Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 441

duminică, 16. august 2015, 12:21

Carol ... nu pot spune decat jos palaria pentru capturi dar si pentru eliberari ... si la mai mare.

Am iesit si eu in timpul saptamanii la un pescuit vazand ca nivelul Po-ului urcase peste un metru si era in continua crestere. Din pacate nu era tulbure si in vreo 4 ore de pescuit au iesit doar doi pestiosri la pozat:





Am iesit si ieri ... si treburile nu au stat cum as fi vrut. Am inceput partida pe un soare si o caldura infernala, ocazie cu care au iesit si 3 pesti la pozat (culoarea buclucasa recidiveaza):







dupa care a inceput furtuna, un vant si o ploaie de poveste si pestii disparuti complet. Cu greu am reusit sa mai pacalesc unul de toata frumusetea si cam asta a fost:



... somnii disparuti in continuare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 442

duminică, 16. august 2015, 12:35

Felicitari si tie Emil , se pare ca daca nu curge macar pica si la tine :zambet: :ochi: ma bucur sa vad recidive , la cat mai multe sa fie !
dupa cum am promis eu revin cu clipurile :
1. Cel mai mic, cu care am facut incalzirea :relax:
Video
-

Video



2.Cel mai nou "personal best " :bucuros2:
Video
-

Video



Imi pare rau pentru calitatea imaginii insa se pare ca Youtube o reduce drastic ca sa scada si marimea fisierului . :necajit:
Ps cei care aveti cont pe facebook gasiti pe contul meu o varianta mai clara . :ochi:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (16. august 2015, 12:46)


Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 443

duminică, 16. august 2015, 16:13

Felicitari pentru capturi baieti :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 444

marți, 18. august 2015, 11:16

Am iesit si eu duminica cu un tip pe care nu-l cunosteam si care tot povestea la mine pe forum cum incearca sa prinda un somn in Sena de pe mal de ceva vreme fara succes. Asa ca l-am invitat duminica sa vedem daca din barca va avea mai mult succes.
Mi-am dat seama ca omul avea zero experienta la rapitori, pescuise numai crap si albitura la varga. A venit cu o lanseta pentru somn dar si cu o lanseta casting foarte puternica cu care incerca sa lanseze un silicon de 3 grame care se incapatana sa cada la 2m de barca facand si o peruca. Asa ca i-am imprumutat o lanseta spinning light ca sa poata macar lansa siliconul la 20m.
Cum tinta era somnul m-am apucat de dat dupa bibani caci altceva nu prevazusem pe post de momeala. In 10 minute 4 bibani frumosi se balaceau in bidonul prevazut pentru ei. Pasagerul, Sebastien, incerca si el cu siliconul sa ia un bibi dar pestii nu aveau chef sa-i faca pe plac. Pana la urma tot a intrat ceva pe lanseta light :



A trebuit o groaza de vreme ca sa-l scoata caci tot freca frana mulinetei care oricum nu era destul de stransa, dar pana la urma si-a prins primul somn de 1m37.
Putin mai tarziu eram la masa pe o barja si lansetele cu bibani in apa stand in suporturile de pe barca. La nici doua minute dupa ce ne-am oprit pe barja i-a intrat asta :



Mai mic decat primul. Dupa cateva minute mi-a tras si mie insa a reusit sa fuga cu bibanul.
Dupa masa, cu toate ca s-au ridicat multi somni la clonc nu au vrut bibanii nostri. Eu nu prea am pescuit, mai mult am facut-o pe ghidul, pasagerul fiind extrem de neindemanatic a trebuit sa tot desfac noduri, sa refac monturi caci tipul se tot agata de fund cu toate ca era cu ochii pe sonar. :doarecapu:
Data viitoare voi iesi cu un pescar mai experimentat.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 445

marți, 18. august 2015, 12:22

Eu nu prea am pescuit, mai mult am facut-o pe ghidul, pasagerul fiind extrem de neindemanatic a trebuit sa tot desfac noduri, sa refac monturi caci tipul se tot agata de fund cu toate ca era cu ochii pe sonar. :doarecapu:
Cosmarul oricarei partide in care incerci sa inveti un novice cu temele nefacute :doarecapu: . Problema cea mai mare e ca, acum, cum a si prins, o sa se tina scai de tine sa-l mai iei cu tine (mai ales dupa una-doua partide singur fara rezultate) :bucuros:
Altfel ce sa mai zic, a avut omul drilul vietii din prima partida cu somn pe UL si senzatii pe care unii le urmarim sezoane intregi de :pescuit:
Ce sa mai zic decat, felicitari si condoleante simultan (dat fiind faptul ca tocmai ti-a "murit" linistea de acum incolo :zambet: )

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 446

marți, 18. august 2015, 12:54

Kingule iti multumesc pentru complimente. Dar sa stii ca nu mi-e frica ca se va tine scai de mine. I-am promis de mult ca o sa-l duc la o partida de somn si el a fost cel care nu prea a putut veni pana acuma din cauza nevestei. Omul e sub papuc mai tot timpul asa ca nu-mi fac griji.
A fost foarte fericit cu cei doi somni ceea ce m-a bucurat si pe mine.
Si tin sa te felicit si pe tine pentru progresele ultra rapide la tehnica cloncului. Un singur lucru care m-a zgariat pe ochi si care nu are nimic de a face cu pescuitul. Reglati camerele sa faca imaginea de aceeasi talie, a ta si a colegului, caci unul face imagini in 16/9 si celalalt in 4/3. Si fiind deformat de meserie innebunesc cand se tot schimba formatul imaginii. :rizi:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 447

marți, 18. august 2015, 13:35

Si tin sa te felicit si pe tine pentru progresele ultra rapide la tehnica cloncului. Un singur lucru care m-a zgariat pe ochi si care nu are nimic de a face cu pescuitul. Reglati camerele sa faca imaginea de aceeasi talie, a ta si a colegului, caci unul face imagini in 16/9 si celalalt in 4/3. Si fiind deformat de meserie innebunesc cand se tot schimba formatul imaginii. :rizi:
Multumesc, pentru aprecieri, din partea ta cantaresc mult :noroc: Cand ma gandesc ca am inceput stilul asta mai mult ca sa-i arat lui Zoran ca aici nu sunt pesti mari ... :limba:
Din fericire cloncul e un stil care te rasplateste repede si bine dar, totodata, din pacate de asta data, tocmai am constatat si eu ca in mana unora poate fi o arma de distrugere in masa. Populatia piscicola de maine depinde doar constiinta fiecarui pescar ce tine un clonc in mana (sau de lipsa ei).
Cat despre camere, din pacate filmam cu ce apucam la indemana sau cu ce are baterii in acel moment (fie ca-i apartul foto fie ca-i telefon mobil :nunteleg: ) dar o sa incerc sa uniformizez la montaj in masura in care m-oi pricepe sau imi va permite movie maker-ul :)

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 448

marți, 18. august 2015, 15:01

O imagine 16/9 se poate transforma in 4/3 dar invers nu. Asa ca reglati totul in 16/9 de la inceput si asa va ramane.

3 449

marți, 18. august 2015, 15:59

Felicitări colegi pt capturi și pentru descrierea amănunțită ale momentelor traite de voi :apl:
@tudor.Am trăit și eu sentimentul de a fi elevu' lui Informer :bravo: și după numai 2 ani "de a fi maestru :nu: " în ochii partenerului începător la clonc......:rizi:-nu dau nume :zambet: .Norocul meu este că nu se pune problema de papucul nevestei nici la mine, nici la el :bucuros2: , așa că dăm înainte.... :)
PS.Vremea trece, numai mâine nu-i poimâine. Așa că, te rog să nu uiți sa treci în programarea concediilor pe 2016 și câteva zile la Dunăre, cum plănuiam prin mai la o bere-doua..... :prieteni:
:noroc::

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 450

vineri, 21. august 2015, 21:54

Salut baieti :noroc: .In primul rand vreau sa felicit pe toata lumea care a reusit sa prinda peste in ultimul timp.Respectul meu baieti pentru toate eliberarile ce le-ati facut :bravo:
Am fost si eu in concediu pe meleaguri valcene unde normal ca am fost si la pescuit, rezultatul insa a fost sub asteptari.Am incercat doar la spinning, in prima saptamana a concediului am bagat cateva iesiri una in compania lui Tyrael, una in compania lui Bogdan86 si una de unul singur.Din pacate nu a iesit nimic la pozat, am avut cateva atacuri insa fara rezultat.A doua saptamana am incercat din nou insa fara rezultat ceea ce m-a facut sa nu mai ies pe balta in ultima saptamana. Chestia e ca daca as fi vrut sa prind peste cu adevarat cred ca as fi reusit insa ar fi trebuit sa inist mult mai mult insa am decis sa imi dedic timpul altor chestii si am lasat pescuitul deoparte :rizi:
Cred ca au ramas putini pesti rapitori pe Olt in zona Valcea...

3 451

sâmbătă, 22. august 2015, 09:05

............. Chestia e ca daca as fi vrut sa prind peste cu adevarat cred ca as fi reusit insa ar fi trebuit sa inist mult mai mult insa am decis sa imi dedic timpul altor chestii si am lasat pescuitul deoparte :rizi:
Cred ca au ramas putini pesti rapitori pe Olt in zona Valcea...


:rizi: :rizi:
pacat, data viitoare insista mai mult, poate .................cine stie?!!!

p.s. anul asta s-au prins MULTI somni la spinning asa ca inchipuieti cum este cand nu se prinde nimic

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 452

sâmbătă, 22. august 2015, 09:16

Asa se aude ca s-au prins ceva somni la spinning pe la Valcea... Dar sti cum e..E o diferenta intre unu care se duce mai des si le-a invatat comportamentul, orele si toate cele fata de unul care a avut timp sa bage abea 3 partide .. Cred ca daca se insista mai mult iesea ceva.. :gandesc:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 453

sâmbătă, 22. august 2015, 20:40

La somn existau niste sanse dar la alt rapitor... Mult mai greu. Oricum somni s-au prins putini, somotei multi, parca mai multi ca in orice an. Imi pare rau ca nu am avut mai mult timp sa facem mai multe iesiri, poate la anul.

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 454

duminică, 23. august 2015, 21:45

Salutare!
Dupa ce am urmarit foarte multe informatii despre pescuitul la somn si mai ales metoda ''la clonc'', a venit timpul sa fac si ceva practic...
Desi eu am fost foarte hotarat, Dunarea a fost foarte hotarata sa nu ma lase din cauza timpului(vant)... Totusi prin bunavointa si rabdarea cuiva cu mai multa experienta, am reusit sa ies astazi de dimineata la o partida rapida de cloncanit.
Mare chin sa stea montura in conul sonarului pe timpul asta, dar noroc ca unii sunt destul de dotatii si priceputi sa faca si asta. Una peste alta somnii au inceput sa urce de la primele batai ale cloncului, uneori chiar si cate 3-4...linii groase pe ecran uneori...3-4 rateuri...sangele fierbea, mainile tremurau...si...pana la urma apare si prima captura la clonc, care momentan e singura. Poate nu e cea mai spectaculoasa, dar in mod clar e ce a fost nevoie ca sa fiu castigat de partea cloncului(crapul e istorie). Si ca sa fie si botez, l-am primit chiar de la mustacios in momentul in care l-am eliberat... :bucuros2:


Evident pe cand eu ma pregateam sa plec spre casa, vremea s-a calmat, apa Dunarii la fel...nu-i nimic... Desi nu imi mai venea sa plec, am plecat acasa fericit. Am avut prima captura de la prima iesire si m-am mai indragostit inca o data. Probabil la noapte o sa visez cum urca somnii pe sonar... :zambet:
Multumesc celui cu experienta care a facut posibil ca eu sa pot povesti cele relatate!


P.S. Betivaneala si gratarul(moderate) au fost nelipsite si la loc de cinste!
»acuciureanu« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 1.jpg (298,19 kB - 95 ori coborit - ultima oara: 25. aprilie 2016, 07:10)
  • 3.jpg (252,13 kB - 99 ori coborit - ultima oara: 25. aprilie 2016, 07:10)
  • 4.jpg (274,23 kB - 87 ori coborit - ultima oara: 25. aprilie 2016, 07:10)
  • 5.jpg (287,27 kB - 80 ori coborit - ultima oara: 25. aprilie 2016, 07:10)
  • 6.jpg (278,14 kB - 76 ori coborit - ultima oara: 25. aprilie 2016, 07:10)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 455

marți, 25. august 2015, 09:35

Felicitari tuturor ptr capturi si eliberari, bravo!

Dupa 2 saptamani de Dunare, personal nu pot sa ma laud cu nici o captura. Insa nu imi pasa, m-am simtit mai mult decit excelent!!! :noroc:

Dupa cum stiti concursul de pescuit la somn nu s-a mai tinut, si astfel mi-am putut aloca timpul 100% in compania prietenilor, relaxandu-ne, distrandu-ne si putin si pescuindu-ne. :ochi:
Dar au fost si citiva oaspeti prezenti, cu toate ca asteptam mai multi... insa unii au renuntat la placerea de a pescui la clonc pe vant de 4 - 5 m/s, chiar din cauza vremii. Pacat... caci dupa cum se vede in pozele postate de acuciureanu am prins si pe astfel de conditii extreme. Deasemenea pe alta poza din alta partida, aceleasi valuri enervante si mari, care insa au facut ca noi sa fim singurii cloncari pe apa :bucuros2:



Pe noi insa nu ne-a impiedicat sa stam chiar si peste noapte la o partida de stationar, in ploaie torentiala si vant puternic:






In total am reusit in 5 iesiri scurte, de max 2 ore, sa scoatem la poze ptr colegii de barca circa 10 somni, cel mai mare avand undeva pe la 1,2m. Au fost si exemplare mai imbracate care au ciugulit din ramele noastre, dar rateurile au fost undeva pe la 20 ca numar.

Ce-i drept, se simte tot mai mult prezenta pescarilor care cloncanesc la nesfarsit si scot din Dunare tot ce se pune in barca, indiferent de marime. Incet incet ramane si zona Bazias - Moldova Noua fara prea mult peste...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 456

marți, 25. august 2015, 09:49

Pun si eu unul dintre pestii capturati impreuna cu Zoran.
Tin sa spun ca singur in barca, in conditiile alea de vant, nu se putea pescui.
Toti pestii pe care i-am prins au fost datorita faptului ca Zoran butona tot timpul la motorul electric ca sa nu ne ia vantu` si sa vedem cat de cat montura... asa ca pestii au venit la undita mea da` meritul este cel putin jumi-juma... :rizi: .

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 457

marți, 25. august 2015, 11:13

Frumoase capturii baietii,nu prea vad rezultate de pe raul Mures.. ! :ciao:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 458

marți, 25. august 2015, 15:57

Bravo voua. Tocmai ma intrebam cum se petrece vacanta pe la clisura. :apl:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 459

luni, 31. august 2015, 09:58

A saptea noapte de pescuit pe raul Mures mi-a mai adus un micut monstrulet,asta a fost prins in jurul orei 14:00,am ramas impresionat!





Eliberare somn in raul Mures - YouTube

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 460

luni, 31. august 2015, 14:58

Bravo Catalin! :bravo:
De ce ai ramas impresionat? pentru ca l-ai prins pe timp de zi si nu noaptea?