Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 241

joi, 25. iunie 2015, 09:48

frumos lele ... tot timpul am avut o pasiune pentru pastravii de rau ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 242

joi, 25. iunie 2015, 10:03

O poza cu un viitor monstru !


3 243

sâmbătă, 27. iunie 2015, 11:31

1,55m ,la cantar 32kg

Mai multe poze,film eliberare si info pe luni seara cand ma intorc acasa!....deocamdata sunt la pescuit!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 244

sâmbătă, 27. iunie 2015, 11:46

Asa baieti, l-ati prins pe ala mare :buaaaah: .Felicitari :bravo: :bravo: daca mai postati si eliberarea aveti nota 10!!! :bravo: :bravo:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 245

sâmbătă, 27. iunie 2015, 13:18

Florine dar ...parca te-ai lasat de pescuit!!! :rizi:

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

3 246

sâmbătă, 27. iunie 2015, 18:34

Bravo Florin :apl: :apl: :apl: . Pana la urma l-ai prins :bucuros2: . Presupun ca pe Ighis.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 247

sâmbătă, 27. iunie 2015, 18:44

De cand il astepti trebuia sa vina. Bravo ! :apl:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 248

duminică, 28. iunie 2015, 16:16

Frumos Florine, stiu de cand il astepti :apl:

In weekend-ul asta eu am bagat un mini-maraton de pescuit. adica am stat 2 nopti intregi de dat la spinning in speranta ca somnii au terminat de depus si prind momentele alea magice in care sar ca nebunii. din pacate nu a fost asa si prea multe de povestit nu as putea spune ca sunt.

mai bine zis, vineri am iesit de unul singur. initial am inceput pescuitul pe Po unde in afara galagiei si a gramezii de nemti de pe maluri alta activitate nu a prea fost. am avut un singur atac in urma caruia a iesit mustaciosul din poza:



ulterior am schimbat locul ... si apa. in locul nou pe langa vreo doua atacuri ratate as mai pomeni de ceva mustacios frumos ce dupa cateva minute de dril a reusit sa se bage in spatele unui zid de ciment iar textilul a cedat instant cand am atins respectivul ciment. a iesit si un alt doilea mustacios dar mult prea mic:



si cam asta a fost vineri.

sambata lucrurile nu au stat mai bine in ceea ce priveste somnii. de data asta am plecat in compania lui Mane si de frica de a nu ne muta in si mai rau am pescuit doar intr-un singur loc. ceva pesti au iesit dar aproape toti de niste dimensiuni mult prea mici. Mane a insistat mult pe jiguri in timp ce eu am insistat mult pe voblere, mai ales ca aveam chestii noi de testat si incercat. pestii insa nu au colaborat si seara a inceput cu Mane luand un strap pe gume:



si a continuat tot cu Mane ce pe langa alti strapi a prins si asta:



pe langa mini-strapi a iesit si cate unul ceva mai rasarit comparativ cu puietii aia:



si a inceput sa se intunece. Mane deja prinsese cred vreo 6-7 pesti si la mine gherla incepea sa aibe un gust amar :rizi: . am zis ca ar fi cazul sa dau si eu cu o guma si a rasait un mini-strap si de partea mea:



in timp ce Mane a continuat:



cand deja era bezna totala am pescuit aproape exclusiv la voblere. am incercat cu toate minunile posibile ce le aveam prins trusa si pestii nu au raspuns tocmai pozitiv. am mai facut si cateva lanseuri la gume iesind tot niste strapi asemanatori celor din pozele de mai sus. dar gheata e sparta de Mane cu una dintre nalucile noi pe care cu foarte putin timp inainte le terminase ... si e o surpriza :rizi:



s-a insistat pe somn dar pe aceeasi noua naluca dar in alta culoare a iesit o alta chestie as spune neasteptata:



si asa a inceput sa se lumineze ... cu nici un mustacios prezent.

la primele raze de lumina Mane face deschiderea unui alt vobler foarte proaspat facut si care pana acum inca nu a vazut "lumina internetului", mai bine zis era la prima lui iesire pe apa ... dar de data asta e un avat de toata frumusetea prins cu Shiver-ul de 9 cm cu care voi baga mai incolo ceva poze pe topicul dedicat:



eu am continuat pe voblere fara prea multa activitate in timp ce Mane a trecut pe gume. si cand eram deja pe punctul de plecare reuseste sa pacaleasca un somnic exagerat de muncit:



si cam asta a fost tot. somnii par a fi disparuti, avatii apatici pana peste masura dar ma bucur nespus ca noile naluci au reusit sa isi faca o deschidere.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 249

duminică, 28. iunie 2015, 16:42

:zambet: Sa mai postez si eu ceva eliberari din ultimele iesiri la pescuit:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 250

duminică, 28. iunie 2015, 16:44


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 251

duminică, 28. iunie 2015, 16:46


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 252

duminică, 28. iunie 2015, 16:47


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 253

duminică, 28. iunie 2015, 16:49

Si aici ultima parte a unui drill cu un mustacios micut:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 254

duminică, 28. iunie 2015, 18:44

Bravo la toti care au prins peste! Si felicitari pentru Florin ca nu si-a vandut sculele! :bravo:
Ieri am gresit cu cca 8 ore! Ca a crescut Muresul si eu am mers seara in conditiile in care "animalul" a vanat (din informatiile stationaristilor ) in prima parte a zilei! Cand am ajuns eu apa scadea accentuat deja! :zid: Ghinion! Dar azi a plouat iar ,poate mai vine vreun val...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 255

duminică, 28. iunie 2015, 19:22

M-am intors si eu de la Dunare.
Am plecat aproape convins ca o sa fie gherla totala datorita racirii bruste a vremii... n-a fost chiar gherla da` nici mare lucru. :rizi:
Am prins 6 "mormoloci" la clonc si un ștrap din greseala, dand dupa avatii care parca au intrat in pamant.
Tot ii bine ca macar mi-o mirosit mana a peste. :)

@Cata - am experimentat metoda FBînB si merge, ii mai productiva decat aia dinainte... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3 256

duminică, 28. iunie 2015, 19:55

@Cata - am experimentat metoda FBînB si merge, ii mai productiva decat aia dinainte...
:bravo:

Felicitari tuturor, frumoare capturi, relatari! :apl: :bravo:
:noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 257

luni, 29. iunie 2015, 08:02

nereusind sa ma impac cu gandul ca avatii aia erau de negasit dupa mai bine de 12 ore de pescuit am decis aseara sa bag o iesire mai scurta cu destinatia clara: avatul.

imediat ajuns am facut 3 lansari pentru a prinde un strap ce ma absolvea de o eventuala gherla dupa care am pescuit 100% pe voblere. am pescuit sistematic pentru a acoperi fiecare metru din locul de pescuit si dupa vreo 2 ore de strecurat apa fara nici macar un atac am reusit sa dau de ei.

ceea ce a urmat a fost de vis dar din pacate a durat doar vreo jumatate de ora pentru ca s-a facut intuneric. in aceea jumatate de ora am avut ca nimic 30 de atacuri, nu aveam doua lansari consecutive fara o lovitura si am avut lansari inclusiv cu 3 atacuri. dar, datorita conditiilor si vitezei necesare multe atacuri au fost fara finalizare iar din cele finalizate am avut un avat pierdut pe drum, 3 scapati la mal dar 3 tot au iesit la o poza ...





Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

3 259

luni, 29. iunie 2015, 16:24

:apl: :apl: :apl: Felicitari Florine pentru captura si Eliberare! :prieteni:

3 260

luni, 29. iunie 2015, 17:21

Asa baieti, l-ati prins pe ala mare :buaaaah: .Felicitari :bravo: :bravo: daca mai postati si eliberarea aveti nota 10!!! :bravo: :bravo:

Mersi!
Florine dar ...parca te-ai lasat de pescuit!!! :rizi:

Pai noh,initial asa am vrut...eram oarecum dezamagit...dar...am zis ca o sa mai fac o ultima iesire pe lacu asta sa imi demonstrez mie(si la inca vreo cativa 'pescari buni' de pe aici din Medias) cat is eu de pescar...Eii de azi inainte o sa fac mult mai multe iesiri :rizi:
Bravo Florin :apl: :apl: :apl: . Pana la urma l-ai prins :bucuros2: . Presupun ca pe Ighis.

da ,mersi!
De cand il astepti trebuia sa vina. Bravo ! :apl:

Mersi!