Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

3 561

joi, 22. octombrie 2015, 16:57

Facem turism la moldoveni, ucrainieni, daca nu se mai impusca pe acolo, Nistru, Volga . O sa fie la fel ca la unguri acum ca le-au facut si lor granita cu gard.

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

3 562

vineri, 23. octombrie 2015, 09:25

:salut: Eu sunt pescar de clonc de vreun an si ceva de zile, am trecut de la stationar la spinning si in cele din urma la clonc.
Am facut acest lucru deoarece am dorit driluri ce numai un somn mi le putea oferi.
Intr-adevar aceasta metoda a luat o foarte mare amploare, daca anul trecut nu eram decat eu si Gufisor pe Siret, acum este plin de barci, nu poti sa mai dai la clonc. Am avut cateva partide in care am plecat acasa cand vedeam armata de cloncanari.

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

3 563

vineri, 23. octombrie 2015, 15:02

'''...nu peste mult timp vom ajunge sa facem turism pentru pescuit peste hotare...'''
La anul e hotarat:imi fac permis in Ungaria.

Ok, ok... la vecini... dar ce-o sa faca, de ex, Gufisor si Iulian Cioclin care pescuiesc pe Siret? Gufisor s-a plans deja anul trecit ca nu a prins in Delta Dunarii decit somnici pitici, moace.... cind v-a disparea la ei somnul mai mare, sau pe Olt, unde se va pescui la vecini? La care vecini?

De ex muti pescari ce au Dunarea aproape au mers de la inceputul anului pe Olt.
De ce? Ptr ca acolo se prind si 150-200 kile de peste pe zi, si capturi record. De ce? Ptr ca in Dunarea lor nu mai au ce prinde...
Pina cind? Pina se goleste... si asta merge rapid. Chiar foarte rapid. Citiva pescari buni la clonc pot face ravagii chiar si intr-o saptamana. Daca socotim 10 somni pe zi de barca in 10 zile bune pe an la 10 barci sunt nu mai putin decit 1000 de somni, circa 10 mii de kg de somn!

Asa ca nu mai dati vina numai pe autoritati si pe organizare, ci analizati in primul rand comportamentul vostru, si apoi al colegilor! Daca va convine situatia de ape fara pesti, datoi bataie... daca nu va convine, actionati, si nu fugiti la vecini. Ptr ca asa in curand si la vecini se va goli totul...
:noroc:

Eu am actionat, am mers la sedinte cu AGVPS-ul si le-am explicat si povestit ravagiile ce se petrec pe Dunare, am si numit persoane din conducere care imediat dupa prohibitie inchideau gurile canalelor cu plase si adunau tot ce misca in balta respectiva, lucru ce mi-a adus doar necazuri.Autoritatile noastre in momentul cand le gadili gasesc un motiv sa te scarpine. In legatura cu ce comportament au pescari pe balta mai vine si de la foamea din stomac sau lipsa banilor.Zoran daca o ciocolata in Germania costa 1 Euro la noi aceias ciocolata este 1,20-1,30 Euro.Momentan sunt detasat cu serviciul in Germania si la 100 euro castigati pe zi imi pot permite sa consum 20 pe mancare, 10 pe motorina si restul sa trimit la familie. In Romania cu 50lei pe zi ramai dator cand cumperi mancare.Eu cred ca aici este problema :prieteni:
Cu sutele de kile prinse pe zi este o mare problema dar sunt zone unde se prind cu mult peste sutele respective si autoritatile stiu doar ca servesc masa cand barcile vin la mal :salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 564

vineri, 23. octombrie 2015, 15:13

Toby, nu stiu daca ai observat, nemultumirea fata de sectiunea C a R de pe acest forum ce promovează si susține C a R vine de la persoane care NU duc lipsa banutilor, care nu se uită la acea difetenta de 30 centi dintre ciocolata din România sau cea din Germania. Aici vb de nemultumirea unor oameni cit de cit instariti, cu masina, barca, motor, sonar, servici bun sau chiar afacerea personala... despre asta discutam aici, nu despre pescarul comercial si nici despre conducere. Putem si asta discuta, dar ar fi o tema aparte, ce nu are nimica de-a face cu foamea celor nemultumiti... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 565

vineri, 23. octombrie 2015, 16:11





Citat de la »semlecangheorghe«



'''...nu peste mult timp vom ajunge sa facem turism pentru pescuit peste hotare...'''
La anul e hotarat:imi fac permis in Ungaria.

Ok, ok... la vecini... dar ce-o sa faca, de ex, Gufisor si Iulian Cioclin care pescuiesc pe Siret? Gufisor s-a plans deja anul trecit ca nu a prins in Delta Dunarii decit somnici pitici, moace.... cind v-a disparea la ei somnul mai mare, sau pe Olt, unde se va pescui la vecini? La care vecini?

De ex muti pescari ce au Dunarea aproape au mers de la inceputul anului pe Olt.
De ce? Ptr ca acolo se prind si 150-200 kile de peste pe zi, si capturi record. De ce? Ptr ca in Dunarea lor nu mai au ce prinde...
Pina cind? Pina se goleste... si asta merge rapid. Chiar foarte rapid. Citiva pescari buni la clonc pot face ravagii chiar si intr-o saptamana. Daca socotim 10 somni pe zi de barca in 10 zile bune pe an la 10 barci sunt nu mai putin decit 1000 de somni, circa 10 mii de kg de somn!

Asa ca nu mai dati vina numai pe autoritati si pe organizare, ci analizati in primul rand comportamentul vostru, si apoi al colegilor! Daca va convine situatia de ape fara pesti, datoi bataie... daca nu va convine, actionati, si nu fugiti la vecini. Ptr ca asa in curand si la vecini se va goli totul...
Nu ai cum sa actionezi.
ANPA are un inspector la 3-4 judete.
Politia si jandarmii intervin,dar procurorii dau cel mult amenzi administrative.
Optiunea de a cumpara o pusca cu luneta si de a gauri scafarlia braconierilor nu mi se pare de dorit.
Altceva nu ma duce capul sa fac,asa ca voi pescui in tarile unde legile se respecta.Nu am nici o problema cu respectarea legilor.
Cat despre persoanele mentionate de tine, vor pescui cu o lanseta dupa pestii momeala de pe lanseta ailata in timp ce vor da vina intre altele pe tine ca esti rau intentionat deoarece le-ai limitat accesul la informatie facand un forum privat,ori dupa caz, plangandu-se ca s-a ajuns in aceasta situatie deoarece''legea nu le permite sa faca c2r'.. :ciao: In doua ore pescuiesc civilizat printre urmasii lui Attila, la ei legea iti permite sa mai dai drumul la pesti..De la bun inceput mi-am propus sa nu duc acasa coada de peste..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

3 566

vineri, 23. octombrie 2015, 16:21

Cu tot respectul fata de colegi sunt sigur ca am cea mai mare investitie in scule ,barci, motoare si tot ce tine de pescuit si in acest an am dus acasa un salau si o vaduvita restul s-au intors in apa. Nu este vorba de 30 centi la un produs ci de suma tuturor produselor consumate pe luna si castig.Nu sunt deacord cu ce se intampla pe apele romane, doar incerc sa iti explic de unde apar aceste fenomene. In Germania cei care braconeaza sunt polonezi ,rusi ,romani, bulgari oameni care nu au stabilitate financiara.Daca ai barca, masina si maine nu mai ai servici si nici perspective de angajare? :noroc:

3 567

vineri, 23. octombrie 2015, 16:28

Toby, nu stiu daca ai observat, nemultumirea fata de sectiunea C a R de pe acest forum ce promovează si susține C a R vine de la persoane care NU duc lipsa banutilor, care nu se uită la acea difetenta de 30 centi dintre ciocolata din România sau cea din Germania. Aici vb de nemultumirea unor oameni cit de cit instariti, cu masina, barca, motor, sonar, servici bun sau chiar afacerea personala... despre asta discutam aici, nu despre pescarul comercial si nici despre conducere. Putem si asta discuta, dar ar fi o tema aparte, ce nu are nimica de-a face cu foamea celor nemultumiti... :noroc:


Fratilor, eu sunt unul din cei nemultumiti de acea sectiune ( de fapt , cred ca am fost ), m-a deranjat doar faptul aparitiei ei in acest forum. Doar simplu fapt ca A APARUT. Nu are nici o legatura cu altceva, cu banutii, ciocolata, stare, masina, barca, motor, sonar, afaceri, foamea , etc. Nu m-a interesat si nici nu ma intereseaza acea sectiune in mod mai special fata de oricare sectiune, subiect din acest forum. In acea perioada , pe forum era putin liniste si ptr a mai anima si a vedea si parerea colegilor de forum am deschis acel subiect la aparitia sectiunii C&R. Am acceptat "dracusorul" :drac2: lui Zoran ptr ca mi-am bagat coada. De fapt acum stie toata lumea cum este cu C&R in cadrul forumului ( asta ptr ce multi dintre noi nu au citit regulamentul ) si sa nu mai posteze poze interzise de forum. :prieteni: :pescuit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 568

duminică, 25. octombrie 2015, 11:04

ieri Mane revenea la spinning dupa ce weekend-ul trecut incercase un stationar. asa ca la ora 13 plecam spre primul dintre locurile de pescuit.

ajunsi, nu stiu daca reusesc sa fac mai mult de 10 lanseuri si apare si un avat de toata frumusetea ... care a si ramas cel mai frumos al zilei:



urmeaza alte atacuri si insistente si apare si numarul doi:



se inista cand pe gume cand pe voblere sau metale dar rezultatele sunt departe de a fi cele scontate. in cele din urma, dupa vreo 2 platici luate de spate, sparge gheata si Mane:



iar cand deja incepea sa se insereze mai apare un alt avatel:



schimbam locul si aterizam pe Po unde dupa ce ne imboschetarim in ultimul hal reusim in sfarsit sa ne gasim un loc de pescuit. dupa vreo 15 minute de insistenta, un lanseu preciz la o palma distanta de mal aduce un atac de infart exact in momentul in care naluca a atins apa ... DE VIS, iar la capatul drilului iese un mustacios la pozat:



facand praf locul, am fost nevoiti sa ne imboschetarim prin alte parti si dupa vreo 2-3 atingeri pentru fiecare vine atat de asteptata lovitura pe lanseta lui Mane ... pestele i-a dat in vobler efectiv cand era cu naluca in varful lansetei si a avut loc o explozie de te lasa cu gura cascata. urmeaza drilul si poza:



urmeaza alte cateva atingeri si rateuri cand pe o lansare simt doua lovituri seci ... urmatoarea lansare o fac in acelasi loc si apare si ceea ce cautam:



chiar daca s-a facut liniste si eram mai mult morti decat vii din cauza oboselii am continuat sa insistam ... si apare un alt mustacios, departe de dimensiunile dorite:



... am mai schimbat niste locuri fara prea multa activitate iar atunci cand eu deja imi parindeam o tigara cu naluca in cutie, Mane facea ultima lansare si apare un ultim mustacios:



... si cam asta a fost tot. o partida cu niste rezultate mult peste ceea ce ne asteptam.

ps: nicicare dintre pesti nu au fost masurati sau cantariti ... deci habar n-am ce lungimi aveau.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 569

duminică, 25. octombrie 2015, 11:14

WOAW! Felicitari baieti, mai rar atatea capturi de mustaciosi intr-o seara la spinning... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 570

duminică, 25. octombrie 2015, 11:27

Chiar WOAW!! Bravo baieti. E de trecut cu roosu in calendar o asemenea partida :bravo: :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 571

duminică, 25. octombrie 2015, 12:43

E adevarat, ieri am avut o partida peste asteptari.Chestia e ca am mai avut ceva atacuri si atingeri in vobler din partea somnilor, daca ar fi iesit toti la pozat ar fi fost de vis.Prinde multa lume pe Po somni de peste 2 metri, ei bine eu reusesc performanta sa prind somni de un kilogram sau poate doua la Rapala Jointed de 13cm :rizi: :rizi:
Nu stiu Anem ce a facut cu ai lui insa eu la cei prinsi de mine le-am dat drumul :zambet: :


Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3 572

duminică, 25. octombrie 2015, 12:57

deci pe PO se prinde si somn, nu doar momeli de somn.........
felicitari baieti!

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

3 573

duminică, 25. octombrie 2015, 17:30

Sub 17 grade somnul nu se mai ridica !!? :gandesc:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

3 574

duminică, 25. octombrie 2015, 19:32

Zi superba astazi la Mraconia dar pestii nici nu ne-au bagat in seama

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

3 575

duminică, 25. octombrie 2015, 19:37

Cata si Informer au incercat si ei dar fara prea mari rezultate.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 576

duminică, 25. octombrie 2015, 19:51

:)
Nu fara "prea mari" rezultate... fara rezultate deloc, mai precis n-am avut nici macar un "tzac". :)
Da` cum zici, vreme frumoasa, aer curat, liniste... nu-ti pare rau ca ai iesit chiar daca n-o fost sa fie nici un peste. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

3 577

duminică, 25. octombrie 2015, 20:08

Si eu am batut 3 zile zona Svinita - Berzasca si tot fara rezultate. si am incercat tot ce am putut, ce-I drept doar de pe mal. Multe plase si multi pescari, foarte multi, veniti la umplut sacosa din multe judete si de la distante apreciabile. Nici ei nu au avut prea mult noroc chiar daca au fost stationaristi sau spinning-ari. Vremea ok si peisaj superb. Pacat ca pestii nu mai fac parte din peisaj. Cand, daca si ce vom face sa schimbam situatia nu stiu. :gandesc: :nervos:

3 578

duminică, 25. octombrie 2015, 20:59

Salutare, dragi forumisti !:salut:
In privinta capturilor stiti,....... nimic!-s-a spus mai sus.
Aseara tarziu,la un pahar, discutam despre diferentele intre olteni si banateni(de fapt totul pana la urma s-a tradus la unison in a fi OM sau NU) :bucuros2: .
..... parca am anticipat ceva........va urma......


3 579

luni, 26. octombrie 2015, 09:02

Si pe Siret la fel. Greu de gasit, i-am gasit grupati intr-o latura a barajului, s-au ridicat 2-3 m unii au stat chiar pe momeala dar pleaca ca si electrocutati. Soare, cloncanit la tricou. :prieteni:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 580

luni, 26. octombrie 2015, 09:27

WOAW! Felicitari baieti, mai rar atatea capturi de mustaciosi intr-o seara la spinning... :noroc:


Chiar WOAW!! Bravo baieti. E de trecut cu roosu in calendar o asemenea partida


multam de aprecieri … intr-adevar a fost o zi OK in ceea ce priveste somnii. Si surprinzator, inca mai erau la apa mica. Primul dintre somni a fost prins la o palma de mal unde apa cred ca avea maxim 30-40 de cm iar ceilalti intr-o apa ce nu depasea un metru adancime :gandesc:

[.....]
Nu stiu Anem ce a facut cu ai lui insa eu la cei prinsi de mine le-am dat drumul :


:rizi: :rizi: :rizi: :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm