva mustacios la poza pentru ca erau conditii destul de bune, in cele 5 ore de pescuit a crescut nivelul apei cu aproximativ o jumatate de metru.Nimic nou, mai adaug o noua gherla :rizi:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 829

miercuri, 2. martie 2016, 00:19

Adi, sincer dupa cum se vede situatia in poza cu apa tulbure tu trebuia sa incerci numai cu artificiale echipate de somn...nu cu jig de la Mane
Ideea e ca mananca de multe ori pe gume mici in cazul tau a fost Kopyto de 7,5, nu cred ca sunt in comert jiguri pentru somn atat de mici pentru guma aia trebuie armata cumva cu o ancora marimea 1.
Am inteles bine? 330 de km dus ca sa faci o partida de spinning tu esti virusat bine
Mi-am luat eu acum Spheros 8000Pg si cand ne intalnim il punem pe lanseta ta sa vezi daca e vreo diferenta
As fi vrut sa incerc mai multe si as fi incercat. Jigul ala l-am pus de proba. Urma sa folosesc si alte artificiale. Stiam ca e ok apa crescuta si tulbure, dar era foarte crescuta si foarte tulbure. Nu credeam sa fie conditii ideale si mai tare ma gandeam sa testez combo-ul si nalucile care nu le folosisem... Pe nalucile de suprafata nu am avut nici un atac, desi in zona aia apareau valuri care pareau facute de pesti si nu cred ca e ceva in apa aia in afara de somn capabil sa faca asa valuri. Dupa ce am intepat somnul ala mi-am dat seama ca nu as putea sa scot nici un peste mai mare de 5kg fara sa imi pun viata in pericol si din cauza asta am strans si am plecat.Desi pe poza nu se vede, malul era din dale de beton, care erau ude de la valuri. Ma puteam apropia maxim la 1m de apa fara sa risc sa alunec. Sa nu mai spun ca in drill am stat la 5m de apa de frica sa nu ma traga cu totul, mai ales ca dalele erau destul de abrupte..

Ca distanta am facut exact 687km dus-intors + ceva invarteli in zona pana am gasit calea de acces la apa. La voi cand am venit, de la Genova am facut vreo 540km. Numai deastea fac. Sambata 320km si nici macar nu am putut sa pescuiesc din cauza ca scazuse brusc 2m. Si nevastamea zice la fel: ''virusat''
In urmatoarea perioada nu cred ca o sa mai fac asa drumuri. Sincer, mi-e urat singur pe drumuri atat de mult. O sa incerc sa mai fac ceva partide la mare. Pana acum au fost numai gherle. Nici vremea nu a prea tinut cu mine cand am fost la mare, dar o sa incerc sa merg mai des. Daca ma chinui putin as putea merge zilnic 2-3 ore. Trebuie sa prind si o zi buna pana la urma. Si dupa ce da caldura poate facem un maraton(2-3zile) pe PO :pescuit: :buaaaah:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 830

duminică, 6. martie 2016, 09:53

voi fi rapid iarasi ... de data asta am iesit in 3 coborand si Bogdan sa bage un pescuit alaturi de noi. am fost foarte foarte aproape de o frumoasa gherla in 3. pe aici in urma cu vreo 4-5 zile toate apele s-au revarsat, cod rosu sau portocaliu si alte minuni de genul asta iar acum era in scadere. deci sperante erau dar nu si asteptari.

pana la urma au fost ceva atacuri, un somn in lanseta lui Bogdan dezgatat dupa 2-3 secunde, vreo 2 in lanseta mea ... si eu am reusit sa ciup doi avati, unul mai frumos in timp ce cautam somnul:



si unul mai micut dupa care am insistat cand am vazut pe unde s-au aciuat:



data viitoare cu siguranta va fi mai bine ... mai ales din punct de vedere al vremi, ca ne-a plouat de ne-am cacat pe noi.

ps: Bogdane, in vreo 2-3 saptamani incep asa cum trebuie ... imi pare rau ca n-a iesit nimic ... data viitoare :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 831

luni, 14. martie 2016, 21:55

vad ca nimeni nu se mai agita pe aici :gandesc:

S-a iesit si in weekend la un peste. Pe un vant naprasnic ce facea aproape imposibil pescuitul nu pot spune ca aveam prea mari asteptari. Mane s-a incapatanat sa insiste la gume pescuind oarecum "in deriva" datorita vantului iar eu ma chinuiam sa simt fundul cu nalucile mele.

Dupa mai bine de o ora vine si primul peste, ce a preferat aceeasi culoare nebuna (incepe sa se incalzeasca pe afara :ochi: )



urmat de un altul ce a preferat aceeasi culoare:



Dupa care au foat complet absenti de la orice culoare ne-naturala. Asa ca am prins cu cele naturale :rizi: :



sparge si Mane gheta insistand la jig:



dupa care vine ditamai lovitura pe lanseta mea iar la capatul drilului iese frumusetea asta:



urmat de un mic mustacios si de partea mea:



... pana la urma n-a fost rau. Vine si primavara iar odata cu ea si somnii cei mari :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

3 832

luni, 14. martie 2016, 22:02

Bravo Anem si Mane...chiar aveti cu ce va lauda acolo in IT. Faceti niste partide superbe.
Sper sa am ocazia sa postez si eu cateva poze cu avati romanesti dupa ce incepe pescuiala pe la noi.
Desigur ca dimensiunile vor fi ceva mai modeste. :bravo:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 833

luni, 14. martie 2016, 23:38

Bravo Anem si Mane...chiar aveti cu ce va lauda acolo in IT. Faceti niste partide superbe.
Sper sa am ocazia sa postez si eu cateva poze cu avati romanesti dupa ce incepe pescuiala pe la noi.
Desigur ca dimensiunile vor fi ceva mai modeste. :bravo:


Mersi :noroc: .Nu conteaza dimensiunile, spre ex mie si lui Anem ne face placere sa prindem si avati de 30-40 cm :rizi: important e sa ne simtim bine la pescuit.Le facem si poze ca sa ne amintim de ei :rizi:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 834

sâmbătă, 19. martie 2016, 17:17

Bag și io, una veche... :zambet:
https://imageshack.us/my/images
https://youtu.be/iXTuqnA4KdI

... si una noua, de ieri:
https://imageshack.us/i/pnW9ACBbj
https://youtu.be/V99sZpSkVhA

Iar astea 2 luate de-un prieten croat, tot ieri. Emile, iti sare-n ochi ?? :bravo:
https://imageshack.us/i/poR2Aq1Dj
https://imageshack.us/i/poc8NUm3j
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

3 835

sâmbătă, 19. martie 2016, 19:01

iti sare-n ochi ??
Mie unu-mi sare bine... :apl: :apl: :apl:
Felicitari si multumesc de partajare :bravo:
PS.Al doilea youtube zice ca-i privat :nunteleg:
:noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 836

duminică, 20. martie 2016, 19:20

[.....]

Iar astea 2 luate de-un prieten croat, tot ieri. Emile, iti sare-n ochi ?? :bravo:







imi sar in ochi :apl: ... chiar ma bucur ca au prins si stiuca. ai avut dreptate atunci cand ai pus mana pe ele si ai zis ca alea sigur vor prinde stiuca. sunt convins ca vor urma si alte capturi.

pe aici nu s-au intamplat prea multe. a avut loc prima gherla din 2016. am plecat de acasa in ceea ce se poate numi prima zi adevarata de primavara cu niste sperante incredibile iar pe acolo cu exceptia catorva ciupituri de avat, unui avat scapat in dril si a unui somn ce a indreptat triplele unui Shiver de 9 (sa numim intamplarea drept "episodul 6) nu a iesit nimic la pozat.

partea buna e ca s-au intetit controalele pe ape.

nu imi ramane sa zic decat clasicul "data viitoare cu siguranta va fi mai bine"
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 837

duminică, 20. martie 2016, 20:51

PS.Al doilea youtube zice ca-i privat[/quote]
Nu e privat. Chiar nu știu ce ar putea fi. :nunteleg:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 838

duminică, 20. martie 2016, 21:10

PS.Al doilea youtube zice ca-i privat

Nu e privat. Chiar nu știu ce ar putea fi. :nunteleg:[/quote]

Mi-a facut si mie figura asta....aveam video pe public si imi zicea ca e privat :gandesc: Mai controleaza o data daca e setat pe "public" :noroc:
Bravo pentru capturi! :bravo:

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 839

sâmbătă, 26. martie 2016, 14:36

NO KILL

"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 840

sâmbătă, 26. martie 2016, 22:53

Bravo Bogdane! :bravo:
Acum vin si eu de la pescuit, azi am fost la spinning pe Po impreuna cu Anem si Acuciureanu.In trei am reusit performanta de a prinde un singur avat :rizi:
Chestia e ca azi chiar s-a mutat Germania pe Po, de cand ies pe aici parca nu am gasit atatia pescari pe maluri, foarte multe barci pe apa...poate si pestii devin mai suspiciosi :gandesc:
Am iesit si vineri noaptea la stationar cu Adi(Acuciureanu), am avut parte de doua atacuri.La o lanseta ne-a "furat" carasul iar la alta doar la "polizat" de solzi bine de tot.
Nu prea sunt activi somnii in perioada asta... :noroc: