Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

3 061

marți, 5. mai 2015, 18:28

da noi ce solutii sa adoptam , Zoran, ca la aceasta viitura se duc si pestii..sint niste cote de te sperii, nici nu-mi imaginez cit este viteza curentului pe Rin..cred ca totusi la mal se poate da feeder cu
un cosulet de vreo 15 kg.. :ciao:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 062

marți, 5. mai 2015, 21:14

Zoran,stiuca sa dezgatat din doua motive..
1.Tinea mortis sa faca roata dupa franghie si am tinut-o din scurt fara sa ii dau fir aproape deloc.Bine, o plecat de vreo 2-3 ori, dar cand o aduceam la(sub)barca inebunea dupa franghia de la ancora.Adevarat ca tripla era cam mica, si bratul care ii intrase fix in cioc sa indreptat putin din cauza ca am fortat-o.. Lanseta de flipping a fost exact ce trebuia,firul la fel, mulineta ok..Doar ca am fost nevoit sa fortez peste limita ancorei..

2.Cand am vrut sa o iau in minciog ,sa zbatut, bratle libere ale ancorei s-au prins in plasa minciogului si intr-o secunda si-a smuls ancora..Am incercat sa ridic minciogul, coada lui sa curbat(coda lunga, stiuca grea),am saltat-o putin si a alunecat inapoi.. :doarecapu: In apa, ..


Am schimbat pe loc tripla cu una mai zdravana..am mai prins inca vreo 3 ,tot cam pe atata am ratat la intzepare..dadeau cioc si urmareau guma..no pe alea le-am ratat.Care o dat ciocan din prima pe alea le-am prins..Deabia astept urmatoarea..partida..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 063

marți, 5. mai 2015, 22:55

cu ceva intarziere revin si eu ... chiar daca multe nu ar fi de spus.

sambata in compania lui Mane am plecat sa vedem ce iese, preferand un anumit loc pe timp de zi cu speranta la ceva somnici activi sau avati iar noaptea aveam de gand sa mergem pe Po in cautarea mustaciosilor de dimensiunile sperate. In primul dintre locuri chiar daca am dat aproape 4 ore cu exceptia a vreo 10-12 atacuri fara finalizare a iesit doar un singur peste ... un salau de toata frumusetea de partea lui Mane:



Pe Po situatia nu a fost tocmai OK ... adica doar cat sa nu zicem ca n-am prins nimic :rizi: ... deschiderea a venit pe lanseta mea cu un individ care avea mustatile aproape la fel de lungi ca restul corpului:



... urmat de un nou "recors personal" in ceea ce priveste cel mai mic somn:



Mane nu s-a lasat mai prejos si a vrut si el neaparat un somnic aproape tras la indigo:



continuand pe lanseta mea cu un alt monstru:



si incheierea venind pe lanseta lui Mane cu un alt "animal"



... si cam asta a fost :rizi: ... partida cu cei mai mici somni de care am avut parte!

... data viitoare trebuie sa fie mai bine ...

ps:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

3 064

miercuri, 6. mai 2015, 07:30

mai putin conteaza pestii , oricum au fost eliberati.. ....poate doar pt orgoliul personal . importante sunt trairile ... :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 065

sâmbătă, 9. mai 2015, 06:50

:salut: ,
dupa 2 saptamani de stat in casa cu gatul stramb si ametit de la medicamentele de dureri, nu am mai rezistat si am fost si eu la un cloncanit ieri. Mai intai mi-am prins niste pestisori, dupa care am iesit pe un lac f mare ce are legatura directa cu Rinul. Pe Rin nu nu se poate pescui, malurile sunt usor inundate si curentul este demential.

In fine, multe nu prea pot spune, decit ca nu am avut nici macar un tzak, nimica, cu toate ca zeci de somni au fost la momeala, atata la rame, cit si la pestisor. :nunteleg:
La Thomas a fost ieri aceasi situatie, somnii au reactionat foarte bine la cloncanit, dar nici o muscatura.

PS: cloncurile noi ale lui Tilo sunt super ok. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 066

duminică, 10. mai 2015, 12:21

Hai ca nu am mai scris de mult.
Pescuitul la rapitor s-a deschis aici pe 1 mai, asa ca am profitat ca sa iesim pe Sena. Apele deja in crestere si ploaia neintrerupta au avut ca si rezultat o gherla si pentru coleg cat si pentru mine. Pe 3 mai iar am iesit, de data asta doua barci, 6 pescari. Apa incepuse deja sa se plimbe pe unele strazi a Parisului. Alta gherla pentru toti cei sase.
Pe 8 mai am iesit din nou, nu pe Sena, ci pe o fosta balastiera unde pescuiesc stiuca iarna. Au mai fost in grup cu mine Adrien, Romain si Ion. Cu Adrien pescuiesc destul de des, pe ceilalti doi nu-i cunosteam.Ajuns pe la 8h30 pe malul lacului am inceput sa instalez motorul electric, sonarul si bateriile pe una dintre cele doua barci care ne asteptau. Pe la 9 au aparut si colegii. Adrien si cu Romain au luat barca celalta si mi l-au lasat pe Ion, nu degeaba, ci pentru ca tipul e Basarabean si, bineinteles, vorbeste romaneste.
Aici pe fosta balastiera de 120 ha am prins cu totii.
Ion : 5 marle. Iata si poze.













Eu patru marlite si asta :



Pe o lanseta 10-30gr mi-a dat de furca dar din barca stiam ca-l voi scoate.
Marlele erau cam toate de talia asta :



Cealalta barca a prins si ea 4 pesti de caciula. Numai stiuci.

Dar nu am poze cu capturile lor.



Cam astea-s ultimile stiri.
Sena a inceput sa scada si s-a cam terminat cu ploile. Joi ies din nou pe Sena.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 067

duminică, 10. mai 2015, 12:29

Felicitari Tudor, felicitari Ion! :apl:
Aceasi problema este si pe balastiera pe care am fost la clonc, cu legatura cu Rinul. Somnii reactioneaza f bine la clonc, dar nu musca. Stiucile nu sunt de gasit, doar marlitele... :gandesc: :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 068

duminică, 10. mai 2015, 12:38

Asta nu comunica cu Sena, deci apa era limpede si avea 17° pe cand pe Sena temperatura scazuse de la 17° la 14° pe 3 mai.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 069

duminică, 10. mai 2015, 15:59

frumos Tudore, mai ales ala cu mustati care pe echipamentul avut banuiesc ca a fost superb.

si pe aici din pacate apele sunt inca foarte sus si pestii aproape imposibil de gasit ... ieri impreuna cu Mane am reusit sa evit gherla cu un strap si ceva avat frumos (unul altul, gigant, s-a razgandit si nu a vrut sa iasa la o poza dupa 2-3 secunde de dril) dar pestii nu erau deloc dornici sa coopereze. pozele doar maine cand am acces la calculator ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 070

duminică, 10. mai 2015, 16:21

Dar totusi vad ca mai intra ceva pe la voi cand conditiile sunt nasoale. Pe aici ar mai merge daca am avea dreptul sa pescuim in porturi, adica la adapost de curent. Dar au interzis asta din cauza "terorismului". Asa ca mai bine pe balastiera fara sa iau amenzi.
Stai ca ajunge si pe Sena avatul. Se prinde de pe acuma pe Marna, un afluent. :bucuros2:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 071

luni, 11. mai 2015, 20:53

nu stiu Tudore, anul asta a mers exagerat de prost ... poate se mai aseaza lucrurile ...

cum ziceam mai sus ... din weekend nu prea sunt multe de povestit. am avut impreuna cu Mane o alta partida extrem de grea. din pacate habar n-am ce se intampla cu pestii si de ce sunt atat de apatici. cu greu a iesit pestisorul asta:



urmat de un avat frumos:



... si ar fi putut iesi la o poza si un avat ce poate era cel mai bun pe ultimii doi ani dar dupa cateva secunde de dril a reusit sa se dezgate.

pe intuneric a fost crunt ... o singura atingere de ceva ce parea a fi un somnic pe lanseta mea si in rest liniste totala ...

raman acolo pe data viitoare ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 072

marți, 12. mai 2015, 06:25













Mai avem o luna pina vomputea pescuidin nou in libertate.Pina atuncio ardem prin incinte.Trebuie sa recunosc ca momentul in care feederul ''zboara'' cu suport cu tot,merita tot efortul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 073

marți, 12. mai 2015, 13:54

Foarte fain baieti, niste "platici" superbe! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 074

marți, 12. mai 2015, 14:43

Trebuie sa recunosc ca momentul in care feederul ''zboara'' cu suport cu tot,merita tot efortul..


Superbe momentele alea :buaaaah: bravo baieti :bravo:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 075

marți, 12. mai 2015, 15:32

Am fost si eu aseara la un pescuit stationar.Am preferat sa merg in timpul saptamanii in locul respectiv pentru ca in weekend e puhoi de lume acolo pe ambele maluri :doarecapu:
Aveam in cap o partida scurta numai pe durata noptii, momeala anghile pescuite la suprafata intre 1m si 2,5m.In prima jumatate de ora de pescuit mi-a facut vizita un somnic de 1,35m:
Am mai avut un atac pe la 4 de dimineata insa eram la ceva distanta de lanseta si nu am ajuns la timp pentru a da contra in momentul ala :doarecapu: Somnul cred ca a simtit ceva si a lasat momeala din gura.Mi-a bagat bine pluta la fund timp de circa 10 secunde insa pana sa ajung eu s-a facut nevazut.
Eliberarea:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 076

marți, 12. mai 2015, 15:51

Frumos Mane … banuiesc ca stiu pe unde ai fost la pescuit :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 077

marți, 12. mai 2015, 17:53

Mersi frumos Anem.Am mai avut parte de 10 minute de adrenalina pe la doua noaptea cand s-a decis sa ma viziteze un mustacios nervos tare de 2,05m.L-am luat la montura oss, ca momeala folosind tot anghila cu inaintas mono de 1mm.Se pare ca mai sunt ceva somni frumosi in locul ala Emile am avut o satisfactie enorma pentru ca l-am prins pe canalul respectiv, tu stii cat de mult imi place locul :noroc:



3 078

marți, 12. mai 2015, 18:07

Felicitari Marian!!! :bravo:
Ce n-as da si eu sa am parte de o partida de pescuit de o noapte la fel ca ale tale!Vad ca prinzi constant,aproape la fiecare partida, somni intre 1-1,5m ,eu reusesc sa prind 2-3 pe an!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 079

marți, 12. mai 2015, 18:16

Felicitari Marian!!! :bravo:
Ce n-as da si eu sa am parte de o partida de pescuit de o noapte la fel ca ale tale!Vad ca prinzi constant,aproape la fiecare partida, somni intre 1-1,5m ,eu reusesc sa prind 2-3 pe an!

Mersi, da e adevarat cand merg la stationar foarte rar dau gherla numai ca somnii prinsi de mine nu sunt prea mari.Sunt si somni peste 2 metri in apa respectiva numai ca se prind din ce in ce mai rar si din pacate o parte dintre ei se baga la portbagaj.....Vezi ca nu sunt pe Po, cunosc destul de bine canalul respectiv.Cunosc locurile "fierbinti", in timp am invatat putin si obiceiurile somnilor de aici :noroc:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 080

marți, 12. mai 2015, 20:22

Bvo Mane! De cand il astepti tu pe ala de 2.05.... Uite ca insistentele au dat roade.. Felicitari si la mai mare.. :bravo:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga