Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 181

vineri, 19. iunie 2015, 14:46

Ba io i-am prins in cele mai ''grele''conditii,cum ar fi..
1.In plin sezon -plin de pescari,presiune mare.
2.Cand pestii erau extrem de satui datorita faprului ca de cateva zile tot erup milioane de efemeride.
3.Unele naluci aveau ochi iridiscenti, care se stie , nu dau bine datorita faptului ca unii rapitori au prostu' obicei de a studia temeinic naluca inainte de a o ataca.. :zambet: Si totusi...
















'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 182

vineri, 19. iunie 2015, 20:23

Doar am vrut sa subliniez importanta perioadei


Deci am doi amici ,cam flamanzi ei :zid: , care in prohibitie au rupt somnul cu voblere! Normal ca au carat tot acasa ,ca sa fie treaba buna... :nervos: De cand s-a deschis pescuitul si au aparut restul pescarilor ,desi merg seara de seara ,au mai prins un somotel de vreo 5-6 kg. Adica vroiam sa spun ca Florin are dreptate. Perioada conteaza foarte mult ...Si sa fii singur pe apa in locurile bune ...

Florin M

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. septembrie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

3 183

vineri, 19. iunie 2015, 22:44

Din cate am auzit clenii au avut si dupa deschiderea pescuitului lapti.... de ...nici ei nu auzit de legislatie .... Diogene, chiar am avut o zi buna :)

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

3 184

vineri, 19. iunie 2015, 23:20

Este adevarat ca pestele este mai receptiv cand este linistit adica in prohibitie. Dar la fel de adevarat este ca daca nu stii cu ce sa dai si cum sa dai poate sa fie oricum ca tot nu prinzi.
Diogene este un pescar foarte bun oricum s-ar pune problema si cred ca, de fapt, asta deranjeaza pe multi.
Nu stiu cati se pot lauda intr-o viata intreaga ca au prins peste cat a prins el in ultimii doi ani
Nihil Sine Deo

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

3 185

vineri, 19. iunie 2015, 23:28

A se intelege clar: nu ma intereseaza parerea marii majoritati si stiu ca nici pe el. Am doar cateva persoane care reprezinta un etalon atat ca pescari cat mai ales ca oameni pe a caror parere o pretuiesc. Nu vreau sa demonstrez nimic. Eu sunt impacat cu mine insumi si cu ceea ce fac. Consider ca e mai corect sa pescuiesc in prohibitie si sa eliberez tot, decat sa astept deschiderea si sa rad tot ce prind, sa harponez pesti pasnici daca rapitorul nu merge sau sa infig gafa in somni.
Nici macar nu as fi intervenit in aceasta discutie daca nu as fi simtit invidie si rautate in comenturile adresate lui diogene.
Mi-am dat seama ca nu faptul ca a pescuit in prohibitie a fost problema si ca a prins peste, ci faptul ca a fost el.
Daca erau altii in locul lui s-ar fi umplit topicul de felicitari si zambarici.
Nihil Sine Deo

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 186

sâmbătă, 20. iunie 2015, 06:55

Daca erau altii in locul lui s-ar fi umplit topicul de felicitari si zambarici.


Alexandru, din cite citesc eu, chiar nu prea esti impacat, altfel nu ai scrie ce ai scris!
Si hai sa-ti spun si eu parerea mea, cel mai important ptr o persoana cu un caracter prin care sa reprezinte un etalon ptr societate, este corectitudinea! Ptr mine nu este ok nici sa pescuiesti in prohibitie (nu este nici legal si nici moral), si nici sa harponezi si duci acasa saci de peste cind e deschis pescuitul. Ambele situatii demascheaza adevaratul caracter al acelei persoane. Pe care-l accept, ptr ca nu suntem cu totii la fel, dar nu il voi trece never sus pe lista de etalonare.

Personal nu ma deranjeaza daca cineva este inteligent, daca cineva are succes in ceea ce ma intereseaza si pe mine, indiferent de hobby, incerc sa privesc atent, sa testez cele prezentate de el si sa invat, sa ma inbunatatesc, dar nu pot sa-l felicit nici daca a pescuit in perioada de prohibitie, ceea ce este clar act de braconaj, sau stiu ca a retinut pestele prins si pozat. Cu toate ca daca pestele prins este retinut, de multe ori nu este un act de braconaj, indiferent cit de mare este pestele, fiind doar unul pe zi. Perfect legal, iar moral este extrem de discutabil. Repet, a pescui in prohibitie este clar un act de braconaj.

Iar invidie si rautate in comenturile adresate lui Diogene, sincer, nu pot sa remarc in nici un raspuns. Exclud conversatiile intre el si Semlecan, care sunt altfel decit normale, reciproc privind, avand radacini mai vechi.

Si hai sa-ti dau un exemplu comparativ... Informer este un pescar excelent, tehnic, care intradevar stie ce face. Cu toate acestea, in ultimii 2 ani de pescuit a prins doar citiva salai, ii poti numara pe degetele de la o mana... Eu, am pescuit la deschiderea din acest an, ptr prima data la salau. Nici nu prea stiam bine ce fac :rizi: , practic vorbind, teoretic m-am pus la punct (zic eu). Am pescuit intensiv cu telul de a prinde salau timp 9 zile, de dimineata de la orele 8 pina seara pe la 9-10. Asa am reusit sa prind, cu greu e adevarat, fiind si niste conditii extreme de pescuit, vreo 15 salai, si am reusit si unul frumos foc sa-l aduc la pozat. Eh, te intreb eu acuma, care dintre noi este mai bun pescar? Informer care pescuieste doar tot la al 2-lea weekend, si mai mult se bucura de iesirea la apa si de compania colegilor decit sa pescuiasca non-stop, sau eu care am pescuit intr-una si am insistat si am cautat si cind am dat intr-un final de ei, prin noroc mai mult, dar si datorita faptului ca am avut destul timp la dispozitie sa-i cautam, am reusit sa prind mai multe bucati decit Informer? :gandesc:

Este foarte relativ sa compari un pescar cu restul, sa spui ca unul e mai bun decit restul si sa presupui invidie din partea altora. O astfel de evaluare se poate face doar intr-un concurs, intr-o competitie unde toti au sanse egale de timp, pescuiesc aceasi apa, si unde intradevar diferenta o face naluca, modul de recuerare sau amplasare a momelii, si si cooperarea pestilor in momentul cind ii cautam.

Timpul este cel mai important factor cind mergi la pescuit. Cunoasterea locului pe care-l pescuiesti, este un alt factor pozitiv ptr reusita. Si da, atunci mai vine si alegerea nalucii si modul de recuperare care fac diferenta zilei de pescuit, adica succes sau bafta :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 187

sâmbătă, 20. iunie 2015, 07:51

Doar am vrut sa subliniez importanta perioadei


Deci am doi amici ,cam flamanzi ei :zid: , care in prohibitie au rupt somnul cu voblere! Normal ca au carat tot acasa ,ca sa fie treaba buna... :nervos: De cand s-a deschis pescuitul si au aparut restul pescarilor ,desi merg seara de seara ,au mai prins un somotel de vreo 5-6 kg. Adica vroiam sa spun ca Florin are dreptate. Perioada conteaza foarte mult ...Si sa fii singur pe apa in locurile bune ...
Zamfi ,in ultimul weekend al''minunatei'' prohibitii (sa o arda focul)am fost pe o mica plaja la pod cu fiu-mei si cu labradorul..Sa aporteze ,sa se balaceasca..cum apa era calda evident ca a intrat si fiu-meu in apa..nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut cum un avat a inceput sa rapeasca la doar cativa metri de locul unde aportam labradorul si fiu-meu facea salturi prin apa..Mi-am zis atunci-ia uite ce inseamna sa nu fie presiune pe pesti..practic nu au teama de om..iti dai seama sa intri cu nalucile printre ei..

Da, in astea doua luni majoritatea pescarilor au respectat aceasta masura.Multi,printre care si eu,scrasnind din dinti..noroc ca exista incinte private.Zic ''pescari'' pentru ca braconierii au fost prezenti pe mal ,beneficiind de toata apa doar pentru ei..Normal, unii se considera mai ''nobili'', ba inca am vazut ca au facut si adepti care le impartasesc ''nobila'' gandire..Ceva de genul..
''..he,he..mai draga, io mi-s hot ''cinstit''..io fur,da' fur de la bogati..'''
Ca legea asta este tampita si ar trebui abrogata e clar si limpede..chestia este ca braconierii de genul de mai sus nu au nici cel mai mic respect pebntru ceilalti pescari, ba inca au si tupeul sa ii judece pe altii..tocmai ei, care cu tupeu recunosc ca incalca legea..Si nu e vorba doar de peroada de prohibitie ci si de zone interzise ,inprejmuite cu gard,cum ar fi cele de sub baraje,unde se uzineaza apa si unde fiind un fel de end of the line e plin de rapitor,in special avat ,mare iubitor al unor astfel de zone,unde poate vana camuflat in curenti, obletii ametiti de cap..
Pe scurt..din peisajul pescarimii romanesti formata din toate soiuril de pescari si braconieri nu mai lipsea decat ..'braconierul cinstit''... :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

3 188

sâmbătă, 20. iunie 2015, 07:58

In primul rand, multumesc Zoran pentru raspuns chiar daca, probabil, parerile noastre nu vor coincide totalmente niciodata.
In al doilea rand chiar sunt impacat cu mine si cu ceea ce fac indiferent de ceea ce crezi tu sau altii.
In al treilea rand imi vine sa zambesc atunci cand aud de moraliate la pescuit si cand vad ca se fac grupuri inchise care practica C&R total dar pescuiesc la somn cu avat, salau, crap, caras etc.
Pestii aia nu sunt omorati? Sau dupa ce sunt scosi din tripla asta daca nu i-a halit vreun somn sunt eliberati si isi revin? Cat de moral e asta?
Cat de moral as fi eu daca, ipotetic vorbind, as pescui la stiuca sau alt rapitor numai cu moace de somn de 500 g?
Dar ce sa zic?! Asta e lumea si subiectivismu!!!
Nihil Sine Deo

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 189

sâmbătă, 20. iunie 2015, 08:23

Daca erau altii in locul lui s-ar fi umplit topicul de felicitari si zambarici.

Pe de alta parte, chiar ieri povesteam cu prietenul meu ce e mai moral...ca noi mai iesim si in prohibitie si pescuim dar eliberam pestele sau acum la deschidere cand am vazut niste mrene harponate si luate acasa sau pesti subdimensionati cu aceeasi soarta


Alexandru, faceam referire la aceste discutii de moralitate! Cum am mai scris, ce e mai moral sau nu, este foarte-foarte discutabil. De aceea ma abtin sa vb de moralitate, mai ales cind unii incalca legea cu buna stiinta si voit. :noroc:
Fact este ca pesuitul in prohibitie este ilegal si se numeste braconaj.
In rest, pescuitul cu peste viu, este legal si admis in Romania. Daca vrei insa sa porti discutii despre moralitate sau cine pescuieste mai ilegal, deschide te rog un subiect nou in acest sens, ca sa nu deviem de la subiectul "dupa partide...". :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

3 190

sâmbătă, 20. iunie 2015, 08:31

Alex,din ce s-a scris in ultima perioada pe aici,acum stau sa ma gandesc ce ar fi mai bine sa-mi cumpar?Labrador sau un semlecan? Cred ca mai bine labrador ca asta se pare ca face baie cu avatii si nici nu scrie tampenii.Pe de alta parte e bun si ultimul,daca nu trag pestii il pun sa deschida gura si sa zica ceva,precis scoate vreo perla de ne distram si radem cu lacrimi. :rizi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

3 191

sâmbătă, 20. iunie 2015, 08:40

Zoran :noroc:
@Semlecan: numai din cate conflicte ai avut cu foarte multi useri de pe toate forumurile de specialiate pe diverse subiecte( mai ales cand interlocutorii nu-ti impartaseau ideile si nu-ti cantau in struna) mi-am dat seama ce caracter ai si ce fel de om esti.
Asa ca la treaba cu ,,braconieri cinstiti'' sau la cea cu ,, adeptii'' nici macar nu ma obosesc sa-ti raspund.
Nihil Sine Deo

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

3 192

sâmbătă, 20. iunie 2015, 08:49

Zoran,eu am recunoscut ca pescuiesc in prohibitie fata de altii care fac acest lucru pe ascuns dar dau lectii de morala pe forumuri.Probabil ai observat cand am scris ca o parte din pesti au fost prinsi dupa deschidere,dar probabil pentru unii unghia in gat provoaca si orbire. :rizi: Oricum,nu poti zice ca nu ai ceva trafic cu noi,pentru mine unul sincer ma binedispune msj.specimenului cu labradorul.E maxim in tot ce scrie si gandeste.Dar ma rog,fiecare forum cu bufonul lui,dar asta parca e peste tot el. :rizi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 193

sâmbătă, 20. iunie 2015, 09:25

Diogene, toti aici pe forum stiu ca tu ai recunoscut si chiar te lauzi ca pescuiesti in prohibitie, dar clar ramane un act de braconaj. Nu e vb nici de morala, nici de C&R, nici de o gluma buna sau de una proasta. Sorry, nu gasesc nimic hazliu in toate astea...
Dar hai sa te intreb altfel, ca tot ma gandesc si nu pot intelege de ce te lauzi cu pescuitul in prohibitie. Ce te indeamna sa faci asta?
Sa presupunem ca un echipaj de politie impreuna cu niste controlori ANPA merg cu masina pe langa Olt. Deodata vad 2 persoane care pescuiesc, evident ilegal in prohibitie. Crezi ca ei il vor felicita pe Diogene si Alexandru ca pescuiesc in prohibitie doar ptr ca pescuiesti C&R, dar sfidati legea, sau va veti pricopsi cu un dosar penal, o amenda maxima si cu permisul de pescuit anulat? Consecintele pot fi grave, Diogene, si de aceea nu inteleg de ce te lauzi cu asa ceva si te expui ca pe tava unor situatii ce pot fi foarte neplacute :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 194

sâmbătă, 20. iunie 2015, 09:29

Ah, si mai lasa te rog aluziile la traficu' ala de care tot spui, ca sincer iti spun si tie si lui Semlecan, nu ma incanta deloc cum va luati la misto si va impartiti jigniri, de parca ati fi niste copii de gradinita. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

3 195

sâmbătă, 20. iunie 2015, 10:06

Vezi tu mai Zoran,ai priceput gresit.Nu ma laud,doar ca recunosc acest lucru cand sunt intrebat sau cand cineva incearca sa ma atace cu asta crezand ca ma da pe spate cu acest lucru.Ai vazut tu undeva ca ma laud?Faptul ca am postat pozele ti-a dat impresia asta? Daca da da-mi voie sa ma gandesc la altceva...Era daca vrei si un pariu....pe care l-am castigat.Referitor la prohibitie,apai mai Zoran,mi-i se cam rupe de ce crede unul sau altul.Asa cum mi-i se rupe de o lege prost facuta si pe care eu nu o respect.Viata e scurta si e dreptul meu sa o traiesc asa cum vreau eu.Nu accept sa mi-i se impuna orice sau sa traiesc cum vor altii.E dreptul fiecaruia de a face cum ii dicteaza constiinta,suntem la urma urmei oameni si nu roboti.Te asigur ca o prohibitie bine facuta,pe specii de pesti as stii sa o respect, ca orice lege dealtfel care e facuta cu cap si in care altii sa nu te considere prost.Dupa. cum stii,s-au facut mai multe petitii in a est sens.Unele le-am semnat altele nu,ca precis iar o sa-mi aminteasca cineva de ele.Daca mai sunt probleme legate de moralitate va stau la dispozitie.Fire intinse tuturor.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 196

sâmbătă, 20. iunie 2015, 10:15

Diogene, asta este strict parerea ta personala. A multor alte persoane nu este. Daca tu sau eu consideram ca o lege este prost facuta, nu inseamna ca si este prost facuta, ca nici tu si nici eu nu am iscalit nici una dintre legile Romaniei, la fel cum nici tu si nici eu nu am pus nici coada la pruna! Doar ca tu sau eu sau oricare altul consideram o lege prost facuta nu ne da dreptul sa o incalcam...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

3 197

sâmbătă, 20. iunie 2015, 10:23

Nici unul din noi nu s-a laudat ca a pescuit in prohibitie. Doar am avut tarua de caracter sa recunoastem ca am pescuit atunci cand am fost intrebati, asa cum am avut taria sa recunoastem ca mai tinem cate un peste din cand in cand. Era f usor sa ne dam cei mai corecti pescari si cei mai mari eliberatori care sunt No Kill din spatele tastaturii. Dar vad ca asta se vrea, de fapt.
Nu incurajam pe nimeni sa practice ilegalitati si suntem constienti de consecintele pe care le pot avea actiunile noastre si fara sa ne reaminteasca altii.
Oricum asta e ultimul post pe acest subiect. Voi mai posta doar daca am ceva strict legat de titlul topicului
Nihil Sine Deo

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

3 198

sâmbătă, 20. iunie 2015, 10:32

Herr Zoran,te ti-e greu sa pricepi ca nu ma intereseaza ce spune sau ce gandeste altul? :rizi:
Si ba da,daca eu consider ca o lege e proasta am dreptul de a nu o respecta.Destul de clar sau vrei pe nemteste? Am impresia ca o iei iar personal din ce vad.Ti-am lasat cumva impresia ca am pus eu coada la pruna,ca nu vad legatura...
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 199

sâmbătă, 20. iunie 2015, 10:40

Diogene, nu o iau personal si nici nu am spus ca tu ai pus vreo coada la pruna. Vorbisem atata despre tine si mine in mod egal, nici tu nici eu nu am conceput sau aprobat nici o lege a Romaniei si nici nu avem puterea sta, si asa ca nici dreptul sa o incalcam. Si nici tu si nici eu nu suntem vreu-un Zeu atotputernic sa ne permitem aceasta. Cel putin eu nu consider asta, oricit de cool ai vrea sa pari cu jignirile si aluziile tale de prost gust. Te rog sa-l lasi pe "Herr" deoparte, si la fel si explicatiile pe nemteste.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

3 200

sâmbătă, 20. iunie 2015, 10:51

La ce fel de jigniri te referi Zoran? Ca te-am facut herr?Pai asta nu-i de bine?Preferai mai poola? Nu cred,decat daca insisti.Atunci cred ca chiar as fi cool.Sie verstehen?
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.