Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 741

miercuri, 3. februarie 2016, 08:56

Când am intrat pe apa, vremea era ok. Oricum, odată ajuns pe malul bălții, greu mai plec acasă. :zambet:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 742

miercuri, 3. februarie 2016, 09:16

hahahahaha ... misto chestie si misto conditii. asta este un alt motiv pentru care unii prind mai mult si altii mai putin ... unii sunt pe apa indiferent de conditii :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

3 743

miercuri, 3. februarie 2016, 12:20

vreme

unii se duc dupä cum au timp...nu vreme :doaaamne: Sä nu uitäm ...este foarte important sä prinzi mai mult ca altii

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 744

miercuri, 3. februarie 2016, 12:23

Bine zis ! Timpul contează, nu vremea.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 745

miercuri, 3. februarie 2016, 13:40

unii se duc dupä cum au timp...nu vreme :doaaamne:


Bine zis ! Timpul contează, nu vremea.


din pacate aveti mare mare dreptate ... timpul asta, sau mai bine zis lipsa timpului :zid:

Sä nu uitäm ...este foarte important sä prinzi mai mult ca altii


asta nu stiu, nu vad pescuitul ca pe o competitie ... dar stiu ca pentru a prinde peste este foarte important sa fi pe apa :rizi: ... indiferent de vreme.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 746

miercuri, 3. februarie 2016, 13:52

Nici eu nu ma omor dupa competitii sau cupe, diplome, medalii. Pur si simplu iubesc timpul petrecut in natura, chiar daca mai nimeresc si vreme rea. Apoi, daca m-oi potrivi la prognozele meteo, atunci ar trebui sa renunt la pescuit la ce schimbatoare e vremea aici.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 747

sâmbătă, 6. februarie 2016, 21:28

s-a iesit si in weekend la un peste. trebuia sa fim in 3 dar pana la urma am ramas doi. era poate ultima partida in locul respectiv si speram la ce e mai bun ... si pana la urma a fost bine.

devreme de tot, cand de abea am ajuns primul peste iesea la pozat:



si sperantele crescuse. nu trece nici jumate de ora cand il aud pe Mane urland pe mal "SOMN !!!" ... si lanseta pregatita oarecum de avat ii era indoita bine de tot. dupa vreo 6-7 minute este la mal si dupa alte cateva minute si plecari este scos pentru o poza un frumos somn al carui lungime va las sa o aproximati (daca nu o spune Mane) ... si o poza:



se pescuieste in continuare si un avat frumos iese cateva se cunde pe mal pentru a se intoarce imediat in elementul sau:



iar la nu foarte mult timp dupa iasa si o frumusete de avat ce momentan este cel mai bun pe anul asta :



ulterior s-a facut liniste timp de vreo 2 ore dupa care intr-o perioada de timp relativ scurta ai mai iesit 3 la pozat. Unul mai frumos:



si doi mai micuti:





... si cam asta a fost tot. Deci pana la urma a fost bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 748

duminică, 7. februarie 2016, 00:39

Baieti, voi aveti partide de vis acolo... Felicitari! :apl: :bravo:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 749

duminică, 7. februarie 2016, 01:17

Baieti, voi aveti partide de vis acolo... Felicitari! :apl: :bravo:


Mersi frumos, ca sa avem rezultate la pescuit uneori facem si ceva efort...spre ex pana in locul asta facem 260 km(dus-intors) cu masina si vreo 50 de minute pe picioare pe drum de tara la dus si alte 50 de minute la intors.Insa efortul cel mai mare e sa pescuiesti cateva ore bune pe bolovanii aia si sa iti ti echilibrul...ajung acasa "rupt" si cu dureri musculare la picioare :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 750

duminică, 7. februarie 2016, 07:53

Felicitari baieti! Rezultate superbe ptr aceasta perioada... :noroc:

Mane, 150 - 160 m? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 751

duminică, 7. februarie 2016, 09:39

Bvo baieti..frumosi pesti :apl: .. Mane cum sa descurcat "paiul" ala (NRX-ul) ati reusit sa filmati drilul? Intr-e 1,5 si 1,6 il estimez si eu :noroc:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 752

duminică, 7. februarie 2016, 09:57

Multumin. Ati apreciat bine, a avut 1,63m insa sa il prind pe echipamentul light a fost palpitant.Am facut si un filmat, il pun zilele viitoare. :noroc:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 753

duminică, 7. februarie 2016, 10:48

Foarte frumos baieti! Felicitari !!! :apl:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 754

duminică, 7. februarie 2016, 19:01

merci baieti, ultimele iesiri au fost intr-adevar mai grele decat cele normale, cu MULTE (dar multe) naluci pierdute ... dar pana la urma a meritat. ramane de vazut daca anul asta mai ajung pe acolo ... totul depinde de cum vor decurge treburile la urmatoarele iesiri.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 755

sâmbătă, 13. februarie 2016, 20:34

huh ... nici nu stiu cum sa incep. Eventual: CE ZI !!!

da, am iesit si azi cu Mane la un peste. de dimineata am inceput partida pe un vant ce te rupeq in bucati la doar vreo 2-3 grade. am dat vreo ora fara prea multa activitate si cand deja ne puneam intrebari serioase daca sunt pestii acolo sau nu Mane reuseste sa sparga gheata, Shiver-ul de 9 fiind "la inaltime" ... unde s-a si pastrat pe parcursul zilei:



a urmat o perioada destul de OK, unde in decursul vreunei ore jumate de pescuit avem mai multe atacuri in urma carora iasa ceva avati :









urmat si de un mustacios:





... lipsa de activitate ne-a dus spre locul 2. Nu aveam sperante si oricum eram deja multumiti de cum au decurs treburile.

Aici am trecut pe un echipament putin mai greu, eu o lanseta data pana in 35 de grame :rizi: si Mane pana in 42 de grame :rizi:. La nici 10 minute de cand am ajuns, plimband un Shiver de 9 printre bolovani simt lovitura, teapa si ceea ce credeam ca e ceva somnic s-a dovedit a fi o dintoasa:



savurez o tigara, Mane se intoarce la pescuit si la urmatoarea lansare pe care am facut-o, cam prin acelasi loc vine o lovitura destul de anemica si brusc "fundul" se pune in miscare. Era clar ce era dincolo ... si incep drilul, dril care din pacate se termina dupa vreo 2 minute cu firul principal plesnind.

Tremurand ma pun jos, imi mai afum plamanii si revin la pescuit dar cu gandul la ceea ce era in lanseta. Au mai fost ceva atingeri pe acolo si sperantele inca mai erau destul de sus. Si aici e momentul care are loc in premiera de cand pewcuiesc cu Mane. Mai bine zis, din nou un Shiver de 90 se plimba printre bolovani cand brusc totul se opreste din nou si dupa o frqctiune de secunda se pune din nou in miscare. Urlu din nou dupa Mane si cand intorc capul vad ca si Mane era proptit bine in lanseta cu vreo 150 de metri mai jos (ulterior Mane mi-a zis ca am avut atac fix pe acelasi lanseu). Si de aici incepe munca ... dupa emotii gramada, scrasnit din dinti si strans din fund reusesc dupa vreo 7-8 minute sa scot la suprafata la vreo 3 metri de mine un somn ce avea un mimin de 2 metri lungime. Cand incepeam sa imi fac griji de cum il scot fara manusi sau altceva la mine se intampla nenorocirea ... inaintasul pur si simplu a plesnit si somnul dus a fost.

Nu am timp sa injur, alerg sa il ajut pe Mane ... care are parte de drilul vietii pe acolo. Incep incurajarile, lanseta este la limita, somnul nu se ridica, emotiile cresc, se apropie de mal de cateva ori si tot de atatea ori a plecat spre larg fara a vedea nici o urma. Dupa vreo 25 de minute il vedem prima oara si ramanem muti. Daca pana atunci aveam emotii din momentul ala efectiv nu stiam ce se va intampla ... dar dupa ceva chinuri emotii iese superbitatea asta de somn, care merita mai mult de o poza:







... a caror lungime va las pe voi sa o aproximati. Si sa nu uitam cu ce e hipament a fost scos :ochi: ... inca o dara, felicitari Mane pt. noul record :ochi:

ce a urmat dupa nici nu mai conteaza ... pana la urma a fost bine in ciuda celor 2 somni care n- au binevoit sa iasa la o poza.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 756

sâmbătă, 13. februarie 2016, 20:42

Pfuuu... ce zi!!! :buaaaah: Senzational, mai rar asa ceva. Ce sa zic, bravo si felicitari. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 757

sâmbătă, 13. februarie 2016, 20:44

Super! Felicitari Mane! Felicitari Anem... in rest, ce sa mai zic... WOW... :rizi: :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 758

sâmbătă, 13. februarie 2016, 20:46

... a caror lungime va las pe voi sa o aproximati.


2,20 m :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3 759

sâmbătă, 13. februarie 2016, 20:50

Fără cuvinte ! :apl: :apl:
@Mane,2,28?
:noroc:

3 760

sâmbătă, 13. februarie 2016, 20:57

Wooow ,felicitari ! :apl: Ce noroc aveti voi ,pe ce ape pescuiti si ce pestii aveti acolo! :noroc: :noroc: :noroc:
2,32m :zambet: