Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 201

sâmbătă, 20. iunie 2015, 12:44

Diogene, dupa cum se vede nu te poti abtine sa continui cu mistocareala si sa iei in ras si batjocura pe oricine si din orice motiv, oricit de serios si de respectuos iti scrie sau iti raspunde cineva. Ptr ca nu consider ca merit sa ma enervez cu astfel de persoane cum esti tu, si nici nu doresc sa-ti permit sa devii si mai insuportabil pe viitor, ma simt nevoit sa iti blochez posibilitatea de a raspunde la subiecte. Spun doar de a raspunde la subiecte, ptr ca subiecte noi deschise de tine cu teme interesante nu prea imi amintesc sa existe.
Mult succes pe viitor. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

3 202

sâmbătă, 20. iunie 2015, 18:41

Pacat ca se termina asa...

Ce pot sa spun, pe alte forumuri toata treaba s-ar fi terminat cu banatul rapid al protagonistilor, deci tot respectul meu pentru rabdarea si diplomatia lui Zoran.
Nu-l cunosc personal nici pe Diogene, nici pe domnul Semlecan, am admirat rezultatele partidelor lor de pescuit si creatiile in materie de woblere.
Diogene, faptul ca spui ca nu-ti pasa de parerile celorlati si faci ce te taie capul, incluzand pescuitul in prohibitie e o lipsa de respect fata de ceilalti pescari care sunt asa de fraieri incat sa respecte o lege, chiar si tampita. Dar mai putin conteaza rapotul fata de lege cat lipsa de respect.
Domnule Semlecan, woblerele sunt superbe, am vazut ca si rezultatele sunt la nivelul finisajelor, mi-ar place sa am si eu cateva in trusa. Inteleg si faptul ca unele persoane va scot din sarite si va enervati repede. Dar puteti sa spuneti asta si intr-un mod mai diplomatic, nu e nevoie sa-l faceti pe om idiot din prima. :ochi:
La ce va asteptati atunci ca si raspuns? Sa vina sa recunoasca "Da, dom'le, sunt un dobitoc..."
Sa fim seriosi.


Sa revenim la topic ( ar trebui sa existe si un topic cu "Pescuitul si moralitatea" ) - deci doua iesiri pe lac, seara, unde anii trecuti bibanii faceau spectacol printre maruntis, plimbat toate chestiile care s-au dovedit prinzatoare pina acumn poppere, broscute, crankuri, stickuri, montaje in tandem...doua seri, doua atacuri anemice, un nu stiu ce la un stick scufundator si un black bass mic la unul de suprafata. Maruntisul si obletii erau tot acolo, rapitorii nu.
Au urmat doua iesiri pe tarmul marii, hai, conditiile nu erau ideale, dar nici cat pe lac, o urmarire, un tzac, ceva... :doarecapu:
Daca nu un biban de mare, macar un macrou, ceva...nimic.
Maine dimineata ma duc din nou pe Cassien, poate si-au schimbat orele de masa rapitorii sau mai sunt salaii la apa mica la limita rezervatiei. :zambet:


Daca are cineva vreo idee salvatoare (alta decat dinamita si grebla), sunt dispus sa incerc... :ochi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 203

sâmbătă, 20. iunie 2015, 19:57

Pe Cassien as avea idei dar trebe barca. Daca ai barca merge si un somn la clonc sau si fara clonc daca e vant moderat. Altfel, la salau, m-as pozitiona in fata unei "pointe" (nu mai stiu in romaneste) si as lansa un shad da la 2m adancime in dinti de fierastrau. Dupa doua trei lanseuri tragi barca mai in larg, arunci la 2m50 adancime. Eu cred ca in sezonul asta ii vei gasi intre 7 si 20m. Cand dai de unul si vezi la ce adancime l-ai palit poti incerca tot lacul la o adancime similara. In Spania asa fac pe lac de baraj si pana acum mi-a reusit bine. Mai e si solutia cu pescuitul la trena cu un vobler care coboara cam la 10m dar cred ca e intezis pe Cassien. Deci jig-ul pe tatonare as aplica.
Maine iar pe Sena unde anul asta nu am am prins inca nici un mustacios. :ciao:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

3 204

sâmbătă, 20. iunie 2015, 23:31

Pe Cassien as avea idei dar trebe barca. Daca ai barca merge si un somn la clonc sau si fara clonc daca e vant moderat. Altfel, la salau, m-as pozitiona in fata unei "pointe" (nu mai stiu in romaneste) si as lansa un shad da la 2m adancime in dinti de fierastrau. Dupa doua trei lanseuri tragi barca mai in larg, arunci la 2m50 adancime. Eu cred ca in sezonul asta ii vei gasi intre 7 si 20m. Cand dai de unul si vezi la ce adancime l-ai palit poti incerca tot lacul la o adancime similara. In Spania asa fac pe lac de baraj si pana acum mi-a reusit bine. Mai e si solutia cu pescuitul la trena cu un vobler care coboara cam la 10m dar cred ca e intezis pe Cassien. Deci jig-ul pe tatonare as aplica.
Maine iar pe Sena unde anul asta nu am am prins inca nici un mustacios. :ciao:
Ce inseamna experienta, dom'le....anul trecut ce am prins din discutiile celor cu barca, majoritatea pestilor i-au luat intre 7 si 10 metri adancime, plus cateva exceptii pe la 15 metri. Dar interesant, mai mult stiuca. :noroc:
Barca era in proiect pentru anul asta, precum si echipamentul pentru somn la stationar, dar se pare ca se va amana din motive de prioritati. Asta e, n-au intrat zilele in sac.
Ramanem momentan pe mal, incercam la limita perioadei legale (legea care interzice pescuitul noaptea in Franta dateaza de pe vremea lui...Napoleon) si voi incerca o montura cu bombeta si ceva plastice montate pe un carlig texan nelestat. O montura clasica cu jig si shad are o durata de viata de aproximativ 3 lanseuri la pescuitul de pe mal in locurile interesante. In cele neinteresante ajungi si la 5,6 lanseuri. :ochi:


Ne vedem maine dupa partide.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 205

duminică, 21. iunie 2015, 08:18





Spre surprinderea mea, acest strap prins ieri(20.06.2015) era ''imbracat'' de nunta..Ca am prins multi,multi salai linga bolovani in apa de 1-1.5m, dar nici unul nu avea coloritul asta.
Si clenii care i-am prins, toti mascului, aveau inca aripioarele foarte rosii si aveau lapti..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 206

duminică, 21. iunie 2015, 10:57

https://m.youtube.com/watch?v=tNVPcigQx4o

Asa se intampla cand te prinde mustaciosu pe echipament non adecvat . Face ce vrea din tine :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 207

duminică, 21. iunie 2015, 13:40

Imi place zona asta pe care tot insistati. Pare ca ascunde mereu cate ceva frumos :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 208

duminică, 21. iunie 2015, 13:42

https://m.youtube.com/watch?v=tNVPcigQx4o

Asa se intampla cand te prinde mustaciosu pe echipament non adecvat . Face ce vrea din tine :zambet:



ok, sunt deacord. dar totusi, cum s-a finalizat drillul? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 209

duminică, 21. iunie 2015, 13:47

am iesit si ieri la un pescuit alaturi de Mane. O partida dificila si de-a dreptul frustranta in anumite momente.

Am inceput ambii pe jiguri iar usor usor lucrurile au intrat in normal, adica eu insistand mai mult pe voblere in timp ce Mane mai mult pe gume. Primul peste al partidei a venit destul de tarziu recuperand rapid un shiver in straturile superficiale ale apei ... si era chiar mic:



... urmat destul de repede de un al doilea, nici acesta de dimensiunile sperate.



Si Mane isi face deschiderea pe soft-uri



dupa care urmeaza o luna perioada de activitate fix zero indiferent de ce am incercat. Monotonia insa a fost sparta de Mane, care in timp ce insista sa dea de ceva salai are parte de un somn de gabarit depasit ce dupa cateva secunde reuseste sa ii rupa firul, probabil frecat de ceva mizerii ce erau ieri pe apa.

Cand incepea sa se intunece vine si momentul atat de asteptat ... un frumos avatoi ce a preferat si el niste culori destul de atipice pescuitului la avat:



... si cum era un amic langa noi chiar l-am masurat si cantarit folosind ustensilele lui.

ulterior am zis sa schimbam locul si am aterizat pe Po. Perioada nu era tocmai ideala, adica era in scadere dupa ce in timpul saptamanii in curs a urcat mai bine de 2,5 m si acum era in scadere.

De ce am dat pe acolo nu voi povesti. Pe scurt spun ca am avut impreuna probabil mai mult de 50 de ciupituri sau atingeri, cam toti erau mormoloci asemeni celui din poza de mai jos:



pe langa ei a mai fost un somn ceva mai rasarit ce l-am adus la mal dar chiar inainte sa ii bage Mane mana in gura reuseste sa o intinda. Mane reuseste sa ia unul ceva mai rasarit:



Si partida se incheie cu un alt mormoloc:



Cam asta a fost ieri ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 210

duminică, 21. iunie 2015, 13:54

Frumoasa partida, felicitari! Dupa cum se vede in poza nr 6, cu somnul nr. 2, acesta este cam muscat... adica urme clare de la depus. :noroc: Cred ca weekendul urmator ar trebui sa insistati mai mult pe Po.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 211

duminică, 21. iunie 2015, 14:06

Bravo baieti! :apl: . Usor usor incepe sa se dezmorteasca treaba pe acolo.. Sper sa iasa si cei mari la papik :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 212

duminică, 21. iunie 2015, 14:13

Zoran, finalul e unul sa zicem asteptat! A facut ce a vrut din mine. Ma tras unde ia convenit lui si intr-un final ma taiat prin ceva pietre cred..
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 213

duminică, 21. iunie 2015, 17:06

Dupa cum se vede in poze, talia somnilor (cu toate ca pescuim pe Po) este mica.Cred ca am dat de o "cresa" de somni acolo, pescuim intr-un loc unde se pare ca se retrag somnii de mici dimensiuni din curentul principal al raului.In anumite conditii cand a crescut bine nivelul raului anul asta s-a prins acolo si somn de 2 metri si multi altii destul de frumosi.Din pacate conditiile astea speciale sunt destul de rare si trebuie sa ai si timp liber cu gramada sa prinzi exact momentul respectiv :zambet:
Visez cu ochii deschisi sa ma transfer intr-o localitate de pe malul Po-ului numai ca sa pot pescui mai mult :rizi:

aaalex

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

3 214

duminică, 21. iunie 2015, 19:50

prietenul meu s-a descurcat si acum cu toata presiunea de pe apa si asupra pestilor!
»aaalex« a atasat urmatoarele fisiere :
Nihil Sine Deo

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »aaalex« (21. iunie 2015, 19:58)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 215

luni, 22. iunie 2015, 11:53

Nu prea merge bine pescuitul in momentul asta dar totusi ieri a intrat un biban frumos in timp ce mancam si colegul se juca cu un shad langa mal :

http://bouyguestelecom.pogoplug.com/s/yG-OsAJHfPs/

Ceva mai tarziu mi-a intrat si mie la jig chestia asta :

http://bouyguestelecom.pogoplug.com/s/hDa8V-sW8yg/

Somnii au fost absenti cu desavarsire. Or fi la bataie ?

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 216

luni, 22. iunie 2015, 14:18

frumosi clenocii aia Alex.

Tudor, nu se vad pozele iarasi :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 217

luni, 22. iunie 2015, 15:38


Tudor, nu se vad pozele iarasi :rizi:


La mine cu windows 7 si Chrome se vad pozele caci utilizez intotdeauna functia "previzualizare" si nu as trimite mesajul daca pozele nu s-ar vedea.
Acum m-am uitat si rezultatele sunt urmatoarele : windows + chrome = poze ok
windows + mozilla = poze ba
windows + explorer = poze ba
Mac + safari= poze ba
Mac + mozilla= poze ba
Mac + chrome = poze ba. O sa refac deci link-urile pozelor ca sa fie vizibile cu tot. :rizi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 218

luni, 22. iunie 2015, 15:39

nici la mine nu se vad :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 219

luni, 22. iunie 2015, 15:43

si nici la mine... :nunteleg:

doar clenii postati de aaalex! :buaaaah: bucati beton de pus la montura la pom sau geamandura ptr somn!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 220

luni, 22. iunie 2015, 15:49

Intoarceti-va la mesajul initial si dati click pe linkuri, le-am pus de alta maniera.