Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 281

duminică, 5. iulie 2015, 10:44

Scuze, ceva n-o functionat... acuma se vad?

PS: sa nu va uitati niciodata manusile acasa :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 282

duminică, 5. iulie 2015, 10:53

Ieri dupa-amiaza o partida de "exceptie". Am fost invitat de Marco la o partida de clonc, eu ne-avand barca la dispozitie, deoarece am lasat-o ptr 6 saptamani in Romania.
Afara mai erau 37° cind am iesit pe apa, nivelul Rinului altfel decit sambata trecuta, asa ca moralul nostru era cam jos. Chiar ma si gandisem daca nu era ok sa continui cu activitatile din zilele trecute: plaja, baie, relax... si distractia cu Jacky care se chinuie ore in sir sa prinda libelulele de pe apa.



Dar nu am putut sa-l refuz pe Marco, dupa disperarea ce a tras-o sambata trecuta, si care am simtito toata saptamana in telefoanatele primite de la el...

...acum o saptamana, sambata, cind a iesit singur pe Rin, a avut in bat cel mai mare somn din viata lui. I-a dat mai pe seara, si fara prea multa chinuiala l-a tras cu barca de 4,7 m dupa el vre-o 200 m, luand fir intr-o veselie. Drillul, care defapt nu era un drill ci un sprint al somnului, a durat circa 5 minute, pina cind somnul nu a ajuns pe ceva pietre si a frecat firul. Acuma va intrebati cum e posibil? Pai da, cei care vor sa aibe satisfactie "si" cu pestii mici in drill, folosind scule sub-dimensionate, trebuie sa accepte astfel de pierderi: lanseta de 120gr actiune (un inliner de la Daiwa, care in trecut la un somn de 1,6 m pe un lac o fost la limita posibilitatilor), o mulineta de 4000 no-name, si ceva fir rosu de 0,28 mm (asta asa i-or vandut la magazin, da' nu ca sa aiba placeri in drill, ci ca sa intre mai mult fir pe mulineta :doarecapu: ). Somnul efectiv nu a putut fi tinut, nu a putut fi dirijat, a facut ce au vrut muschii lui :rizi:
Saptamana aceasta a fost Marco de dupa-amiaza in tura de servici, asa ca un pescuit de seara in cursul saptamanii era exclus. Dar a avut timp ptr pregateli: mulineta solida de 5000, pe care m-a rugat sa-i pun ce fir consider eu ca e potrivit. Clar, nu? 100m de 0,65 mm, e suf ptr clonc :bucuros2:
OK, echipata pe o Daiwa de 500gr, am plecat in toropeala zilei pe apa. Am oprit sa prindem niste pestisori, ne-am facut monturile, si hai la cloncaneala.
Balaceala maxima de pe Rin provocata de salupe de distractie, jeturi si sky nautic nu ne-a placut, asa ca am decis sa mergem mai in amonte. Si, ca si facut dupa subiectul de ieri cu sonarele, ne pica sonarul! :doarecapu: defapt s-a desprins placa sondei de pe barca, se pare ca lipitura nu era prea ok.
In fine, Marco nervos a vrut sa plece acasa, eu toropit de caldura si nepescuit la clonc de zile bune, zic hai, hai sa ramanem si vedem ce iasa.

A fost plictisitor, foarte cald si aiurea fara sonar, si am hotarat sa plecam cu 20 min inainte de ora cea mai tarziu admisa de pescuit, sa nu ne ciuruie tantarii, adica 21:40. La 21:30 am hotarat sa mai stam 5 min, si sa plecam, dupa ce mai dam ultimul traseu unde i-a muscat acum 1 saptamana. Eram cu ochii inchisi, si cred ca si visam, cind il aud pe Marco zicind "BISS..."
Am sarit racheta in sus cind am vazut varful lansetei in apa, si firul pleca de numa-numa... cu frana stransa la maxim! Motorul electric in apa, telecomanda pe gat, motorul termic sus... si drillul a fost unul frumos si palpitant, dupa care a iesit la pozat un exemplar extraordinar de bine hranit, inca plin de icre, care a masurat exact 2m in cap!

Carevasazica a-ti prins dihania,fara sonar..in ''orb'' :bravo:
Mno, acu' as vrea sa vad daca dupa aluziile alea referitoare la avantajele tehnologiei vin si aprecieri la un somnoi prins in ''orb''

In alta ordine de idei ,ieri am facut prima mea iesire la clonc ,iesire in care eu sa fiu chestia care ..''da cu lemnu' in apa'',cu o mana ,in timp ce cu ailalta ridic sau las firul dupa cum indica sonarul..

Sonarul ,un huminbird cu side image, reglat sa arate pesti si toate mizeriile ce colcaiau prin apa..cum nu eram al meu si nici nu stiam sa umblam prin meniu am zis ca il folosim asa cum este multumiti ca totusi vedem adincimea, gropanele si foarte vag semnalul monturii..

Acuma nu stiu..cand am exersat in piscina bataia cloncului nu era ''sedintza'' sa nu ma latre cainele vecinului din spatele curtii, semn ca era destul de iritat..mi-am zis ca daca si somnii se irita la fel, e o treaba..

Din 3 modele de clonc incercate am reusit cu cel mai mare dintre ele, sa am o trasatura ,sau mai bine zis tentativa de trasatura pentru ca am vazut prea tarziu somnul pe ecran si i-am batut una din aia''profunda'' fix cand era pe montura..Rezultatul a fost un bang scurt si atat..apoi am vazut pe sonar cum a fost pe momeala si a tulit-o..io, andrenalina de era sa-mi zboare unghiile de la maini..Dupa aia am mai ridicat (traisca nimereala) asa vreo 2, dar care au plecat repede..precis ca de''bine'' ce am dat cu ..bata in balta..

Una peste alta,multumit asa ca prime rezultate la clonc..mai exeresam..oricum e un pescuit fascinant..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 283

duminică, 5. iulie 2015, 11:24

Si dupa partida, dupa sesiunea foto, vine... bucuria noastra :bucuros2:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 284

duminică, 5. iulie 2015, 13:43

Si aici cu putina fantezie...

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 285

duminică, 5. iulie 2015, 16:29

Bravo Zoran! Frumos! Deci se poate :apl:

Gigi ,felicitarile nu vin ca urmare a observatiei tale "fine"... Felicitarile vin pentru ca oamenii le merita! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 286

duminică, 5. iulie 2015, 16:30

Merci Zamfi, din partea lui Marco! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 287

duminică, 5. iulie 2015, 17:56

Si dupa partida, dupa sesiunea foto, vine... bucuria noastra :bucuros2:



Bravo baieti, frumoasa bucurie........ felicitari Zoran si Marco :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 288

luni, 6. iulie 2015, 01:36

frumos somn Zorane, sunt convins ca Marco a fost in al noualea cer.

Cat despre accident :rizi: ... nu ai cum sa le eviti, efectiv se intampla. La penultima partida am reusit si eu sa imi infig o tripla in os sau cartilagiu de la deget (efectiv era inteoenita acolo, nu reuseam nici sa o misc) de eram convins ca voi ajunge direct la urgente. Pana la urma am reusit sa o rezolv pe malul apei.

De pe aici nu sunt multe de povestit. Am bagat o iesire si in timpul saptamanii cu speranta ca somnii isi vor face simtita prezenta. Tot astept sa isi revina dar pe aici situatia mustaciosilor e de-a dreptul dramatica. Pana la urma nu a venit nici un somn ... doar un mic avatel.



sambata am fost cu Mane. Oe niste calduri greu de descris aveam intentia ca peste zi sa vedem de ceva avati iar noaptea somn. Ei bine, in primul loc totul a fost aproape mort. Cu exceptia a vreo 6-7 strapi de dimensinike celor de mai jos



si a unui avatel nu a fost nimic.



Am plecat pe Po inainte de a se intuneca unde destul de rapid a iesit un alt avatel:



plus un alt strap pentru Mane.



Pe intunerci a foat liniste aproape total. Mai bine zis, doar vreo 3 poate 4 somni si-au facut auzita prezenta prin zona iar pe lansetele noastre a fost doar un somn ce mi-a indoit bine de tot lanseta dar care din pacate nu a ramas agatat.

Nu stiu ce se intampla dar data viitoare sunt convins ca va fi mai bine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 289

luni, 6. iulie 2015, 07:00

Bravo baieti!
Si totusi, unde-s aia mari? :nunteleg:

Asteptam sa vedem ce s-a intamplat la weekend la clonc pe Dunare si alte rauri din tara... am auzit ca merge f bine, si cine are barca cu ceva caluti si poate face distante, sa-i caute, a prins somni si de 10 -20 -35 - si chiar 50 kg. Asteptam feedbak-uri si de la alti cloncari care s-au initiat aici pe forum in acest pescuit fabulos :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 290

luni, 6. iulie 2015, 10:59

Weekend dedicat exclusiv somnului (apa-i tulburica) si in principal cloncului (pentru mine partial in "orb"). De vineri seara si pana duminica dupa amiaza, cand soarele ne-a trimis acasa, am batut de acum si ciorba o mananc in regim de 3-4 batai un minut-doua pauza :zambet: . Vineri seara am apucat sa dau o tura cu cloncul fara nici un fel de rezultat. Odata cu lasarea intunericului am trecut mai intai pe jiguri pe la prag si apoi pe voblere in apa mica tot fara rezultat. :nunteleg: Pe la ora 24 am dat stingerea pescuitului activ si m-am pus la culcare trecand astfel pe "stationar" (in sensul ca avand doar o ancora la barca, montura lasata sub ea in timp ce dorm nu-i chiar la punct fix :zambet: ). Dimineata pela 4 si 12 minute clopotelul suna desteptarea :bucuros2: cineva sub barca facea tot posibilul sa-mi rupa batul . Intep din fir si incep cu o mana sa dau jos cortul si sa ma extrag din sacul de dormit in timp ce cu cealalta sa scot batul in afara barcii ca sa nu mi-l rupa pe balon. Intr-un final reusesc sa obtin pozitia bipeda ca sa fac drilul ca la carte da uit sa-i dau o teapa si din bat astfel ca se dezgata imediat dupa cateva zbateri din coada in care m-am straduit in zadar sa scot varful batului din apa. :nervos: incerc sa ma pun iar la nani si intr-un final adorm . Ca prin vis aud zgomot de clonc langa barca. Ma foiesc putin sa vad pe sub cort cine-i si , o voce grava, imi zice "buna dimineata , e ora 7 :zambet: ". Cu ochii inca impaienjentiti ii raspun sec prietenului activ deja in campu muncii "Noapte buna! :pescuit: :nu: "
Ma intorc pe-o rana sa mai dorm dar nu-i chip. Rateul matinal combinat cu gandul ca prietenul are si avantajul sonarului in raport cu mine pe langa cel al unui inceput matinal intr-un final ma scot din cort si ma apuc si eu de batut apa. Apuc sa fac o tura cu cloncul (plictisitoare si enervanta ca dadeam cu 2 bete si am reusit sa las vreo 2 triple in craci ) cand, pe la amiaz, un alt prieten ce fusese la spinning in alta parte isi face aparitia . El avea sonar dar n-avea clonc eu invers astfel ca o punem de-o echipa. Ne legam barca de barca si icerc sa-i explic cum se vede somnul pe sonar in timp ce bat moment in care 2 semnale mai mititele se ridica. Intreb la ce adancime sunt , imi zice in picioare si aproximam ca fiind pe la 3-4 m, las montura jos (eu eram pe la 2m cu ea) si tresar. Este! primul mormoloc la clonc a fost proba perfecta ca ceea ce se vede pe sonar e chiar somn :bucuros2:
Urmeaza apoi vreo 2 ture de baraj in plina arsita soldate doar cu ciuguleli de rame si intepaturi ratate la el dupa care o intepatura soldata direct cu firul rupt ( pe un ecou frumos ) ii pune capac :necajit: si iesim toti la mal pentru traditionalele frigarui la gratar si siesta de dupa.
Pe seara am mai facut o tura-doua cu cloncul si am trecut apoi la partida de jiguit si voblerit dar fara nici un rezulatat. Cu gandul la rateul din noaptea precedenta, am ocupat pozitia corespunzatoare de "stationar" si da-i la nani. Vantul care m-a invartit de m-a enervat si amenintarea de ploaie ce-o aducea si ma facea sa stau cu cortul pus, asteptarea unei trasaturi la batul care nu-si gasea nicicum o pozitie "safe" pe sub panza la cort pe balonul barcii precum si pepsi-ul baut pe inserat dupa 2 saptamani fara cafea si cofeina m-au tinut treaz toata noapte astfel ca pe la 3, cand s-a inseninat,eram deja iesit din cort si adunam de zor la asternut. La 4 prima tura cu cloncul in orb incepuse insa s-a dovedit a fi o adevarata provocare sa ti senalul fara sonar si pe nocturna (cand luna se pregatea si ea de asfintit) .N-am avut nici macar o singura trasatura desi pescuiam cu doua lansete la adancimi diferite astfel ca pe la 5 cand a inceput briza diminetii si s-a lasat ceata groasa, m-am oprit pe o buza de prag pentru o partida de voblerit dupa somnii care se ridicasera deasupra unei gropi si se intorceau la suprafata :buaaaah: . Pret de 2 ceasuri, am dansat intre somni pe valuri si le-am arata la muciosi toata trusa de voblere si toate stilurile in care stiu ele sa evolueze fara nici un rezultat :nunteleg: . Imi aratau din cand in cand cozile iar gestul lor prin ochii mei se vedea cam asa : :poza: :poza: :poza:
Pe la 7 jumate -8 , se ridica ceata si odata cu ea muciosii se retrag in adancuri moment in care, impreuna cu partereul de echipa care se trezise si el, ne hotaram sa mergem sa le batem la poarta. O gramada de ridicari dar soldate cel mult cu ciupituri la rame . Cu ocazia asta cel putin am vazut ca-i cloncul bun si mana-i buna (sau vorba unui amic, cloncul nu-i de mamaliga si mana nu-i chiar de lemn :zambet: ). Am vazut si ce sunete sperie si cam ce timp le ia sa se ridice (in general pentru ca am avut si catapultati de pe fund si dintr-aia care urcau pe sistemul melcului cu un pas inainte si doi inapoi). Pe la amiaz,pe prietenul care pescuia singur in barca-l loveste unu vizibil si de la 5 km fara binoclu si, pe aceiasi zona imi da un somotel de vreo 4-5kg la batul care tinea fundul .Am mai dat apoi o tura fara rezultat si arsita ne-a trimis acasa intrucat s-a dovedit stiintific ca, conserva de om in suc propriu, dauneaza grav sanatatii :zambet:
Concluzie? Somnul se poate prinde in orice stil dar cand ii bati la usa sunt mai multe sanse ca cineva sa deschida :bucuros: A doua concluzie e ca, stilul clonc fara sonar e precum mancarea fara sare ori la fel cu a urmari rezultatele la tragerea loto fara sa-ti fi luat bilet . :bucuros:







»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere:
  • somotel.jpg (226,79 kB - 67 ori coborit - ultima oara: 10. aprilie 2016, 16:31)

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (6. iulie 2015, 11:07)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 291

luni, 6. iulie 2015, 11:29

Felicitari ptr primul somn la clonk! :bravo:

..dupa care o intepatura soldata direct cu firul rupt ( pe un ecou frumos )

Daca nu-i cu suparare, ce fir ai folosit? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 292

luni, 6. iulie 2015, 11:43

Nu era firul meu, ci al prietenului care avea sonarul si fusese plecat de acasa dupa salau. Oricum aceeasi intrebare i-am pus-o si eu si am aflact ca era un Daiwa Samurai Braid de 18 livre.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (6. iulie 2015, 11:51)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 293

luni, 6. iulie 2015, 11:46

Nu era firul meu, ci al prietenului care avea sonarul si fusese plecat de acasa dupa salau. Oricum aceeasi intrebare i-am pus-o si eu si am aflact ca era un Daiwa Samurai Braid de 18 livre.


Mdaaa... pacat, putea fi o captura faina.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 294

luni, 6. iulie 2015, 11:51

Nu stiu daca neaparat era vina firului (desi posibil fiindca Samuraiul e cunoscut ca uneori face figuri) fiindca e posibil sa-i fi fost si montura incalcita avand in vedere ca folosea un forfach de circa 1m si plumb usurel (30-40 grame adaptat lansetei si lipsei curentului apei in baraj).

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 295

luni, 6. iulie 2015, 13:54

:bravo: Felicitari King..sper sa prind si eu cat de curand macar un 'mormolc ' de vreun kil-doua..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 296

luni, 6. iulie 2015, 13:55

:bravo: Felicitari King..sper sa prind si eu cat de curand macar un 'mormolc ' de vreun kil-doua..


Atentie la fir! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 297

luni, 6. iulie 2015, 14:09

Da, stiu ai perfecta dreptate..nu-i de joaca..
Imi pare rau pentru toamna trecuta..ce sa faci, din greseli invatam, ca daca ne zice cineva de obicei santem ''cocosi''
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 298

miercuri, 8. iulie 2015, 23:04

Azi o fost rostul de o cloncanela scurta, de la 8 la 10 seara... o iesit un mucos :rizi: ...cu capu' turtit si gura stramba :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3 299

joi, 9. iulie 2015, 01:33

Ciudat somn :)
Faina lanseta cea galbena...cum se numeste?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 300

joi, 9. iulie 2015, 06:20

Ciudat somn :)
Faina lanseta cea galbena...cum se numeste?

Daiwa Megaforce Jigging
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com