Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 601

duminică, 1. noiembrie 2015, 22:22

nu sunt prea multe de povestit de la partida precedenta ... impreuna cu Mane am reusit sa prindem atat cat sa nu dam gherla.

in primul dintre locuri, am avut impreuna undeva in jur de 10 atacuri dar pestii dadeau foarte scurt, sec si puternic ... si nu ramaneau agatati sub nici o forma. in cele din urma unul a iesit pentru o poza:



iar cand mai lipsea vreo jumatate de ora pana sa se intunece am intins-o pe Po. au fost si aici vreo 3 atacuri de ceva ce pareau a fi mustaciosi si putin inainte de a pleca infranti spre casa reuseste si Mane sa scoata un mucos la pozat:



si cam asta a fost tot ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 602

duminică, 1. noiembrie 2015, 22:41

A fost o partida destul de grea, poate o sa intelegem vreodata ce e cu atacurile alea "scurte" de avat cand nu se intampla nimic :gandesc:
Inca ataca la suprafata :buaaaah: mucosul prins pe Po la Jointed de 13cm SFC:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 603

duminică, 8. noiembrie 2015, 18:53

Un salut la toata lumea :salut:
Azi am avut parte de o zi de noiembrie cu mult soare si temperatura pana la 21 de grade, asteptarile mele la pescuit erau mari.In total 5 ore de pescuit dupa salau si avat in doua locuri diferite insa la poza un singur peste, un avat pe un Shiver de 7cm.In afara de asta nu am avut nimic, ar fi trebuit sa mai insist cateva ore insa din pacate azi nu am avut prea mult timp la dispozitie.Am fost singur, colegul Anem a trebuit sa sara peste weekend-ul asta.....Emile te asigur ca nu ai pierdut multe in materie de pescuit, in schimb clima si atmosfera pe malul apei....a fost superb.




anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 604

duminică, 8. noiembrie 2015, 23:32

bravo Mane, frumos avatul ala. ma surprinde ca nu ai avut parte de nimic altceva prin locul respectiv. adica ma asteptam. La altceva datorita temperaturilor de afara.

weekend-ul care vine cu siguranta voi fi pe malul apei ... pana atunci sper sa incep sa imi simt bratele :rizi: (nu stii ce zi am avut azi :rizi: )
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 605

luni, 9. noiembrie 2015, 10:38

Hai sa mai pun si eu ceva pe aici cu toate ca nu am avut rezultate fantastice toamna asta. Mai ales la somn.
Am iesit acum doua saptamani si am prins un bibi si o marla. Marla era chiar in mijlocul Senei pe pasajul vapoarelor. O pun aici ca este ceva rar prin betoanele pe unde pescuiesc de obicei :





Am iesit si ieri si am crezut ca dau lovitura. Lansez de trei ori si vine clientul asta :



Dupa aia a aparut soarele, s-a facut cald ca vara si nu am mai prins decat bibani cat degetul. Dar tot a fost bine.
Miercuri 11/11 ies la stiuca. :bucuros2:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 606

vineri, 13. noiembrie 2015, 00:15

Frumos, frumos! Bravo baieti! Doar 2 partide in ultimele 2 saptamani, o singura marlita si aia agatata la trolling. Am prins in septembrie cand era cald si soare, acu cand e vremea super pentru stiuca parca a intrat in pamant. Nici macar sa vad vreo rapitura la suprafata. Am verificat un solunar, asa la vrajeala, ca nu prea cred in astea, dar s-a cam adeverit in cele 2 saptamani trecute. Sambata, daca da Domnul sanatate, fac tatuajul cu Popeye marinarul pe bratul stang si-am plecat dupa dintoase ! Fire intinse!
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 607

vineri, 13. noiembrie 2015, 20:23

Nici pe la mine situatia nu-i mai placuta in privinta stiucii.. Nu reusesc sa dau deloc de ele.. Parca sau evaporat...Nici.macar un ataca in cateva iesiri.. Insistam ca poate poate :gandesc:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

3 608

sâmbătă, 14. noiembrie 2015, 17:59

Astazi o zi de cosmar pe Radesti. o zi plina in care nici macar un atac nu am vazut. nici eu si nici ceilalti 10-12 pescari care au fost acolo. O situatie destul de ciudata pentru aceasta balta unde intr-o zi slaba ai macar 2-3 capture. :nervos:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 609

duminică, 15. noiembrie 2015, 08:02

Da...stiucile au devenit foarte educate pe Radesti.Deja stiu nalucile dupa firma! :rizi:
A devenit, din fericire zic eu, o balta grea .Aproape sau peste natural ca si dificultate.Mult , foarte mult pasnic, presiunea pescarilor uriasa ...toate duc la rezultatul precizat de tine.E drept ca stiucile sunt acolo! Insa trebuie surprinse cumva...daca vrei sa ai o stiuca de 1 m in bat.Personal iubesc balta! :bravo:

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

3 610

duminică, 15. noiembrie 2015, 13:23

Balta este superba intradevar. Chiar daca pestii sunt greu de prins pe mine ma motivează suplimentar faptul ca stiu ca sunt stiuci in apa. Păcat ca si pe Radesti ajung pescari care ne demonstrează încă odata ca sa fii roman este "o calitate unica". Ieri erau 3-4 pescari ce dadeau cu pestisor viu si cu scule de crap. A si fost singura captura a zilei a unuia dintre ei. Ca regulamentul spune ca nu este voie, pentru unii nu înseamnă nimic. Pacat!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 611

duminică, 15. noiembrie 2015, 20:18

Balta este superba intradevar. Chiar daca pestii sunt greu de prins pe mine ma motivează suplimentar faptul ca stiu ca sunt stiuci in apa. Păcat ca si pe Radesti ajung pescari care ne demonstrează încă odata ca sa fii roman este "o calitate unica". Ieri erau 3-4 pescari ce dadeau cu pestisor viu si cu scule de crap. A si fost singura captura a zilei a unuia dintre ei. Ca regulamentul spune ca nu este voie, pentru unii nu înseamnă nimic. Pacat!


Oamenii ,mi-a spus administratorul, au motivat ca nu au stiut ...Povesti! Foame! De acum insa cine va pescui acolo va semna inainte ca si-a asumat regulamentul ! Cel putin asa am inteles in seara asta. Pentru alte fapte de genul ...va fi anuntata politia. Si nu ar fi prima data!

Ps:orice incalcare a regulamentului sesizata aduce de obicei recompense! Iti multumesc oricum pentru atitudine si pentru post! Desi nu fac parte din administratia baltii o iubesc si imi pare rau de orice peste !

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 612

duminică, 15. noiembrie 2015, 20:21

Tot suntem la dupa partide...uite ce ascunde Radestiul :


Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

3 613

duminică, 15. noiembrie 2015, 22:33

Am vazut isprava de acum 2 saptamani pe celalalt forum. Superba intr-adevar stiuca. Cat despre atitudine, cred ca este una normala pentru pescarii care pescuiesc din placere si nimeni nu ar trebuii sa astepte recompense pentru asa ceva. Conteaza mai mult respectarea regulilor, indifferent ca sunt pe ape publice sau private si sa fie cat mai multi pesti in apa. Recompensa este drilul si eventual poza. Stiu ce am vazut si ce faceau sambata cei de pe Radesti dar nu vreau sa pun paie pe foc.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 614

luni, 16. noiembrie 2015, 06:32

Foarte faina stiuca, Zamfi, felicitari! :apl:
A sarit de metru? :gandesc:

Conteaza mai mult respectarea regulilor, indifferent ca sunt pe ape publice sau private si sa fie cat mai multi pesti in apa.


Foarte adevarat, am observat in ultimii ani direct o "decimare" a diferitor specii de pesti din anumite zone unde se scotea tot ce se prindea, unde se dizolvau de-adreptul bancuri intregi de pesti. Nasoala treaba...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

3 615

luni, 16. noiembrie 2015, 15:08

Asa cum am promis va tin informati. Am venit sambata din balta , zona Sf. Ghe. , dupa 5 zile de pescuiala. Rezultate : somotei eliberati , marlite eliberate , avat nimic , bibani si obleti pastrati de saramura si prajeala , crap 0 , nimic punctabil , in schimb i-am rupt la table ...... pe colegii de trupa . Companie placuta , sprit , rasete iar de pescuit ..... apa limpede , putin verzuie si puscata dar in scadere zilnic. Zona - de la Dunavat pana la Erenciuc-Ivancea , Solomon,Holbina,Soschi(Giurova).
Sper ca altii sa marcheze. Fire intinse.
A meritat ca intotdeauna !

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 616

luni, 16. noiembrie 2015, 15:25

Foarte faina stiuca, Zamfi, felicitari! :apl:
A sarit de metru? :gandesc:

Conteaza mai mult respectarea regulilor, indifferent ca sunt pe ape publice sau private si sa fie cat mai multi pesti in apa.


Foarte adevarat, am observat in ultimii ani direct o "decimare" a diferitor specii de pesti din anumite zone unde se scotea tot ce se prindea, unde se dizolvau de-adreptul bancuri intregi de pesti. Nasoala treaba...


Un pic. :bucuros2: Merci Zoran.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 617

marți, 24. noiembrie 2015, 20:41

si pentru ca tocmai e sezonul lor, mai jos cateva fotografii cu stiuci de pe la ultimele partide si un clip pe care-l gasiti aici

ANEM Lures
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_2316-4-1.jpg (259,23 kB - 48 ori coborit - ultima oara: 3. decembrie 2015, 18:39)
  • IMG_2312-4.jpg (245,19 kB - 52 ori coborit - ultima oara: 3. decembrie 2015, 18:38)
  • IMG_2983-4.jpg (276,38 kB - 47 ori coborit - ultima oara: 3. decembrie 2015, 18:39)

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 618

miercuri, 25. noiembrie 2015, 09:09

vad ca ti-a mers bine cu stiucile in ultima vreme ... la mai multe si mai mari :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 619

sâmbătă, 28. noiembrie 2015, 10:22

Asa ca de inchidere de sezon..Un pike salbatic de 100 de cm :bucuros2: ..Din pacate coditiile meteo m-au trimis acasa devreme.. Foarte frig si mi se blocau inele de gheata.. si am renuntat http://s21.postimg.org/rtpxa3gt3/20151128_085545.jpg

A intrat pe un Salmo Pike de 16 cm floating.un voblere de adancime care coboara pana 4.5 m.. Un vobler fara care nu as pleca la pescuit pe lacul unde peacuiesc eu.
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 620

duminică, 29. noiembrie 2015, 17:42

Un pike salbatic de 100 de cm


Bravo Bogdane, la mai multe din astea mari :buaaaah: