Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 001

duminică, 5. aprilie 2015, 19:47

Bvo Mane! Frumos mustaciosul! L-ai masurat? Felicitari si la mai mare :apl:

Mersi.De obicei somnii pana in 1,50m nu ii masuram :zambet: numai ca aseara am vrut neaparat sa il masor pe asta mic, era umflat bine se pare ca s-a hranit cand a fost Po-ul "umflat".Avea decat 125 cm, am vrut sa il masor pentru ca drillul a durat maxim 30 de secunde luat undeva la 25, 30 de metri intr-un curent destul de tare pentru locul ala.A durat mai mult pana i-a bagat mana in gura Emil, cautam sa fim cat mai atenti in momentele alea.Si eram cu Speedmasterul, nici macar nu mi-a plecat pe frana pana la mal :rizi:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 002

duminică, 5. aprilie 2015, 20:22

Pffff... trebuia sa il lasi si pe el sa respire un pic.. sau mai bne zis sa te bucuri un pic de puterea lui :rizi: ... Nu vreau sa-mi imaginez daca aveai Xzoga-ul in locul Speedmaster-ului . :rizi: ...
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 003

marți, 14. aprilie 2015, 07:08




In primul rand vreau sa spun ca doresc tuturor celor responsabili de dubla prohibitie la stiuca sa le creasca bube-n talpi si negi pa limba.. :nervos:


Apoi , vreau sa va zic cea mai ciudata chestie care am vazut-o in viata mea..Limitati de idiotenia asta de prohibitie,am luat amarati calea incintelor private. Zic ''amarati'',pt. ca incintele pe care poti prinde rapitori le poti numara pe degetele de la o mana ciunga si aia cu doua deste, ce doua..cu unul singur..In cazul meu Lipova si Vladimirescu..Prima, mai accesibila ca si pretz ar parea solutia ideala pt. vremuri de ..prohibitie..Doar ca ceva extrem de ciudat s-a intimplat cu rapitorii de acolo..Nu mai raspund aproape defel la naluci.Zilele trecute ,pe o vreme stabila, foarte frumoasa, in incalzire, am dat o tura de balta de pe la ora 5 pina ce sa intunecat.Am avut un singut atac-o stiuca de aprox. 2kg ce mi-a dat linga mal,dezgatata in dril..in fine..Iesirea urmatoare a fost la feeder, in timp ce prin minte imi circulau nume noi..sonobaits....krill...methodfeeder..bla,bla..Sa fiu al naibii,unde am ajuns.. :doarecapu: Am ajuns pe Lipova la ora boierilor,ora 10 dimineata..cam toate locurile bune de pe balta fullochi..Nah am asezat si noi lansetele pe unde am prins loc si am inceput sa contemplam natura....apa...nisipul...cum altii prind si noi ,canci..In stinga noastra ,un batranel intzeapa si are drill...la mal ,culmea O STIUCA PRINSA LA PORUMB..nu m-as mira ca am mai auzit cazuri..Ce m-a mirat de abia acum urmeaza...In 15 minute ,incepand de la batranul acela pe toata linia de federisti s-au mai prins inca 2 stiuci..ca si cum bancul a circulat de-a lungul zonei unde picau momitoarele..3 stiuci prinse la porumb-pelete si alte scorneli d-astea e prea mult.. :gandesc: Dupa aia ,liniste si pace..Pentru ca si la stationar daca nu cauti pestii dai gherle de toata frumusetea(chiar si pe incinte) am inceput sa caut pestii,mai exact locuri cu apa mica si care sa tina si peste.Ne-am mutat de trei ori pina sa gasim un astfel de loc.in ciuda zeflemelelor de genul''ce, pe locul ala sant mai grasi?''Plimbatul cu federe,galetzi,suporti,etc.o fost ceva de vis..deacuma nu o sa ma mai pling ever cand trebuie sa mut rucsacul si lanseta no2 la spinning..ever..In fine , pin' la urma am gasit un loc care se potrivea cu ce doream eu,si am avut si mult cautatele driluri cu crapi de incinta pe acorduri de prohibitie cvasigenerala,dar-ar strechea in ''orchestra''..Concluzia mea este ca daca uneori crapul se poate prinde si altfel, adica la jig ori fly, iata ca si stiuca se poate prinde alftfel decat la gume,table si lemne lacuite..Norii de nada cu aroma de krill au intors lumea spiningarilor cu susu'-n jos..parol .
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 004

marți, 14. aprilie 2015, 07:15

Bravo Gigi :bravo: fain tare m-am distrat cu ce-am citit :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3 005

marți, 14. aprilie 2015, 07:26

Ştiu şi eu de o ştiucă prinsă la boilis pe Cinciş, era întuneric deja când partenerii mei au avut trăsătură la băţul de crap, începe drilul, intră în apă până la genunchi, în spatele lor o zonă de iarbă de baltă cu apă de 10-20 cm. Nelu care era cu minciogul în faţă zice "mă ăsta-i şarpe" în momentul ăla "şarpele" o ia cu viteză direct spre ei, Nicu aruncă lanseta şi amândoi tunde-o afară din apă. Ştiuca s-a dus direct în iarba din spatele lor şi s-a încâlcit pe acolo, din ce-mi aduc aminte avea vreo 4 kg.

Puneam bombe pe plumb intram cu barca şi le lăsam uşor cu mâna în zona balizelor, cred că ştiuca a atacat paşnici care se hrăneau şi a luat cârligul.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 006

marți, 14. aprilie 2015, 10:20

Da bre, dar era una ,io am vazut...trei...trei stiuci ''vegane''...urmatorul proiect este ''porumb cu barbeta si aroma de sonobaits''..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

3 007

marți, 14. aprilie 2015, 10:42

La balta, unde sunt tone de pesti pe metru patrat...deci nu au mancare in mod natural ca la Dunare( unde sunt putini pesti si mancare cat vor naturala)..e posibil orice...la balta cu 1 boiles, si un batz din piata cu 15 lei, prinde si u copil de 4 ani, tot ce tre sa stii e sa dai la manivela..pardon sa mulinezi...personal, nu merg pe balti dinastea popoulate, nici macar cand e prohibitie in rest..numi place..mai bine stau 1 saptamana la dunare sa prind un caras, mai mare e bucuria si entuziasmul decat sa scot acolo crapi de 10+kg unu dupa altul...nu simt nimic...
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 008

marți, 14. aprilie 2015, 12:24

Oooo, te invit sa dai o tura pe Lipova.Sa vezi ce ''simplu'' e sa prinzi crapi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 009

marți, 14. aprilie 2015, 13:51

In primul rand vreau sa spun ca doresc tuturor celor responsabili de dubla prohibitie la stiuca sa le creasca bube-n talpi si negi pa limba..

mai bine stau 1 saptamana la dunare sa prind un caras, mai mare e bucuria si entuziasmul decat sa scot acolo crapi de 10+kg unu dupa altul...nu simt nimic...



Asa o fi, dar subiectul nu e ape salbatice vs incinte private.. ci "dupa partide" adica fiecar ece a prins in partida de pescuit (indiferent unde)
Si daca tot nu putem schimba prohibitia, atunci macar sa profitam...

- Pot sa ma duc la un pescuit la feeder la caras? :zambet:


fir intins!
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 010

marți, 14. aprilie 2015, 14:57

He,he, numai cine nu a pescuit pe incinte zice ca-i simplu..Imi amintesc ca ziceau unii de Vladimirescu ca-i ''acvariu''si cand s-au dus la fata locului nu or ptins nici cat pe natural..
Pe natural nu-i simplu ca e mica densitatea de peste, pe incinte sant extrem de precauti si au tabieturile lor..oricum incerci nu-i simplu..eu unul ma bucur enorm de fiecare drill indiferent de locatie..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 011

marți, 14. aprilie 2015, 15:08



In primul rand vreau sa spun ca doresc tuturor celor responsabili de dubla prohibitie la stiuca sa le creasca bube-n talpi si negi pa limba.. :nervos:


:rizi: Cand citesc cuvinte de genul imi dau seama cat de norocosi suntem noi aici in Italia ca putem pescui tot timpul anului.Avem si noi prohibitie insa doar la anumite specii si doar pe anumite ape.Somnul poate fi pescuit oricand :buaaaah:
Felicitari pentru captura :bravo:


Am fost si noi in weekend la o partida, am inceput pe un canal unde datorita lipsei activitatii ne-am indreptat spre Po.Aici eram echipati pentru toate situatiile posibile(ne-am dus cu un brat de lansete :rizi: )

Am inceput sa cautam avatii si salaii insa in ciuda eforturilor noastre pana s-a intunecat nu am reusit sa prindem nimic.Pestii erau acolo pentru ca ii prindea un coleg italian langa noi cu o specie de plasa(legala aici) insa nu dadeau in nalucile noastre cu exceptia a cateva atacuri la jig si unul la vobler.Strapul asta m-a scapat de gherla :rizi:
Somnii parca au intrat in pamant, prevad ca si weekend-ul viitor va fi destul de greu :rizi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 012

marți, 14. aprilie 2015, 18:02


eram echipati pentru toate situatiile posibile(ne-am dus cu un brat de lansete :rizi: )


Pai am zis sa fim oameni seriosi :rizi:


Strapul asta m-a scapat de gherla :rizi:


:rizi: … in timp ce anem o da pe a 3-a in linie :rizi:

… data viitoare va fi mai bine …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

3 013

marți, 14. aprilie 2015, 18:16

Dar vai, ce vad eu acolo :buaaaah: , ce bat e cel negru cu front gripul mai lung, si cu mulineta visinie ?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 014

marți, 14. aprilie 2015, 18:31

Avem doua mulinete visinii :rizi: una e pe un Shimano Speedmaster Silurus 260h si cea dea doua e pe un Lamiglas Kenai King. :noroc:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

3 015

marți, 14. aprilie 2015, 18:35

Aa,scuze imi fuge privirea,nu e cu mulineta visinie,lanseta neagra mai de sus

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

3 016

marți, 14. aprilie 2015, 18:37

Prima de sus cu split grip negru

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 017

marți, 14. aprilie 2015, 18:42

aia este lanseta pentru capcauni :buaaaah:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 018

marți, 14. aprilie 2015, 18:44

da, pentru capcauni :rizi: xzoga takadum g66....... :noroc:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

3 019

marți, 14. aprilie 2015, 18:46

Faina rau :zambet:,nu mai stiu ce sa zic ca cica e prea scurt mesajul :rizi:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3 020

marți, 14. aprilie 2015, 21:15

Prima de sus cu split grip negru


Virusat :bucuros: .....Ce faci ? :gandesc: Vrei sa te dai la bunic ? :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.