Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 721

miercuri, 20. ianuarie 2016, 08:57

100% nationaliste... oscilanta e luata din Brasov. :ochi:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 722

miercuri, 20. ianuarie 2016, 09:13

frumos Aby :apl: , mi-as dori sa am si eu ceva ape cu stiuci prin zona pentru spectacolul oferit in dril ...

Aha....Da' grabiti is pe acolo :rizi:


pai de regula treaba respectiva din cate am observat pe apa o cam fac prin februarie dar avand in vedere ca anul asta IARASI a fost destul de cald pana acum vreo 3-4 zile probabil ca s-au grabit putin crezand ca vine primavara ... ramane de vazut cum vor evolua lucrurile dar cert este ca pe o anumita apa avatul este complet disparut, nu exista ca in vreo 6 ore de pescuit prin doua locuri diferita sa nu ai un avat in lanseta :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 723

sâmbătă, 23. ianuarie 2016, 20:11

am iesit si azi la un peste. locatia era tot aia de data trecuta si tinta era tot avatul in exclusivitate ... asa ca a fost din nou o partida grea ce ne-a prins pe malul apei exact cand dadea sa se lumineze.

partida a inceput cu un atac pe lanseta lui Mane la un vobler de 11 cm :rizi: dupa care a urmat o pauza de mai bine de jumatate de ora pana a venit si primul peste al partidei:



dupa o alta jumatate de ora si vreo 2 naluci mai putin a venit un alt argintiu la pozat:



a mai trecut o ora, cutia cu naluci s-a mai usurat de cateva voblere cand ceea ce pentru o fractiune de secunda parea o agatatura s-a dovedit a fi un frumos avat:



dupa ceva colindatura pe maluri si multe multe multe insistente sparge si Mane gheata:



si morti de oboseala undeva in jurul orei 13 am decis sa incheiem partida ... cam asta a fost tot.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

3 724

sâmbătă, 23. ianuarie 2016, 20:26

Frumos!Sa ne traiasca "italienii" :apl: :apl: :apl:
:noroc:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 725

sâmbătă, 23. ianuarie 2016, 21:02

Frumos!Sa ne traiasca "italienii" :apl: :apl: :apl:
:noroc:


"Italienii" iti multumesc. :rizi: :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 726

duminică, 24. ianuarie 2016, 18:16

Frumos!Sa ne traiasca "italienii" :apl: :apl: :apl:
:noroc:


Merci la fel Cata ... din pacate surprinzator de multa "liniste" pe topicul asta. Lumea nu mai pescuieste?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 727

duminică, 24. ianuarie 2016, 18:32

Merci la fel Cata ... din pacate surprinzator de multa "liniste" pe topicul asta. Lumea nu mai pescuieste?
Cred ca toata lumea asteapta poze de la tine si de la mane... Se pare ca sunteti cam singurii care mai si prind ceva in perioada asta...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 728

duminică, 24. ianuarie 2016, 18:42

Lumea nu mai pescuieste?



Ba da. Dar lumea mai mult ingheata de frig decit sa prinda ceva... :cafea:

Eu am prins babusti la 15-25 cm si am incercat cu fireball la somn. Am ramas doar cu incercarea :zambet:




Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3 729

duminică, 24. ianuarie 2016, 18:56

din pacate surprinzator de multa "liniste" pe topicul asta. Lumea nu mai pescuieste?
Mai pescuieste lumea, dar nu pot sa-mi dau seama de ce nu se posteaza.Tind sa cred ca nu este "material" :nunteleg: .Eu, unul, la Dunare n-am mai ajuns din toamna, in rest intre timp o partida doua la obleti, despre care, sincer sa fiu, mi-a fost rusine sa povestesc aici pe forum.Ca si rezultate pe 2015 ma pot mandri cu exact 3 pesti :nervos: ,2 somni si o marlita, e adevarat ca mi-am imbunatatit PB-ul, dar totusi, 2013=17 somni, 2014=5 somni, 2015=2 somni. :gandesc: Dar sa speram, dupa cum spui, in 2016 trebuie sa fie mai bine!
:noroc:

3 730

duminică, 24. ianuarie 2016, 19:00

Cata ptr 2016 = 1 somn ? Ca vad ca asta e tendinta. :noroc: :prieteni:
Schimba zona....poate vine si :craciun:

3 731

duminică, 24. ianuarie 2016, 19:33

Cata ptr 2016 = 1 somn ? Ca vad ca asta e tendinta.
Ti se pare.... :rizi:
:noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 732

luni, 25. ianuarie 2016, 07:43

Pai eu am iesit ieri. Eram trei in barca si nimeni n-a prins nimic. Am vorbit si cu alti pescari si toti erau fara capturi. Deci n-am ce pune pe aici. :nunteleg:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 733

marți, 26. ianuarie 2016, 17:32

Pai eu am iesit ieri. Eram trei in barca si nimeni n-a prins nimic. Am vorbit si cu alti pescari si toti erau fara capturi. Deci n-am ce pune pe aici. :nunteleg:


mai bine asa decat babustile lui Zoran :poza: ... :rizi: :rizi: :rizi: :noroc: :prieteni:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 734

luni, 1. februarie 2016, 21:16

am reusit sa fac si in weekend o iesire, evident in compania lui Mane. din nou, specia tinta a fost avatul. a fost iarasi o partida destul de grea si usor frustranta ... pentru Mane ca nu a avut atacuri si pentru mine din cauza exagerator de multe rateuri ... majoritatea pestilor dadeau in mal si nu ramaneau agatati.

pana la urma au iesit 3 mai mici:







unul mai frumos:



si o surpriza :rizi: ... prima pentru mine:



pana la urma a fost bine, dar data viitoare cu siguranta vor veni si aia mari.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 735

marți, 2. februarie 2016, 09:29

Mane cum te impaci cu NRX-ul la avat, sau pescuiai la guma ?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 736

marți, 2. februarie 2016, 13:08

Mane cum te impaci cu NRX-ul la avat, sau pescuiai la guma ?


Exact de asta "imi era frica" inainte sa o cumpar, ma gandeam ca nu o sa pot reusi sa pescuiesc si la avat cu ea pentru ca era prea rigida.Insa nu e deloc asa, cu toate ca e data ca extra-fast...atentie, eu am modelul de apa sarata(NRX 804S XMR) si nu e sa zic asa "par".Pescuiesc cu Salmo trill de 7cm fara probleme.
Cu toate ca o am de cateva luni nu am reusit sa filmez nici-un drill, insa cum reusesc sa prind ceva mai frumos pun video pe youtube.
Inelele recoil fac zgomot destul de mare insa dupa 15 minute te obisnuiesti si totul pare ok, are un mare defect la Hook keeper, nu stiu daca e gresit modelul ala sau daca l-au amplasat aia gresit etc dar cel putin o data pe partida in lansare intra firul in Hook keeper...o chestie destul de deranjanta la o lanseta de peste 400 de euro, se intampla destul de rar insa nu ar trebui sa se intample deloc.Chestia asta nu mi se intampla numai mie, sunt intr-un grup pe fb si se plang multi de chestia asta.Si se pare ca ar fi ceva probleme si la manerul de pluta la unele NRX-uri, manerul efectiv crapa pana se rupe de tot.Cred ca e vorba de pluta ieftina care in combinatie cu apa sarata nu face fata, eu pana acum nu am probleme. :noroc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 737

marți, 2. februarie 2016, 18:10

Eu cred ca e posibil sa aiba probleme si la finishul de pe blanc care se exfoliaza. Abia il astept si eu pe al meu 852 s, doar ca o sa fie verde, sper sa ma obisnuiesc cu inelele. Si da au greseli de fabricatie care nu au scuza la pretul ala dar din pacate vad din ce in ce mai multe echipamente de pescuit scumpe cu probleme penibile in gama lor de pret

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 738

marți, 2. februarie 2016, 22:29

2 barci, 4 tovarăși, 5 dintoase mici și ... distracție maxima !!! :-)
https://youtu.be/UOVwKNNcR6M
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 739

miercuri, 3. februarie 2016, 07:37

Doamne ce vreme cumplita..furtuna in toata regula.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

3 740

miercuri, 3. februarie 2016, 08:46

Ma bucur ca sunt si mai nesanatosi ca mine. Fratilor nu aveti toate tiglele pe casa !!! :prieteni: