Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 481

duminică, 6. septembrie 2015, 20:05

Frumoase capturi Marian si Anem,felicitariiiii! :ciao:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 482

duminică, 6. septembrie 2015, 21:37

Ce avati frumosi. Hai ca ma roade gelozia. :apl:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 483

luni, 7. septembrie 2015, 10:41

multam de aprecieri ... chiar daca rezultatele au fost OK, a fost o partida al naibii de grea cu momente lungi de liniste totala din partea pestilor.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 484

luni, 7. septembrie 2015, 21:13

Felicitari baieti , frumoase capturi .

Dupa o partida grea , cu toate tipurile de vreme de la soare arzator la furtuna in toata regula, cu pesti foarte mofturosi , cu o gramada de dificultati , cu momente de extaz si agonie cel mai frumos peste al partidei sa aratat la sesiunea foto .

Deocamdara citeva poze iar cu filmuletul vine King
»grey-wolf« a atasat urmatoarele fisiere :

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 485

luni, 7. septembrie 2015, 21:17

frumos grey-wolf ... si stind la ce sa ma astept din partea filmuletului nu pot spune decat "jos palaria"
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 486

luni, 7. septembrie 2015, 21:58

In primul rind felicitari tuturor pentru capturi ! :apl:
In al doilea rind dupa cum zicea si lupu sur, am avut o partida cu agonie si extaz in care, spre surprinderea mea , pentru prima data am avut si o zi in care somnii n-au vrut la clonc in schimb au dat in naluci cu dusmanie :soc: din pacate n-am reusit sa pacalesc decat 2 din care unu mi-a plecat cu tot cu vobler fiindca eu vazusem ca bat "avatii" (deh faza lunga imi joaca feste uneori :) ) si in consecinta mi-am permis sa dau dupa ei cu batul de spinning light fara sa stiu ca de fapt avatii au muci si musteti.
Cum insa trebuie sa dam cezarului ce-i al cezarului , resursele foto-video de tura asta il au protagonist pe lupul sur in ipostaza de invingator pe nocturna (si nu numai) :zambet: asa ca enjoy :ochi: :
Video
-

Video



mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 487

marți, 8. septembrie 2015, 02:40

Bravo baieti, multe driluri si eliberari va doresc :noroc:
Vad ca folositi gripul si la somni de 20 de kg :zambet: nu ati avut surprize niciodata?

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 488

marți, 8. septembrie 2015, 07:57

Bravo baieti, multe driluri si eliberari va doresc :noroc:
Vad ca folositi gripul si la somni de 20 de kg :zambet: nu ati avut surprize niciodata?
Deocamdata soarta a fost buna cu noi si n-am avut surprize cu gripul daca am reusit sa-l strecuram dupa falca si sa-l blocam cu degetul (fiindca asta e cea mai mare problema la grip sal bagi dupa mandibula si sa-l ti acolo fara sa se deschida) :zambet:
In general oricum folosim gripul doar pana apucam sa vedem pe unde sa strecuram mana in gura pestelui fara risc de accidentare si apoi tot cu mana scoatem de regula :ochi: (eu mai fac si exceptii de cand am tunat gripul si i-am ingosat falcile ca sa nu mai taie :zambet: ) Ideea e ca, daca te-a dus cu presul si a fost cuminte la atingerea de proba dar mai are rezerve de energie si chef de piruete cand il apuci (se intampla uneori si asta) gripul sa-i permita sa se roteasca fara sa te alegi cu entorse sau piercing-uri :gandesc: Mai sunt si cazuri in care pestele vine cu gura cusuta si n-ai cum sa-i bagi gripul si uneori abia strecori chiar si mana sau macar un deget (cum am patit eu la cel de 25+ ) dar in rest in general gripul e prima alegere .

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 489

marți, 8. septembrie 2015, 15:16

Mai Carol,vorba aia...''iesti pi val''.. :bravo:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 490

marți, 8. septembrie 2015, 17:27

Mai Carol,vorba aia...''iesti pi val''.. :bravo:
Multumesc de apreciere insa , dupa cum e lesne de observat, suntem ca "estem" 2 in echipa :zambet: :noroc:
Cum am mai spus, noi facem ce putem dar tine si de soarta in buna masura cand vine vorba de "cine-i primul la carlig si cat de mare" :nunteleg:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 491

miercuri, 9. septembrie 2015, 06:46

Atunci cu scuzele le de rigoare..''sunteti pi val'' :bravo:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 492

miercuri, 9. septembrie 2015, 18:46


Vad ca folositi gripul si la somni de 20 de kg :zambet: nu ati avut surprize niciodata?

Sa sti ca nu am avut surprize cu gripul la sonm in ciuda faptului ca e un grip de la Energoteam . Il prefer pe asta pt ca la aceeasi dimensiune cu Boga deschide falcile cu 6 mm mai mult . Daca te obisnuiesti cum sa il bagi in gura pestelui nu ai probleme . La stiuca si la avat rupe gura uneori si asta nu imi place prefer sa ii scot cu mana cit mai des si cu gripul doar daca situatia o cere .

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 493

duminică, 13. septembrie 2015, 10:47

Situatia pe aici vad ca devine tot mai nasoala. Aseara am bagat cu Mane un pescuit ... o partida exagerat de grea.

Mane a insistat mai mult la jig (cu siguranta datorita noii lansete :rizi: ) in timp ce eu am incercat toate variantele ce mi-au trecut prin minte pentru a da de ceva pesti.

Activitate aproape spre zero timp de cateva ore ... adica doar vreo ciupitura la jig si ceva lovituri anemice in voblere. Dupa mai bine de 3 ore de pescuit iese in cele din urma si primul peste:



Am insistat mai mult in apropierea substratului si apare un "strop":



Ulterior iarasi s-a facut liniste si cand ramasesera vreo 15-20 de minute pana sa se intunece vine si lovitura aia atat de ravnita, la capatul careia apare un avat de toata frumusetea.



Intepat atat de superificial incat am avut mari emotii pana in momentul in care era pe mal. Noroc cu frana destransa ... o chestie intrata in obicei dupa surprizele facute de Spiderwire si puscatul lui in momentul atacurilor violente.

Si ... ca sa nu se arunce toata vina pe SpiderWire, la un moment dat Mane ia un Shiver de 9 in culoarea FGT si dupa vreo 2-3 lansari vine lovitura cautata si pe lanseta lui ... lovitura finalizata urat de tot, adica i-a puscat firul PP de 15 asemeni unei papiote. Urata treaba si ridica mari semne de intrebare.

Ulterior a fost liniste totala in ciuda schimbarii locului si pescuit dupa somn in bezna.

Data viitoare obligatoriu trebuie sa fie mai bine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 494

duminică, 13. septembrie 2015, 12:10




Am insistat mai mult in apropierea substratului si apare un "strop":





Acum intr-adevar devine incurajatoare culoarea :zambet: :ochi: tot asteptam sa inceapa ploaia dar e bine si "strop" cu "strop". Felicitari :bravo:
In alta ordine de idei, macar voi ati iesit la pesti , unii dintre noi n-am fost asa norocosi weekendul asta .
Asteptam si impresii de la Mane despre noua lui jucarie de jig :bucuros:

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 495

duminică, 13. septembrie 2015, 17:08

Faini pestocii Anem . Bravo .

PS : acum vad si pozele tale . (alta versiune de opera )

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 496

miercuri, 16. septembrie 2015, 13:36


Acum intr-adevar devine incurajatoare culoarea :zambet: :ochi: tot asteptam sa inceapa ploaia dar e bine si "strop" cu "strop". Felicitari :bravo:
In alta ordine de idei, macar voi ati iesit la pesti , unii dintre noi n-am fost asa norocosi weekendul asta .
Asteptam si impresii de la Mane despre noua lui jucarie de jig :bucuros:


Merci Carol, probabil ca daca as insista sa caut salaii cu nalucile respective ar scoate mai mult pentru o poza dar cum stii foarte bine, nu apreciez salaul datorita lipsei sale de reactie in dril si atunci se intampla sa prind accidental cate unul … unii mai mici si cateodata si cate unul mai rasarit.

Nu stiu cum sta situatia pe alte ape, dar aici schimbarile de sezon sunt tot timpul de rahat … adica zilele sau saptamanile alea in care temperatura apei se schimba considerabil pentru mine cel putin au fost destul de moarte si cu pesti putini. Astept sa isi intre toamna in drepturi pentru a spera la niste partide mai bune, cu pesti mai multi si mai mari la pozat :rizi:

Cat despre lanseta lui Mane … si-a dat cu parerea si in mare sunt si eu de aceeasi parere cu precizarile pe care le-am facut pe topicul respectiv …

Faini pestocii Anem . Bravo .

PS : acum vad si pozele tale . (alta versiune de opera )


Merci de aprecieri … ma bucur ca ai scos-o la capat cu nevazutul anumitor poze in browser.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

3 497

duminică, 20. septembrie 2015, 12:55

Salutare baieti.

Azi noapte pe raul Mures la o partida in graba cu prietenul meu NegruVoda a iesit la pozat un somn frumos de 1.30m.

De putin a ratat carligul ochiul pestelui.



linkul cu eliberarea il gasiti neprelucrat pe youtube https://youtu.be/dR1skbjRWWY

Il ateptam de ceva vreme si a venit.

3 498

duminică, 20. septembrie 2015, 13:07

Faina captura :apl: :apl: :apl:
Felicitari ptr eliberare! :apl: :apl: :apl: :apl:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 499

duminică, 20. septembrie 2015, 13:40

Frumos, felicitari pentru captura si pentru eliberare :bravo: :bravo: :bravo:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3 500

duminică, 20. septembrie 2015, 17:54

Felicitari, fir intins si la mai mare. :apl:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.