Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 421

luni, 10. august 2015, 00:27

Gata-i si clipul :zambet: :
Video
-

Video


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 422

luni, 10. august 2015, 05:08

Pe tripla am avut rame si o scoica ...


Bravo Silure, esti tare! :noroc:
Am vazut clipul pe FB, foarte fain :bucuros2:

Bran, tine-o tot asa, tra sa intre si mai mari! :bravo:

Anem, ma dai pe spate cu voblerele alea :doarecapu: Ai mp :zambet:

King, bravo, se pare ca le-ai prins smecheria!!! :noroc:

Marian, daca am fi avut concurs de "photo-capture", precis lu-ai premiu! Sa-ti traiasca :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 423

luni, 10. august 2015, 05:10

Ah, am uitat, daca nu-i cu suparare, Bran si Silure, va trec si pe voi in competitia surpriza. :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 424

luni, 10. august 2015, 09:49

Nu este nici o suparare Zoran,pe cel mare il astept ! :salut:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 425

luni, 10. august 2015, 10:53

frumos Carol ... iar de eliberare nici nu mai pomenesc pentru ca din cate vad a devenit o obisnuinta :apl:

eu incep sa uit cum e cu un mustacios la pozat ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 426

luni, 10. august 2015, 13:18


King, bravo, se pare ca le-ai prins smecheria!!! :noroc:
Zoran, eu de mult ti-am spus ca se pot extrage anumite tipare dupa care sansele de a prinde sunt favorizate daca-ti cunosti locul si specia tinta (ca sa nu mai vorbim de ajutorul tehnologiei) :zambet: :ochi:. Daca inainte nu faceam clipuri n-a insemnat musai ca nu prind sau ca nu eliberez ci ca, din ratiuni diverse, am preferat sa nu o fac (inclusiv secretizarea locului de pescuit si dorinta de a nu pierde momenul prielnic in care mananca si ai sanse la atac ) . Ca idee, un clip d-asta de 2-3minute are in spate circa o ora de filmare, masurare, cantarire, poze s.a.m.d timp in care nu pescuieste nimeni din echipa iar cel care filmeaza uneori ramane doar cu o gherla totala :necajit: ( fiindca momentul prielnic de pescuit l-a pierdut filmand si ajutandu-si coechipierul. :nunteleg: ). Motivul pentru care am decis sa fac clipurile a fost ca un semn de multumire pentru toti colegii de forum care au contribuit la informatia de aici , ca o "asigurare" pentru cei carora le pasa ca nu toti cei care au acces la tehnologie si informatie fac prapad (si in Romania se poate proteja resursa atat cata mai este ) si ca o incurajare pentru cei ce inca isi fac curaj sa elibereze o parte din pesti ca sa faca pasul (nu e doar atributul celor ce pescuiesc pe afara ci se poate si la noi).
In alta ordine de idei, in momentul de fata , pe acest forum, se gasesc suficient de multe informatii astfel incat oricine sa poata prinde peste mare (trebuie doar cautata informatia utila si pusa cap la cap fiindca informatia bruta se gaseste deja scrisa ). Experienta fiecaruia vine sa completeze generalitatile si, adaptandu-le la locurile lui de pescuit, cheia succesului incepe sa prinda forma. Apoi cu scule pe masura , putina tehnica si mult noroc, vin rezultatele treptat. :bucuros:
Asta nu inseamna ca daca eu vin maine pe Dunare sau daca merg pe Mures o sa mai prind la fel de bine pentru ca acolo imi lipsesc informatiile specifice locului si comportamentul pestilor din zona aceea. :nunteleg: Si aici cand merg nu-mi garanteaza nimeni ca prind peste sau ca prind ceva mare insa, informatia acumulata imi da o sansa in plus in a sti cand si cum sa pescuiesc cu mai multe sanse de reusita (ce intra tine strict de hazard si de care peste ii mai iute de coada in drum spre carlig :bucuros: )

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (10. august 2015, 13:23)


3 427

luni, 10. august 2015, 13:50

Se pare ca se prinde tot mai bine somnu la clonc de ceva vreme :bravo:
Azi ma-m intors acasa, dupa 5 zile de pescuit in plin soare,fara umbra, si nopti cu vant rece de parca eram in octombrie! :doarecapu:
De prins na-m prins somn dar am reusit sa "prind' o febra faina din cauza vantului rece de pe timpu nopti! :necajit:

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 428

luni, 10. august 2015, 21:46

Dupa partida trecuta care in principal s-a soldat doar cu ,,daune irecuperabile" :doarecapu: care nu au putut fi compensate in totalitate de frumusetea pestilor prinsi ...( am uitat telefonul in ploaie si PA PA cu totul ca a murit ... am rupt in timpul drilului un bat si mai presus de toate pestele mi-a rupt firul si nici macar nu am apucat sa ne zarim , asa putin , sa vad cine ride de mine .... :doaaamne: ) in sfirsit o iesire buna .
Normal ca prima data am cautat alt bat si abea dupa asta am trecut la cumparat alt telefon . Jucareaua DAM MADCAT INLINE 210 . Bucuria cea mai mare a fost ca jucaria cea noua in prima iesire a fost inaugurata cu primul peste al partidei si sa comportat minunat . Puteti sa vedeti si voi :prieteni:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »grey-wolf« (10. august 2015, 21:51)


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 429

luni, 10. august 2015, 22:58

Bravo tuturor pentru capturi si pentru eliberari! Frumos. :apl:

Cu permisiunea voastra o sa postez si eu doua poze care poate vin sa aminteasca ca pescuitul nu inseamna numai capturi...Am facut aceste doua poze ,in clisura, fara sa pun mana pe o lanseta ! Insa m-am simtit minunat! Sper sa va transmita si voua bucuria mea :bravo:





:prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 430

marți, 11. august 2015, 04:44

Normal ca prima data am cautat alt bat si abea dupa asta am trecut la cumparat alt telefon . Jucareaua DAM MADCAT INLINE 210 . Bucuria cea mai mare a fost ca jucaria cea noua in prima iesire a fost inaugurata cu primul peste al partidei si sa comportat minunat . Puteti sa vedeti si voi

:rizi:
Si eu aceasi ordine as fi aleso :bravo:

Felicitari ptr captura si noua achizitie :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 431

marți, 11. august 2015, 10:21

Frumos somn grey-wolf! Felicitari si pentru eliberare ! :salut:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 432

marți, 11. august 2015, 11:28

frumos grey-wolf :apl:

Zamfi, nu imi vine sa cred ca nu ai luat o lanseta sa arunci vreo guma in zona aia ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 433

marți, 11. august 2015, 14:00

Zamfi, nu imi vine sa cred ca nu ai luat o lanseta sa arunci vreo guma in zona aia ...

Anem ,in vacantele cu familia NU pescuiesc. Pentru pescuit am rezervat restul timpului ,mai putin cel care-l petrec cu familia in vacanta.Sper ca ma intelegi .

Iar legat de zona aia ...presimt ca saptamana viitoare cineva ,care a promis ca-mi arata farmecul cloncului , va fi colegul meu de pescuit ! Si atunci sa vezi Anem cum arunc eu cu guma in zona aia :rizi:

Ps: salaul cica nu papa deloc acum ,insa la somn e ...belea! La clonc normal.Cu o seara inainte sa ajung i-au rupt baietii si in ziua pozelor la fel!

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 434

marți, 11. august 2015, 21:36

Multumesc baieti ! Poate in unul din filmuletele viitoare o sa va povestesc si motivul ( F trist ) pentru care am hotarit sa fac publica o mica parte din activitatea mea pescareasca .Poate , nimic nu e sigur .

3 435

marți, 11. august 2015, 22:01

curaj !

si acuma trebuie sa scriu ceva doar de dorul lelii, ca asa vrea softul, sa aiba ce indexa google :zid:

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

3 436

vineri, 14. august 2015, 22:24

Felicitari G-W. Ma gandesc cum ar arata Oltul in 5 ani, daca toti pescarii ar fi ca voi.
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

3 437

sâmbătă, 15. august 2015, 00:36

Salutare,

Numai ce m-am intors mult asteptata expeditie anuala in mirifica noatra delta a dunarii. Ca de obicei, chiar daca nu am fi prins nimic am fi fost la fel de incantati de deconectarea, libertatea si linistea care o simti cand navighezi pe canalele alea inguste pline de stuf, nuferi, salcii batrane si tot felul de pasari, pasarele, animalute si .... eventualele barci cu sute de cai putere care te teleporteaza instant pe mal cand trec pe langa tine. Hai ca am stricat toata starea. Cu ei sau fara ei pana la urma acolo nu te poate enerva nimic. nu merita.

revenind la pescuit, ca in fiecare an am incercat de toate, chiar daca eu am mers axat pe clonc, fiind primul an in care am venit pregatit de clonc in delta.
Una peste alta, nivelul dunarii a fost destul de scazut si canalele si mai scazute. Stiuca a fost mofturoasa si campata in zone limitate, pe care le-am descoperit destul de tarziu, dar ne-am distrat cu cateva dintoase care le-am adus la barca in jaloane printre palcurile de vegetatie aduse de vant din lacuri.

Salaul, si mai mofturos... am pozat unul frumusel chiar in ziua in care am ajuns, fara sa stiu ca va fi si singurul carea aveam sa il vad la moaca in toate cele 10 zile

Crapul nu a facut prezenta in locurile bine stiute si momite din vreme. S-au aratat doar cativa mai silitori prinsi de cei mai batrani dintre noi care eu avut rabdarea si perseverenta sa stea sa ii astepte

Somnul in schimb, pentru mine, care nu pot sa zic ca am un termen de comparatie format pe dunare, a mers f bine. Desi au fost doar exemplare mici, sub 1m, noi am insistat asteptandu-l pe cel mai imbracat. Am mers in fiecare zi 2-3-4 ore la clonc si doar in 2 zile in care a batut vantul foarte tare nu a mers asa de bine, in rest am avut multe ridicari, prezentari, multe ratari si multi somotei adusi la barca, dar cel mai important am invatat foarte multe in tot timpul asta pe apa.

am pescuit cu un prieten care era putin sceptic in ce priveste cloncanitul, desi m-am straduit de multa vreme sa il corup. dupa prima partida imi dadea el trezirea sa iesim pe apa
Am batut ape de la 9m la 15m pe sulina cu 3 cloncuri, woodoo, ebro 2 si un clonc prototip de la Gigi (multzam Gigi), ca momeala, rame negre, cand au inceput sa se termine le-am combinat cu scoica, cand ne-au lasat de tot am gasit lipitori de pamant sapand pe marginea unui canal dupa rame, si cu tipar. Toate au dat rezultate bune.

De ce am prins doar exemplare mici, nu imi explic nici acum. S-au prins somni la clonc in aceleasi zone, si mai multi la numar, dar si exemplare mult mai frumosae... Sa fie momeala, sa fie cloncul, sa fie experienta ... Pt mine, ca novice, a fost perfect. Mai avem de invatat, si trebuie sa o luam incet. Daca il prind din prima pe ala de 2m, ce o sa mai fac la anu? :pauza:

Am pus si cateva poze, vreau sa fac si un filmulet sa il urc pe tubul tau, dar va mai dura

Dropbox - Delta 2015

PS sa nu imi ziceti si voi ca arat ca o babuta cu buful ala pe fata ca am aflat deja :rizi:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 438

duminică, 16. august 2015, 00:54

Alt baraj, un nou pesronal best :bucuros2:(cel putin la kilograme chiar daca nu-i chiar limpede cu cate am depasit recordul anterior :) ) deocamdata
doua poze, clipul maine :ochi:
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 25 160-1.jpg (157,79 kB - 60 ori coborit - ultima oara: 3. decembrie 2015, 19:20)
  • 10 114-1.jpg (207,59 kB - 47 ori coborit - ultima oara: 3. decembrie 2015, 19:20)

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 439

duminică, 16. august 2015, 10:18

Deci e clar ca tie trebuie sa-ti ia cineva cloncul din mana !!! :rizi: Nu puteai ramane la spinning? Carol ...jos palaria! Bravo!!! Desi e un stil care pe mine nu ma incanta nu pot sa nu ma inclin in fata talentului tau! Pentru ca la tine nu mai e noroc... :apl:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 440

duminică, 16. august 2015, 12:12

Frumoase exemplare baieti !Eu am mai iesit o noapte pe raul Mures si a iesit doar acest monstrulet.

Eliberare somn in raul Mures - YouTube

:ciao: