Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 501

duminică, 20. septembrie 2015, 21:20

Felicitari prieteniilor ! :bucuros2: :bucuros2: :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 502

luni, 21. septembrie 2015, 08:17

Azi noapte pe raul Mures la o partida in graba cu prietenul meu NegruVoda a iesit la pozat un somn frumos de 1.30m.


Felicitari Mihai :bravo: , la mai mari!!! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 503

luni, 21. septembrie 2015, 19:39

"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 504

miercuri, 23. septembrie 2015, 09:23

felicitari tuturor pentru capturi ... mai ales ca toate sunt la locul lor :apl:

Bogdane, vor veni si stiucile alea pe care le cauti :ochi: ... stii treaba aia cu insistenta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 505

duminică, 27. septembrie 2015, 10:30

dupa ce saptamana trecuta lucrurile nu au stat prea bine iesind un singur pestisor in doi:



ieri plecam la pewcuit impreuna cu Mane fara prea mari sperante dar cu foarte mare pofta. lucrurile au stat "asa si asa" ... adica ceva poze s-au facut dar pestii au continuat sa fie apatici si nu prea dornici de nalucile noastre.

Destul de rapid a iesit un avatel pentru o poza ...



Poza care nu arata prea bine dar Mane era departe si nu avea sens sa il deranjez doar pentru avatelul de mai sus. Imediat dupa a mai venit un altul, pe care am incercat sa il pozez in alta pozitie ... dar rezultatele sunt nasoale:





Dupa care iarasi a urmat o liniste destul de nasoala. Adica ceva atingeri au mai fost atat pe voblere cat si pe soft-uri, ceva pesti in lanseta care au scapat dupa doar 2 secunde ... dar nimic hotarat.

A venit si seara, si evident ca asteptarile erau mari de la ultima jumatate de ora de lumina ... iar rezultatele au fost pe masura asteptarilor. Primul la pozat a foat un avatoi de toata frumusetea:



Urmat la putine minute de un altul, ceva mai mic dar tot in grupa avatilor frumosi se incadreaza:



De data asta am avut noroc si Mane era suficient de aproape de mine pentru a avea niste poze OK.

Am incercat si la somn pe intuneric ... dar nimic. Chiar sunt curios unde au disparut mustaciosii. Am uitat cum e sa prinzi unul in ciuda faptului ca in ultima vreme am bagat si iesiri in cursul saptamanii special in cautarea lor :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 506

duminică, 27. septembrie 2015, 17:35

Si pentru ca tot veni vorba de avatoi si poze frumoase, va incant (sper) si eu cu una de saptamana proaspat incheiata (in una din putinele partide in care am acordat timp si pescuitului dedicat la avat)
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere:
  • IMG_5038-2.jpg (158,45 kB - 71 ori coborit - ultima oara: 3. decembrie 2015, 18:45)

3 507

duminică, 27. septembrie 2015, 19:52

:apl: :apl: :apl: la toata lumea :bravo:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

3 508

luni, 28. septembrie 2015, 11:34

:salut: In saptamana ce tocmai s-a incheiat am profitat de zilele de concediu si am reusit sa ies la trei partide de clonc, de cate 3 - 4 ore. Rezultatele au fost peste asteptari, iar Oltul mi-a aratat ca ascunde si exemplare mai rasarite. Am reusit sa aduc la barca in total 13 somni, cei mai frumosi fiind de 120 cm, 2 de130 cm si unul de146 cm. Am gasit pestii adunati pe gropi de 13 m, pe cei mari si pe intinsuri pe cei mici care atacau ca nebunii. Somnii mai mari au muscat usor, lasand varful lansetei incet in jos pana la apa, semn ca doar absorbeau momeala si ramaneau pe loc. Ca intotdeauna cel mare scapa :) nu am apucat sa il vad. A muscat incet, il vazusem pe sonar ca e mare, am contrat brusc si instantaneu mi-a pus lanseta inapoi pe oglinga barci, avand senzatia ca e lipita acolo.Am reusit sa o ridic, sa simt bine pestele dupa care pestele s-a eliberat. Dezamagire seaca, dupa care un ranjet care m-a facut sa programez urmatoarea partida, daca si vantul si ploaia vor coopera.
Am observat ca majoritatea pestilor erau raniti, in special rani de cate 10-15 cm pe spate chiar aproape de inotatoarea codala. Ranile pareau sa fie de mai multe zile si nu cauzate de drill. Am prins si un somn care cred ca fusese prins "in copilarie" de palele turbinelor de hidrocentrala. Avea cicatrici adanci, iar una din inotatoarele mari anterioare lipsea. Cu toate astea era luptator.
La toate partidele am folosit doar carasei de 50 - 100 gr.
Fir intins!
Dropbox - 20150921_221457.jpg

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 509

marți, 6. octombrie 2015, 09:00

Nu m-am prea agitat pentru ca din cate vad nimeni nu o prea face plus ca nici nu erau nu stiu ce chestii de povestit. Sambata am bagat un pescuit cu Mane dar treburile nu au stata sa cum ne-am fi dorit.

Se pare ca pestii sunt din cale afara de apatici. Atacurile de alta data lipsesc cu desavarsire iar dimensiunile celor iesiti la o poza cam lasa de dorit.

Mai bine zis, primul iesit la pozat a preferat din nou culoarea nebuna pe o naluca de 9cm … culoare ce a urcat mult de tot in top-ul culorilor cu cel mai bun randament:



Urmat de un altul ce a preferat o culoare clasica de avat si o dimensiune mai redusa a nalucii …



Pana in momentual asta procentajul era buna … adica doua atacuri cu doi pesti la pozat. A mai urmat un rateu sau doua dupa care culoarea nebuna iarasi isi spune cuvantul … putin inainte de a se inopta.



Si cam asta a fost tot. Deci nu cred ca am avut mai mult de vreo 2-3 rateuri, Mane a pescuit 90% din timp la soft-uri unde a avut doar vreo 3 ciupituri iar dupa avat doar o jumatate de ora cand a avut un singur rateu.

Nu stiu ce se intampla si care e problema pestilor de sunt atat de apatici … data viitoare trebuie sa fie mai bine.

ps: nu cred ca are rost sa mai precizez ca … somn-nimic.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

3 510

marți, 6. octombrie 2015, 21:31

Anem, ma abtin de mult sa zic ceea ce voi zice si vreau sa nu mi-o iei in nume de rau in nici un fel. Te respect pt nalucile care le faci si avatii cu care te afisezi tot la cateva zile pe subiectul asta si ma bucur enorm pt ca unii din noi care impartasesc pasiunea asta mai si prind peste. Pe de alta parte te inteleg ... ca pentru tine, care pescuiesti pe ape pe care inca se mai prinde peste, si ai anumite asteptari, o partida in care scoti 3 avati la pozat si ai si cateva atacuri, ti se pare o partida ratata. Dar cred ca pot lua posturile tale la rand si in toate voi afla cat esti de nemultumit ca ai scos doar 3-4 avati, doar 5-6 avati si 2 somotei etc. Nu cred ca sunt singurul care s-ar bucura sa prinda pestii dint-o partida de a ta intr-un sezon de vara. Plus ca faptul ca esti vesnic nemultumit strica din bucuria de a citi posturile tale, care sunt in rest tot timpul bine venite si dau viata si speranta subiectului. Sper sa nu te superi, e doar o sugestie, si iti spun doar sa fii recunoscator ca esti printre putinii care posteaza constant poze cu ceva frumos scos din apa ... intr-o partida de pescuit. In alta ordine de idei... ma frustreaza sa te vad frustrat ca prinzi peste . Eu scald nalucile de saptamani intregi pe mures si crisuri si nu am avut UN tzac! (chiar nu stiu ce se intampla poate ma lamuriti cei cunoscatori si acestor ape :nunteleg: ). si nu mi-am pierdut nici speranta nici nu consider ca sunt niste partide ratate din moment ce in loc sa stau tolanit la televizor sau calculator am iesit in natura si m-am bucurat de ea. Numai bine si sper sa revii in curand cu noi postari in care sa iti pot citi multumirea si gratitudinea ca ai prins peste!!! :noroc:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

3 511

marți, 6. octombrie 2015, 21:47

Numai bine si sper sa revii in curand cu noi postari in care sa iti pot citi multumirea si gratitudinea ca ai prins peste!!!

asa si sänätate :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 512

miercuri, 7. octombrie 2015, 06:46

nem, ma abtin de mult sa zic ceea ce voi zice si vreau sa nu mi-o iei in nume de rau in nici un fel...

Salut Paul, eu il inteleg mai degraba pe Anem, si nu pe tine, sau pe multi altii care pescuiesc in Ro... Trebuie sa te gandesti asa ca, Anem nu ajunge la apa decit in weekend, 1 zi. Toata saptamana viseaza la acea iesire, si spera la capturi mai bune decit ultima oara, sau cel putin atata de bune ca si cind a fost o zi super. Dar, sa nu uitam ca el incepe pescuitul pe noapte, si il incheie tot pe noapte, "munceste" 12 ore non-stop. Stie ca acolo sunt pestii, dar nu vor sa puna "botul", si atunci e frustrat...

Ceea ce eu nu inteleg este insa faptul ca, f f f multi de pe forum prind peste si posteaza capturile pe FB, sau nu posteaza deloc. De ce nu posteaza multi din cei ce prind, este clara (sute de kile pe an :doarecapu: ), dar fara suparare, cei ce posteaza pe FB, si totusi aici au invatat atatea, si intra regulat sa invete si in continuare, este frustrant ptr mine, ptr ca asa parca si-ar exprima nemultumirea fata de acest forum.

Ca pestii Muresului au toanele lor, asta este clara, dar nu inseamna ca nu este peste in Mures, sau ca nu se poate prinde. Iar de Olt sa nu mai vorbim, o apa care "pute" de peste, si unde saptamanal se prind exemplare excelente din multe specii de pesti.
Si totusi aici nimeni nu posteaza nimica, si multi nici nu isi expun partidele de gherle, sa intrebe "ce am gresit?" sau "ce pot face mai bine?"
De ex m-a bombardat un user pe privat care de 1 saptamana nu a avut nici o trasatura, cu ce greseste. Ptr ca somni au urcat cu sutele! Citeva sfaturi din partea mea i-au adus la urmatoarea partida 6 somni, dintre care cel mai mare de 1,2 m, ptr el un record personal! Era frumos sa posteze macar o poza in care sa-i vedem bucuria pe fata, si prin care sa-si exprime si multumirea. Sau?

Sa sti ca am avut parte de nenumarate frustrari in ultimii 2-3 ani prin acest forum, dar am invatat foarte multe despre oameni, si voi continua cu aceasi speranta ceea ce am inceput. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 513

miercuri, 7. octombrie 2015, 07:05

He,he...Muresul isi are toanele lui..nu sunt toane,exista niste cauze..
Nu as fi crezut niciodata ca poate exista atata fitofag.Au fost locuri unde as fi zis ca s-a stricat sonarul.Apoi am vorbit cu un crapar batran pe care il stiu de mic..este expert in pescuitul crapului pe rau.L-am intrebat cum sta cu capturile anul asta si mi-a spus ca nu a prins nici un romanesc,doar amuri.Deci Muresul este plin de fitofagi si teni.Unde se rahatesc asstia in apa se dezvolta im combinatie cu canicula verii niste alge brune,mancatoare de oxigen.Mai putin oxigen inseamna pesti apatici..Pe la sfarsitul verii veneau pe apa scobari morti.Nu multi,dar destui.Acum nu demult cineva a postat o poza cu mortalitate piscicola la Ludus,de la o fabrica care a deversat melasa..Apoi din cauza balstierelor care au facut cratere imense direct in albia majora s-au format niste ''pungi'' cu apa adinca.Intre pungi sunt portiuni unde apa abia are 50-60cm.In ''pungi'' apa abia curge,de multe ori aproape ca stateam pe loc cu barca.Orice adiere ,cat de mica te plimba de-a latul curentului aprope inexistent..In aceste ''pungi'' stau bancurile de fitofag si aici este sursa bacteriilor alora..La fel se intimpla si pe incintele private unde au bagat patronii amuri si crapi..Apa are aceeasi culoare nesanatoasa si pestii sunt letargici..Nu demult am prins o stiuca mica de vreo 1.5 kg care a venit ca si o creanga,pina a ajuns la mal am fost in dubii-e peste sau carcasa de scoica??Pestii exista(inca) dar este ca si cum n-ar exista.Indraznesc sa spun ca pe Mures are loc in tacere o adevarata catastrofa ecologica sub explicatia oficiala de ''lucrari de regularizare a albiei''Nu ma mir ca pestii nu sunt activi..vad ca prin alte parti se prind..stiuci,bibani,cleni,somni..ferice de pescarii aceia care mai au inca ce pescui..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 514

miercuri, 7. octombrie 2015, 08:39

Ceea ce eu nu inteleg este insa faptul ca, f f f multi de pe forum prind peste si posteaza capturile pe FB, sau nu posteaza deloc. De ce nu posteaza multi din cei ce prind, este clara (sute de kile pe an ), dar fara suparare, cei ce posteaza pe FB, si totusi aici au invatat atatea, si intra regulat sa invete si in continuare, este frustrant ptr mine, ptr ca asa parca si-ar exprima nemultumirea fata de acest forum.


Zorane, daca tot suntem la partea in care ne spunem fiecare parerea despre ce se posteaza, hai ca mi-o spun si eu.

O explicatie la ceea ce zici tu ar fi ca exista oameni care in general NU FAC POZE la ceea ce prind... pur si simplu prind si gata.
Tie iti plac pozele si cu precadere pozele cu pesti dar nu poti generaliza asta.
Sper sa nu fie cu suparare pt. nimeni dar de ex. pe mine nu ma prea intereseaza ce pesti prind altii, ma intereseaza ce prind eu si pozele cu pestii mei, la pozele alea imi place sa ma mai uit din cand in cand si nu am nici o inclinare in a le share-ui cu altcineva.
Este dealtfel si motivul pt. care n-am inteles niciodata de ce mi-ar fi necesar mie un cont de Facebook, de exemplu... :rizi: .
(cu toate astea si din respect pt. forum, am mai postat poze aici cand am avut cu ce...)

Insa principalul motiv pt. care cred ca utilizatorii activi de pe acest forum nu posteaza poze AICI este ca majoritatea nu practica C&R iar pozele pe care le-ar posta cu siguranta ar starni o multime de discutii. Si chiar daca nu sunt de acord cu ceea ce practica, pe de alta parte ii inteleg.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3 515

miercuri, 7. octombrie 2015, 09:36

Ceea ce eu nu inteleg este insa faptul ca, f f f multi de pe forum prind peste si posteaza capturile pe FB, sau nu posteaza deloc. De ce nu posteaza multi din cei ce prind, este clara (sute de kile pe an ), dar fara suparare, cei ce posteaza pe FB, si totusi aici au invatat atatea, si intra regulat sa invete si in continuare, este frustrant ptr mine, ptr ca asa parca si-ar exprima nemultumirea fata de acest forum.


Insa principalul motiv pt. care cred ca utilizatorii activi de pe acest forum nu posteaza poze AICI este ca majoritatea nu practica C&R iar pozele pe care le-ar posta cu siguranta ar starni o multime de discutii. Si chiar daca nu sunt de acord cu ceea ce practica, pe de alta parte ii inteleg.


Total de acord cu Costi. :bravo: S-a vazut si prin crearea sectiunii "exclusiviste" .

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 516

miercuri, 7. octombrie 2015, 09:38

Anem, ma abtin de mult sa zic ceea ce voi zice si vreau sa nu mi-o iei in nume de rau in nici un fel. [ ….. ]


pa00lsc … nici vorba de suparare sau sa o iau in vreun fel sau altul. Inteleg perfect ceea ce vrei sa spun dar daca m-ai cunoaste personal ai intelege si tu de unde vine aceea “nemultumire” de care vorbesti mai sus.

Partial a raspuns Zoran dar incerc sa imi expun punctul de vedere in felul meu. Incep prin a spune ca o saptamana intreaga ma gandesc la ce avatoi voi prinde, ce somni voi drilui sau felul in care voi pescui … toate aceste ganduri stiu foarte bine ca sunt doar “vise” si ca doar cu ceva noroc voi prinde anumite conditii pentru ca reusesc sa ajung pe apa doar in weekend-uri … asa cum trebuie. Cand ajung acolo lucrurile evident ca nu stau asa cum imi doream. Incep sa pescuiesc si vad ca pestii nu raspund asa cum speram. Schimb chestii, incerc in diferite locatii, diferite adancimi, jocuri sau alte detalii de genul asta. Pestii nu doar ca nu raspund asa cum mi-as fi dorit dar nici macar nu reusesc sa gasesc unde stau. Atunci mai apar pe maluri diferiti “neni” care stiu foarte bine ca fac macel pe unde ajung. Fac tot posibilul sa ii ignor, ii salut si incerc sa imi vad in continuare de treaba (cei care ma cunosc personal stiu ca pentru mine pescuitul e pescuit … nu socializare pe malul apei, nu discutii aiurea despre scule si cu atat mai mult sfaturi de la “profesorii” de azi care ieri pescuiau la spinning cu lansetele de stationar). Sa nu deviez de la subiect. Imi vad de treaba … dar treaba nu merge. Stiu ca pestii sunt acolo dar nu reusesc nici macar sa ii fac sa imi atace naluca doar pentru a stii exact locatia lor. In cele din urma, dupa mai bine de 8-9 ore de pescuit non-stop reusesc sa strang un total de 2-3 avati din care majoritatea sunt mai mici decat mi-as fi dorit. Cam asa decurge o iesire la sfarsitul careia tot timpul imi spun … data viitoare va fi mai bine. Si da … era sa uit, mai adauga la toata situatia de sus si faptul ca se pescuieste in 2 :ochi:

Daca te uiti peste post-uri … si nu foarte mult in urma … vei vedea ca am avut parte si de partide pe care le-am numit “de vis” chiar daca rezultatul final era asemanator cu cel din partidele in care am fost dezamagit. Diferenta consta in faptul ca atunci reuseam sa dau de pesti asa cum trebuie, aveam multe atacuri si rateuri, mai iesea si cate un peste la pozat … sa rezum totul intr-o propozitie scurta: am avut activitate.

Crede-ma ca sunt multumit si recunoscator ca pescuiesc pe apele pe care o fac (chiar daca intre noi fie vorba – si astea se duc la vale rau de tot … si motivele le-am expus de multe ori pe aici) si nu asta este motivul pentru care multe posturi se incheie cu mesajul “data viitoare trebuie sa fie mai bine”. Nu, motivul pentru care se incheie in felul ala se datoreaza doar pasiunii pentru pescuit si dorintei de a avea o partida asa cum imi doresc. Crede-ma ca eu sunt cel care pozeaza 99,9% din capturi … indiferent de dimensiuni, fapt ce demonstreaza clar bucuria de a prinde pesti de orice dimensiune.



[…..]

Ceea ce eu nu inteleg este insa faptul ca, f f f multi de pe forum prind peste si posteaza capturile pe FB, sau nu posteaza deloc. De ce nu posteaza multi din cei ce prind, este clara (sute de kile pe an :doarecapu: ), dar fara suparare, cei ce posteaza pe FB, si totusi aici au invatat atatea, si intra regulat sa invete si in continuare, este frustrant ptr mine, ptr ca asa parca si-ar exprima nemultumirea fata de acest forum.

[…..]

Sa sti ca am avut parte de nenumarate frustrari in ultimii 2-3 ani prin acest forum, dar am invatat foarte multe despre oameni, si voi continua cu aceasi speranta ceea ce am inceput. :noroc:


Zoran, partea aia cu cei care doresc un forum viu dar nu participa sa il mentina viu am mai discutat-o de multe ori pe mai multe topicuri … nu am chef sa imi expun iarasi parerea doar pentru a avea ce polemiza. Ideea e simpla … un forum nu poate fi tinut in spate de 10-15 useri activi. Acei 10-15 pana la urma se pot auzi bine-merci pe email sau la telefon.

Iar ultimul paragraf … ma abtin sa comentez dar voiam neaparat sa il citez :rizi: mai ales ca stiu cam la ce te referi … sa fim noi sanatosi :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 517

miercuri, 7. octombrie 2015, 10:05

Informer, cei ce nu fac poze, nu fac, si gata. Pe astia chiar ii inteleg. Eu insa ma refeream la cei ce fac poze si filmari, dar nu posteaza deloc aici pe forum, si doar citesc, culeg informatii, invata... principalul loc de postare al lor fiind FB-ul, care este de fapt un mare sheet dpmdv, de pe care chiar ai multe de invatat despre pescuit, si anume "zero". Eh, si asa cum ptr Anem o partida cu 3 avati este frustranta, iar ptr Paul postarea frustranta a lui Anem e frustranta, asa este ptr mine chestia cu pozele de pe FB frustranta. Ma rog, sau de alte platforme.

Eu sunt o persoana ca si muuuulti altii, caruia ii plac pozele. Imi place sa le privesc, si nu trebuie sa fie neaparat cu pesti. Si crede-ma, oricine se intoarce de la o partida de pescuit, fie pe un rau, fie in Delta, este asteptat de majoritatea colegilor nu numai sa auda ce s-a intamplat, ci si sa vada ce a fost pe acolo. :noroc:

S-a vazut si prin crearea sectiunii "exclusiviste" .


Nu inteleg, ce s-a vazut prin crearea sectiunii C&R? Ca exista si pescari ce practica C&R, sau ca restul, cei ce nu practica decit retinerea exclusiva a tuturor capturilor (chiar daca prin asta devin uneori braconieri), si-au umflat nasul, si au intors fundul acestui forum? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3 518

miercuri, 7. octombrie 2015, 10:18



Nu inteleg, ce s-a vazut prin crearea sectiunii C&R? Ca exista si pescari ce practica C&R, sau ca restul, cei ce nu practica decit retinerea exclusiva a tuturor capturilor (chiar daca prin asta devin uneori braconieri), si-au umflat nasul, si au intors fundul acestui forum? :gandesc:


Nu s-au intors cu fundul, forumul e foarte ok ( exceptand "porcariile" din nimicuri , care am vazut ca sunt limitate/sanctionate, ceea ce e corect), doar felul in care sunt priviti cei care retin pestele nu e ok. Asta am vrut sa spun, exact ce a spus si Costi, si de aceea sunt , cred , colegi care nu posteaza poze aici sau deloc (sectiunea a fost tot o masura contra celor ce retin pestele ). Majoritatea se autocenzureaza, din respect, ptr a nu creea discutii inutile . :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 519

miercuri, 7. octombrie 2015, 10:36

...felul in care sunt priviti cei care retin pestele nu e ok..


Nu inteleg nici asta, cum sunt priviti? :gandesc:
Gufisor, nimeni nu are nimica cu cei ce retin peste. Ceea ce deranjeaza, si mai ales pe mine, este abuzul si nerespectarea legii! Adica, prind 4 pesti de 4-5 kg bucata, si ii retin pe toti. A 2-a zi, mai prind 2 pesti de 20 - 30 kg bucata, ii retin si pe aia. Dupa o saptamana mai prind 4 bucati de 10 - 15 kg bucata. Ii retin pe toti, ca deh, tra sa-m iscot parleala, sau am "obligati" de achitat... Si cand trag linie la finele anului, nu sunt multumit cu 400 kg de somn retinut, ca anul trecut au fost 500! Sorry, ptr mine asta este braconaj, atata retinerea peste limita legala admisa, cit si faptul ca pestele vine comercializat, fara ca pescarul sa beneficieze de o autorizatie de comercializare a pestelui. Nah, si contra acestora s-a facut acea sectiune denumita "C&R", adica contra fomistilor. :)

Gufisor, acest forum sustine C&R, nu impune nimanui acest lucru. Si, acest forum NU sustine retinerea in exces a capturilor, sau comercializarea pestilor prinsi, noi fiind pescari sportivi. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com