Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

3 401

luni, 3. august 2015, 08:23

Felicitari Anem,

Frumoasa partida si pesti pe masura . :buaaaah:

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 402

luni, 3. august 2015, 10:48

Bravo Emile.. Le-ai gasit leacul sa zicem asa (avatilor) . Din ultima partida reiese ca naluca perfecta cu paternul perfect.. Deci una bucata si la mine in acea culoare :zambet: .

:apl: :apl: :bravo:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 403

luni, 3. august 2015, 10:52

Excelenta experienta pe care ai fact-o Anem. Si eu care nu acordam importanta culorilor. Ok, la avat nu prea am experienta.
Pesti frumosi si poze faine. :bravo:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 404

luni, 3. august 2015, 11:43

Am prins si eu primul somn anul acesta,am avut din pacate doar 4 nopti de pescuit...nu imi prea permite timpul.







Si bineinteles a primit sansa de a deveni un adevarat monstru !

Eliberare somn in raul Mures ! - YouTube

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3 405

luni, 3. august 2015, 13:03

@Iulian

Pe ce lac ai avut partida aia?
:pescuit:

3 406

luni, 3. august 2015, 13:04

Am prins si eu primul somn anul acesta,am avut din pacate doar 4 nopti de pescuit...nu imi prea permite timpul.







Si bineinteles a primit sansa de a deveni un adevarat monstru !

Eliberare somn in raul Mures ! - YouTube

Faina captura...felicitari ptr. eiberare!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 407

luni, 3. august 2015, 21:40

Anem= tatal avatilor!!! :bravo: specia asta incepe sa nu mai aiba secrete fata de tine :buaaaah:


@ Bran Cataline felicitari pentru captura si pentru eliberare :bravo:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

3 408

marți, 4. august 2015, 12:48

Emil ,

Vin cu o sugestie cand timpul
Iti va permite,Poate ne faci un filmulet
Cu modul de conducere a nalucilor tale

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

3 409

marți, 4. august 2015, 13:09

Aseara dupa o partida anosta la stationar pe dunare la intoarcerea catre casa m-am oprit pentru cateva lovituri de clonc la intrarea in golful mraconia .Am avut norocul dupa un dril de aproximativ o ora sa-mi inbunatatesc recordul personal cu un somn splendid de 2,1m.

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

3 410

marți, 4. august 2015, 14:01

Aseara dupa o partida anosta la stationar pe dunare la intoarcerea catre casa m-am oprit pentru cateva lovituri de clonc la intrarea in golful mraconia .Am avut norocul dupa un dril de aproximativ o ora sa-mi inbunatatesc recordul personal cu un somn splendid de 2,1m.
Felicitari Marius ! :prieteni:

3 411

marți, 4. august 2015, 17:22

Aseara dupa o partida anosta la stationar pe dunare la intoarcerea catre casa m-am oprit pentru cateva lovituri de clonc la intrarea in golful mraconia .Am avut norocul dupa un dril de aproximativ o ora sa-mi inbunatatesc recordul personal cu un somn splendid de 2,1m.
Felicitări Marius pt noul tău record!:apl:
:ciao:

Răspunsuri: 20

Membru din: 5. iulie 2014

Locație: pitesti

  • Scrie un mesaj privat

3 412

marți, 4. august 2015, 17:34

la ce a muscat domnul marius?

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

3 413

marți, 4. august 2015, 22:05

Pe tripla am avut rame si o scoica

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

3 414

miercuri, 5. august 2015, 15:40

Pe tripla am avut rame si o scoica
Iar somnul a fost eliberat, am vazut dovada!!! :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 415

miercuri, 5. august 2015, 21:23

Bravo Marius, felicitari!!!
Iar daca-i asa cum zice mhoria in postarea anterioara, toata stima!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 416

vineri, 7. august 2015, 23:19

Bravo Emile.. Le-ai gasit leacul sa zicem asa (avatilor) . Din ultima partida reiese ca naluca perfecta cu paternul perfect.. Deci una bucata si la mine in acea culoare :zambet: .

:apl: :apl: :bravo:


Bogdane, poate partida viitoare vor prefera alta culoare :ochi: ... oricum, am inteles ideea cu Shiver-ul de 9 in culoarea aia ...

Excelenta experienta pe care ai fact-o Anem. Si eu care nu acordam importanta culorilor. Ok, la avat nu prea am experienta.
Pesti frumosi si poze faine. :bravo:


merci Tudore ... e greu de facut poze de unul singur. cat despre teste, cum spuneam, de multe ori sunt putin cam incapatanat si atunci vreau sa imi demonstrez mie anumite chestii.

Emil ,

Vin cu o sugestie cand timpul
Iti va permite,Poate ne faci un filmulet
Cu modul de conducere a nalucilor tale


O sa incerc sa fac pe viitor un filmulet cu miscarile nalucilor si felul in care reactioneaza la anumite miscari. Ideea e ca avatii (sau alti rapitori) nu raspund tot timpul la anumite miscari ... de aici ramane doar imaginatia pescarului :ochi:


_____________________________


vazand ca a picat plecatul in Romania azi am bagat o iesire foarte foarte scurta pe niste baltute din zona.

nu cred ca am facut 5 lansari cand taram sau saltam incet un Shiver printre bolovanii de pe fund cand la un moment dat simt o chestie ciudata (nu mai pica voblerul jos) ... ma pregatesc, si dau o contra din fundul gradinii. parca am lovit un zid, iar in momentul imediat urmator frana incepe sa urle pret de vreo 2 secunde. dau inca o contra, lanseta este indoita bine si la vreo 25 de metri de mine vad un bass cat casa sarind afara din apa. dupa alte 15 secunde este la mal si cand ma pregatesc sa il prind de buza de jos reuseste sa mai faca o lumanare si se dezgata. huh ... nasol moment, cred ca era cel mai mare bass prins vreodata de mine.

mai urmeaza un rateu de ceva basut de nici 200 de grame pe care in contra l-am aruncat undeva la mai bine de 1 metru afara din apa si atunci cand deja incepea sa se inpoteze in sfarsit unul decide sa ramana agata pentru o poza:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 417

duminică, 9. august 2015, 12:10

vad ca nu se agita nimeni pe aici ...

eu aseara am bagat un pescuit. se pare ca avatii nu au fost la fel cooperanti ca si data trecuta si am avut mult de munca pana sa pacalesc ceva.

deschiderea s-a facut dupa mai bine de o ora de incercat o gramada de naluci si culori ... si a poftit la unul de 7 cm intr-o culoare metalizata:



pentru ca la putine minute dupa, pe un vobler de 9cm culoarea de data trecuta recidiveaza si mai prinde un solzos:



pentru a nu reusi sa stabilesc o oarecare preferinta, urmatorul a venit la o cu totul si cu totul alta culoare decat precedentele doua:



a urmat o pauza destul de lunga in care pe langa ceva prezentari cred ca am avut in lanseta avatul vietii. cert este ca ma jucam foarte aproape de fund cu aceeasi culoare buclucasa pe un vobler de 9cm cand simt lovitura aia atat de distinsa a unui avat bine imbracat, lovitura aia seaca, inecata si puternica dupa care imi pleaca vreo 2 metri pe frana, il intorc, ii vad coada imensa la suprafata apei la mai putin de 15 metri de mine si cand da sa isi dea drumul pe curent reuseste sa se dezgate. am ramas asa cu un gust amar in gura ... huh, avatul respectiv sarea linistit de 90-95 de cm lungime.

insist pe aceeasi culoare si in cele din urma mai vine un altul, dar departe de dimensiunile celui scapat:



drept consolare insa, nu cu mult timp inainte de a se intuneca simt o alta lovitura a unui avat asa cum trebuie pe o naluca de 9cm care avea o culoare atipica de avat, si dupa un dril scurt acesta iese pe mal la pozat ... si e unul bun de tot. chiar daca din poza poate nu se vede suficient de bine, cred ca este unul dintre cei mai mari avati prinsi de mine prin Italia.





am insistat aproape 3 ore si pe intuneric cu speranta la un mustacios ... dar se pare ca aia au fost scosi cam toti de pe acolo de hoardele de flamanzi de pe maluri pentru ca nu am avut efectiv nici o atingere indiferent de ce am incercat. chestie foarte surprinzatoare pentru locul ala, unde se intampla des sa prind somn pe recuperari nebune in cautarea avatului.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 418

duminică, 9. august 2015, 18:54

Felicitari Emil :bravo: deci confirma :zambet: :ochi:
o partida scurta si se pare ca mi-am revenit :bucuros2: :limba: mai jos o poza clipul mai tarziu :ochi: :zambet:
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere:
  • 17 142-1.jpg (254,6 kB - 61 ori coborit - ultima oara: 3. decembrie 2015, 19:22)

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 419

duminică, 9. august 2015, 19:10

Bravo baietii !Frumoase capturi.Felicitari celor care au si eliberat pestii prinsi ! :salut:

3 420

duminică, 9. august 2015, 22:33

Captura ca a mea n-are nimeni! ...fi-mea, cu jucaria ei preferata. Cica vrea un ebro 2

O plimbare pe Snagov in aceasta seara, cu cateva locuri cloncanite de control, fara lanseta, care se pare ca nu ar fi secate de somn, dupa cum a indicat si sonarul
»marian_popescu« a atasat urmatoarele fisiere:
  • x.JPG (172,98 kB - 36 ori coborit - ultima oara: 4. august 2017, 07:37)