Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 081

marți, 12. mai 2015, 20:47

Felicitari Mane, asta da somn! Bravo :noroc: Astept cu nerabdare urmatorii somni pusi de tine pe prelata... :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

3 082

marți, 12. mai 2015, 21:10

Felicitari Mane,

Discutam cu un prieten ce inseamna Perseverentza ta !! :apl:
Foarte frumosi somnii !! Un inceput de sezon f.bun Bravo

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 083

marți, 12. mai 2015, 21:17

Bvo Mane! De cand il astepti tu pe ala de 2.05.... Uite ca insistentele au dat roade.. Felicitari si la mai mare.. :bravo:


Mersi Bogdane :noroc:


Felicitari Mane, asta da somn! Bravo Astept cu nerabdare urmatorii somni pusi de tine pe prelata...


Mersi Zoran.Pana nu ma voi decide sa imi cumpar barca sa pescuiesc pe Po asa cum trebuie sansele de a prinde somni mai "imbracati" sunt destul de mici.Eu voi continua sa insist si sper sa vina si ceva mai mare :noroc:

Felicitari Mane,

Discutam cu un prieten ce inseamna Perseverentza ta !!
Foarte frumosi somnii !! Un inceput de sezon f.bun Bravo


Mersi Ediseu, da trebuie multa perseverenta........eu m-am dus azinoapte cu toate ca aveam febra si durere de gat de inebuneam.Mi-am petrecut noaptea in aer liber ca sa ma fac bine, am ceva probleme cu pescuitul asta cred.... insa nu ma pot abtine :rizi: :noroc:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 084

marți, 12. mai 2015, 22:42

Frumos! Ma uit la pozele voastre și abia aștept sfârșitul lunii... Maine dimineata la 4 dau desteptarea si-am plecat... dupa știucă! Sper sa pot baga si eu ceva poze. :pescuit:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 085

miercuri, 13. mai 2015, 08:11

frumos Mane ... doar acum l-am vazut si pe cel de-al doilea. felicitari!!! stiu de cand astepti unul sarit de 2m ...

am bagat si eu aseara o iesire prin locurile ce imi sunt la indemana aici ... o gherla de toata frumusetea, nici macar un atac pe naluci.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 086

duminică, 17. mai 2015, 13:11

ieri cam toata ziua am fost la pescuit alaturi de Mane. erau conditiile alea ideale de cautat mustaciosii pe Po si sperantele (cel putin ale mele) erau undeva deasupra norilor. s-a pescuit aproape doar dupa somn, cu o mica scapare de cateva minute dupa vreun avat. din pacate situatia pe apa a stat altfel si am avut parte de o partida dezamagitoare in conditii ideale de cautat somnii. pana la finalul partidei au iesit doar doi pesti ... din pacate ambii dintre ei de mici dimensiuni.

de partea lui Mane a venit el:



iar eu am reusit sa il pacalesc pe asta:



.... si cam asta a fost tot. nu stiu ce se intampla ...

ps: Mane, ieri din cauza oboselii ai luat lanseta mea :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 087

duminică, 17. mai 2015, 13:46



ps: Mane, ieri din cauza oboselii ai luat lanseta mea :rizi:


Din cauza oboselii tu mi-ai dat lanseta ta.......... :rizi:

Una din cele doua eliberari:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 088

duminică, 17. mai 2015, 14:03

Felicitari baieti si la mai mare! :apl: ..
Dar ce se intampla cu aia mari? :gandesc: .. Maj alesc ca ereau conditii optime pentru somn?
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 089

duminică, 17. mai 2015, 14:06

Ce culori frumoase au.
Miercurea trecuta am facut si eu o partida faina la stiuca. Joi pe Sena dupa somn canci. Voi pune si pozele cu stiucile in curand.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 090

duminică, 17. mai 2015, 14:11

Felicitari baieti si la mai mare! :apl: ..
Dar ce se intampla cu aia mari? :gandesc: .. Maj alesc ca ereau conditii optime pentru somn?


Uite ce ne spune Zoran aici despre reproducere :zambet: :
"Somnul îşi începe perioada de reproducere la vârsta de 5 ani. Când apa ajunge la circa 18° C, în locuri ferite unde nu este curent de apă, masculii încep cu pregătirea cuiburilor. Când temperatura apei ajunge în jur de 22 – 23° C, femelele sunt pregătite pentru depusul icrelor şi încep să dea târcoale cuiburilor făcute de masculi. Aceştia “atacă” femelele ce se apropie de cuibul lor, lovindu-le cu capul şi muşcându-se reciproc, acesta fiind preludiul actului sexual al somniilor, care durează câteva ore, de obicei seara. Femela depune în jur de 25.000 de icre la un kilogram din greutatea corpului ei, după care părăseşte imediat cuibul (adică, o femelă de 10 kg depune ca. 250.000 de icre, iar una de 50 de kg, peste 1 milion!). Masculul care îşi împrăştie lapţii peste icre rămâne să apere cuibul de alţi peşti răpitori, timp de maxim 5 zile, până când din icre iasă larvele de somn. Acestea sunt extrem de sensibile la lumina soarelui, la boli şi paraziţi. Larvele îşi consumă în timp de 10 zile rezerva de hrană, după care încep să se hrănească cu pureci şi gândaci de apă. De acum somnii se dezvoltă foarte rapid, în primul an ajungând până la lungimea de 30 cm şi o greutate de max. 0,5 kilograme."



Cred ca e perioada XXX in care nu prea sunt interesati de momelile noastre si va fi asa si pentru urmatoarele saptamani :noroc:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 091

luni, 18. mai 2015, 10:58

@Mane si Anem, felicitari pentru capturi :bravo:
Eu zic sa ziceti mersi ca puteti pescui la somn pe riu in perioada asta nu sa va plangeti ca-s mici capturile :bucuros: (unii dintre noi sunt la capitolul post si penitenta pentru inca o luna de acum inainte :zid: )
In alta ordine de idei , mai schimbati si voi mulinetele ca sa nu mai incurcati betele intre ele , ca la lansete nu merge sa schimbi componentele intre ele ca la nume unde, daca schimbi literele intre ele iasa altul :zambet:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 092

luni, 18. mai 2015, 12:25

Merci …

Felicitari baieti si la mai mare! :apl: ..
Dar ce se intampla cu aia mari? :gandesc: .. Maj alesc ca ereau conditii optime pentru somn?


Bogdane, cred aia mari in mare parte sunt prin vreo canalizare … si cealalta parte probabil incep sa cam intre la depunere …

Ce culori frumoase au.
Miercurea trecuta am facut si eu o partida faina la stiuca. Joi pe Sena dupa somn canci. Voi pune si pozele cu stiucile in curand.


Poate si pe la voi Tudore incep sa intre la depunere. Eu tot incerc sa caut motive pentru care nu merg pestii … cu toate ca devine tot mai evident ca pestii s-au imputinat intr-un mod drastic datorita braconajului si a indivizilor ce nu stiu ce inseamna limita bunul simt.

@Mane si Anem, felicitari pentru capturi :bravo:
Eu zic sa ziceti mersi ca puteti pescui la somn pe riu in perioada asta nu sa va plangeti ca-s mici capturile :bucuros: (unii dintre noi sunt la capitolul post si penitenta pentru inca o luna de acum inainte :zid: )
In alta ordine de idei , mai schimbati si voi mulinetele ca sa nu mai incurcati betele intre ele , ca la lansete nu merge sa schimbi componentele intre ele ca la nume unde, daca schimbi literele intre ele iasa altul :zambet:


:rizi: … Carol, anul asta mi-a mers EXTREM de prost cu pescuitul. Cred ca am prins de 10 ori mai putin pesti decat anul trecut si poate de 20 de ori mai putini decat acum 2 ani. Sambata am avut noroc si am prins conditiile IDEALE de cautat somnii pe Po … asa ca asteptarile erau mari si tocmai din cauza asta am pescuit aproape exclusiv la somn. Prinzand in 2 doar 2 somnici e clar ca dezamagirea a fost mare.

Cat despre lansetele confundate … nu e vorba de cele doua lansete identice :ochi: … e vorba despre IMX-ul meu care alaturi de o alta lanseta a lui Mane sunt singurele care aveau maner de pluta … datorita oboselii se pare ca nu am fost prea atenti pe ce am pus mana :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

3 093

luni, 18. mai 2015, 14:27

Nu fii nemultumit.... stii cum e cu nemultumitul :gandesc:
La cat sunt de frumosi muciosii :buaaaah:
Noi postim de numa si ne pierdem antrenamentul ...va fii vai de mine la primul drill ...numai sa fie . :pauza:
Sper sa ma ajute batul custom ,ca in mine nici o nadejde :doarecapu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 094

luni, 18. mai 2015, 15:30

Nu fii nemultumit.... stii cum e cu nemultumitul :gandesc:
La cat sunt de frumosi muciosii :buaaaah: […..]


Florine, nu e vorba de nemultumire … e vorba de dezamagire. Imi este imposibil sa nu fac o paralela cu partidele pe care le faceam in urma cu un an, doi sau 3. Daca inainte aveam o gramada de atacuri, aveam capturi sau macar vedeam pesti in zonele in care pescuiesc mai nou cam toate astea lipsesc. Motivele le cam stiu dar daca incep sa le descriu din nou imi vor sari in cap alti utilizatori ca nu sunt nationalist … chiar daca expun situatia cat se poate de obiectiv.

[…..]
Sper sa ma ajute batul custom ,ca in mine nici o nadejde :doarecapu:


Sa bagi o poza sa vedem si noi noua “arma” :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

3 095

luni, 18. mai 2015, 15:41

dupa partida

Aseara dupa o partida scurta de pescuit un somnulet de 1,76 m luat la oscilanta Mepps Syclops nr. 3
»petria marius« a atasat urmatoarele fisiere :
  • poza 35.jpg (276,49 kB - 109 ori coborit - ultima oara: 20. iunie 2015, 11:02)
  • poza 41.jpg (213,91 kB - 117 ori coborit - ultima oara: 20. iunie 2015, 11:02)
  • poza 46.jpg (190,67 kB - 98 ori coborit - ultima oara: 20. iunie 2015, 11:03)

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 096

luni, 18. mai 2015, 15:43

Frumos somn,dar am o intrebare..a fost eliberat?

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

3 097

luni, 18. mai 2015, 15:46

dupa partida

da, dar dupa sedinta foto

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

3 098

luni, 18. mai 2015, 16:00

Nu fii nemultumit.... stii cum e cu nemultumitul :gandesc:
La cat sunt de frumosi muciosii :buaaaah: […..]


Florine, nu e vorba de nemultumire … e vorba de dezamagire. Imi este imposibil sa nu fac o paralela cu partidele pe care le faceam in urma cu un an, doi sau 3. Daca inainte aveam o gramada de atacuri, aveam capturi sau macar vedeam pesti in zonele in care pescuiesc mai nou cam toate astea lipsesc. Motivele le cam stiu dar daca incep sa le descriu din nou imi vor sari in cap alti utilizatori ca nu sunt nationalist … chiar daca expun situatia cat se poate de obiectiv.

[…..]
Sper sa ma ajute batul custom ,ca in mine nici o nadejde :doarecapu:


Sa bagi o poza sa vedem si noi noua “arma” :apl:
Poza o voi pune cand intru in posesie , miercuri imi ajunge ...stiu despre ce e vorba . :pauza:
Iti dai seama , cum este cand colaborezi cu KING :bucuros2:
De fapt, nu e noua in " esenta" :bravo: ... e noua tehnic si optic :buaaaah:
Multumesc anticipat , Carol si tie Emil ....si sper sa va mai multumesc o data cu sedinta foto :pescuit:



Stiu si eu senzatia---- nemultumire=dezamagire ...o traiesc si eu la Dunare :doarecapu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 099

luni, 18. mai 2015, 19:52

Aseara dupa o partida scurta de pescuit un somnulet de 1,76 m luat la oscilanta Mepps Syclops nr. 3



Trebuie sa fi avut un drill pe cinste la cum arata lanseta :buaaaah: :bravo:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 100

luni, 18. mai 2015, 19:59

Aseara dupa o partida scurta de pescuit un somnulet de 1,76 m luat la oscilanta Mepps Syclops nr. 3


Nu ne spui si ce echipament ai folosit? :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga