Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 701

joi, 14. ianuarie 2016, 18:49



Am profitat de cateva zile mai calde din ianuarie ,imediat dupa dezghetz si am gasit cativa avatei voinici.Au vrut pe microwoblere pescuite pe lanseta light ..''Minunea'' a tinut vreo 2 zile,dupa care apa a crescut brusc si sa tulburat bine de tot.Si prognoza anunta incepand de poimaine -8 gr.C ,noaptea..iar ne luam adio de la pescuit.. :doarecapu: era prea frumos sa o tina tot asa..asta e..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

3 702

vineri, 15. ianuarie 2016, 19:37

Buna seara,
Imi cer scuze ca nu am mai participat recent la conversatii pe forum , postez si eu o filmare cu un somn prins vara aceasta in Delta Dunarii ( Periprava ) . Curand vor mai urma si alte filmari cu somni prinsi de mine !
Acest peste a fost intepat de mine , dar drilul a fost oferit tatalui meu care a avut cel mai frumos drill din viata lui , eu am avut parte de multe intalniri cu somni de calibrul acesta asa ca acest peste a insemnat mult pentrut tatal meu fiind cel mai mare peste prins de el ! :bravo: :apl: :bucuros2:


Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 703

vineri, 15. ianuarie 2016, 19:55

Foarte tare Deyu!!!
Felicitari la amandoi! :apl:

3 704

vineri, 15. ianuarie 2016, 20:56

dar drilul a fost oferit tatalui meu care a avut cel mai frumos drill din viata lui
Am mai auzit sa invete "oul pe gaina" in ale pescuitului, dar ceea ce ai facut tu, sa-l pui pe taica-tu in lupta aia...,asa ceva NU, nu am vazut/auzit.
Jos palaria! :apl: :bravo:
:noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 705

sâmbătă, 16. ianuarie 2016, 20:09

frumos mustacios deyo :apl:



de astazi prea multe de povestit nu sunt. cat pe ce sa fie o frumoasa gherla in 2. pestii apatici peste masura, avatii parca sunt disparuti din peisaj si pe langa putine atacuri avute as putea pomeni doar de un somn pe lanseta lui Mane care a reusit sa i se dezgate dupa cateva secunde de dril si un somn pe lanseta mea ce dupa cate secunde a reusit sa imi indrepte una dintre triplele de pe vobler ... si parea unul bun de tot ...

in rest, el ne-a scapat de gherla saltand naluca pe substrat cu incetinitorul:



si cam asta a fost tot ... obligatoriu data viitoare trebuie sa fie mai bine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 706

sâmbătă, 16. ianuarie 2016, 20:13

Ohoo..fain salaul ala Emil.. se pare ca exista in zona aia si salai frumosi :zambet: :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

3 707

sâmbătă, 16. ianuarie 2016, 20:46

@deyu

multumesc frumos, mi-ai facut seara mai frumoasa :bravo:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 708

duminică, 17. ianuarie 2016, 10:04

@deyu

multumesc frumos, mi-ai facut seara mai frumoasa :bravo:

Absolut corect! Da' la ala de ti-a spus de acest clip ...nimic,nimic? :rizi:

Un mare Bravo Deyu ! :apl:

Anem si pentru tine! Personal mi-as calca pe inima si as pescui si alte naluci pe acolo ,chiar daca nu sunt productie propie...

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

3 709

duminică, 17. ianuarie 2016, 10:24

Frumos gestul dar eu nu as putea accepta asa oferta :)
Ce lanseta e aia?
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

3 710

duminică, 17. ianuarie 2016, 12:56

Multumesc mult :noroc: !!

@Johnny -WTF NeverCrack - recomand cu incredere , poti sa tragi de ea fara mila , drillul a fost foarte frumos si ultima parte am preluat-o eu pt ca batranu era deja obosit si ca sa pot sa il dezlipesc de pe fundul apei trageam de de lanseta fara mila si ma lasam pe spate , e o lanseta superba la pretul la care se gasete :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 711

duminică, 17. ianuarie 2016, 17:01

[...]
Anem si pentru tine! Personal mi-as calca pe inima si as pescui si alte naluci pe acolo ,chiar daca nu sunt productie propie...


Zamfi, mai pescuiesc si cu alte naluci (e adevarat ca tot mai rar) si in ultimii 3 ani am plimbat la gume prin locul ala de mi s-a urat ... si Mane la fel ... si oricum nu a fost nici un dintos prezent. Ieri cautam avatul pe substrat cand a dat individul ala, dupa ce nu cu mult timp in urma Mane invata ceva Kopyto-uri sa inoate prin zona respectiva.

Oricum ... azi am reusit sa deslusesc misterul disparitiei avatilor bagand o iesire dedicata lor in proportie de 100% ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 712

duminică, 17. ianuarie 2016, 19:57

Foarte interesant ! Daca crezi ca pot afla si muritorii de rand de ce dispar avatii de pe o zona ...te rog ,nu te sfii !! :prieteni:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 713

duminică, 17. ianuarie 2016, 20:17

Foarte interesant ! Daca crezi ca pot afla si muritorii de rand de ce dispar avatii de pe o zona ...te rog ,nu te sfii !! :prieteni:


:rizi: ... nu voiam sa scriu fara a atasa o poza :rizi: ... mai jos teoria mea :prieteni:

________________________________________

dupa ce ieri nu am vazut nici macar umbra unui avat, astazi am reusit sa mai fac o iesire. Totul parea a fi de partea mea ... Po-ul la un nivel ce parea OK, temperaturile de asemenea si sperantele erau mari.

Am zis ca merita facuta o iesire in locul pe care il numesc "raiul avatilor" ... o ora jumate de condus si o ora de mers pe jos pentru a ajunge acolo.

In drum spre locul de pescuit radiam de bucurie cand vedeam ce arata termometrul de la masina:



si sperantele se ridicau pana la cer in ciuda faptului ca incercam sa ma mentin realist.

Am ajuns acolo tocmai cand se crapa de zi si s-a facut ora 11 fara sa imi dau seama. La ora aia aveam doar un atac ratat si un avat scapat la mal. De nedescris dezamagirea ...

Dupa vreo 7-8 naluci pierdute, recuperam usor resemnat un vobler intre ape cu gandul de a nu-l planta si pe asta prin ceva ragalie cand apare in cele din urma si ceea ce cautam ... o lovitura seaca si inceputul drilului. Uitand pentru moment de curentul in care pescuiam mi-am zis ca e ditamai avatul dar iesit la o poza s-a dovedit a nu avea dimensiunea sperata:



... era bine, gheata a fost sparta si sperantele renasteau.

Au urmat alte doua ore de periat apa cu o gramada de naluci, altele plantate pe fund si cand mai aveam de gand sa stau doar un sfert de ora vine lovitura aia atat de ravnita. In sfarsit un peste ce mi-a plecat pe frana (am schimbat intre timp SpiderWire-ul :rizi: ) si dupa o lupta frumoasa se preda pret de cateva secunde pentru a-mi face o poza alaturi de el:



... in poza nu se vede tocmai cum trebuie, dar era un avatoi de toata frumusetea ce mergea spre 75 de cm. din pacate era foarte slab (se vede dimensiunea capului raportat la corp), cu o gramada de solzi lipsa si lovit in ultimul hal. Cu ocazia asta mi-am dat seama ca pe Po avatii au cam terminat de depus iar pe apa pescuita in ultimele iesiri probabil avatii sunt ocupati cu depusul si nu sa dea in nalucile noastre ... asa ca vreo 2 saptamani ar trebui lasati in pace.

Am mai incercat ulterior vreo ora fara nici un strop de activitate ... si asta a fost tot.

O partida grea, al naibii de grea ... dar SUPERBA. Revederea Po-ului este tot timpul motiv de bucurie si avatii au fost doar un bonus.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 714

duminică, 17. ianuarie 2016, 20:51

Bravo Emil, stiu ca a fost o partida foarte grea.... :bravo:
......deci avatii prin partile noastre fac dragoste :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 715

luni, 18. ianuarie 2016, 18:49

Aha....Da' grabiti is pe acolo :rizi:

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

3 716

luni, 18. ianuarie 2016, 20:41

Revin cu o noua filmare din 2013 :bucuros2:


Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

3 717

luni, 18. ianuarie 2016, 22:57

Meserie! Esti clar nascut intr-o zodie norocoasa! :))
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 718

luni, 18. ianuarie 2016, 23:07

Meserie! Esti clar nascut intr-o zodie norocoasa! :))


Si Deyu, dar si somnul! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 719

miercuri, 20. ianuarie 2016, 01:08

Fiind taica-miu in vizita, l-am scos la o partida de spinning. Am incercat shaduri si voblere, dar nimic. Pune taica-miu o oscilanta irlandeza si intr-o ora are 4 capturi, din care 2 frumoase ( la vreo 3 si 4 kile). Spre sfarsitul zilei reusesc si eu singura mea captura , ce sare putin de 4 kg. Un drill minunat.
:pescuit: :bucuros2:





Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 720

miercuri, 20. ianuarie 2016, 06:48

Pune taica-miu o oscilanta irlandeza si intr-o ora are 4 capturi

Nationaliste stiucile astea. :rizi:
Felicitari!
:bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."