Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

341

sâmbătă, 10. noiembrie 2012, 18:19

Frumos.Nu pot decat sa sper ca voi vedea la tine mai multe capturi ca asta in iarna ce va urma :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

342

duminică, 11. noiembrie 2012, 09:05

Bravo Anem! Frumosi pesti :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

343

duminică, 11. noiembrie 2012, 14:43

67 cm imi aduce aminte de avatoii de la PF2, felicitari :)

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

344

duminică, 11. noiembrie 2012, 15:14

De cand n-ai mai fost la PF2, Bruno??:gandesc: :zambet:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

345

duminică, 11. noiembrie 2012, 17:37

Salut.Azi am fost la o partida de spinning pe Po si pe un canal unde obisnuiesc sa mai pescuiesc.Specia vizata a fost salaul si avatul, specii care nu s-au aratat la culoare :zambet: .Am avut un singur atac la jig in cele 5 ore de pescuit, dar am avut niste colegi romani ce au prins la stationar un somn de circa 1m si 2 galeti de platici.Pescuiau in doi cu 13 lansete(cand am vazut nu mi-a venit sa cred) cu cateva incercau la somn si salau, iar cu restul la caras si platica unde aveau o activitate neintrerupta :zambet: .Sper sa iasa ceva data viitoare. :ciao:

346

duminică, 11. noiembrie 2012, 18:07

...... am avut niste colegi romani ce au prins la stationar un somn de circa 1m si 2 galeti de platici.Pescuiau in doi cu 13 lansete..............



:doaaamne:
nici acolo nu se potolesc, tot apucaturile de braconieri le au - cum draqu de nu ii opreste nimeni nici acolo??
hai ca aici inteleg, ca la noi e stana fara caini dar acolo??!! :nervos:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

347

duminică, 11. noiembrie 2012, 19:30

...... am avut niste colegi romani ce au prins la stationar un somn de circa 1m si 2 galeti de platici.Pescuiau in doi cu 13 lansete..............



:doaaamne:
nici acolo nu se potolesc, tot apucaturile de braconieri le au - cum draqu de nu ii opreste nimeni nici acolo??
hai ca aici inteleg, ca la noi e stana fara caini dar acolo??!! :nervos:

Din pacate mai sunt exceptii si pe aici.Pescari din astia sunt peste tot cred, am scris faptul ca in doi pescuiau cu 13 lansete pt ca e prima data cand vad in Italia, acasa la Valcea am mai vazut :zambet: .Am gasit pe malul apei pe aici in ultimi trei ani o gramada de monturi esteuropene, asa ca sa generalizez, o gramada de arici(cosulete cu cate 5, 7 carlige), niste plase, dar ceea ce am vazut ca folosesc romanii de pe aici la somn sunt pripoanele.Pe aici sunt controale destul de dese(mai putin pe Po, unde nu m-au controlat niciodata) si se dau si amenzi destul de frecvent, din cate citesc din ziare si de pe net.In Italia se poate pescui cu maxim 3 lansete, dar am vazut destul de des fratii mei romani care folosesc mai multe, numai ca un numar asa mare ca azi nu am vazut :doarecapu:
Am niste locuri unde cand ma duc la pescuit stiu ca e imposibil sa nu gasesc gunoi aruncat de fratii mei(pachete de tigari romanesti, sticle de bere romaneasca, cutii de conserve romanesti si altele)Asta e poate ne civilizam naiba si noi peste alti 20, 30 de ani :nervos:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

348

marți, 13. noiembrie 2012, 06:22

De cand n-ai mai fost la PF2, Bruno??:gandesc: :zambet:


De vreo 3-4 ani, de cind au mutat linia la 500 m :necajit:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

349

marți, 13. noiembrie 2012, 18:11

Unde pescuiai, la barajul mic sau in colonie? Avati f. mari am vazut in amonte de ecluza Romaneasca, adica aici Google Map ,se invarteau ca niste rechini, din pacate m-am lasat demult de spinning ptr. a incerca sa-i capturez. :necajit:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

350

marți, 13. noiembrie 2012, 20:13

Pe la ecluza nu am insistat, dar am pescuit cam toata zona de la baraje(PF2+Tiganasi) si de pe mal si din barca :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

351

marți, 13. noiembrie 2012, 20:17

:salut: ,
am fost cu Jacky vreo 40 de minute la Rin, si am luat si lanseta de spinning cu mine. Apa a crescut de ieri 1,2 metri.
La Norizi n-a fost absolut nimica, in schimb la Rapala am reusit sa pacalesc unul singur: :bucuros2:


.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

352

marți, 13. noiembrie 2012, 22:07

pentru 40 de minute nu e deloc rau mai ales in perioada asta si in conditiile in care apa a crescut fara a se tulbura (asa reiese din poza) ... incearca Zorane pe viitor sa faci niste poze cu pestele in mana, in felul asta iti poti da seama mai bine de marime plus ca eviti sa se frece aiurea pe jos :ochi: in vederea eliberarii lui ...

acum deja e tarziu pentru Norizi, doar in anumite conditii mai ai sanse se dai de ei la suprafata ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

353

joi, 15. noiembrie 2012, 19:22

Cam subtiri avatii la voi (in diametru scuze)

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

354

sâmbătă, 17. noiembrie 2012, 16:37

si ca tot e sambata ... de dimineata la ora 5 ceasul suna, de data asta nu imi permiteam sa mai zac pe acolo pentru ca mane81 trebuia la 5:30 sa fie in fata blocului. punctual ca intotdeauna, cand am coborat el deja ma astepta ...

planul de bataie urma a fi facut pe drum ca tot aveam de condus cam o ora pana pe Po. undeva inainte de ora 6 ne dadeam jos din masina in incercarea de a prinde vreun peste in primul loc stabilit. dupa aproximativ 2 ore eram din nou in masina in drum spre locul numarul 2, primul dintre ele neoferindu-ne absolut nimic, nici un rateu, nici un atac ... nimic!

ajunsi in locul 2 nu cred ca am facut mai mult de 3-4 lansari si apare primul peste:



primul salau prins la jig cu multumiri lui attila care m-a aprovizionat cu niste gume. shad-ul e pus acolo de forma, doar pentru a aparea in poze pentru ca s-a dezgatat in momentul in care a poposit pe mal.

au mai urmat vreo 2 ore in acelasi loc cu niste atacuri atat pe artificialele mele cat si pe ale lui mane81 dupa care am decis ca ar fi cazul sa incercam si altceva.

dupa vreo 10 minute poposim in locul numarul 3 unde in urma unei jumatati de ora de incercari singura chestie iesita din apa era o plasa scoasa de mane81.

iata-ne si la locul 4 undeva dupa ora 11, un loc unde speram sa gasim ceva avati. vreo 15 minute de lansari pe acolo si apare si prima urmarire fara finalizare din pacate. mai schimbam locuri, mai schimbam voblere si in cele din urma apare un altul, de data asta mai bun decat precedentul care a si fost prins la un vobler facut in casa. iata-l, asta se califica printre cei mai buni de anul asta (nu ii stiu lungimea ca nu aveam ruleta acolo)



se intoarcea rapid la locul lui, mai incercam vreo 40-50 de minute pe acolo fara nici un eveniment si decidem sa o intindem spre casa.

cam asta s-a intamplat in mare azi :rizi:

ps: astazi, voblerul care a prins avatul si-a facut un loc clar de titular printre piesele de rezistenta in trusa de avat, alaturi de Thrill-ul de la Salmo are la activ cativa avati buni pe Po.

pps: multam mane81 inca o data pentru sprintul bagat pe mal pentru a ma ajuta cu avatul care imi era imposibil de scos de unul singur.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

355

sâmbătă, 17. noiembrie 2012, 19:25

ajunsi in locul 2 nu cred ca am facut mai mult de 3-4 lansari si apare primul peste:



primul salau prins la jig cu multumiri lui attila care m-a aprovizionat cu niste gume.
:bravo:

Cu ce echipament l-ai prins?
Ai lasat jig-ul pana atingea fundul sau?
Ai simtit trasatura "fara dubii"?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

356

sâmbătă, 17. noiembrie 2012, 19:44

:bravo:

Cu ce echipament l-ai prins?
Ai lasat jig-ul pana atingea fundul sau?
Ai simtit trasatura "fara dubii"?


Echipamentul era compus dintr-un G.Loomis SJR844-IMX, o Daiwa Advantage 1500 si fir PP de 10lb

Da,am pescuit oarecum taras pe fund cu mici "hopuri" ....

Da, s-a simtit bine si de data asta chiar am avut reflex :rizi: sa dau si contra ... la alte doua din pacate nu :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

357

sâmbătă, 17. noiembrie 2012, 20:03

Am uitat sa intreb ce greutate avea jig-ul, ce marime avea shad-ul, cat de adanca apa si daca era curent puternic? :)
NU intreb ca sa ma aflu in treaba! Am pescuit mult mai des pe ape statatoare decat pe curgatoare (cu jig-uri) si vreau sa-mi fac un fel de "baza de date". :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

358

sâmbătă, 17. noiembrie 2012, 20:54

shad-ul avea 7,5cm, jigul cred ca avea 14 grame (dar nu sunt sigur pentru ca l-am primit) ... apa de maxim 2 metri si curentul era variat :rizi: ... si vorbesc serios ca era variat pentru ca de fapt pescuiam exact sub un fel de cascada si stateam pe un pod deasupra apei ... deci in capat de lanseu (lansam la vale paralele cu curentul) curentul era moale de tot si cu cat recuperam firul cu atat curentul devenea mai puternic pana la foarte puternic ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

359

duminică, 18. noiembrie 2012, 08:37

F frumosi pesti, bravo Anem si Mane :bravo:

cam asta s-a intamplat in mare azi


Vad ca voi aveti inca o vreme acceptabila pe acolo... eu a trebuit sa ma echipez de abia ma mai puteam misca, afara au fost toata ziua max. 5°C.

Si eu am inceput ziua de ieri tot pe la 5, la 7 am fost pe apa cu barca. Portul unde am prins acum 2 saptamani bibanii era tulbure, pestii erau peste tot rasfirati. Pe la ora 9 am schimbat locatia si am mers pe un alt port de pe Rin, acesta insa f mare. Mi-a trebuit f mult pana am gasit un banc de pesti, ore intregi doar am cautat cu sonarul, poate poate gasesc vreu-n banc de pesti adunati gramada.

Prima poza, fundul apei gol de pesti, a doua poza intru peste un banc de pesti:


.


Vreo 2 ore m-am distrat cu vreo 30 de bibani, insa nici unul prea rasarit :nunteleg: , majoritatea erau de 20 cm.
Dar am avut placerea sa drill-uiesc o stiuculitza, care s-a halosit la o rama de ploaie :bucuros2:


.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

360

duminică, 18. noiembrie 2012, 10:30

shad-ul avea 7,5cm, jigul cred ca avea 14 grame (dar nu sunt sigur pentru ca l-am primit) ... apa de maxim 2 metri si curentul era variat :rizi: ... si vorbesc serios ca era variat pentru ca de fapt pescuiam exact sub un fel de cascada si stateam pe un pod deasupra apei ... deci in capat de lanseu (lansam la vale paralele cu curentul) curentul era moale de tot si cu cat recuperam firul cu atat curentul devenea mai puternic pana la foarte puternic ...


14gr pe o apa de 2m e mult mai ales ca nu era un curent foarte puternic.
mai degraba un 8-10gr pe un shad BBB de 6-7cm si fir de 8lb - pt salau si avat
important este sa iei fundul cu el si chiar daca ajunge jos mai greu, odata ajuns asta e important - e preferabil sa falfaie prin apa decat sa cada rapid ca bolovanul