Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 161

joi, 11. iunie 2015, 09:45

pe intuneric nimic, somnii sunt la depunere ... sunt convins de asta.


Asa e, sunt la depunere, si nu prea mananca... si pe Dunare e la fel.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 162

joi, 11. iunie 2015, 09:51

Bravo! Mi-a placut aia cu actiunea 0 :rizi: Cred ca ai avut ceva senzatii ...Si eu am prins aseara primul avat din acest sezon si cireasa de pe tort a fost o mreana venita pe un vobler Cozma :bucuros2:
Later edit: ambii pesti ,desi frumosi , au fost eliberati! Asta asa ca fapt divers ,nu ca as vrea sa ma calific in vreo sectiune :rizi:

Sa sti ca nu prea simti drillul. Lanseta se curbeaza pina in maner, firul pleaca, avatul se intoarce de vreo tri ori in curent, si cam asta o fost. Nici prea moale nu-i bun, da' nici prea tare nu-i bun... lanseta medium nu o aveam insa la mine.
Lanseta asta de 0 grame actiune e defapt fara gramaj, e una cu destinatie ptr coregone pe verticala, extrem de finuta, cu care se lasa foarte bine lansate voblerutele lui Gigi, alea micute de 3,5 cm, care sunt si f usoare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 163

joi, 11. iunie 2015, 10:13

Da. Vad o lipsa clara de scadere a activitatii … la pen-ultima iesire am dat la jiguri mai bine de 3 ore intr-un loc care in mod normal nu exista sa nu fie somn … si in afara strapilor, nimic somn :rizi:

Pentru mine la avat nu exista ideea de UL, indiferent de cata placere imi face un dril. Mi-ar face placere in schimb sa pot pescui la avat cu o lanseta foarte rigida de putere ML sa pot sa simt atacul asa cum trebuie dar sa am parte si de un oarecare dril. Dar, dat fiind faptul ca pe unde pescuiesc eu nu prea dau cu naluci sub 14 grame si merg pana la 50 plus ca nu putine sunt datile in care intra somni este exclusa orice idee de acest fel.

Ps: imi aduc aminte cateva driluri si pesti pierduti cu niste lansete date pana in vreo 20 de grame foarte moi (ca doar asa spun cartile – la avat trebuie lansete moi :rizi: ) … cand mi-am jurat ca nu voi mai pescuit cu asa ceva dupa avat decat eventual pe lacuri.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

3 164

joi, 11. iunie 2015, 11:02

Ps: imi aduc aminte cateva driluri si pesti pierduti cu niste lansete date pana in vreo 20 de grame foarte moi (ca doar asa spun cartile – la avat trebuie lansete moi ) … cand mi-am jurat ca nu voi mai pescuit cu asa ceva dupa avat decat eventual pe lacuri.


Intotdeauna voi folosi lansete rapide la avat. :ochi:
Eliasp Vibe au punctat bine la avat.De fapt voblerele care iti aduc constant (nu intamplator) o anumita specie, consider ca sunt voblere dedicate acelui gen de rapitor.Bine,trebuie sa aibe si o anumita vibratie,care oarecum diferentiaza intre ele voblere cam de aceeasi forma.
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_20150420_070752.jpg (250,02 kB - 93 ori coborit - ultima oara: 1. decembrie 2015, 09:01)
  • P1010351.JPG (275,7 kB - 81 ori coborit - ultima oara: 26. mai 2016, 21:08)
  • P1010353.JPG (229,69 kB - 84 ori coborit - ultima oara: 26. mai 2016, 21:08)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 165

joi, 11. iunie 2015, 12:38

si pentru mine e clar Ilie ca o lanseta rigida si fast se potriveste mai bine decat una progresiva si moale cum multi recomanda. cel putin in conditiile in care pescuiesc eu de regula, o astfel de lanseta mi-ar aduce multe ratari cu pierderea controlului asupra nalucii in multe cazuri.

cat despre naluci dedicate :apl: ... sunt inebunit dupa nalucile dedicate unei anumite specii ... dar sa vezi ce misto e cand te trezesti si cu alti musafiri in lanseta :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 166

duminică, 14. iunie 2015, 12:41

dupa ce saptamana trecuta am bagat o iesire de unul singur, de data asta am fost impreuna nu doar cu Mane ci si cu Bogdan.

plecand de la premiza ca somnii sunt la depunere pestii tinta erau in mod special avatii si eventual salaii cu sperante la vreun somn ratacit. asa ca, imediat ce am ajuns acolo jigurile si-au luat zborul catre apa in cautarea salailor din partida precedenta. imediat ne-am dat seama ca sunt acolo si destul de rapid iese primul la o poza:



dar parca nu erau la fel de cooperanti, motiv pentru care eu am trecut sa caut ceva avati la vobler. mane insista la jig si iese un dintos si de partea lui:



pentru ca insistenta pe voblere sa isi spuna cuvantul cand un avat frumos se arunca pe un Shiver jucat intre ape:



se insista in continuare la fel, Mane pe fund la gume, Bogdan la gume intre ape iar eu cu voblerele pe unde apucam. au mai fost destul de multe atacuri pe toate cele 3 lansete iar urmatoarea ce se indoaie cu un peste este a lui Mane:



la un moment dat eram cu Shiver-ul intre ape cand simt pe cineva hotarat in mijlocul curentului ... si pare a fi unul ce nu se da batut prea usor. dupa ceva emotii il aduc la mal si Bogdan mi-l scoate pentru o poza. aici se vede cat era de hotarat:



... si aici este intreg:



Ulterior s-a facut o liniste de parca eram pe alta apa. Au mai aparut pe acolo initial alti 3 pescari, apoi alti 3 si pestii pareau a fi disparuti. Bogdan avand ceva treaba decide pe la 10 sa o intinda spre casa iar eu cu Mane ne propunem sa mergem pana pe Po sa vedem ce-o fi pe acolo.

Po-ul era jos bine, apa limpede si Mane are doua sau trei atacuri din care unul iese afara si pentru o poza:



... si cam asta a fost tot. Somnii in continuare nu par a fi prea cooperanti, avatii mofturosi din cale afara si strapii nu suficient de nervosi sau flamanzi.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 167

luni, 15. iunie 2015, 05:49

Salutari baieti! Felicitari! si ce sa zic, daca ati avea o barca... :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 168

marți, 16. iunie 2015, 08:10

Orice iesire la pescuit cu fiul meu nu poate fi decat perfecta..


Desi initial un front cu tunete si fulgere parea ca ne va strica ziua, am fost ocoliti ca prin minune , si grindina de care ma avertizat sotia ca a cazut peste Arad a ''bombardat '' alte zone,printre dealuri probabil..Imediat ce am scapat de amenintarea unei furtuni ce parea iminenta, am lansat nalucile la apa.Ca niciodata, stiucile au fost deosebit de cooperante, poate si pentru ca le intrase cumva in cap ideea ca sant rachete sol-aer.Cel putin asa s-au manifestat toate..Atacuri in mal -stop-decolare-salt:intr-un cuvant dril de infarct pentru cei slabi de inima..Dupa ce am reusit sa rapunem doua dihanii din astea -eu la manivela, fiu' meu cu ajutorul, am plecat sa vedem ce mai fac crapii.Moment in care Patrick a fost foarte pe faza cand feederul a zburat cu suport cu tot si a drilat cu succes torpila din imagine..Cu putin ajutor la final de dril, fiul meu isi trece in palmares un amur de toata frumusetea..pacat ca seara a venit mai repede decat am fi vrut noi..Fum la frane tuturor..







'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 169

marți, 16. iunie 2015, 10:59

frumos Gigi, vad "juniorul" tot mai des la pescuit :apl:

Salutari baieti! Felicitari! si ce sa zic, daca ati avea o barca... :pauza:


Da Zoran, daca ar fi o barca sunt aproape convins ca ar iesi mai multi pesti ... si aici fac referire in mod special la pescuitul pe Po. Dar momentan, cel putin pentru mine, sunt alte prioritati iar barca pe care mi-o doresc necesita o cheltuiala destul de serioasa.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

3 170

miercuri, 17. iunie 2015, 10:42

cat despre naluci dedicate ... sunt inebunit dupa nalucile dedicate unei anumite specii ... dar sa vezi ce misto e cand te trezesti si cu alti musafiri in lanseta


Iti dai seama cum au dat avatii in cele dedicate daca i-am putut pacali si pe astia,care sunt mult mai sfiosi. :ochi: Din pacate nu pot urca decat 5 poze si din astia nu se repeta nici unul. :rizi:
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere :
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 171

miercuri, 17. iunie 2015, 11:16

huh, superbi clenocii ... si ce ma bucura si mai mult este ca inoata in continuare :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

3 172

miercuri, 17. iunie 2015, 12:23

Am si filme cu eliberari,dar deocamdata nu le fac publice.Banuiesti motivul,e mai mult ca poza.Curand poate voi urca niste avati care nu au nevoie de prea mult timp sa studieze o naluca,dar care o fac al naibii de bine fara sa stea pe coate :rizi: Si cand le place...zbang. :ochi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

3 173

vineri, 19. iunie 2015, 10:23

Diogene "acesta" ma inbolnaveste de nervi, ma trimite la "BALACEANCA". Felicitari Diogene pentru cleni! TOT PE OLT???
Gata m-am hotarat, schimb UL si maresc woblerele. POATE -POATE !!

Florin M

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. septembrie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

3 174

vineri, 19. iunie 2015, 11:01

Diogene "acesta" ma inbolnaveste de nervi, ma trimite la "BALACEANCA". Felicitari Diogene pentru cleni! TOT PE OLT???
Gata m-am hotarat, schimb UL si maresc woblerele. POATE -POATE !!
Degeaba schimbi UL si maresti woblerele ...... trebuie in principal sa pescuiesti in prohibitie ....
Nu am nici o problema cu Diogene, dar e bine sa se stie ca pescuitul in prohibitie iti da cu totul alte rezultate decat in restul anului ...

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 175

vineri, 19. iunie 2015, 11:24

Nu stiu altii cum sunt dar eu unul mai degraba sunt de acord cu pescuitul in prohibitie si ELIBERATUL capturilor in proportie de 100% decat cu ne-pescuitul in prohibitie si retinerea pestilor fara nici o limita in restul anului.

A nu se intelege ca incurajez pescuitul in prohibitie (pe mine pe aici ma cam doare capul de prohibitie deoarece aceasta nu exista pentru speciile pe care le caut) doar ca mi se pare ciudat sa arati cu degetul catre cineva care pescuieste in prohibitie dar ELIBEREAZA TOTI pestii dar sa nu spui nimic atunci cand altii (care din surse sigure stiu ca nu elibereaza pestii) sunt ridicati la rangul de maestru si laudati pana peste masura. :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Florin M

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. septembrie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

3 176

vineri, 19. iunie 2015, 11:33

Eu nu comentez partea legala, morala etc .... si eu am mai pescuit in prohibitie pt ca stiam ca in perioada aia prindeam avati....
Doar am vrut sa subliniez importanta perioadei

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 177

vineri, 19. iunie 2015, 11:33

Nu cred ca s-a aratat cu degetul din nici o parte, si sper sa nici nu se inteleaga gresit. Cred ca Florin M. a vrut mai mult sa sublinieze ca pestii cautati cind nu sunt deranjati de multi pescari, se prind mai usor. De ex Barzava, sau Timisul, 2 raulete unde 4 pescar cind umbla pe mal sperie mut in apa. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 178

vineri, 19. iunie 2015, 11:34

Eu nu comentez partea legala, morala etc .... si eu am mai pescuit in prohibitie pt ca stiam ca in perioada aia prindeam avati....
Doar am vrut sa subliniez importanta perioadei

am scris paralel, dar se pare ca am nimerito cu intelesul mesajului :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 179

vineri, 19. iunie 2015, 11:42

Eu nu comentez partea legala, morala etc .... si eu am mai pescuit in prohibitie pt ca stiam ca in perioada aia prindeam avati....
Doar am vrut sa subliniez importanta perioadei


am inteles ideea :bravo:

dar pot sa vin cu o completare si sa spun ca pe aici, atunci cand in Romania este perioada de prohibitie, de regula prind mai putini pesti decat in alte perioade :gandesc: ... dar e adevarat ca presiunea pescarilor asupra pestilor este la fel de ridicata. Asa cum spunea zoran, poate important este ca sunt mai putini pescari pe maluri.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

3 180

vineri, 19. iunie 2015, 13:22

uhhh,ce discutii pe aici :rizi: .
FlorinM,nu toti pestii au fost prinsi in prohibiite,ai putea sa te uiti mai bine la data.Pe de alta parte, chiar ieri povesteam cu prietenul meu ce e mai moral...ca noi mai iesim si in prohibitie si pescuim dar eliberam pestele sau acum la deschidere cand am vazut niste mrene harponate si luate acasa sau pesti subdimensionati cu aceeasi soarta :gandesc:
Tot pe de alta parte,daca stii cum si cu ce sa dai vei prinde clean mare indiferent de perioada,doar sa vrea sa manance.Am cateva exemplare si din toamna si daca doresti pot sa ti-i le arat.Sau acum te vei apuca sa spui ca atunci manca ca dorea sa se ingrase ptr.iarna....
Acum doua zile am avut iar o captura frumoasa care din pacate mi-a lasat o ancora in mana si s-a dus fara sa apuc sa-i fac poza.Astazi insa am fost mai atent spre norocul meu si pe langa ceva avati am prins iar si unul de asta.E adevarat,trebuie sa fi putin atent la fomistii din jurul tau care raman perplexi cand te vad ca dai drumul pestelui.
In rest o zi buna si tie daca poti sa o ai.
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.