Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

301

marți, 16. octombrie 2012, 00:34

Ma gandeam si eu sa incerc in seara asta dupa munca, dar se vede ca am facut bine, daca zici ca somnii lipsesc cu desavarsire.
Poate o sa fie diferit la sfarsit de saptamana :zambet:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

302

marți, 16. octombrie 2012, 09:18

Ma gandeam si eu sa incerc in seara asta dupa munca, dar se vede ca am facut bine, daca zici ca somnii lipsesc cu desavarsire.
Poate o sa fie diferit la sfarsit de saptamana :zambet:


Ai facut foarte bine Mane ca nu ai iesit. Somnii parca erau complet disparuti si in ciuda faptului ca i-am cautat prin toate locurile cu artificiale de toate felurile (mai putin jiguri) si la adancimi diferite s-au incapatanat sa lipseasca cu totul.

Apa din pacate chiar daca era in crestere foarte puternica (vezi aici) a fost surprinzator de limpede si consider ca asta era unul dintre motivele pentru care nu au vrut sub nici o forma. La cum arata apa poate si azi ar fi interesant de facut o iesire pe timp de zi dar eu sub nici o forma nu sunt in stare de asa ceva ...

_________________________________________________________________

later edit:

mane81, cine a fost azi de dimineata la somn pe Po sunt convins ca a avut ceva activitate ... uite-te mai jos in atasament sa vezi in ce hal a crescut in ultimele ore:
»anem« a atasat urmatoarele fisiere:
  • nivel_po.JPG (29,56 kB - 7 ori coborit - ultima oara: 27. decembrie 2013, 08:18)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

303

duminică, 21. octombrie 2012, 11:18

da, o alta iesire, un alt esec in ceea ce priveste capturile.

impreuna cu mane81 de abea am reusit sa prindem un singur avatel:



in rest nimic ... apa, dupa ce luni noaptea a crescut exagerat de mult acum incet incet era in scadere. foarte limpede si nu tocmai rece ...

am incercat pe timp de zi la avat in vreo 3 locuri diferite iar dupa lasarea noptii am incercat si la somn tot in 3 locuri, intr-adevar in ultimele 2 destul de putin din cauza unor dubiosi ce erau pe langa noi si care habar n-am ce faceau pe acolo.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

304

duminică, 28. octombrie 2012, 15:43

Salut.Ieri am bagat o partida de spinning pe Po impreuna cu anem.Am stat de pe la 15:00 pana pe la 22:00 cu aproximatie.Au fost niste conditii propice pescuitului la somn, nivelul Po-ului se ridica vazand cu ochii, as putea spune si apa era foarte foarte tulbure.Am auzit cateva rapituri ale somnilor la suprafata si eu chiar am vazut o coada de mustacios si apa dislocata in plin curent, la vreo 40 de metri de locul unde pescuiam.Am incercat cu tot ce am in mica mea trusa, l-am cautat pe fund, intre ape, dar mai mult la suprafata.Din pacate nu am reusit sa prindem nimic si pe la 22:00 datorita oboselii am decis sa lecam spre casa(eu foarte dezamagit stiind ca sansele de a mai prinde somn anul asta scad, datorita frigului)
Cu toate ca azi sunt 8,5 grade si ploua marunt am mai bagat 3 ore pe un rau(Panaro) aici in apropierea orasului unde locuiesc fara rezultat.Cum ma asteapta o saptamana de concediu o sa mai incerc sa fac cateva partide probabil la stationar, cu toate ca stiu ca sansele sunt minime datorita temperaturilor scazute de afara. :ciao:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

305

duminică, 28. octombrie 2012, 19:41

da, o iesire cu rezultate fix zero. mane81 s-a dus clar doar pe somn in timp ce eu peste zi (cat apa nu era inca foarte tulbure) am incercat si la avat atat la suprafata cat si pe fund fara a avea nici o captura. noaptea a venit odata cu o apa foarte tulbure si ceva somni am auzit pe la suprafata dar se pare ca niciunul nu a fost dornic sau curios de artificialele noastre chiar daca am incercat cu destul de multe chestii in toate straturile apei. conditiile erau superbe si eram chiar convins ca vor aparea si ceva rezultate ... din pacate nimic si imi este frica sa nu fie cam sfarsitul sezonului pe aici la somn de pe mal, eventual ceva poate mai intra pescuind dupa alte specii. le voi mai acorda o sansa sau maxim doua in urmatoarele doua weekenduri dupa care voi insista dupa alti pesti la alte ore ... daca va intra somn ramane doar sa sper ca voi reusi da il scot cu un echipament clar sub-dimensionat.

ps: hai primavara hai !!! :rizi:

pps: asa arata Po-ul ieri cu ceea ce venea pe apa



si asta era culoarea ...



deci, exceptie facand temperatura totul era ideal :zid:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

306

duminică, 28. octombrie 2012, 20:55

:buaaaah:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

307

duminică, 28. octombrie 2012, 20:58

Interesante conditii superbe aveti voi p-acolo... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

308

luni, 29. octombrie 2012, 09:16

Interesante conditii superbe aveti voi p-acolo... :rizi: .


daca temperaturile de afara ar fi fost mai ridicate cu macar vreo 5 grade in astfel de conditii, in anumite locuri ti-ar fi si frica sa stai prea aproape de apa datorita animalelor de somni pe care i-ai fi vazut atacand la suprafata ... in cazul de fata, din pacate datorita temperaturilor foarte joase somnii si-au facut simtita prezenta intr-un numar foarte foarte mic :doaaamne:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

309

luni, 29. octombrie 2012, 12:58

daca temperaturile de afara ar fi fost mai ridicate cu macar vreo 5 grade in astfel de conditii, in anumite locuri ti-ar fi si frica sa stai prea aproape de apa datorita animalelor de somni pe care i-ai fi vazut atacand la suprafata ... in cazul de fata, din pacate datorita temperaturilor foarte joase somnii si-au facut simtita prezenta intr-un numar foarte foarte mic :doaaamne:
Cred... da` nah, io numa` ma gandeam cat de demoralizat as fi daca as merge la pescuit pe un rau din RO si l-as vedea chiar atat de tulbure si cu atatea crengi duse la vale. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

310

luni, 29. octombrie 2012, 16:15

daca temperaturile de afara ar fi fost mai ridicate cu macar vreo 5 grade in astfel de conditii, in anumite locuri ti-ar fi si frica sa stai prea aproape de apa datorita animalelor de somni pe care i-ai fi vazut atacand la suprafata ... in cazul de fata, din pacate datorita temperaturilor foarte joase somnii si-au facut simtita prezenta intr-un numar foarte foarte mic :doaaamne:
Cred... da` nah, io numa` ma gandeam cat de demoralizat as fi daca as merge la pescuit pe un rau din RO si l-as vedea chiar atat de tulbure si cu atatea crengi duse la vale. :)


De ce ? Eu abia astept sa am apa de genul...Perfecta pentru somnul mare! Indiferent de stilul de pescuit.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

311

luni, 29. octombrie 2012, 16:22

De ce ? Eu abia astept sa am apa de genul...Perfecta pentru somnul mare! Indiferent de stilul de pescuit.
Pai sincer nu prea vad cum ai putea pescui in coditiile in care vin copacii aia pe apa altfel decat la spinning, si aia destul de greu daca tre` sa faci slalom printre crengi si din 3 aruncari la doua agati ceva care nu-i peste. :)
Daca ar fi tulbure numa`, OK.

Ma insel?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

312

luni, 29. octombrie 2012, 16:28

Posibil ca da :ochi: Pe toate cursurile de apa sunt locuri mai ferite ,in care curentul nu bate direct ,unde apa este mai linistita ,stii tu...Acele locuri sunt minunate deoarece pestele mic se retrage din calea puhoiului si somnul nu are nici un motiv sa nu-l urmeze . Acolo se poate da la stationar si la spinning .Sau cel putin asa e pe la mine...

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

313

luni, 29. octombrie 2012, 16:31

De ce ? Eu abia astept sa am apa de genul...Perfecta pentru somnul mare! Indiferent de stilul de pescuit.
Pai sincer nu prea vad cum ai putea pescui in coditiile in care vin copacii aia pe apa altfel decat la spinning, si aia destul de greu daca tre` sa faci slalom printre crengi si din 3 aruncari la doua agati ceva care nu-i peste. :)
Daca ar fi tulbure numa`, OK.

Ma insel?


nu, nu te inseli in privinta agatatului ... as spune ca agati cate ceva chiar la fiecare lansare (mai ales pescuind in curent) dar din cate am observat pe aici cam astea sunt conditiile cele mai bune pentru somn.

de aceeasi parere nu sunt doar eu ci si gramada de pescari care "se revarsa" odata cu Po-ul ... atat de pe aici cat mai ales pescari din Germania. in weekend-ul trecut am vazut mult mai multe barci si pescari pe Po decat vad in conditii normale si banuiesc ca asta a fost motivul micii "invazii", invazie care are loc de fiecare data cand se umfla raul.

majoritatea pescuiesc la stationar chiar si in astfel de conditii. intr-adevar, e mai mult de munca pentru ca se agata o gramada de chestii pe fir dar sansele de a da de ceva somni imbracati sunt mult mai mari decat in niste conditii normale de pescuit. pacat ca nu a fost mai cald ca distractia era asigurata ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

314

luni, 29. octombrie 2012, 16:37

Apai ii un "alt fel" de pescuit dupa cum ziceti da` la urma urmei daca se prinde, asta conteaza.
O sa incerc si io data viitoare, daca mi se ofera ocazia. :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

315

luni, 29. octombrie 2012, 23:07

Salut.Acum vin de la pescuit de pe Mincio(un afluent al Po-ului).Am fost de azi de pe la 13.30 pana pe la 20.30 in seara asta cand am inceput sa fac bagajul datorita frigului ce s-a lasat afara.Termometrul arata 6 grade in seara asta, se vede ca se apropie iarna :necajit: , dar asta e nu avem ce face.Am incercat doua ore la spinning, dupa care la stationar unde am pus in carlig anghila si buchet de rame, fara rezultat din pacate.Sansele de a mai prinde somn scad si pe aici datorita temperaturilor scazute, ramane de vazut cum o sa fie la partida viitoare care cred ca o sa fie peste vreo doua zile. :ciao:

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

316

marți, 30. octombrie 2012, 07:14

pe ape asa tulburi e vreo sansa la clonk?

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

317

marți, 30. octombrie 2012, 08:35

Salut.Acum vin de la pescuit de pe Mincio(un afluent al Po-ului).Am fost de azi de pe la 13.30 pana pe la 20.30 in seara asta cand am inceput sa fac bagajul datorita frigului ce s-a lasat afara.Termometrul arata 6 grade in seara asta, se vede ca se apropie iarna :necajit: , dar asta e nu avem ce face.Am incercat doua ore la spinning, dupa care la stationar unde am pus in carlig anghila si buchet de rame, fara rezultat din pacate.Sansele de a mai prinde somn scad si pe aici datorita temperaturilor scazute, ramane de vazut cum o sa fie la partida viitoare care cred ca o sa fie peste vreo doua zile. :ciao:


deci pana la urma ai iesit la peste :rizi: ... nasol ca nu ai avut deloc activitate nici pe Mincio. cred ca trebuie cautat deja in alte locuri decat cele clasice din perioada calda.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

318

joi, 1. noiembrie 2012, 21:59

...

in dimineata asta, la ora 4 mane era la mine in fata blocului si inainte de ora 5 eram pe rau. ajunsi acolo am prins o ploaie amestecata cu lapovita si vant de ne-am dat jos din masina doar datorita entuziasmului si sperantelor pe care ni le puneam in partida ce urma. de la ora 5 pana la ora 8 a plouat si ne-a batut vantul fara a face nici macar o pauza. am inghetat in asa hal de la un moment dat (cred ca nu era nici 8) deja vorbeam daca sa mai stam sau nu. pana la urma am rezistat si undeva inainte de ora 9 s-a facut frumos, a iesit soarele si temperatura a urcat spre 12 grade iar pantalonii mei uzi pana la sold :rizi: aveau in sfarsit ocazia sa se mai uste putin.

partida grea, datorata mai ales conditiilor precare dar si a pestilor care s-au incapatanat sa lipseasca aproape total. cu greu am prins un singur avat :



dupa care am decis ca poate ar fi mai bine sa ne mutam, asa ca undeva inainte de ora 10 am plecat in cautarea avatilor in padurea scufundata. aici erau ceva mai activi dar datorita pescuitului de tip jerkbait pe care il faceam la suprafata am avut parte de mai multe rateuri si un singur avatel pe mal. pana la urma partida s-a terminat doar cu 2 avati cam micuti pe mal, vreo 3-4 rateuri de ceva avati mici si fiecare dintre noi cate un rateu de toata frumusetea unde protagonistii erau ceva avati care poate sareau de 2,5-3kg. se pare ca pestii (poate si datorita conditiilor ingrozitore) au fost mai activi cand s-a facut frumos si soarele era sus pe cer.

asta-i cel de-al doilea avatel (si mane81 in background):



somnii ... ce sa zic. am vazut intorcandu-se in curent vreo 2 dar nu dadeau senzatia de hranire, pur si simplu s-au intors aiurea pe acolo aratandu-ne doar cozile ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

319

sâmbătă, 3. noiembrie 2012, 19:13

Salut.Am fost la pescuit de vineri sera pana sambata, adica azi pe la 14:00 pe Canal Bianco lanaga localitatea Ostiglia.Am fost in trei:eu, fratemiu si un prieten si am pescuit cu 6 lansete la somn si trei la salau cu pestisor viu.In carlig in 5 lansete am pus doar anghile si doar la una am incercat la buchet de rame(as fi preferat si alte momeli, cum ar fi vreun caras de 500 de grame, dar nu am fost in stare sa-i prindem :zambet: )E un canal unde eu pescuiesc destul de des, am lansat catre centrul canalului la maxim 20 metri, iar apa in locul acela nu avea mai mult de 4 metri sa zic.In tot acest timp am avut o singura trasatura si a venit asta prins de Boby(fratele meu) la anghila cu pluta de grund.Am facut si un mic video, pe care o sa il pun in zilele urmatoare...... :zambet: A avut 1,86 cu toate ca prelata de la Black cat arata 2metri(e trucata pt ca pescarii sa se umfle in pene)


Am pus si poza asta unde nu ne uitam la fotocamera, din urmatorul motiv:In Italia e interzis eliberarea somnului inapoi in apa, pentru ca e considerat daunator.Tot timpul cand fac poze si eliberez un somn incerc sa ma uit sa nu vina cumva controlul sa ma surprinda cand il eliberez, pentru ca m-ar amenda.Prietenul meu ce ne-a facut pozele a surprins exact momentul cand se apropia o masina si noi am intors capul sa vedem daca e cumva organul de control :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

320

sâmbătă, 3. noiembrie 2012, 20:10

Super fain. :bravo:
(Ii scumpa prelata? :zambet: )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."