Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 261

luni, 29. iunie 2015, 19:39

nereusind sa ma impac cu gandul ca avatii aia erau de negasit dupa mai bine de 12 ore de pescuit am decis aseara sa bag o iesire mai scurta cu destinatia clara: avatul.


Trei zile consecutiv la pescuit :rizi:
Felicitari pentru avati :bravo: si felicitari pentru noul SHIVER de 9cm...imi place la nebunie si sunt sigur ca in afara de avati o sa prinda si ceva somni.
Felicitari si pentru celalalt dedicat somnilor, si in cazul astuia cred ca nici avatii in anumite conditii nu se vor da in laturi....o sa prindem numai din aia babani :rizi:
Se vorbea in alt subiect despre o chestie.............DA tu esti "maniac" dupa avati :rizi:

@Trif Florin Felicitari inca o data pentru captura si pentru eliberare atat tie cat si colegilor tai de pescuit. :bravo: Ne spui ceva de montura, la ce a vrut sa pape si cand?mersi :noroc:

3 262

marți, 30. iunie 2015, 00:19

Dupa 3 zile de stat non stop in cort din cauza ploii care a inceput marti noapte si sa terminat vineri dupa masa am avut o singura captura a partidei de 6 zile facute pe Ighis!
Nivelul apei a crescut in zilele de ploaie si in noaptea din urma ploii cu peste 40cm!(probabil asta e si motivul ptr care am avut ceva rezultate bune)
Chiar daca pestele nu se apropie de pretentiile mele ,e ok,pe viitor sper sa reusesc sa prind macar un somn de 2m pe Ighis!
Ne spui ceva de montura, la ce a vrut sa pape si cand?mersi :noroc:

Montura relativ simpla() : forfac de 2,5m din monofilament de 1,2mm,pluta pe forfac (pluta de 250gr),pluta fixa,carlig de 6/0 jenzi (nu mai stiu exact modelulu dar destul de gros si teflonat) plumb fix ,de 30gr ,montat pe forfac la 50cm de momeala,iar momeala la 2m adancime plantata in apa de 4,5-5m exact unde trebe :noroc:,ca momeala caras viu de 3-400grame
Intzepatura ia fost data de Adi Boier(cu tricoul rosu),apoi am iesit si eu din cort ...am plecat de la mal cu barca dupa peste deoarece aproape de mal riscam sa intre in niste cioate de pe fundul apei!
Drilul a durat undeva la 6-7minute .Am pescuit la geamandura,linia principala de 0,66 giga fish powerline+ carabina BLACK CAT HD 3 WAY POWER SWIVEL!


Am uitat de manusi

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (30. iunie 2015, 00:30)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 263

marți, 30. iunie 2015, 04:13

Felicitari Florine! Bravo, deosebit somnul... :noroc:
Pare si bine hranit...

Felicitari si celorlalti care au prins peste :noroc:

Informer, vreo poza mormolocoasa cu zona unde ai pescuit? Sau nu merita sa o vizitam la vara? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 264

marți, 30. iunie 2015, 06:35

Informer, vreo poza mormolocoasa cu zona unde ai pescuit? Sau nu merita sa o vizitam la vara?

N-am ceva poze demne de aratat pe de o parte ca n-am avut ce sa pozez :) pe de alta parte, fiind singur nu prea ma puteam poza.
Uite mai jos o poza ca sa vezi de ce n-am postat mai multe... :rizi: .
Din pacate, zona in care am fost nu mi-a placut d.p.d.v. al pescuitului la somn, eram curios mai mult de avatii care altadata activau p-acolo in numar mare... insa de data asta au lipsit cu desavarsire.

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3 265

marți, 30. iunie 2015, 14:14

Breeeeeeeeeeee , pune si eliberarea !!!! :zambet: :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 266

marți, 30. iunie 2015, 14:58

Breeeeeeeeeeee , pune si eliberarea !!!! :zambet: :prieteni:

Nu l-am eliberat... l-am vandut la un restaurant care tinea o nunta... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 267

marți, 30. iunie 2015, 18:05

Breeeeeeeeeeee , pune si eliberarea !!!! :zambet: :prieteni:

Nu l-am eliberat... l-am vandut la un restaurant care tinea o nunta... :rizi: .


Et tu, Brute?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 268

marți, 30. iunie 2015, 18:15

Gluma de-oparte ... :zambet:

Am inteles ca somnii au inceput de vreo saptamana de zile sa reactioneze si sa manance bine la clonc! Chiar foarte bine! Pe Dunare, pe Mures... cica, s-au prins nenumarate exemplare! Chiar si saci intregi... chiar si bucati de 35-40 kg!
Sunt convins insa ca acesti "pescari" nu sunt activi la noi pe forum. Ma gandesc ca ar fi informat colegii de forum, sau?

Voi cei activi aici, nimica? Chiar nu ati invatat sa prindeti somni la clonc? :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 269

marți, 30. iunie 2015, 18:21


Voi cei activi aici, nimica? Chiar nu ati invatat sa prindeti somni la clonc? :nunteleg:


Ba da, am invatat..... insa nu povestim nimic de frica sa nu fim intrebati ce am facut cu ei :drac: :rizi:

3 270

marți, 30. iunie 2015, 18:27

Pai, daca secretele sunt in sectiunea privata ! :zambet: Aici, mai invatam si noi cum e sa fii un bun pescar, ce mai face Politia de frontiera, despre barci, motoare, etc.... :zambet: :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 271

marți, 30. iunie 2015, 18:53

Pai, daca secretele sunt in sectiunea privata ! :zambet: Aici, mai invatam si noi cum e sa fii un bun pescar, ce mai face Politia de frontiera, despre barci, motoare, etc.... :zambet: :prieteni:


Gufisor, dracusor... sectiunea C&R se numeste, nu privata, si aceasta sectiune e noua, majoritatea celor activi acolo Nu sunt in tara. Echipaje cu zecile au fost pe Dunare si Mures in zilele trecute. Deci clar nu cei de pe sectiunea C&R!

Si in legatura cu ce se scrie si ce nu se scrie, sau ce subiecte deschid eu, fiecare deschide subiectele care-l intereseaza! Dar se pare ca nu prea intereseaza pe multa lume sa deschida subiecte, ci doar sa citeasca, si cind se poate imediat sa bage cutitu# cit se poate de adanc... si nu-nteleg de ce! de ce nu deschideti subiecte!? :nunteleg: Sau ai vrea sa pun eu intrebari si sa raspund tot eu? :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3 272

marți, 30. iunie 2015, 19:49

Hai , nu o lua chiar in tragic, daca nu deschidea-i sectiunea , nu mai era motiv prea mare de conversatie ( mai intep si eu , ptr ca nu e chiar OK privatizarea acelei sectiuni ). Am deschis subiecte, chiar interesante ptr "toata lumea" de pe forum ( Locuri unde gasim somnul , in functie de zi/noapte, apa curgatoare/baraj/balta, anotimp, etc ) , dar au fost cativa care au precizat ca nu se poate posta realitatea ptr ca le e frica sa nu li se afle locurile. Ai spus si tu atunci, se pot pune si poze ( daca sunt facute cu cap ) fara sa poata cineva sa-ti afle locul, dar a fost mai comod sa se caute scuze si sa se discute pe acel subiiect total pe langa el. Sunt sigur ca se puteau dezbate multe cunostinte in acel subiect. etc...

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 273

marți, 30. iunie 2015, 21:19

Voi cei activi aici, nimica? Chiar nu ati invatat sa prindeti somni la clonc? :nunteleg:
Sa prindem inca nu, sa vedem cum se prinde da. A si am mai invatat ca sportu asta fara sonar e anost, frustrant si plictisitor precum si ca uneori "copia" bate originalul in materie de cloncuri . Pe scurt, in trei zile de clonk dedicat (prima iesire de felul asta de altfel in 5 ani de cand am clonkuri), n-am avut nici o prezentare (a se citi trasatura). Cu toate astea, in acelasi timp, partenerul de pescuit cu clonk hand made dupa unu de-al meu care i-a servit drept model de altfel, a avut 4 prezentari in urma carora s-a ales cu un somnic la vreo 3 kile.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 274

marți, 30. iunie 2015, 21:27

Sa prindem inca nu, sa vedem cum se prinde da. A si am mai invatat ca sportu asta fara sonar e anost, frustrant si plictisitor precum si ca uneori "copia" bate originalul in materie de cloncuri .

"Concentrata" postarea asta... :bravo: .
Io n-as putea da la clonc fara sonar, cu toate ca stiu ca sarbii fac asta de multi ani... da` daca faci ceva si nu vezi imediat ce efect practic are, ii tot pescuitu` "banal" dinainte... ca sa nu zic de potentialele agataturi... :rizi: .
Cat priveste copia care bate originalu`, poate dezvolti la "Altele decat rod building". :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 275

marți, 30. iunie 2015, 21:47




"Concentrata" postarea asta... :bravo: .
Io n-as putea da la clonc fara sonar, cu toate ca stiu ca sarbii fac asta de multi ani... da` daca faci ceva si nu vezi imediat ce efect practic are, ii tot pescuitu` "banal" dinainte... ca sa nu zic de potentialele agataturi... :rizi: .
Cat priveste copia care bate originalu`, poate dezvolti la "Altele decat rod building". :)
:noroc:

Treaba e cam asa : cu clonkul nu pot sa dezvolt eu subiectul ca nu se cade, astfel ca, daca al meu partener crede de cuviinta va dezvolta el subiectul fiindca clonkul e al lui iar copia nu-i doar o simpla copie ci are si o amprenta personala atat la nivel de forma a pastilei cat si de esenta lemnului din care e facut.
eu inca ma inapatanez sa dau la clonk in stil arhaic tocmai pentru ca stiu ca sarbii si lipovenii prindeau somn in stilul asta pe vremea cand sonar nu se gasea nici macar pe submarine. :gandesc: cu toate astea imi zapacesc partenerul cu intrebari de genul " cat e apa" "pana unde se ridica" "e vreo umbra?" s.a.m.d :zambet:

Intre noi fie vorba clonkul n-a fost ceva care sa ma pasioneze si ca dovada am clonkuri de o gramada de vreme dar abia dupa 5 ani am facut o partida aproape dedicata doar pe stilul asta (am dat cateva ceasuri si la spinning ca nu m-am putut abtine :zambet: dar nici asa n-am avut rezultate desi prezentarile se auzeau de la o posta :zid: ).


Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 276

marți, 30. iunie 2015, 23:17

Astazi am incercat din nou spinningul, tot am o presimtire ca o sa ma loveasca ceva. Din pacate asta seara doar vantul si ploaia m-au lovit, dupa care au inceput deversare masiva... dar si cand o sa incep ... :rizi:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

3 277

miercuri, 1. iulie 2015, 01:22

Astazi am trait cel mai trist moment vreodata la pescuit.
Am trecut pe un pod peste un pârâu la intrarea lui in Saar, de pe podul ãsta pescuiesc la clean si rosioara niste vagabonzi tuciurii compatrioti, cred ca si dorm pe acolo. Azi am vazut legat de balustrada un fir de pescuit, la capatul firului agatzat .... un cocostârc, i se incolacise firul de aripa si era imobilizat prin tufaris pe malul apei. Oare de câte zile era acolo?? M-am bãgat cumva prin desis si cu chiu cu vai am reusit sa il eliberez, pasarea era complet disperata si epuizata. Cred ca va supravietzui, a reusit dupã vreun minut sa zboare citziva metri. Bucuria pe care am simtzit-o la inceput mi-a mai alinat durerile de la zgârieturi si urzicaturi din tufaris.
Dar bucuria asta mi-a trecut repede când mi-am adus aminte cine a facut barbaria asta... Niciodata nu mi-a fost asa rusine de compatriotzi de-ai mei. Niciodata nu am vazut atâta durere si spaima in ochii unei vietatzi, muishtii astia legasera firul de balustrada ca sa crape pasarea aia acolo!
Imi vine sa imi pun cenusa in cap de rushinea pe care ne-o fac unii de-ai nostri

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

3 278

miercuri, 1. iulie 2015, 12:42

pai cica somnuil trage si la sapun de casa(de compatriot tuciuriu) :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 279

duminică, 5. iulie 2015, 09:14

Ieri dupa-amiaza o partida de "exceptie". Am fost invitat de Marco la o partida de clonc, eu ne-avand barca la dispozitie, deoarece am lasat-o ptr 6 saptamani in Romania.
Afara mai erau 37° cind am iesit pe apa, nivelul Rinului altfel decit sambata trecuta, asa ca moralul nostru era cam jos. Chiar ma si gandisem daca nu era ok sa continui cu activitatile din zilele trecute: plaja, baie, relax... si distractia cu Jacky care se chinuie ore in sir sa prinda libelulele de pe apa.



Dar nu am putut sa-l refuz pe Marco, dupa disperarea ce a tras-o sambata trecuta, si care am simtito toata saptamana in telefoanatele primite de la el...

...acum o saptamana, sambata, cind a iesit singur pe Rin, a avut in bat cel mai mare somn din viata lui. I-a dat mai pe seara, si fara prea multa chinuiala l-a tras cu barca de 4,7 m dupa el vre-o 200 m, luand fir intr-o veselie. Drillul, care defapt nu era un drill ci un sprint al somnului, a durat circa 5 minute, pina cind somnul nu a ajuns pe ceva pietre si a frecat firul. Acuma va intrebati cum e posibil? Pai da, cei care vor sa aibe satisfactie "si" cu pestii mici in drill, folosind scule sub-dimensionate, trebuie sa accepte astfel de pierderi: lanseta de 120gr actiune (un inliner de la Daiwa, care in trecut la un somn de 1,6 m pe un lac o fost la limita posibilitatilor), o mulineta de 4000 no-name, si ceva fir rosu de 0,28 mm (asta asa i-or vandut la magazin, da' nu ca sa aiba placeri in drill, ci ca sa intre mai mult fir pe mulineta :doarecapu: ). Somnul efectiv nu a putut fi tinut, nu a putut fi dirijat, a facut ce au vrut muschii lui :rizi:
Saptamana aceasta a fost Marco de dupa-amiaza in tura de servici, asa ca un pescuit de seara in cursul saptamanii era exclus. Dar a avut timp ptr pregateli: mulineta solida de 5000, pe care m-a rugat sa-i pun ce fir consider eu ca e potrivit. Clar, nu? 100m de 0,65 mm, e suf ptr clonc :bucuros2:
OK, echipata pe o Daiwa de 500gr, am plecat in toropeala zilei pe apa. Am oprit sa prindem niste pestisori, ne-am facut monturile, si hai la cloncaneala.
Balaceala maxima de pe Rin provocata de salupe de distractie, jeturi si sky nautic nu ne-a placut, asa ca am decis sa mergem mai in amonte. Si, ca si facut dupa subiectul de ieri cu sonarele, ne pica sonarul! :doarecapu: defapt s-a desprins placa sondei de pe barca, se pare ca lipitura nu era prea ok.
In fine, Marco nervos a vrut sa plece acasa, eu toropit de caldura si nepescuit la clonc de zile bune, zic hai, hai sa ramanem si vedem ce iasa.

A fost plictisitor, foarte cald si aiurea fara sonar, si am hotarat sa plecam cu 20 min inainte de ora cea mai tarziu admisa de pescuit, sa nu ne ciuruie tantarii, adica 21:40. La 21:30 am hotarat sa mai stam 5 min, si sa plecam, dupa ce mai dam ultimul traseu unde i-a muscat acum 1 saptamana. Eram cu ochii inchisi, si cred ca si visam, cind il aud pe Marco zicind "BISS..."
Am sarit racheta in sus cind am vazut varful lansetei in apa, si firul pleca de numa-numa... cu frana stransa la maxim! Motorul electric in apa, telecomanda pe gat, motorul termic sus... si drillul a fost unul frumos si palpitant, dupa care a iesit la pozat un exemplar extraordinar de bine hranit, inca plin de icre, care a masurat exact 2m in cap!

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

3 280

duminică, 5. iulie 2015, 09:44

Zoran, nu se vad pozele