Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 761

sâmbătă, 13. februarie 2016, 21:03

Mersi baieti. :noroc:
In curand public si drillul unde se vede cat e somnul...eu cand m-am uitat la el mi-am facut cruce :rizi:

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 762

sâmbătă, 13. februarie 2016, 21:07

Faina partida baieti. Ma bucur pentru voi :bravo: .. Asta e o zi de trecut cu rosu in calendar :zambet: .. Zic un 2.15 somnul lui Mane.. Astpt drilul :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 763

sâmbătă, 13. februarie 2016, 21:17

Bravo baieti ! Chiar v-ati distrat.:apl:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 764

sâmbătă, 13. februarie 2016, 23:00

Mersi, azi chiar ne-am distrat. :zambet:
Daca ar fi scos si Emil macar unul din somnii ce a avut in lanseta ar fi fost perfect.Imi pare rau Emile...tu stii cum e la pescuit, promit ca intr-una din partidele viitoare sa te ajut eu pe tine sa scoti ceva mustacios la poza :ochi:
Azi au fost somnii activi in locul respectiv pentru vreo ora si ceva...am mai prinsi un moment identic in acelasi loc in urma cu 2 ani pe timp de vara.Somnii atunci se aflau pratic in "frenezie alimentara"
numai ca erau toti de mici dimensiuni, azi "papau" aia mari.Atat Emil cat si eu am mai avut azi ceva atacuri de somn.Din pacate momentele astea magice sunt destul de rare, ideea e sa iesim cat mai mult la pescuit pentru a putea mari sansele de a ne intalni cu o situatie ideala ca cea de azi. :noroc:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

3 765

sâmbătă, 13. februarie 2016, 23:50

Wow :buaaaah: bravo baieti! "Ce de peste!" Mane, sigur e un 2+ m, poate mai aproape de 2,17 m :gandesc: Cand oare, Oltul ne va darui asa exemplar vreodata?!Cand? In aval, de oricare din barajele sale, la alegere? Cand?Poate pe Siret inca sunt sanse si poate pe Dunare inca nu e o raritate!
Una peste alta, voi chiar l-ati lovit de data asta :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 766

duminică, 14. februarie 2016, 06:09

Ce noroc aveti voi ,pe ce ape pescuiti si ce pestii aveti acolo!


Florine, astfel de ape sunt si in Romania. Dar daca compari timpul petrecut la pescuit, distantele parcurse, nalucile pierdute si cu nenumaratele gherle, cu alti pescari, as zice ca aproape in toata Europa nu este asa o apa plina de peste... dar asta nu este adevarat.
Adevarul este ca, eu merg la spinnning vreo 2 ore, maxim 3, si daca nu musca nimica, plec. Poate daca am insista si noi toata ziua, cu riscul de a pierde nenumarate naluci, in repetate randuri, rezultatele ar fi altele...

Si ca sa nu spui ca vb prostii, Anem a avut acu 2 ani parca, o partida la Dunare unde in timp de o ora a pierdut vreo 3 somni. Deci, peste este si in Ro. Adevarat, poate nu-s asa haituiti in Italia, dar este... :noroc:

Daca ar fi scos si Emil macar unul din somnii ce a avut in lanseta ar fi fost perfect.Imi pare rau Emile..


Dar ce s-a intamplat? :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 767

duminică, 14. februarie 2016, 07:39

Incredibil ce capturi..suntetitari de tot :apl:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 768

duminică, 14. februarie 2016, 07:41

Mane..cu NRX-ul si Rarenium 4000 FA??Am vazut bine in poza?
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 769

duminică, 14. februarie 2016, 08:20

Felicitari baieti! Frumoasa patida!
Eu zic ca a avut 2,25 mustaciosul...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 770

duminică, 14. februarie 2016, 09:39

Salut si mersi baieti :noroc: Somnul a avut 2,26m.
Da, a fost prins cu NRX-ul, Rarenium 4000 FA, Power Pro 0,23mm, inaintas mono de 0,40(aici era marea problema...din cauza asta a pierdut Emil somnul de 2m ce l-a scos pana la picioare), naluca Relax king shad 10cm s055.
Zoran are dreptate in legatura cu iesirile, poate sunt somni frumosi ca asta si pe Olt sau Mures insa trebuie insistat mult.Eu cu Anem iesim minim o data pe saptamana INDIFERENT daca afara ploua, ninge, e canicula etc...nimic nu ne tine acasa, eu de fapt toata saptamana cand sunt la munca visez la partida ce ma asteapta in weekend. :noroc: Il pun si pe subiectul asta :rizi:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mane81« (14. februarie 2016, 09:55)


Răspunsuri: 20

Membru din: 5. iulie 2014

Locație: pitesti

  • Scrie un mesaj privat

3 771

duminică, 14. februarie 2016, 10:16

:buaaaah: Bravo,Super.

3 772

duminică, 14. februarie 2016, 10:39

Eu cu Anem iesim minim o data pe saptamana INDIFERENT daca afara ploua, ninge, e canicula etc...nimic nu ne tine acasa, eu de fapt toata saptamana cand sunt la munca visez la partida ce ma asteapta in weekend.


sunteti tineri amandoi cu "obligatii" putine, beneficiati de ape bune in jurul vostru si ati invatat sa profitati de aceste avantaje.
Felicitarile mele pentru tot ceea ce faceti si ce prindeti, bucurati-va la maxim de aceste momente si clipe pentru ca inevitabil se vor diminua drastic toate aceste lucruri, dar amintirile vor ramane mereu vii si proaspete :apl:

mi-ati facut o duminica frumoasa :bravo:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »adiwolf« (14. februarie 2016, 10:58)


Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 773

duminică, 14. februarie 2016, 11:26

Bravo mane in sfarsit ai scos bestia. Imi place de mor cum lucreaza batul, un exemplu clar ca nu este nevoie de bete de sute de grame putere sa scoti peste mare. Imi place cum lucreaza lanseta de mor. Ceva imi spune ca de acum incolo ai sa scoti multi somni mari

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 774

duminică, 14. februarie 2016, 12:06

Bravo mane in sfarsit ai scos bestia. Imi place de mor cum lucreaza batul, un exemplu clar ca nu este nevoie de bete de sute de grame putere sa scoti peste mare. Imi place cum lucreaza lanseta de mor. Ceva imi spune ca de acum incolo ai sa scoti multi somni mari


Tyrael, lanseta a maiestrit 1 drill cu un somn peste 2m! Pe durata, la multi pesti capitali, sa demonstrat ca NU poti evita un echipament de spin destinat special somnului.
Iar NRX-ul, chiar daca face fata cu brio la pesti mari, e o lanseta care cred ca nu si-o permite fiecare pescar...
Astfel, vrei nu vrei, majoritatea pescarilor vor fi nevoiti sa foloseasca lansete de 100 gr+, in clasa de marja 80 - 150€. Daca le-as spune pescarilor din Romania ca asta e lanseta cu care trebuie sa dea la somn, NRX-ul, vor spune ca am fumuri in cap :noroc:

O linie de 0,25mm cu inaintas de 0,40 mm e destinata esecurilor la drillluri cu somni mari! Firul e subtire, se deterioreaza rapid, si in scurt timp este pericol de a se rupe si la un somn de 1,8m. Un drill reusit, cum este acesta al lui Mane, il putem incadra la "noroc"!

Oricum ar fi, felicitari inca odata Mane! Bravo... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 775

duminică, 14. februarie 2016, 12:14

Ai dreptate Zoran, este o lanseta foarte scumpa. E clar ca nu este o lanseta dedicata somnului, insa este clar ca este una exceptionala. Eu nu l-as incadra total la noroc, a stiut cum sa traga de el, l-a ajutat si lanseta si a avut si noroc, dar cred ca norocul face parte din pescuit.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 776

duminică, 14. februarie 2016, 12:17

Ai dreptate Zoran, este o lanseta foarte scumpa. E clar ca nu este o lanseta dedicata somnului, insa este clar ca este una exceptionala. Eu nu l-as incadra total la noroc, a stiut cum sa traga de el, l-a ajutat si lanseta si a avut si noroc, dar cred ca norocul face parte din pescuit.


Crede-ma, e vb de mult noroc! Crezi ca Anem nu a stiut sa traga de ei? Sau sa se foloseasca de frana si lanseta? Dar somnii mari au muscat in leader, au atins cu firul subtire si tensionat o crenguta, si... s-au dus. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 777

duminică, 14. februarie 2016, 12:25

Cum spuneam, norocul face parte din pescuit si era cazul sa il mai viziteze si pe mane ca a pierdut destui somni mari, somni care i-au intrat de obicei pe lansete cu fire subtiri, ceea ce eu zic ca nu este o intamplare si nici ghinion! Departe de mine gandul ca Anem nu a stiut sa traga de ei! :prieteni:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 778

duminică, 14. februarie 2016, 12:31

Corect, sunt de acord cu Zoran...am avut parte de mult noroc ieri.NRX-ul asta NU E O LANSETA DE SPINNING LA SOMN, sa nu va faceti cumva idei cum ca ar fi pentru ca daca o cumparati s-ar putea sa ramaneti dezamagiti, in mod sigur e o lanseta exceptionala cu o rezerva de putere foarte mare pentru o lanseta data pana in 42 de grame insa repet nu e de folosit la spinning la somn.Eventual se poate pescui pe ape unde se stie ca nu sunt somni mari in apa, eu am cumparat-o ca sa pescuiesc la salau pe rau.
La spinning la somn trebuie lansete puternice, si eu pescuiesc la somn cu lansete adecvate, una pana in 150 de grame si alta data pana in 300 de grame, lansete grele ce iti obosesc tare mana insa nu prea ai ce face daca vrei sa scoti somni de peste 2m la poza.Oricum spinningul la somn eu il vad ca un fel de "compromis" in sensul ca oricicum ai sanse mai mari sa pierzi pestele in drill decat ai avea daca ai pescui cu "pari" de stationar sa zicem :rizi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 779

duminică, 14. februarie 2016, 13:50

Sunt o gramada de lansete americane care duc la fel ca si NRX-UL pesti capitali..si la preturi mult mai mici si sunt la fel de bune..
Am avut somni capitali pe Mures si nu cu lanseta sau firul principal a fost problema..ci urmatoarele..
1.leaderul..a rupt 0.45 ca pe ata de cusut..
2. agrafa pe care o consideram zdravana, indreptata..
3. mulineta de casting marime 201 -prea mica pt. asemenea dihanii..si iata ca un shimano 4000 de spinn ,face fata la asemenea exemplare ,o mulineta de marime potrivita mai degraba pt.stiuca-salau,insa care spre deosebire de cele de casting are o frana exceptionala..
4.tripla de multe ori prea subtire ,e indreptata in dril ,la fel si inelele crestate prea slabe..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 780

duminică, 14. februarie 2016, 13:59


3. mulineta de casting marime 201 -prea mica pt. asemenea dihanii..si iata ca un shimano 4000 de spinn ,face fata la asemenea exemplare ,o mulineta de marime potrivita mai degraba pt.stiuca-salau,insa care spre deosebire de cele de casting are o frana exceptionala..


O chestie ce o apreciez la Rarenium e faptul ca frana lucreaza foarte, foarte bine.Ganditi-va ce s-ar fi intamplat daca nu mi-ar fi "plecat" imediat frana cand somnul trage ca nebunul fir...se rupe ceva instant in momentul ala.Am pierdut un somn micut de curand cand mi s-a rupt firul pentru ca mulineta Shimano Exage 4000FD pur si simplu nu a lucrat cum trebuie, nu elibereaza fir imediat cand trage pestele :gandesc:
PS: si acum va mai e frica de C14 de la Shimano? scriu chestia asta pentru ca multi se feresc :rizi: