Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 981

duminică, 29. martie 2015, 16:54

Personal sunt de parere ca nu pozitionarea inelelor au vina totala, ci blancul in sine are o hiba. Generala. Asa ca, ptr mine e clara, SC never!

Tot ce se poate sa fie un bai si in blanc. Oricum nasoala treaba.

Aaaa ...Zoran ...nu ai pierdut nimic deoarece tu oricum nu ai avea ce face cu ST.Croix! Nu fac bete suficient de puternice pentru tine :rizi: :noroc:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 982

duminică, 29. martie 2015, 17:09

Multumesc frumos pentru aprecieri baieti! :prieteni:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 983

duminică, 29. martie 2015, 17:10

Aaaa ...Zoran ...nu ai pierdut nimic deoarece tu oricum nu ai avea ce face cu ST.Croix! Nu fac bete suficient de puternice pentru tine

:nunteleg: ...eu am si lansete de la 0 la 3 grame, nu inteleg aluzia!? O serie care in nenumarate randuri se rupe/sparge si o firma care nu reactioneaza ptr a elimina acest defect, este ptr mine :vomit:

Sa nu ma intelegi gresit, daca de maine de ex incep sa se anunte rupturi de blanck la vre-un Taffi, indiferent de serie, scot toata linia de lansete din program! Nu sunt stapini peste procesul de fabricare la o lanseta, inseamna ca si la restul bajbaie.

Eu stiu ca tu si multi alti pescari de fineturi din Romania aveti alta conceptie despre lansetele de spin la somn, dar uite, Zeck-ul drilluie in continuare in 10-15 min, curent puternic, somnici de 1,5-1,7 -2,22-2,36 m ...actual si 1,9 m, si sunt convins ca va mai rezista mult si bine. Fara a se rupe blankul, fara a se rupe firul, sau a se desface ancorele, care toate sunt "supradimensionate" unui pescuit de relaxare, clar, asta nici nu neg. :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 984

duminică, 29. martie 2015, 17:57

...eu am si lansete de la 0 la 3 grame, nu inteleg aluzia!?

:soc: Sincer ...dupa aceasta precizare imi retrag observatia! Daca tu pescuiesti cu lansete asa UL ...tot respectul! :apl: Personal nu te vedeam pescuind altfel decat XH .Greseala mea. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 985

duminică, 29. martie 2015, 18:01

...eu am si lansete de la 0 la 3 grame, nu inteleg aluzia!?

:soc: Sincer ...dupa aceasta precizare imi retrag observatia! Daca tu pescuiesti cu lansete asa UL ...tot respectul! :apl: Personal nu te vedeam pescuind altfel decat XH .Greseala mea. :noroc:


Chiar sunt pe plecare la un party :bucuros2: :noroc: :cafea: , putin w., ceva b. si v...., altfel direct in garaj as fi sa-ti fac poze la 2 linii echipate cu mulinete de 500. :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 986

duminică, 29. martie 2015, 19:16

Cu modelele de Musky de la St.Croix se scoate orice somn fara probleme....rupturi de blank am auzit doar la modelul Avid de 2 oz din 2 buc.la altele nu am auzit....

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 987

duminică, 29. martie 2015, 19:46

Cu modelele de Musky de la St.Croix se scoate orice somn fara probleme....rupturi de blank am auzit doar la modelul Avid de 2 oz din 2 buc.la altele nu am auzit....


In Italia pe site-urile dedicate pescuitului la somn si pe forumuri lanseta ce o foloseste multa lume la spinning la somn de la Saint Croix e Tidemaster Inshore 3oz(e dintr-o singura bucata).Ieri am facut cateva lansari cu ea si am vazut ca are o putere foarte mare, pare ca face fata oricarui somn :zambet:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 988

duminică, 29. martie 2015, 20:14

Ar mai fi si legend tournament sau mojo ambele de musky cu puteri mai mari dar sunt de casting asa ca Mane serile pt. pesuit maritim(inshore)sunt si de spinning ,chiar si Avidul si fiind dintro bucata sunt ok.mai rau e cu transportul.Alta destul de laudata ar fi Premier Musky dar sunt tot de casting... in Spania se folosesc mult la somn.Avantajele la cele de casting e ca au si marimi mai mici(de 2,10cm)si sunt mai usor de transportat.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »suli« (29. martie 2015, 20:22)


Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 989

duminică, 29. martie 2015, 22:53

Pai se cumpara doar blankul chiar daca e de casting si se face lanseta de spin

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 990

luni, 30. martie 2015, 07:21

Avidul este o lanseta facuta pentru reactive la salmon@steelhead.
Eu unul nu as folosi-o dedicat pe somn, mai curand ca si un allround si clar de putere medium ori medium heavy cel mult.
Pentru somn , seriile inshore-de pe mal-sant mult mai aproape de adevar,fiind mai robuste..
La betele din2 bucati intotdeauna exista riscul unei mufari superficiale, sau a unui graunte mic de nisip sau ceva similar care duce la ruperea lansetei..

:zambet: Zamfi , sa stii ca Zoran are in arsenal un ultralight de 6.6ft, line 2-6 lb, care va primi curand si ''munitie''..nu este el omul care sa exagereze, doar ca pescuieste dedicat pe o anumita specie.Si la somn nu te joci..Io vorbesc ,care mai mult pe allround-uri merg.. :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

2 991

luni, 30. martie 2015, 09:15

Eu am un custom pe un blanc SCV.Am fost foarte dezamagit de el, ptr ca dupa un an , au incinceput sa sara aschii din el, unele chiar si de jumatate de mm grosime.Am vorbit cu baiatul care mi l a adus si mi a zis ca nu are rost sa l trimitem inapoi ptr ca nu o sa vad garantie.Asa ca....St.Croix nu mai e de incredere ptr mine

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 992

luni, 30. martie 2015, 11:41

Da sa intimplat la seriile de acum 2 ani parca.Din dorinta de a scoate blankuri cat mai usoare atata le-au comprimat pina au ''stors'' toata rasina din ele, de se aschiau fibrele..De la st.croi sant mai ok seriile de mijloc sc3,sc4..Am vazut avid-ul asta nou pina in 18 gr.,medium..dupa gustul meu prea scurt reargrip-ul si pica grav in bot..In rest, numai de bine..Vin puteric din urma mhx-urile, phenix-urile, si sa nu uitam seriile de la pontoon vandute prin bigfish....sant o gramada ,este de unde sa alegem..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

2 993

luni, 30. martie 2015, 12:11

Da sa intimplat la seriile de acum 2 ani parca.Din dorinta de a scoate blankuri cat mai usoare atata le-au comprimat pina au ''stors'' toata rasina din ele, de se aschiau fibrele..De la st.croi sant mai ok seriile de mijloc sc3,sc4..Am vazut avid-ul asta nou pina in 18 gr.,medium..dupa gustul meu prea scurt reargrip-ul si pica grav in bot..In rest, numai de bine..Vin puteric din urma mhx-urile, phenix-urile, si sa nu uitam seriile de la pontoon vandute prin bigfish....sant o gramada ,este de unde sa alegem..

Eu nu ma plang de faptul ca s a aschiat, asta e , se mai intampla, ci de faptul ca serviciul de garantie nu exista.Daca nu esti in stare sa ti repari greselile, lasa te de meserie.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 994

luni, 30. martie 2015, 12:13

Da,cu garantia e nasol,preferbil sa nu ajungi acolo..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 995

luni, 30. martie 2015, 12:33

St.Croix respecta garantiile dar trebuie facuti cativa pasi cand cumperi...trebuie registrat blankul sau batul la pag.lor oficiala in 30 zile,blankul sa fie in garantie,sa dovedesti ca blankul s-a rupt din defecte de fabricatie,sa il trimiti la ei prin fedex inpreuna cu o suma de bani(pt.SUA e 20 $)pentru Europa nu stiu....si daca ei constata ca ruptura e din vina fabricantului iti trimite alt blank,ai si o reducere la trimis prin agentie de 15$ din partea lui St.Croix.
E cam complicata treaba dar asta e...

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

2 996

luni, 30. martie 2015, 12:38

Se plang si in America pe forumuri foartemultide serviciile lor.Mie tipul de la care l am luat mi a zis ca niciodata nu voi primi garantie de la ei pe un bat custom, desi se vedea clar ca nu avea legatura defectul reclamat de mine cu montajul inelelor, dar...in fine, pe mine m au pierdut de client.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

2 997

luni, 30. martie 2015, 12:43

Mi am facut un Phenix M1 care este mult mai misto

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 998

luni, 30. martie 2015, 14:21

E drept ca la un bat custom e dificil sa iti raspunda favorabil...ar gasi motive ca a fost solicitat blankul la inelare sau lovire,eu ma refeream la cele de serie,in Spania il duci la magazinul de unde l-ai cumparat,cu tiketul si garantia in vigoare, si se ocupa ei de tot(trimisul si returul).In general nu au fost probleme si si-au respectat cuvantul.
Scuze de offtopic...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 999

duminică, 5. aprilie 2015, 18:11

Ieri dupa amiaza am bagat un pescuit impreuna cu Anem.Destinatia un canal pe care pescuim mai mult pe timp de iarna dupa care urma sa aterizam pe Po seara si o parte din noapte.Prima surpriza ce am avut-o a fost ca era suprapopulat canalul de oameni cu corturi ce pescuiau la somn, la crap si era si plin ochi as putea spune si de alti spescari de spinning ca noi.Eu am avut un singur atac la jig insa Anem a avut cateva atacuri bune dintre care un peste frumos ce i-a indreptat jigul dupa cateva secunde de drill :doarecapu: .Dupa cateva ore bune de pescuit decidem sa aterizam pe Po in cautare de ceva avati si mustaciosi odata cu lasarea intunericului.Avati nu au vrut sa iasa.............mustaciosi cu toate ca am avut 4, 5 atacuri in doi unul singur a dat mai bine pe voblerul meu:
Aseara cred ca preferau voblere cu bile sau dadeau pentru ca ii enerva zgomotul.Am avut atacurile scurte ceea ce ma face sa cred ca dadeau mai mult pentru ca erau "atatati" si nu de foame.

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 000

duminică, 5. aprilie 2015, 18:48

Bvo Mane! Frumos mustaciosul! L-ai masurat? Felicitari si la mai mare :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga