Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 681

miercuri, 30. decembrie 2015, 20:21

Astea sunt ultimele eliberari pe 2015, sper intr-un 2016 cu cat mai multi pesti la pozat.
La multi ani tuturor! :noroc:


Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 682

miercuri, 30. decembrie 2015, 20:23

SpiderWire-ul explodeaza.



Foarte ciudat eu folosesc spiderwire cod red ( modelul vechi ) de ceva vreme si chiar nu am de ce sa ma plang de el .
Mai exact de care spiderwier esti nemultumit sa stiu sa nu ma apropiu de el ca am mare nevoie de fire noi pe 3 mulinete .

Astea sunt ultimele eliberari pe 2015, sper intr-un 2016 cu cat mai multi pesti la pozat


faine eliberarile dar mie imi spune ca video-ul e privat .

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 683

miercuri, 30. decembrie 2015, 20:30

Citat de la »mane81«



Astea sunt ultimele eliberari pe 2015, sper intr-un 2016 cu cat mai multi pesti la pozat


faine eliberarile dar mie imi spune ca video-ul e privat .
Si la mine aceeasi poveste...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 684

miercuri, 30. decembrie 2015, 20:45

Aveam video la privat, acum l-am trecut la public dar vad ca mai dureaza putin...........
Asta e firul care a dezamagit, eu am de 0,17mm si Emil de 0,14mm:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 685

miercuri, 30. decembrie 2015, 21:56

Hmmmm....nasol.Eu am de 40 lbs si ma gandesc ca poate intra vreodata ceva si plesneste! M-ai bagat la idei ...PP este sfant! 10 si 15 lbs folosesc de ani de zile fara emotii. Mi-a plesnit si mie recent un Sunline dar era de 6 lbs si la tzepele care le dau eu ...l-am inteles. In fine .

La multi ani Emil! :prieteni:


in primul rand La Multi Ani si tie :noroc: ... :prieteni: ... si poate anul asta reusim sa si bagam un pescuit.

Am gresit cand am scris 14 respectiv 17lbs ... de fapt era 0,14 si 0,17 cum bine a precizat Mane. Acel 0,17 daca e sa transformam in livre ar veni undeva la vreo 30 :gandesc: si la cum l-am vazut plesnind mie mi-ar fi frica sa il folosesc la somn. Si eu dau tepe dintr-alea cu cate un pas in spate dar pana acum cu exceptia Sufix-ului si Spiderwire-ului inca nu am reusit sa rup un fir ... asta in conditiile in care am pescuit inclusiv cu PP de 8lbs in fix aceleasi conditii.

Grey-wolf ... poza cu firul exact a bagat Mane, al meu est identic dar ceva mai subtire.



ps: firul era nou nout si nu am pescuit decat la voblere timp de vreo ora pana sa plesneasca prima data ... a doua oara a plesnit dupa o alta jumatate de ora de pescuit iarasi exclusiv la voblere.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 686

joi, 31. decembrie 2015, 08:42

Al meu este Ultracast de 0,25 .Om vedea...Nu pare fragil.Dar ...

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 687

joi, 31. decembrie 2015, 17:05

Dupa ambalaj e modelul de fir fabricat pina in 2013. Din 2014 au schimbat ambalajul asa ca ma gindesc ca era vechi .

Nu mai are importanta acum ... noi sa fim sanatosi ... pestele sa traga ....

Pt ca este ultimul mesaj pe care il scriu anul acesta va urez tuturor : La Multi Ani si Fire Intinse !

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 688

joi, 31. decembrie 2015, 17:37

probabil ai dreptate, ceva lot care zace prin rafturi de ani buni. Partea nostima este ca verificand acum pe site-ul lor la grosimi si rezistente am vazut ca noul Stealth la un diametru de 0,17 este dat ca ar tine vreo 3,6kg (8lbs) comparativ cu cele 16,5kg :rizi: date pe cutia lui Mane. De 0,14 nu am vazut ...

fiind ultimul mesaj si din partea mea pe anul asta urez si eu tuturor un La Multi Ani, un an cat mai bun si fire intinse pe ape.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 689

joi, 31. decembrie 2015, 17:44

La multi ani baieti!!! :noroc: :lamultiani:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

3 690

joi, 31. decembrie 2015, 22:45

probabil ai dreptate, ceva lot care zace prin rafturi de ani buni. Partea nostima este ca verificand acum pe site-ul lor la grosimi si rezistente am vazut ca noul Stealth la un diametru de 0,17 este dat ca ar tine vreo 3,6kg (8lbs) comparativ cu cele 16,5kg :rizi: date pe cutia lui Mane. De 0,14 nu am vazut ...

fiind ultimul mesaj si din partea mea pe anul asta urez si eu tuturor un La Multi Ani, un an cat mai bun si fire intinse pe ape.
Cum aveam si eu o rola de Ultracast Invisibraid acasa pe care ma gandeam sa o inaugurez anul asta (0.17mm/18.1kg :rizi: ) am aruncat si eu o privire pe site-ul lor...0.17 meu e dat cu o rezistenta de 10 lb, cam 4.5 kg... :rizi:

Vorba ceea, noi sa fim sanatosi si sa aveti parte doar de asa ceva in noul an:




La Multi Ani tuturor!!!!


anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 691

sâmbătă, 2. ianuarie 2016, 19:53

pe o vreme de nu iti venea nici sa scoti cainele afara s-a desfasurat prima partida de pescuit pe 2016 ... speram la un inceput bun, adica avati gramada, somni cat se poate si de ce nu si ceva salai :rizi:

lasand gluma la o parte, noi speram la ceva pesti dar conditiile de afara ne-au facut sa fim destui de siguri de o gherla de toata frumusetea ... temperaturi de la minus 1 pana la maxim 2 grade, ploaie aproape fara oprire si dupa ora 10 jumate 11 s-a pus si cu un vant de te rupea. motiv pentru care ne-am intors acasa cu mainile efectiv intepenite.

primul care a reusit sa evite gherla am avut norocul sa fiu eu cu un mic mustacios:



Mane a mai rabdat vreo ora si reuseste si el sa scape de o iesire pe zero:



iar ulterior au mai venit alti doi pesti, unul cu mustati:



si unul argintiu:



si cam asta a fost tot. pestii foarte foarte apatici ... am avut impreuna cred ca undeva in jur de minim 20 de atacuri dar toate parca erau doar de ciuda ... dar pana la urma a fost bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 692

sâmbătă, 2. ianuarie 2016, 20:15

dupa ora 10 jumate 11 s-a pus si cu un vant de te rupea. motiv pentru care ne-am intors acasa cu mainile efectiv intepenite.


In ultima jumatate de ora de pescuit aveam mainile asa de "intepenite" din cauza frigului incat cred ca daca mi-ar fi dat un somn peste 15/20 kg cred ca mi-ar fi smuls lanseta din mana :rizi: :rizi: ..........pana la urma a fost super ca am scapat de gherla intr-o zi asa ca asta :ochi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 693

duminică, 3. ianuarie 2016, 08:24

Va felicit ca ati avut curajul sa iesiti. Anul incepe binisor pentru voi. :apl:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 694

luni, 4. ianuarie 2016, 16:11

Va felicit ca ati avut curajul sa iesiti. Anul incepe binisor pentru voi. :apl:


merci Tudor ... cineva trebuie sa iasa si la pescuit :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 695

luni, 4. ianuarie 2016, 16:34

Ieseam si eu, daca as fi avut cu cine. Erau toti plecati de sarbatori si nu m-am indurat sa ies singur, asa cum am facut acum un an. Tin minte ca dadusem o mare gherla. :rizi:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

3 696

luni, 4. ianuarie 2016, 16:58

Si eu am fost pe intai pe malul apei, cu o seara inainte, pe 31, modificam niste rotative. :rizi:


Anul trecut facusem o partida frumoasa la feeder, mi-am doborat recordul la babusca. :ochi:
Acum lipseau vreo doi metri jumate de apa (pe verticala) si n-am mai doborat nici un record. Doar am facut ceva fotografii sa stiu unde sa nu lansez mai incolo, cand revine apa. Si m-am lamurit de ce intr-un anumit loc toata lumea a prins somn. Ma rog, toata lumea inafara de mine, unde altii faceau poze cu somni de un metru jumate, eu am reusit sa scot unul care avea cu bunavointa, 40 de cm. :zambet:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 697

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 20:37

de azi nu sunt prea multe de povestit ... o iesire grea, activitate putina si pesti cat sa nu fie o gherla.

mai bine zis, dimineata devreme a venit primul avat:



ulterior a venit si un mustacios pe lanseta lui Mane dar care din pacate la mal a decis sa mai plece inca o data si dezastrul a venit imediat ... il las pe Mane sa spuna ce s-a intamplat si care mai este situatia in momentul actual ...

a mai fost un alt mustacios tot pe lanseta lui Mane dar care s-a dezgatat dupa putin timp in dril, si cu putin inainte de plecarea spre casa mai iese un alt monstru :rizi:



asta este ... data viitoare cu siguranta va fi mai bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 698

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 20:48



ulterior a venit si un mustacios pe lanseta lui Mane dar care din pacate la mal a decis sa mai plece inca o data si dezastrul a venit imediat ... il las pe Mane sa spuna ce s-a intamplat si care mai este situatia in momentul actual ...


Tot va ziceam cat de prost e spiderwire-ul ala si cati pesti am pierdut in ultimile luni....ei bine m-a mancat in fund si l-am mai folosit inca o data azi si cand somnul era deja la mal a decis sa mai plece inca o data si instant firul s-a rupt si Mane a ramas cu gura cascata :rizi: :rizi:
@Anem Acum firul de pe amandoua mulinetele e la gunoi, saptamana asta imi cumpar PP si nu mai pierd pesti in drill:rizi: :rizi:

Avatii nu au colaborat azi din pacate..............

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mane81« (9. ianuarie 2016, 20:54)


Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 699

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 20:56

Mane nu pot sa cred ca i-ai mai dat firului ala o sansa.. :rizi: .. Trebuia sa il arunci de data trecuta.. Pune mana pe un PP american si au scapat de tot stresul :ochi: .. Pacat...ati pierdut multi pesti si unii chiar frumosi..
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 700

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 21:02

Mane nu pot sa cred ca i-ai mai dat firului ala o sansa.. :rizi: .. Trebuia sa il arunci de data trecuta.. Pune mana pe un PP american si au scapat de tot stresul :ochi: .. Pacat...ati pierdut multi pesti si unii chiar frumosi..


Il aveam pe doua mulinete, pe una deja il schimbasem cu PP. Saptamana asta cumpar si pentru a doua mulineta si sunt ok :bucuros2: