Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

3 141

Sonntag, 31. Mai 2015, 17:55

Bravo baietii! Tineti-ma in priza... :apl: In 12 sper sa plec spre voi ! :bucuros2: Patru "haiduci" avand ca tinta o partida de somn , una de stiuca,una de salau si ,eventual,una de bass pe un lac cu adancimi de pana in 80 m ...Astea sunt planurile .Mai departe vedem ce si cum. Stiu precis insa ca voi avea parte de niste "mese tovarasesti" monstru cu prietenii italieni :bucuros2:

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

3 142

Mittwoch, 3. Juni 2015, 16:00

Am avut parte de o partida excelenta.. Cu foarte mult atacuri si cu ceva mustaciosi care nu au vrut sa iasa la pozat.. Cum zicea si Anem o lanseta mai rigida in acea locatie isi spune cuvantul.. Multumesc pentru partida de pescuit baieti :prieteni:


Placerea a fost de partea noastra Bogdane … de cate ori ti se arata sa ne dai de veste.

Si da, o lanseta rigida prin locurile alea isi spune cuvantul … si nu doar la gume :ochi:

Bravo baietii! Tineti-ma in priza... :apl: In 12 sper sa plec spre voi ! :bucuros2: Patru "haiduci" avand ca tinta o partida de somn , una de stiuca,una de salau si ,eventual,una de bass pe un lac cu adancimi de pana in 80 m ...Astea sunt planurile .Mai departe vedem ce si cum. Stiu precis insa ca voi avea parte de niste "mese tovarasesti" monstru cu prietenii italieni :bucuros2:


Merci Zamfi, poate incet incet isi mai dau drumul si pe aici pestii ca anul asta nu au stat tocmai OK treburile.

Cei 4 haiduci vad ca sunt bine pregatiti si cu planurile facute. Chiar daca printre “haiduci” se afla si persoane care nu au prins bass le-as recomanda (avand in vedere ca vin in Italia) sa insiste mai mult pe somn :ochi: pentru ca sunt sanse minime sa se intalneasca prin Romania cu exemplarelele cu care se pot intalni pe aici :ochi: … oricum ne auzim Zamfi la un telefon …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

3 143

Sonntag, 7. Juni 2015, 13:00

am iesit si ieri la un pescuit, de data asta singur, Mane dorind sa mai bage un stationar daca vreme permite.

ar fi destule de povestit din partida asta dar momentan nu am timpul necesar.

am plecat clar dupa avat, dar vazand lipsa de activitate am incercat ceva gume ... iar ceea ce a urmat a depasit orice asteptari. sa zicem doar ca peste zi, cand afara efectiv te topeai de caldura am avut undeva in jurul a vreo 40 de atacuri, vreo 3 pesti scapati la mal, poate chiar vreo 10 scapati pe traseu si cei de mai jos popositi la o poza:











iar odata cu lasatul serii au mai fost astia 2, cu activitatea clar in declin:





... am insistat cu speranta vreunui salau in adevaratul sens al cuvantului dar s-a lasat astepta. si ca o paranteza, in toate orele de plimbat gume printre bolovani nu a fost nici un somn :gandesc:

am trecut pe voblere si in timp ce recuperam liniar un Shiver apare si un mustacios de mici dimensiuni. din pacate, un individ ce era langa mine se tot agita ca il scoate el, atata s-a foit la mal pana a reusit sa il bage sub niste dale de piatra unde la un moment dat firul de 8lbs cu care pescuiam a frecat de ciment ... si dus a fost.

credeam ca dupa lasatul intunericului lucrurile vor deveni si mai OK ... dar m-am inselat. pana la 12 noapte am pescuit alturi de alti 2 baieti si nicicare nu am mai prins nimic ...

cam asta a fost ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Fortgeschrittener

Beiträge: 324

Registrierungsdatum: 25. Mai 2013

Wohnort: belluno-italia

  • Nachricht senden

3 144

Sonntag, 7. Juni 2015, 15:14

Felicitari Emil.. se vede ca ai avut ceva activitate..
Am bagat si eu vreo 2 ore de dimineata

ps: weekend-ul urmator o sa va tin si eu companie :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

3 145

Sonntag, 7. Juni 2015, 15:43

Va distrati ,va distrati :apl: Si altii isi rod unghiile cu ochii pe calendar :rizi: Dar lasa ca ... Bogdan ce bine arata apa aia din spatele tau !!!

Bogdan86

Fortgeschrittener

Beiträge: 324

Registrierungsdatum: 25. Mai 2013

Wohnort: belluno-italia

  • Nachricht senden

3 146

Sonntag, 7. Juni 2015, 16:43

Zamfi asta e un lac natural de munte, apa cristalina. Adancimi pana la 40 de metri. Rapitori stiuca, pastrav si clean si mult biban ... Deci daca ai drum prin Italia te invit la :pescuit: ..
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

3 147

Sonntag, 7. Juni 2015, 16:54

Bravo Anem, bravo Bogdan! :bravo:
In locul ala pe care il cunosc asa bine sa fie atatia salai... :buaaaah: sunt cam rare zilele astea in care sa atace asa de mult.
Eu la stationar nu am facut nimic.In prima parte a noptii cred ca era imposibil sa am ceva atac datorita colegilor de pe balta ce au dat discoteca cu manele, urlete si lumini pe apa....asta pana s-a terminat damigeana de visinata cand s-au bagat toti la culcare pana dimineata :rizi: Nu am auzit nici-un somn toata noaptea, parca era totul mort.
PS: te asteptam Bogdane.

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

3 148

Sonntag, 7. Juni 2015, 19:31

merci baieti ... e misto sa pleci cu gandul la o specie si sa te trezesti ca insisti dupa altceva :rizi:


ps: weekend-ul urmator o sa va tin si eu companie :zambet:


frumos Bogdane ... te asteptam, pana atunci poate se pun in miscare si mustaciosii ca momentan am vazut ca-s mai "cuminti"

Va distrati ,va distrati :apl: Si altii isi rod unghiile cu ochii pe calendar :rizi: Dar lasa ca ... Bogdan ce bine arata apa aia din spatele tau !!!


mai e putin Zamfi :ochi: si se termina cu rosul unghiilor ...

Bravo Anem, bravo Bogdan! :bravo:
In locul ala pe care il cunosc asa bine sa fie atatia salai... :buaaaah: sunt cam rare zilele astea in care sa atace asa de mult.
Eu la stationar nu am facut nimic.In prima parte a noptii cred ca era imposibil sa am ceva atac datorita colegilor de pe balta ce au dat discoteca cu manele, urlete si lumini pe apa....asta pana s-a terminat damigeana de visinata cand s-au bagat toti la culcare pana dimineata :rizi: Nu am auzit nici-un somn toata noaptea, parca era totul mort.
PS: te asteptam Bogdane.


nasoale momente Mane, imi si inchipui ce dispozitie aveai dupa ce ai rabdat atatea ore in arsita ce era ieri asteptand seara si aparitia somnilor ... sunt oameni de la care efectiv nu poti cere ...

da, uite ca ceva strapi au iesit, dar ti-am zis unde stateau :ochi:

ps: Bogdane, atacurile alea multe de saptamana trecuta era strapi, doar ca mananca foarte ciudat si fara o lanseta OK nu simti ceea ce trebuie sa simti.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Fortgeschrittener

Beiträge: 324

Registrierungsdatum: 25. Mai 2013

Wohnort: belluno-italia

  • Nachricht senden

3 149

Sonntag, 7. Juni 2015, 20:13

Mama ei de lanseta Emile :doarecapu: .... Vine ea si a mea la timpul potrivit.. un pic de rabdare :zambet: .. Faini strapii aia. Trebuie sa isi dea drumul si nenea mustaciosul.. Ai incercat si intre ape? :gandesc:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

3 150

Montag, 8. Juni 2015, 09:43

Mama ei de lanseta Emile :doarecapu: .... Vine ea si a mea la timpul potrivit.. un pic de rabdare :zambet: .. Faini strapii aia. Trebuie sa isi dea drumul si nenea mustaciosul.. Ai incercat si intre ape? :gandesc:


vine si lanseta aia :rizi: ... doar ca lucrurile bune tot timpul necesita ceva mai multa rabdare :ochi:

pai eu tot sper sa isi dea drumul si aia cu mustati doar ca ceva ma face sa cred ca momentan sunt cam la depus. adica in locul in care am pescuit este imposibil (sau exagerat de greu :rizi: ) ca in atatea ore de scormonit fundul sa nu dea si unul dintr-asta. spre seara dupa cum spuneam a intrat unul si pe un Shiver recuperat in zona substratului, plus un alt coleg prinsese si el un somnic pe care eu i l-am scos din apa (si care inca mai e acolo) dar pescuind tot in apropierea fundului. intre ape si la suprafata rezultatele au fost cam zero, adica ei au avut ceva livituri seci de avat si cam atata tot.

weekend-ul care vine sper sa fie ceva mai multi somni activi ... si avati :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ionutz_gr

Schüler

  • »ionutz_gr« wurde gesperrt

Beiträge: 90

Registrierungsdatum: 13. Januar 2014

Wohnort: Bacau

Beruf: Inginer

  • Nachricht senden

3 151

Montag, 8. Juni 2015, 13:27

re

Inceput de sezon.
Shad Relax Ohio 10cm pe jig Fudo 5/0 5 sau 7 gr.
Lanseta un Phenix Ultra Mbx cu fir gigafish 0,14 cred si leader fluorocarbon 0,33.

http://s9.postimg.org/4h1rcea0f/2015_06_07_16_33_09.jpg

:pescuit:

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

3 152

Montag, 8. Juni 2015, 13:52

Upsss! Frumos inceput.Bravo!Plus inca ceva cuvinte ca era prea scurt ....

ionutz_gr

Schüler

  • »ionutz_gr« wurde gesperrt

Beiträge: 90

Registrierungsdatum: 13. Januar 2014

Wohnort: Bacau

Beruf: Inginer

  • Nachricht senden

3 153

Montag, 8. Juni 2015, 14:00

re

Jig legat cu nod Palomar :)
:pescuit:

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

3 154

Mittwoch, 10. Juni 2015, 08:52

frumos somnul Ionut, chiar daca din poza nu prea reusesti sa iti dai seama bine de dimensiune ...

ps: ti-am modificat putin mesajul sa se vada direct poza :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ionutz_gr

Schüler

  • »ionutz_gr« wurde gesperrt

Beiträge: 90

Registrierungsdatum: 13. Januar 2014

Wohnort: Bacau

Beruf: Inginer

  • Nachricht senden

3 155

Mittwoch, 10. Juni 2015, 09:15

re

Multumesc anem....lungimea cred ca era undeva intre 1,5 si 1,6m....greutate 22-25kg.
:pescuit:

iulian_cioclin

Fortgeschrittener

Beiträge: 182

Registrierungsdatum: 29. März 2013

Wohnort: Onesti- Jud. Bacau

  • Nachricht senden

3 156

Mittwoch, 10. Juni 2015, 13:10

Bravo Ionut! Te-a prins cam nepregatit in priviinta echipamentului dar satisfactia a fost pe masura.
Pe Sascut?

ionutz_gr

Schüler

  • »ionutz_gr« wurde gesperrt

Beiträge: 90

Registrierungsdatum: 13. Januar 2014

Wohnort: Bacau

Beruf: Inginer

  • Nachricht senden

3 157

Mittwoch, 10. Juni 2015, 13:44

re

da....pe Sascut...a fost un dril de senzatie...in primul rand pentru ca mi s-a ciupit putin firul textil...in primii 4 m de fir...cand vedeam firul intis si ciupitura scamosata ma lua cu transpiratie....am slabit frana foarte mult...ceea ce a prelungit drilul....pe mal firul l-am rupt cu mana in zona ciupiturii...mare noroc am avut.
:pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

3 158

Donnerstag, 11. Juni 2015, 05:25

Felicitari Ionut, frumos somnul :apl:
Stiai ca firul e ciupit, sau s-a ciupit cu somnul?


Aseara am fost si eu pe Rin, vreo 3 ore, si dupa milioane de tantari, dupa zeci de lanseuri si-o bere rece, o intrat si avatoiu asta sanatos la un SiGilures de 3,5 cm. La UUL, lanseta de 0 grame actiune :pauza:



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

3 159

Donnerstag, 11. Juni 2015, 08:00

Bravo! Mi-a placut aia cu actiunea 0 :rizi: Cred ca ai avut ceva senzatii ...Si eu am prins aseara primul avat din acest sezon si cireasa de pe tort a fost o mreana venita pe un vobler Cozma :bucuros2:
Later edit: ambii pesti ,desi frumosi , au fost eliberati! Asta asa ca fapt divers ,nu ca as vrea sa ma calific in vreo sectiune :rizi:

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

3 160

Donnerstag, 11. Juni 2015, 08:22

frumos frumos, atat Zoran cat si Zamfi ...

si daca tot au iesit mai multi utilizatori, atunci am iesit si eu Marti seara vreo 2,5 ore intr-un loc in care nu am mai ajuns de vreo 3 ani de zile cred.

dupa vreo ora de dat ca in fantana, cu 15 minute inainte de a se intuneca parca totul a prins viata si fazele surprinse mi-au adus aminte de Dunare in zilele ei bune. am vazut vreo 6-7 rapiri de avat la suprafata iar unul dintre atacuri m-a prins exact cu voblerul pe mal, asa ca am bagat o lansare cu Shiver-ul usor peste zona de atac, 2-3 ture de manivela, accelerare brusca a voblerului din lanseta si zbang:



un frumos avat de Po care datorita modului in care a fost prins conteaza cat un somn de 1,8 m. a mai venit unul atat de mic incat se compara cu voblerele de somn si cam atata tot.

pe intuneric nimic, somnii sunt la depunere ... sunt convins de asta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm